ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2036/13-a
18 вересня 2013 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючої судді Мірінович У.А.
секретаря судового засідання Колісник Н.В.
за участі:
представника позивача - Пашковського А.З.,
представників відповідача - Мартинюк І.М., Першиної Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Збаразький комбінат хлібопродуктів" до Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області про скасування припису, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Збаразький комбінат хлібопродуктів" звернулося у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису від 03.07.2013р. про усунення порушень за результатами сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки у ТОВ "Збаразький КХП", та про зобов'язання відповідача утриматись в подальшому від прийняття аналогічних протиправних рішень пов'язаних із зобов'язанням позивача здійснювати перерахунок коштів поклажодавця за надані послуги, що ґрунтуються на договірних засадах.
Позовні вимоги обґрунтовані наступними обставинами.
У липні місяці 2013р. комісією, яка складалася із посадових осіб Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області проведено сертифікацію послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки на Зерновому складі - TOB «Збаразький комбінат хлібопродуктів». За результатами перевірки, члени комісії прийшли до висновку, що послуги по зберіганню зерна у TOB «Збаразький КХП» відповідають вимогам правил та технічних умов, а тому вирішили за доцільне видати сертифікат відповідності послуг із зберігання зерна і продуктів його переробки.
Однак, відповідачем, незважаючи на висновки комісії щодо відповідності послуг по зберіганню зерна діючим стандартам, правилам та нормам, 03.07.2013 року було винесено припис про усунення порушень за результатами сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки у TOB «Збаразький КХП» згідно якого зобов'язано позивача завершити взаєморозрахунок TOB «Arpo Колос Л» за надані послуги по сушці та очистці з врахуванням технологічної схеми руху зерна.
Прийнятий відповідачем припис вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.
- припис не містить правової аргументації;
- зміст припису суперечить власним висновкам та моніторинговим дослідженням відповідача, який щомісячно проводився та проводиться на TOB «Збаразький КХП», а саме: п.6 звітів від 30.09.2012р., від 30.10.2012р., від 30.11.2012р. та ін. де зазначено, що: «На правильність розрахунків з Поклажодавцями перевірено. Помилок не виявлено», а також звіту за результатами планового технічного нагляду TOB «Збаразький КХП» від 13.11.2012р., згідно якого у п. 8 зазначено, що стан кількісно - якісного обліку зерна та продуктів його переробки відповідає встановленим правилам. Послуги зернового складу відповідають правилам і стандартам, нормативно-правовим актам.
- згідно даних бухгалтерського обліку TOB «Збаразький КХП» не мало кредиторської заборгованості перед TOB «Arpo Колос Л». Крім того, TOB «Збаразький КХП» здійснювало розрахунки із Поклажодавцями за надані послуги, чітко керуючись чинним законодавством, а саме п.1.6. розділу III Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 13.10.2008р. № 66. Вважає, що такі дії відповідача є втручанням в господарську діяльність позивача.
- перевірка у зв'язку із надходженням звернення від ТОВ «Агро Колос Л» та на підставі оформленого відповідачем наказу і направлення на проведення позапланової перевірки, а саме на предмет правильності проведення розрахунків за надані послуги ТОВ «Агро Колос Л» та сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки на відповідність правилам і стандартам нормативно - правовим актам зберігання зерна та продуктів його переробки, - проведена з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки направлення на проведення даної перевірки TOB «Збаразький КХП» не отримувало, що підтверджується відсутністю розписки про отримання документа. TOB «Збаразький КХП» допустило Інспекцію на виконання договірних зобов'язань щодо надання послуг по сертифікації Зернового складу відповідно до Договору №5 про організацію та проведення комплексу робіт із сертифікації від 16 травня 2013р., а не на позапланову перевірку.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, та просив позов задоволити повністю з підстав наведених у позовній заяві та письмових пояснень.
Представники відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти позову, покликались на те, що оскаржені дії позивача щодо винесення припису про усунення порушень від 03.07.2013 року здійснені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, а тому просили у задоволені позову відмовити повністю.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Так, Указом Президента України від 13.04.2011 року № 459/2011 затверджено Положення про Державну інспекцію сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України), яка є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань зокрема організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції за:
- додержанням закупівельними, переробними, торговельними підприємствами і організаціями незалежно від форми власності та господарювання правил торгівлі, реалізації і зберігання плодоовочевої продукції, готує експертні висновки;
- веденням кількісно-якісного обліку зерна та продуктів його переробки на хлібоприймальних і зернопереробних підприємствах незалежно від форми власності та господарювання, веденням реєстру складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання;
- дотриманням технічного регламенту зерновими складами в процесі зберігання зерна та продуктів його переробки.
Відповідно до підпункту 6 пункту 4 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України організовує та координує роботу з проведення сертифікації зернових складів на відповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, визначення якості та безпечності зерна та продуктів його переробки.
В силу пункту 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право, між іншим безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до компетенції Держсільгоспінспекції України, складати акти перевірок, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження).
Згідно пункту 6 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.
Відповідач - Державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області (далі - Держсільгоспінспекція, відповідач) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується.
Держсільгоспінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства, дорученнями міністра аграрної політики та продовольства, його першого заступника та заступника, наказами Державна інспекція сільського господарства України, дорученнями Голови Державна інспекція сільського господарства України, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, іншими актами законодавства України , а також Положенням про Державна інспекція сільського господарства в Тернопільській області, затвердженого наказом Державної інспекції сільського господарства України від 28 лютого 2012 року № 118.
Основним завданням Держсільгоспінспекції є реалізація повноважень Державної інспекції сільського господарства України в Тернопільській області
Таким чином, Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань наділена повноваженнями організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) у частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції за веденням кількісно-якісного обліку зерна та продуктів його переробки на хлібоприймальних і зернопереробних підприємствах незалежно від форми власності та господарювання, веденням реєстру складських документів на зерно та зерна, прийнятого на зберігання, та за дотриманням технічного регламенту зерновими складами в процесі зберігання зерна та продуктів його переробки.
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Збаразький комбінат хлібопродуктів" (надалі - ТОВ "Збаразьке КХП", позивач) зареєстроване як юридична особа 07.02.2002р. (код ЄДРПОУ 31273402) видами діяльності якої є: 52.10 Складське господарство (основний), 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів, 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості, 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
У відповідності до ст. 11 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" послуги із зберігання зерна та продуктів його переробки підлягають сертифікації на відповідність правилам і технічним умовам у відповідній сфері.
Як слідує з матеріалів справи та пояснень сторін, ТОВ "Збаразьке КХП" на підставі Сертифікатів зберігання зерна та продуктів його переробки № 4484 (термін дії з 18 липня 2011р. по 12 липня 2012р.)(а.с.107), № 5177 (термін дії з 04 липня 2012 року по 03 липня 2013 року) (а.с. 94) та на виконання договору №1 від 25 червня 2012 року (42-45) здійснювалась діяльність із зберігання зерна переданого товариством з обмеженою відповідальністю "Агро Колос Л".
Слід відмітити, що згідно пунктів 1.1., 3.3. Договору сторонами узгоджено, що Зерновий склад (позивач) приймає зерно на зберігання на умовах, зазначених в цьому договорі. Також, сторонами погоджено надання послуг позивачем щодо операцій по зберіганню та доробці зерна, які поклажодавець (ТОВ "Агро Колос Л") зобов"язалось оплатити послуги, надані Зерновим складом. Остаточний розрахунок вартості наданих послуг із Зерновим складом із врахуванням фактичних показників якості зерна, що відвантажується (переоформлення), а також іншого надання і неоплачених послуг Зернового складу.
Судом встановлено, що у травні 2013 року ТОВ "Агро Колос Л" повідомлено Держсільгоспінспекція листом №335 вих. 13, що ПП "Захід Агроінвест" та ТОВ "Збаразьке КХП", як особи які надають послуги по зберіганню зерна продовжують невірно рахувати вартість послуг за сушку та очистку. З огляду на що, ТОВ "Агро Колос Л" клопотало перед Держсільгоспінспекцією, як органом на який покладено завдання по організації та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням технічного регламенту зерновими складами в процесі зберігання зерна та продуктів його переробки, довести до відома ПП "Захід Агроінвест" та ТОВ "Збаразьке КХП" правильний порядок нарахування вартості послуг та зобов'язати їх провести перерахунок (а.с. 26).
30.05.2013р. з урахуванням зазначеного вище Держсільгоспінспекція звернулась до Державної інспекції сільського господарства України з листом №1896 з приводу надання згоди на проведення позапланової перевірки правильності нарахування вартості послуг на сушку та очистку у ПП "Захід Агроінвест" та ТОВ "Збаразьке КХП" (а.с. 27).
З результатами розгляду звернення відповідача, з приводу проведення позапланової перевірки, Державною інспекцію сільського господарства України погоджено позаплановий захід на вказаних зернових складах в частині перевірки правильності проведення розрахунків за надані послуги та зобов'язано повідомити про результат проведеної перевірки (лист №4122/4-1/2013 від 17.06.2013, а.с. 28).
18.06.2013р. Держсільгоспінспекцією видано наказ № 1082/1 "Про направлення на проведення позапланової перевірки" згідно якого вказано створити комісією для проведення позапланової перевірки у ТОВ "Збаразький КХП" у термін з 20.06 по 04.07.2013р. на предмет правильності проведення розрахунків за надані послуги ТОВ "Агро Колос Л" та сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки на відповідність правилам і стандартам нормативно - правовим актам зберігання зерна та продуктів його переробки.
Як не заперечувалось сторонами у справі, комісія у складі відповідно до наказу № 1082/1 "Про направлення на проведення позапланової перевірки" прибула 03.07.2013р. на ТОВ "Збаразький КХП" для проведення відповідних заходів. Результати відображено в Акті про проведення сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки на зерновому складі ТОВ "Збаразький КХП" від 03.07.2013р. (надалі - Акт, а.с. 8-9). З актом ознайомлений директор ТОВ "Збаразький КХП" під розпис.
Як зафіксовано на аркуші третьому Акта, зерновим складом проводиться перерахунок зерна ТОВ "Агро Колос Л" за надані послуги по сушці та очистці з врахуванням технологічної схеми руху зерна. Перерахунок повністю не завершений через великий обсяг зерна, яке надійшло на підприємство.
Одночасно, з Актом Держсільгоспінспекцією складено припис про усунення порушень за результатами сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки у ТОВ "Збаразький КХП" у відповідності до якого, комісією із проведення сертифікації зобов'язує зерновий склад до 01.08.2013 усунути наступні порушення: завершити взаєморозрахунок ТОВ "Агро Колос Л" за надані послуги по сушці та очисці з врахуванням технологічної схеми руху зерна. З приписом ознайомлений директор ТОВ "Збаразький КХП" під розпис.
Також судом встановлено, що до проведення заходів з складенням відповідного акту від 03.07.2013р., комісією відповідача було складено Акт про проведення сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки на зерновому складі ТОВ "Збаразький КХП" від 05.06.2013р. (а.с. 108-111) у якому зафіксовано ряд порушень на зерновому складі ТОВ "Збаразький КХП", в тому числі: відсутня технологічна схема руху зерна, - що є порушенням п.п. 5.4.3. п.5.4. глави 5 Технічного регламенту; при перевірці правильності розрахунків за надані послуги із поклажодавцями по формі №ЗХС-3 встановлено, що плата за сушку та очистку зерновим складом поведена неправильно, а саме: плата за послуги визначена без врахування технологічної схеми (не урахувалось зменшення фізичної ваги після проведення очистки зерна).
За результатами цієї перевірки комісією зроблено висновок, що послуги по зберіганню зерна у ТОВ "Збаразький КХП" не відповідають вимогам Технічного регламенту зернового складу та нормативним документам. З огляду на виявлені комісією порушення, Держсільгоспінспекцією внесено пропозицію про недоцільність у видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна і продуктів його переробки ТОВ "Збаразький КХП".
Слід відмітити, що позивачем не надано та судом не здобуто доказів, які б свідчили, що ТОВ "Збаразький КХП" заперечувались викладені вище і зафіксовані відповідачем у акті від 05.06.2013р. порушення, а навпаки, представником позивача визнано, що ТОВ "Збаразький КХП", як зерновим складом при проведенні розрахунків із поклажодавцями плата за надані послуги визначалась без врахування технологічної схеми, а саме не урахувалось зменшення фізичної ваги після проведення очистки зерна; технологічна схема руху зерна була розроблена на ТОВ "Збаразький КХП" лише після складання першого акту і в ході проведення перевірки 03.07.2013р. (повторної) позивачем було представлено комісії технологічну схему та гарантійний лист від 03.07.2013 р. за вих. №03-07-13 згідно якого ТОВ "Збаразький КХП" гарантувало ТОВ "Агро Колос Л" провести розрахунки оплати за послуги з врахуванням технологічної схеми, а саме: з урахуванням зменшення фізичної ваги після проведення очистки зерна, у сумі, що буде узгоджена сторонами в актах звірки.
Зазначене підтверджується і матеріалами справи, а саме: копією гарантійного листа від 03.07.2013 р. за вих. №03-07-13 (а.с.34), та актом від 03.07.2013 р., у якому комісією відповідача зазначено, що зерновим складом проводиться перерахунок зерна ТОВ "Агро Колос Л" за надані послуги по сушці та очистці з врахуванням технологічної схеми руху зерна. Перерахунок повністю не завершений через великий обсяг зерна, яке надійшло на підприємство. (а.с.8)
Щодо зафіксованого у акті від 05.06.2013р. порушення, а саме: в частині відсутності технологічної схеми руху зерна, та визначення плата за послуги Зернового складу без врахування технологічної схеми (не урахувалось зменшення фізичної ваги після проведення очистки зерна), судом враховано наступне.
Державну політику щодо розвитку ринку зерна як пріоритетного сектора економіки агропромислового комплексу України визначає Закон України "Про зерно та ринок зерна в Україні" №37-IV від 04.07.2002, який спрямований на створення правових, економічних та організаційних умов конкурентоспроможного виробництва і формування ринку зерна для забезпечення внутрішніх потреб держави у продовольчому, насіннєвому та фуражному зерні, нарощування його експортного потенціалу.
Відповідно до ст. 11 Закон України "Про зерно та ринок зерна в Україні" послуги із зберігання зерна та продуктів його переробки підлягають сертифікації на відповідність стандартам та іншим нормативним документам у відповідній сфері.
Видача сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки, переоформлення сертифіката, видача його дубліката здійснюється на платній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Порядок видачі, переоформлення сертифіката, видачі його дубліката, перелік документів, що подаються для одержання сертифіката, розмір та порядок внесення плати за видачу, переоформлення сертифіката, видачу його дубліката визначаються Кабінетом Міністрів України.
Також зазначеною статтею Закону визначено, що зокрема підставою для відмови у видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки є: невідповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки стандартам та іншим нормативним документам у сфері зберігання зерна та продуктів його переробки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2009 р. N 1294 затверджено Порядок видачі сертифіката відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки.
Так, згідно пунктів 6, 25 Порядку визначено право територіального органу Держсільгоспінспекції за місцем розташування зернового складу здійснювати технічний нагляд та заходи з оцінки відповідності (сертифікації) послуг зернового складу, а також здійснювати контроль за дотриманням зерновим складом правил і стандартів, нормативно-правових актів та моніторинг кількісно-якісного обліку зерна та продуктів його переробки здійснює територіальний орган, що проводив сертифікацію послуг.
Також, згідно пункту 22 Порядку, у разі відмови у видачі сертифіката повторна сертифікація послуг може бути проведена відповідно до цього Порядку після усунення виявлених недоліків.
В свою чергу процедура ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки (далі - зерно) на елеваторах, хлібних базах, хлібоприймальних, борошномельних і комбікормових підприємствах (далі - підприємства) незалежно від їх форм власності визначена Інструкцією про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, яка затверджена Наказом Міністерства аграрної політики України від 13 жовтня 2008 року N 661, та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2008 р. за N 1111/15802 (надалі - Інструкція).
Так, у розділі ІІІ Інструкції визначено порядок оформлення зберігання зерна. Відповідно до п.п. 1.1., 1.3 Інструкції, після прийняття зерна на зберігання підприємство проводить технологічні операції щодо забезпечення його кількісного та якісного зберігання. Основними операціями із доробки зерна в елеваторах (складах) є його очищення, сушіння, вентилювання, знезараження. Послідовність проведення доробки визначається можливостями технологічної схеми.
Таким чином, Інструкцією визначено, що розрахунки за надані послуги проводяться за кожен фактично знятий тонно - процент або планову тонну сирого, вологого та засміченого зерна, виходячи з фізичної маси зерна по надходженню на окрему технологічну лінію.
Зазначене підтверджується і листом Державної інспекції сільського господарства України від 12.06.2013р.
Слід відмітити, що Наказом Міністерства аграрної політики України від 15 червня 2004 року N 228, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 липня 2004 р. за N 835/9434 затверджено Технічний регламент зернового складу, пунктом 5.4.3. якого визначено, що об'єкти виробничого призначення зернового складу повинні мати цехову документацію (матеріали), зокрема: технологічну схему виробництва (руху зерна).
Таким чином, виходячи з викладеного суд вважає обґрунтованими та підтвердженими належними доказами у справі висновки відповідача про недотримання позивачем при надані послуг з зберігання та доробки зерна вимог Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, яка затверджена Наказом Міністерства аграрної політики України від 13 жовтня 2008 року N 661, та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2008 р. за N 1111/15802, в частині розрахунків за надані послуги по сушці та очисці з врахуванням технологічної схеми руху зерна.
Поряд з цим, суд зазначає, що вказане порушення було зафіксоване у акті від 05.06.2013р., та згідно пояснень представників відповідача, які в свою чергу не заперечувались представником позивача та не спростовані належними доказами у справі, - при складанні акту від 03.07.2013 року відповідачем було враховано, що позивачем на усунення виявлених порушень виготовлено технологічну схему руху зерна та гарантовано згідно листа від 03.07.2013р. за вих. №03-07-13 проведення розрахунків з поклажодавцем з урахуванням технологічної схеми руху зерна, а не проведення таких розрахунків позивачем на час перевірки пов'язане з великим обсягом зерна, яке надійшло на підприємство (а.с.8).
Таким чином, відповідачем станом на 03.07.2013 року було виявлено факт не усунення позивачем порушення в частині розрахунків з поклажодавцем з урахуванням технологічної схеми руху зерна. Однак, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (пояснень позивача про вжиття заходів на усунення вказаного порушення, та про наявність об'єктивних підстав, які унеможливлюють усунення вказаного порушення в ході проведення перевірки, а саме: у зв'язку з великим обсягом зерна, яке надійшло на підприємств); з дотриманням принципу розсудливості; добросовісно та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), - відповідачем внесено пропозиції про доцільність видачі сертифікату ТОВ "Збаразький КХП".
Проте, такі висновки (пропозиції) комісії викладені у Акті не спростовують той факт, що позивачем не усунено у повній мірі порушення в частині не проведення розрахунків з поклажодавцем з урахуванням технологічної схеми руху зерна, що свідчить про обґрунтованість вимог відповідача до ТОВ "Збаразький КХП" про завершення взаєморозрахунку з ТОВ "Агро Колос Л" за надані послуги по сушці та очистці з врахуванням технологічної схеми руху зерна, про що зазначено у оскаржуваному приписі.
Суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що такі дії відповідача є втручанням в господарську діяльність позивача, оскільки зазначена вимога припису з приводу врахування технологічної схеми руху зерна при наданні послуг ТОВ "Агро Колос Л" по сушці та очистці, є правомірною та по своїй суті є необхідним і відповідним заходом, що направлений на усунення вчиненого позивачем порушення вимог Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, яка затверджена Наказом Міністерства аграрної політики України від 13 жовтня 2008 року N 661, як особою яка надає послуги визначені ст. 11 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" .
З аналогічним підстав, та з урахуванням встановлених судом обставин по справі в частині не здійснення позивачем розрахунків з поклажодавцем з урахуванням технологічної схеми руху зерна, яка була відсутня до проведення перевірки відповідачем, суд критично оцінює та не приймає до уваги твердження позивача про те, що згідно даних бухгалтерського обліку TOB «Збаразький КХП» не мало кредиторської заборгованості перед TOB «Arpo Колос Л», та здійснювало розрахунки із Поклажодавцями за надані послуги, чітко керуючись п.1.6. розділу III Інструкції про ведення обліку й оформлення операцій із зерном і продуктами його переробки на хлібоприймальних та зернопереробних підприємствах, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики України від 13.10.2008р. № 66.
Також, не заслуговують на увагу і твердження позивача про те, що зміст припису суперечить власним висновкам та моніторинговим дослідженням відповідача, який щомісячно проводився та проводиться на TOB «Збаразький КХП», а саме: п.6 звітів від 30.09.2012р., від 30.10.2012р., від 30.11.2012р., а також звіту за результатами планового технічного нагляду TOB «Збаразький КХП» від 13.11.2012р., оскільки, не виявлення вході раніше проведених моніторингових досліджень та не відображення відповідачем у зазначених позивачем документах порушення, які були встановлені у ході перевірок від 05.06.2013 року та 03.07.2013р., а саме: порушення позивачем вимог Технічного регламенту та недотримання вимог Інструкції при здійсненні позивачем діяльності по наданню послуг з зберігання зерна, не спростовує факт вчинення ТОВ "Збаразький КХП" такого порушення.
Надаючи оцінку поясненням позивача про не отримання направлення на проведення даної перевірки TOB «Збаразький КХП» за зверненням ТОВ "Агро Колос Л", з мотивів відсутності розписки про отримання документа, та про неможливість проведення перевірки, як заходу нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності одночасно з проведенням сертифікації, судом враховано наступне.
Як встановлено під час розгляду справи судом та не заперечувалось представником позивача, - під час проведення відповідачем заходів 05.06.2013 року та 03.07.2013р., комісією досліджувалось з відома та у присутності посадової особи позивача питання здіснення зерновим складом розрахунків по оплаті послуг за сушку та очищення зерна без технологічної схеми. Причому висновки комісії з даного питання знайшли своє відображення і у самих актах. Так, в Акті від 03.07.2013р. зазначено про проведення позивачем перерахунків з урахуванням технологічної схеми по ТОВ "Агро Колос Л.", та такі відомості вказані відповідачем з урахуванням гарантійного листа від 03.07.2013р. наданого позивачем, з приводу розрахунків з ТОВ "Агро Колос Л." Слід також відмітити, що відповідач в судовому засіданні факт не пред'явлення позивачеві направлення на проведення перевірки TOB «Збаразький КХП» за зверненням ТОВ "Агро Колос Л" заперечував.
Таким чином, надаючи оцінку всім доказам у справі та враховуючи викладене вище, суд приходить висновку, що позивачеві було достеменно відомо про здійснення комісією перевірки з питань проведення розрахунків згідно листа товариства по ТОВ "Агро Колос Л." та на підставі відповідного направлення, а відсутність розписки про отримання направлення не є достатньою підставою, що спростовує факт доведення до відома адміністрації підприємства направлення на проведення перевірки.
Слід відмітити, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" .
У статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено значення термінів, які вживаються у цьому Законі.
Так, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій;
Відповідно до вимог ст. 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до частини 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Відповідно, враховуючи призначення на липень 2013 року заходу з сертифікації відповідності послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки на ТОВ "Збаразький КХП", та у межах якого відповідач, як територіальний орган Держсільгоспінспекції наділений згідно пунктів 6, 25 Порядку правом здійснювати технічний нагляд та заходи з оцінки відповідності (сертифікації) послуг зернового складу, а також здійснювати контроль за дотриманням зерновим складом правил і стандартів, нормативно-правових актів та моніторинг кількісно-якісного обліку зерна та продуктів його переробки, Держсільгоспінспекція розсудливо та обґрунтовано провела вказаний захід одночасно з позаплановою перевіркою згідно направлення від 18.06.2013р. №1721/1, яким в свою чергу визначено комісії провести позапланову перевірку на предмет правильності проведення розрахунків за надані послуги ТОВ "Агро Колос Л" та сертифікацію послуг із зберігання зерна і продуктів його переробки (а.с.35).
Враховуючи наведене, та норми діючого законодавства, сам по собі факт не зазначення у приписі правової аргументації (порушень які виявлені у ході проведення перевірки та на усунення яких винесено зазначений припис), не є та не можуть бути підставою для скасування оскаржуваної припису від 03 липня 2013 року «Про усунення порушень за результатами сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки у ТОВ "Збаразький КХП", прийнятого відповідачем в межах повноважень у спосіб визначений законом та у відповідності до результатів проведеної перевірки позивача.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд не вбачає підстав для судового захисту прав, та інтересів позивача у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень в розумінні положень ст. 2 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 10, 11, 94, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Збаразький комбінат хлібопродуктів" до Державної інспекції сільського господарства в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування припису від 03.07.2013р. про усунення порушень за результатами сертифікації послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки у ТОВ "Збаразький КХП", та про зобов'язання відповідача утриматись в подальшому від прийняття аналогічних протиправних рішень пов'язаних із зобов'язанням позивача здійснювати перерахунок коштів поклажодавця за надані послуги, що ґрунтуються на договірних засадах, - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мірінович У.А.