Постанова № 33640362, 22.08.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2013
Номер справи
823/2553/13-а
Номер документу
33640362
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2013 року справа № 823/2553/13-а

12 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

при секретарі - Чемерин І.В.,

за участю:

представника позивача - Гричаненка О.М. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Петролеум» до Управління Держкомземагенства у Черкаському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання застосувати коефіцієнт функціонального використання землі Кф-05 при здійсненні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2013р. товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Петролеум» звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області, в якому просить визнати неправомірними дії щодо застосування коефіцієнта функціонального використання землі Кф-2,5 при здійсненні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої по вул. Гагаріна, 102, площею 1535, 01 кв. м.

13 липня 2013р. представником позивача подана заява про збільшення позовних вимог, яка судом задоволена, в якій позивач просить визнати протиправними дії щодо застосування коефіцієнта функціонального використання землі Кф-2,5 (землі комерційного використання) при здійсненні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої по вул. Гагаріна, 102, площею 1535, 01 кв. м.; зобов'язати застосувати коефіцієнт функціонального використання землі Кф-0,5 (землі зайняті поточним та відведених під майбутнє будівництво) при здійсненні нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої по вул. Гагаріна, 102, площею 1535, 01 кв. м.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що 27.10.2006р. Черкаська міська рада та позивач уклади договір оренди земельної ділянки, після чого позивач звернувся з заявою до відповідача та отримав витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку № 368 від 16.07.2013р. Відповідно до вказаного витягу орендована земельна ділянка віднесена до земель комерційного використання та застосовано коефіцієнт - 2,5. Представник позивача вважає, що дії відповідача щодо застосування коефіцієнта функціонального використання землі Кф-2,5 є протиправними, оскільки в додатку 1, таблиці 1.1 «Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» зазначено, що до інших земель зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво значення коефіцієнта Кф становить 0,5. Так, відповідно п. 2 рішення Черкаської міської ради від 27.02.2004 р. № 5-451 земельну ділянку, що розташована по вул. Гагаріна, 102, площею 1535, 01 кв. м., за основним цільовим призначенням віднесено до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. З огляду на викладене до згаданої земельної ділянки має бути застосовано коефіцієнт 0,5, оскільки Черкаська міська рада не змінювала основного цільового призначення земельної ділянки і на території цієї земельної ділянки не збудовано нерухоме майно.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, однак надіслав до суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що відповідальний по цій справі працівник управління знаходиться у відпустці, при цьому доказів (наказ, тощо) на підтвердження відпустки не надано.

Частиною 4 статті 128 КАС України визначено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Враховуючи положення вищезазначеної статті Кодексу суд вирішив провести розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Петролеум» зареєстроване виконавчим комітетом Черкаської міської ради як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа 20.02.2001р. (ідентифікаційний код юридичної особи 31333335).

Рішенням Черкаської міської ради від 27.02.2004р. № 5-451 «Про надання ТОВ «Дніпро-Петролеум» земельної ділянки в оренду» вирішено: затвердити проект відведення земельної ділянки позивачу по вул. Гагаріна, 102; надати позивачу земельну ділянку площею 1535,01 кв.м по вул. Гагаріна, 102 в оренду на 49 років під розміщення АЗС з комплексом обслуговування автотранспорту за рахунок земель Черкаської міської ради при умові дотримання вимог, зазначених у висновку № 99/07 від 18.02.2004р. відділу екології та раціонального природокористування; за основним цільовим призначенням земельну ділянку віднести до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; за функціональним використанням земельну ділянку віднести до категорії земель комерційного використання.

27.10.2006р. Черкаська міська рада та позивач уклали договір оренди земельної ділянки по вул. Гагаріна, 102., який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27.10.2007 за № 040777500113. Відповідно до п.п. 2.1 і п.п. 2.4 п. 2 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка площею 1535,01 кв.м, під розміщення АЗС з комплексом обслуговування автотранспорту. За функціональним використанням земельну ділянку віднести до категорії земель комерційного використання. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 175329, 0 грн. - землі зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво на період нормативного терміну будівництва строком 8 місяців, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію, згідно довідки Українського державного науково-дослідного і проектного інституту легкої промисловості від 03.03.2004р. № 9; 876675, 0 грн. - землі комерційного використання.

На підставі заяви позивача, ним було отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку № 368 від 16.07.2013р., відповідно до якого вищезазначена орендована земельна ділянка віднесена до земель комерційного використання та застосовано коефіцієнт - 2,5.

До повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст відповідно пункту "а" статті 12 Земельного кодексу України належить розпорядження землями територіальної громади. Аналогічні повноваження встановлені у пункті 34 частини 1 статті 26 та статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно статті 21 вищенаведеного Закону (в редакції на день укладення договорів оренди) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю").

Законом України "Про оцінку земель" визначаються правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні. Частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку або визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Виходячи з вищенаведеного суд вважає за необхідне зазначити, що розмір орендної плати, яку позивач повинен сплачувати за договорами оренди землі, залежить від умов договору оренди, зокрема, від функціонального коефіцієнту використання земельної ділянки, який був визначений між сторонами при укладенні договору оренди від 27.10.2006р.

Формування розміру орендної плати земельної ділянки здійснюється відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р. № 213 та відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11.

Показники нормативної грошової оцінки земель визначаються за категоріями, шляхом зонування території населених пунктів на відповідні зони за рівнем облаштування, розміщенням від центру населеного пункту та громадських центрів, інженерної інфраструктури та визначення розрахункового доходу, який зумовлюється місцем розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній та місцевій системах виробництва й розселення, рівнем облаштування його території та якістю земель з урахуванням природно-кліматичних, інженерно-геологічних, архітектурно-ландшафтних та історико-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, економічного стану, функціонального призначення та екологічних обмежень використання земель.

При цьому на величину грошової оцінки земель населених пунктів впливають коефіцієнти, які застосовуються до базової вартості одного квадратного метра землі. Це, зокрема, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6б-зем, 2-зем) відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Коефіцієнт функціонального використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки різного функціонального використання.

За умовами договору оренди від 27.10.2006р. позивач отримав земельну ділянку для комерційної діяльності, а саме під розміщення АЗС з комплексом обслуговування автотранспорту, тобто для отримання прибутку, а коефіцієнт функціонального використання земельних ділянок під час укладання договорів оренди визначався між сторонами як для земель комерційного використання "2,5". При цьому договором оренди був встановлений коефіцієнт функціонального використання « 0,5» лише на 8 місяців, але не пізніше вводу АЗС в експлуатацію.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що застосування коефіцієнту функціонального використання "0,5" (землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво) можливо виключно при визначенні даної умови у договорі оренди земельної ділянки, а тому позовні вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлений 27 серпня 2013 року.

Суддя А.В. Руденко