ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2013 р. Справа № 804/11514/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Юркова Е.О. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні», поданого представником позивача Вергун С.І. до Новопільської сільської ради про стягнення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні», поданого представником позивача Вергун С.І. до Новопільської сільської ради з вимогою: стягнути з Новопільської сільської ради (53003 с. Новопілля Криворізького району вул. Садова, буд.46, ЄДРПОУ 35721617 МФО 805012 ) 340,00 грн. (триста сорок гривень 00 копійок) штрафу до Державного бюджету України на на п/р 31112106700097 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 38032070, МФО 805012, одержувач - УДКСУ у Криворізькому районі Дніпропетровської області за кодом бюджетної класифікації 21081100.
Свої вимоги мотивує тим, що за результатами обстеження з виконання комплексу заходів із забезпечення стійкої роботи електроенергетичного господарства соціально важливих споживачів електричної енергії (навчальні, дошкільні, лікувальні заклади та підприємства з експлуатації житлового фонду тощо) в осінньо-зимовий період та в умовах надзвичайних ситуацій відповідачу був виданий обов'язковий до виконання припис № 01/11-55-001 від 18.01.2013 року про усунення виявлених порушень. За невиконання у встановлений термін зазначеного припису відносно відповідача було винесено постанову № 01/11-90-052 від 08.04.2013 року про накладений штрафу в розмірі 340,00грн., який станом на момент звернення з позовом до суду залишився не сплаченим.
Судом було направлено на адресу відповідача копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі, судову повістку та проава і обов'язки осіб, що беруть участь у справі. Зазначене направлення, відповідно до поштового повідомлення про вручення поштового відправлення представник відповідача отримав 05.09.2013р. З урахуванням викладеного суд доходить висновку про належне повідомлення відповідача про дату судового розгляду справи.
Згідно ч. 2 ст. 35 КАС України особа, яка вручає повістку, зобов'язана повернути до адміністративного суду розписку адресата про одержання повістки, яка приєднується до справи.
У строк встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України, заперечень проти позиву або заяви про визнання позову до суду відповідач не надав.
Згідно пункту 3 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» N 575/97-ВР, від 16.10.1997 року - державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 929 метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).
Судом встановлено, що згідно Статуту Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі за текстом - НЕК «Укренерго») дане підприємство засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 №598/2000 «Про Міністерство палива та енергетики України» є юридичною особою (пункти 1.2,4.1 Статуту).
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) виконує функції, покладені на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія «Укренерго» згідно Наказу Міністерства палива та енергетики України від 03.11.2006 № 422. Держенергонагляд у Дніпровському регіоні є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (відповідно п.1.1 Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні).
Згідно п.2 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області, яка діє на підставі Положення, затвердженого Головним Державним інспекторм України з енергетичного нагляду 03.03.2009р.
Правовідносини сторін є публічними, при цьому НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику», постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення).
Це Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Пунктами 7, 8 Положення передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії та оформлюється постановою цієї Інспекції.
Згідно абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Таким чином, підставою для накладення штрафу є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Держенергонагляду.
Як вбачається з матеріалів справи, 18.01.2013р. державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області Клімовим М.В. проведено планове обстеження відповідача. У ході перевірки виявлені факти порушення законодавства про електроенергетику, про що складено Акт перевірки від 18.01.2013р. № 01/11-55-006 та Акт перевірки (Протокол) від 18.01.2013р. № 01/11-55-006/13, отримані головою Новопільської сільської ради Мелетичем В.М. особисто, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою.
На підставі Акту перевірки (Протокол) від 18.01.2013р. № 01/11-55-006/13, державним інспектором з енергетичного нагляду Клімовим М.В. відповідачу виданий Припис від 18.01.2013р. № 01/11-55-001 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання, отримані головою Новопільської сільської ради Мелетичем В.М. особисто, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою.
03.04.2013р. при перевірці відповідача на предмет виконання раніше виданого Припису встановлено факт його невиконання, а саме: не виконані вимоги п.1 Припису від 18.01.2013р. № 01/11-55-001 , про що складений Акт перевірки від 03.04.2013 № 01/11-55-035 та Акт перевірки (Протокол) від 03.04.2013 № 01/11-55-035/13, отримані головою Новопільської сільської ради Мелетичем В.М. особисто, про що свідчить його підпис, скріплений печаткою.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику», п.п. 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, заступник начальника Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області - старший державний інспектор Корчевський А.В. виніс Постанову від 08.04.2013р. № 01/11-90-052 про накладення на Новопільську сільську раду штрафу у розмірі 340,00 грн. (триста сорок гривень, 00 копійок). Постанова від 08.04.2013р. № 01/11-90-052 отримана канцелярією відповідача, про що свідчить штамп (вхід. № 8-2-17/175 від 08.04.2013р.).
У зв'язку з тим, що підставою для накладення штрафу законодавство встановлює скоєння правопорушення, зокрема: ухилення або несвоєчасне виконання припису, Постанова від 08.04.2013р. № 01/11-90-052 про накладення штрафу на відповідача була винесена при наявності підстав для накладення штрафу - скоєння відповідачем правопорушення, а саме: невиконання вимог Припису від 18.01.2013р. № 01/11-55-001 у встановлені Приписом строки.
Постанова від 08.04.2013р. № 01/11-90-052 про накладення штрафу на відповідача винесена старшим державним інспектор, в.о.начальника Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області Корчевським А.В. в межах повноважень, передбачених Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, та з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого цим Положенням.
Згідно ч.7 ст.27 Закону санкції, передбачені частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Так, п.6 Порядку накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, встановлено, що старші Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за правопорушення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів) у розмірі до 3 (трьох) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51000 грн.).
Тобто, штраф за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 340,00 грн. накладений на Новопільську сільську раду згідно Постанови від 08.04.2013р. № 01/11-90-052 в межах повноважень, із дотриманням граничних розмірів штрафів, передбачених законодавством України та Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312, а саме у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, та з чітким дотриманням процесуального порядку накладення штрафу, передбаченого цим Положенням - на підставі Акту перевірки (Протоколу) від 03.04.2013 № 01/11-55-035 /13.
Згідно з ч.6 ст.27 Закону суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України. Відповідно до п.10 Положення штраф повинен бути сплачений протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений строк він стягується у судовому порядку.
У встановлений чинним законодавством України строк Припис від 18.01.2013р. № 01/11-55-001, Постанова про накладення штрафу від 08.04.2013р. № 01/11-90-052 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем-фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно до п. 4 ч. І ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Згідно ч.1 ст. 256 КАС України негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні», поданого представником позивача Вергун С.І., підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статями 2, 9, 11, 18, 70-71, 86, 94, 128, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні», поданого представником позивача Вергун С.І. до Новопільської сільської ради про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Новопільської сільської ради (53003 с. Новопілля Криворізького району вул. Садова, буд.46, ЄДРПОУ 35721617 МФО 805012 ) 340,00 грн. (триста сорок гривень 00 копійок) штрафу до Державного бюджету України на на п/р 31112106700097 у банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 38032070, МФО 805012, одержувач -УДКСУ у Криворізькому районі Дніпропетровської області за кодом бюджетної класифікації 21081100.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до п.8 ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Е.О. Юрков