КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2013 року Справа № 811/2030/13-а
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Галушко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" (надалі - ДП "Кіровоградський облавтодор") звернулося до суду з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби (надалі - Кіровоградська ОДПІ Кіровоградської області ДПС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000260173 від 13.05.13.
Позов мотивовано тим, що спірним податковим повідомленням-рішенням, винесеним на підставі акту перевірки №57/22-5/26177307 від 22.04.13, філії "Кіровоградський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" визначено суму податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем у сумі 24539, 48 грн. та штрафними санкціями в сумі 6134, 87 грн. Стверджуючи про відсутність у відповідача підстав для визначення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 24539, 48 грн. за пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 ПК України, оскільки ця сума самостійно узгоджена підприємством та погашена ним на момент проведення перевірки, а також доводячи безпідставність застосування до нього штрафної санкції за п.127.1 ст.127 ПК України, позивач просить суд визнати спірне податкове повідомлення-рішення протиправним та скасувати його.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.
Представник відповідача у письмових запереченнях та у судовому засіданні позов не визнав, посилаючись на правомірність висновків акту перевірки №57/22-5/26177307 від 22.04.13 та винесеного на його підставі спірного податкового повідомлення - рішення. З цих підстав просив суд у позові відмовити.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, показання свідка, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.
Дочірнє підприємство "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" зареєстроване як юридична особа, має у своєму складі відокремлений структурний підрозділ - філію "Кіровоградський райавтодор", яка перебуває на податковому обліку в Кіровоградській ОДПІ Кіровоградської області ДПС. (а.с. 32, 74 - 79).
Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області ДПС проведено документальну планову виїзну перевірку філії "Кіровоградський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.12 по 31.12.12, результати якої оформлено актом №57/22-5/26177307 від 22.04.13 (а.с. 7 - 24).
Відповідно до висновків акту перевірки філією "Кіровоградський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" порушено пп.168.1.2, 168.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, що призвело до несплати податку на доходи фізичних осіб за 2012 рік у сумі 24 539, 48 грн.
На підставі цього акту Кіровоградською ОДПІ Кіровоградської області ДПС винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000260173 від 13.05.13, яким згідно з підпунктом 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до п.123.1 ст.123, п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України, за порушення пп. 168.1.2, 168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України, філії "Кіровоградський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" встановлено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 30674, 35 грн., з яких 24539, 48 грн. - за основним платежем, 6134, 87 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 31).
Перевіряючи правомірність спірного податкового повідомлення - рішення, суд дійшов до таких висновків.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.180 пункту 14.1 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до статті 18 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку. Спосіб, порядок та строки виконання податкового обов'язку встановлюються цим Кодексом та законами з питань митної справи (ст. 38 ПК України).
Порядок адміністрування податку на доходи фізичних осіб врегульований розділом IV ПК України.
Пунктом 168.1 статті 168 ПК України установлено порядок оподаткування доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податку податковим агентом.
Відповідно до підпунктів 168.1.1, 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5, 168.1.6 пункту 168.1 статті 186 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Згідно з пунктом 168.3 статті 168 ПК України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем).
Пунктом 168.4 ПК України установлений такий порядок сплати (перерахування) податку до бюджету: 168.4.1. Податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України; 168.4.2. такий порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - відокремлений підрозділ); У разі прийняття рішення про створення відокремленого підрозділу юридична особа повідомляє про це органи державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням таких новостворених підрозділів у встановленому порядку; 168.4.3. суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу; 168.4.4. юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, за місцезнаходженням відокремлених підрозділів; 168.4.6. контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу; 168.4.7. відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Відповідно до пункту 171.1 статті 171 ПК України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
Згідно з пунктом 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Як вбачається з матеріалів справи, у ході документальної перевірки філії "Кіровоградський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" податковий орган установив факт несвоєчасної сплати філією як податковим агентом, до бюджету нарахованого податку з доходів у вигляді заробітної плати найманих працівників.
Так, відповідно до складеного відповідачем розрахунку повноти і своєчасності перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб за період з 01.04.12 по 31.12.12, при виплаті (нарахуванні) філією доходу у вигляді заробітної плати, починаючи з 28.09.12 несвоєчасно та не у повному обсязі сплачувався (перерахувався) утриманий (нарахований) податок, внаслідок чого станом на 31.12.12 заборгованість позивача перед бюджетом по сплаті податку з виплачених (нарахованих) доходів фізичних осіб склала 24539, 48 грн. (а.с. 25).
Вказаний факт став приводом для винесення спірного податкового повідомлення - рішення на підставі підпункту 54.3.5 пункту 54.3 статті 54 ПК України, яким установлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
За визначеннями, наданими пп. 14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Пунктом 54.2 статті 54 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Як установлено судом, на момент перевірки, оформленої актом №57/22-5/26177307 від 22.04.13, та на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення №0000260173 від 13.05.13, податковий борг по сплаті до бюджету податку на доходи фізичних осіб у розмірі 24539, 48 грн., який існував станом на 31.12.12, був повністю погашений шляхом перерахування кошів за платіжними дорученнями №100558 від 08.01.13, №211 від 15.01.13, №218 від 16.01.13, що відображено у картці особового рахунку філії "Кіровоградський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" (а.с. 68-69) та не заперечувалося представником відповідача у ході судового розгляду справи.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.157 пункту 14 статті 14 ПК України, податкове повідомлення-рішення - це письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
У ході судового розгляду справи відповідачем не доведено, що на момент винесення податкового повідомлення - рішення №0000260173 від 13.05.13 філія "Кіровоградський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" мала заборгованість у розмірі 24539, 48 грн. з перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, виплачених (нарахованих) станом на 31.12.12, що б дало податковому органу підстави визначити цю суму як грошове зобов'язання шляхом винесення податкового повідомлення-рішення та зобов'язувати платника сплатити її до бюджету.
Відтак, суд прийшов до висновку, що збільшення філії "Кіровоградський райавтодор" ДП "Кіровоградський облавтодор" грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 24539, 48 грн. у спірному податковому повідомленні - рішенні №0000260173 від 13.05.13 є протиправним.
Щодо штрафної санкції, застосованої на підставі п.127.1 ст.127 ПК України у розмірі 25% від суми основного платежу (а.с. 60), суд виходив з того, що вказана норма передбачає відповідальність за порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати.
Так, відповідно до пункту 127.1 статті 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на особу, визначену цим Кодексом, у тому числі на податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу.
Аналіз цієї норми свідчить, що умовою застосування встановлених нею штрафних санкцій є донарахування контролюючим органом до сплати суми податкового зобов'язання внаслідок його заниження податковим агентом, що випливає із правила цієї норми стосовно визначення розміру штрафних санкцій у відсотках від суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Враховуючи, що станом на момент винесення спірного податкового повідомлення - рішення податок був нарахований, утриманий та сплачений, нарахування штрафу у розмірі 6134, 87 грн. суперечить п.127.1 ст.127 ПК України.
У зв'язку з цим суд зазначає, що порушення податковим агентом строків сплати узгодженого грошового зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, тягне відповідальність, передбачену ст. 126 ПК України за порушення правил сплати (перерахування) податків, а також нарахування пені згідно з п. 129.1 ст.129 ПК України.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У ході судового розгляду справи відповідачем не доведено правомірність спірного податкового повідомлення - рішення, тому позов про визнання його протиправним та скасування підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Зважаючи на задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне присудити позивачу здійснені ним судові витрати з Державного бюджету України в розмірі 306, 75 грн. (а.с. 2).
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов дочірнього підприємства "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби №0000260173 від 13.05.13.
Присудити дочірньому підприємству "Кіровоградський облавтодор" відкритого акціонерного товариства Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" з Державного бюджету України судові витрати у сумі 306, 75 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш