Постанова № 33632338, 18.09.2013, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2013
Номер справи
813/6432/13-а
Номер документу
33632338
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2013 року № 813/6432/13-а

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Сасевича О.М.,

з участю секретаря судового засідання Чижук М.М.,

за участю сторін:

представника позивача Кричковської Л.М.,

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Львівській області в особі Жовківської міжрайонної державної фінансової інспекції до Добротвірської селищної ради Кам'янка-Бузького району Львівської області про зобов'язання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В:

19 серпня 2013 року Державна фінансова інспекція у Львівській області в особі Жовківської міжрайонної державної фінансової інспекції звернулась до суду з позовною заявою до Добротвірської селищної ради Кам'янка-Бузького району Львівської області (надалі по тексту - Добротвірська селищна рада), в якій, згідно уточнених позовних вимог, просить зобов'язати відповідача виконати вимоги Жовківської міжрайонної держфінінспекції від 08.04.2013 року №28-15/299 в частині щодо вчинення дій, а саме: -провести позовну роботу з ОСОБА_2 з метою стягнення до селищного бюджету заборгованості по Договору оренди земельної ділянки - недоотриману орендну плату в сумі 464,12 грн.; -провести позовну роботу з ОСОБА_3 з метою стягнення до селищного бюджету заборгованості по Договору оренди земельної ділянки - недоотриману орендну плату в сумі 1 962,24 грн.; -провести позовну роботу з ОСОБА_4 з метою стягнення до селищного бюджету заборгованості по Договору оренди земельної ділянки - недоотриману орендну плату в сумі 1 514,00 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що сектором інспектування у Кам'янка-Бузькому районі Жовківської міжрайонної державної фінансової інспекції проведено планову ревізію бюджету смт.Добротвір та фінансово-господарської діяльності Добротвірської селищної ради за період з 01.04.2011 року по 31.12.2012 року, якою встановлені окремі правопорушення, що відображені в акті ревізії від 27.03.2013 року №28-38/04, зокрема, встановлено нарахування у заниженому розмірі та недоотримання коштів з оренди земельних ділянок за укладеними Договорами оренди із ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 бюджетом Добротвірської селищної ради за 2011-2012р.р. в сумі 3 940,36 грн. За результатами проведеної ревізії та на підставі пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» відповідачу були виставлені вимоги від 08.04.2013 року №28-15/299 щодо усунення порушень. Окрім цього, вказує, що на момент подання даного позову до суду інформації про повне усунення порушень від Добротвірської селищної ради до Жовківської міжрайонної державної фінансової інспекції не надходило.

Ухвалою судді від 19.08.2013 року провадження у даній адміністративній справі відкрито.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та уточненнях до неї, просила позов задовольнити.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, хоча своєчасно і належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

За таких обставин, суд приходить до переконання, що справа може бути розглянута по суті за наявними у ній доказами, оскільки при підготовці справи до розгляду дотримано вимоги Кодексу адміністративного судочинства України щодо належного повідомлення сторін про розгляд справи, а відсутність представника відповідача, відповідно до ст.128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 року №765 утворено територіальні органи Державної фінансової інспекції, як юридичні особи публічного права, шляхом перетворення територіальних органів Головного контрольно-ревізійного управління.

У відповідності до п.7 ч.1 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 року №2939-ХІІ, органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Згідно Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011, Державна фінансова інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Держфінінспекція України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, зокрема, Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства фінансів України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Із матеріалів справи вбачається, що сектором інспектування у Кам'янка-Бузькому районі Жовківської міжрайонної державної фінансової інспекції, відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи на І квартал 2013 року, проведено планову ревізію бюджету смт.Добротвір та фінансово-господарської діяльності Добротвірської селищної ради за період з 01.04.2011 року по 31.12.2012 року, за результатами якої складено акт від 27.03.2013 року №28-38/04. Акт підписано відповідачем без заперечень.

Проведеною перевіркою встановлено окремі правопорушення, зокрема, встановлено нарахування у заниженому розмірі та недоотримання коштів з оренди земельних ділянок за укладеними договорами оренди із ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 бюджетом Добротвірської селищної ради за 2011-2012р.р. в сумі 3 940,36 грн.

Так, відповідно до Договору оренди землі №2 від 05.12.2007 року, укладеного між Добротвірською селищною радою та приватним підприємцем ОСОБА_2, останній передано в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка розташована в АДРЕСА_1, площею 0,01 га для встановлення та обслуговування торгового кіоску терміном на 10 років. Як з'ясовано із пояснень представника позивача, наданих у судовому засіданні, всупереч вимог ст.21 Закону України «Про оренду землі» від 06.08.1998 року №161-XIV, вказаний договір не зареєстровано Кам'янка-Бузькому районному відділі Львівської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру». Пунктом 9 Договору встановлено орендну плату у розмірі 246,56 грн. щорічно. При цьому, умовами Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, ставки орендної плати, а також в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до Договору оренди землі №7 від 01.01.2008 року, укладеного між цими ж сторонами, ПП ОСОБА_2 було передано в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка розташована в АДРЕСА_2, площею 0,01 га, для встановлення та обслуговування торгового кіоску терміном на 10 років, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки визначена у сумі 2 603,00 грн. Даний Договір всупереч вимог ст.21 Закону України «Про оренду землі» від 06.08.1998 року №161-XIV не зареєстровано Кам'янка-Бузькому районному відділі Львівської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру». Строк дії Договору до 2018 року.

Згідно п.9 Договору оренди землі від 01.01.2008 року, розмір орендної плати становить 10% від нормативно-грошової оцінки, а саме 22,3 грн. у місяць або 267,6 грн. щорічно.

Статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації. Згідно із пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір річної орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності несільськогосподарського призначення не може бути меншим трикратного розміру земельного податку.

Відповідно до рішень сесій Добротвірської селищної ради від 17.01.2011 року №3 та від 19.01.2012 року №3, у 2011-2012 р.р. ставка земельного податку за 1,0 м.кв. затверджена з розрахунку 1% від вартості грошової оцінки землі. При цьому, для земель комерційного використання ставка земельного податку за 1,0 м.кв. склала 1,4326 грн.

За таких обставин, позивач дійшов висновку, що орендна плата орендаря ПП ОСОБА_2 за Договорами оренди землі від 05.12.2007 року та від 01.01.2008 року повинна була складати із 01.01.2011 року - 859,56 грн. Таким чином, внаслідок того, що у Договорах оренди розмір орендної плати був нижчий, за встановлений законом, селищним бюджетом за період з 01.04.2011 року по 31.12.2012 року недоотримано 464,12 грн.

На підставі Договору оренди землі від 01.07.2005 року, укладеного між Добротвірською селищною радою та ОСОБА_3, останньому передано в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка розташована в АДРЕСА_3, площею 0,04 га, для обслуговування магазин-бару «Апельсин» терміном на 15 років. Із пояснень представника позивача встановлено, що вказаний Договір всупереч вимог ст.21 Закону України «Про оренду землі» від 06.08.1998 року №161-XIV не зареєстровано Кам'янка-Бузькому районному відділі Львівської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру». Строк дії договору до 2020 року.

Згідно умов Договору від 01.07.2005 року (п.9), розмір орендної плати становить 30,00 грн. в місяць або 360,00 грн. щорічно. Окрім того, п.5 цього Договору передбачено, орендна плата справляється у розмірі не нижче ставки орендної плати, затвердженої рішенням сесії селищної ради на поточний рік.

Таким чином, як встановлено позивачем під час проведеної ревізії, орендна плата орендаря ОСОБА_3 за Договором оренди землі від 01.07.2005 року повинна була скласти з 01.01.2011 року - 1 719,12 грн. в рік. Однак, внаслідок того, що у Договорі оренди землі розмір орендної плати був нижчий за встановлений законом, а тому селищним бюджетом недоотримано коштів з орендної плати на загальну суму 1 962,24 грн. (у т.ч. за 2011 рік - 982,12 грн., у 2012 році - 980,12 грн.).

Як вбачається із Договору оренди землі №3 від 06.08.2007 року, укладеного між Добротвірською селищною радою та приватним підприємцем ОСОБА_4, останньому передано в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка розташована в АДРЕСА_4, площею 0,0225 га, для будівництва та обслуговування магазину промислової та продуктової групи товарів терміном на 10 років. Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки за Договором №3 (зареєстровано в Кам'янка-Бузькому районному відділі Львівської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» 28.05.2008 року) визначена у сумі 1 701,00 грн.

Пунктом 9 цього Договору визначено орендну плату у розмірі 10% від нормативно-грошової оцінки, тобто 15,00 грн. в місяць або 180,00 грн. щорічно. Так, проведеним в ході ревізії розрахунком повноти надходження орендної плати від орендаря ОСОБА_4, згідно даних виписок руху коштів по рахунках, відкритих в Кам'янка-Бузькому управлінні Державної казначейської служби України Львівської області і даних Звіту про виконання місцевого бюджету за доходами за 2011-2012 р.р., позивачем встановлено недоотримання селищним бюджетом за період з 01.04.2011 року по 31.12.2012 року коштів з орендної плати на загальну суму 1 514,00 грн. (у т.ч. за 2011 рік - 787,00 грн., у 2012 році - 727,00 грн.).

Таким чином, з метою забезпечення усунення порушень, виявлених в ході ревізії позивачем на адресу Добротвірської селищної ради 08 квітня 2013 року за вих. №28-15/299 була надіслана письмова вимога про усунення виявлених ревізією порушень (термін виконання до 26 квітня 2013 року).

На підтвердження виконання вимоги Добротвірською селищною радою проінформовано Жовківську міжрайонну державну фінансову інспекцію листом від 15.05.2013 року №283 про те, що ними вживаються заходи з метою приведення у відповідність до норм Податкового кодексу України розміру орендної плати.

У зв'язку із неповним поданням інформації, Жовківською міжрайонною державною фінансовою інспекцією повторно надіслано відповідачу лист від 22.07.2013 року №28-15/697 про виконання вимог щодо усунення порушень, виявлених за наслідками ревізії. Однак, жодних відповідей на адресу Жовківської міжрайонної державної фінансової інспекції не надходило.

Суд звертає увагу, що станом на день розгляду справи у суді, відсутня інформація про проведення претензійно-позовної роботи із орендарями для відшкодування недоотриманих коштів по орендній платі.

Згідно частини другої статті 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року №2939-XII, законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Пунктом 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» визначено, що органи ДКРС мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до ст.ст.11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Окрім того, відповідачем доказів, якими б спростовувались доводи позивача у даній справі суду не надано.

Отже, з огляду на те, що вимоги Жовківської міжрайонної державної фінансової інспекції від 08.04.2013 року №28-15/299 не виконані, у зв'язку із чим недоотримані селищним бюджетом кошти у загальній сумі 3 940,36 грн. є не відшкодовані, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними, обґрунтованими і такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

Розподіл судових витрат згідно ст.94 КАС України не застосовується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 94, 128, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Добротвірську селищну раду Кам'янка-Бузького району Львівської області (Львівська область, Кам'янка-Бузький район, смт.Добротвір, вул.І.Франка, 20; код ЄДРПОУ 04374128) виконати вимоги Жовківської міжрайонної державної фінансової інспекції від 08.04.2013 року №28-15/299 в частині щодо вчинення дій, а саме:

-провести позовну роботу з ОСОБА_2 з метою стягнення до селищного бюджету заборгованості по Договору оренди земельної ділянки - недоотриману орендну плату в сумі 464 (чотириста шістдесят чотири) грн. 12 коп.;

-провести позовну роботу з ОСОБА_3 з метою стягнення до селищного бюджету заборгованості по Договору оренди земельної ділянки - недоотриману орендну плату в сумі 1 962 (тисяча дев'ятсот шістдесят два) грн. 24 коп.;

-провести позовну роботу з ОСОБА_4 з метою стягнення до селищного бюджету заборгованості по Договору оренди земельної ділянки - недоотриману орендну плату в сумі 1 514 (тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сасевич О.М.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 вересня 2013 року.