ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2013 р. Справа № 804/10453/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом
за позовом Приватного акціонерного товариства «КОМЕТА»
до Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області
про скасування вимоги про сплату боргу, -
в с т а н о в и в :
Приватне акціонерне товариство «КОМЕТА» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, в якому просило скасувати вимогу відповідача про сплату недоїмки по єдиному внеску від 05.07.2013р. №Ю-158/2.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач не надіслав йому вимогу про сплату боргу, а також неправомірно не додав до оскаржуваної вимоги розрахунок виставлених до сплати сум, тому незрозуміло з яких підстав вони були нараховані. Також позивач зазначав, що, на його думку, відповідачем невірно визначено суму накладених штрафних санкцій.
Позивач про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, проте у судове засідання його представник не з'явився.
Відповідач також був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, проте його представник у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, а також письмові заперечення та документи, витребувані ухвалою від 05.08.2013 року.
В письмових запереченнях відповідач пред'явлений адміністративний позов не визнав повністю та просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що позивач, в порушення вимог п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» систематичнодопускає несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду, чим порушує діюче законодавство, у зв'язку із чим до нього на підставі п.2 ч.11 ст.25 вказаного Закону за несвоєчасне сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.03.2013року по 05.07.2013 року було застосовано фінансові санкції. Через те, що позивач у добровільному порядку не сплатив суму самостійно визначеного єдиного внеску та нарахованого штрафу, відповідач виставив вимогу про сплату цього боргу.
Зважаючи на приписи ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд розглянув дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами, оскільки не вбачає потреби заслуховувати свідків та експертів.
Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «КОМЕТА» (код ЄДРПОУ 05825863) перебувало на обліку Управлінні Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, а з 26.03.2013 року знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року, який набрав чинності з 01.01.2011 року, відповідач як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1014/18309, встановлено форми, строки та порядок подання цього звіту.
Відповідно до п.1.ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для платників - підприємств, установ та організацій, інших юридичних осіб, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами - єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. При цьому згідно ч.5 вказаної статі єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Згідно пунктів 4.3.5 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713.
Статтею 8 Закону № 2464-VI від 08.07.2010 року визначено, що єдиний внесок встановлюється у відсотках до бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.
Діяльність ПрАТ «КОМЕТА» відноситься до 49 класу професійного ризику виробництва та відповідно до нього встановлено розмір єдиного внеску - 38,28%.
Так, за час знаходження ПрАТ «КОМЕТА» на обліку в УПФУ у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, за підприємством рахувалась заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 593317,76грн. (що підтверджується поданими позивачем звітами та відомостями картки особового рахунку), в тому числі до суми заборгованості увійшли і штрафні санкції, які були застосовані до позивача на підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 09.11.2012 року № 1267.
У зв'язку зі зміною юридичної адреси ПрАТ «КОМЕТА», позивач був переданий на облік до УПФУ у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з наявною на той час заборгованістю по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 593317,76 грн., з них 592818,42 грн. за основним платежем та штрафні санкції - 499,34 грн.
Протягом квітня-червня 2013 року ПрАТ «КОМЕТА» подало до УПФУ у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звіти про суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за березень, квітень та травень 2013 року, в яких відобразило загальну суму самостійно нарахованого до сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 39204,08 грн.
Однак, у строк, визначений ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якою встановлено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітній період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітнім періодом, яким для позивача є календарний місяць, сума єдиного внеску ПрАТ «КОМЕТА» сплачена була лише частково, а саме у розмірі 697,35грн., через що у позивача утворилася недоїмка у сумі 38506,73 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості позивача складає 631824,49 грн. (592818,42 грн. + 499,34 грн. + 38506,73 грн. = 631824,49 грн.)
Щодо нарахованої штрафної санкції у сумі 499,34 грн., то слід зазначити, що відповідальність за порушення законодавства у сфері загальнообов'язкового
державного соціального страхування передбачено ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Так, згідно ч.2 ст.25 вказаного Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Частиною 3 статті 25 цього Закону встановлено, що суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частиною 14 ст.25 вказаного Закону передбачено, що про нарахування застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
На підставі п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування УПФУ у Тернівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області було прийнято рішення про застосування до ПрАТ «КОМЕТА» фінансових санкцій № 1267 від 09.11.2012р. у сумі 499,34 грн., яка була отримана головою правління позивача Є.В. Смирним 09.11.2012р. Отже, строк сплати нарахованих за цими рішеннями штрафних санкцій та пені був до 23.11.2012р.
Відомостей про оскарження позивачем у передбачені законодавством терміни цього рішення суду не надано.
Як вбачається з картки особового рахунку ПрАТ «КОМЕТА», позивачем наявна заборгованість не сплачена та складає 631824,49 грн.
Частиною 4 статті 25 Закону України № 2464-VI передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки.
Так, 05.07.2013р. УПФУ у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було сформовано вимогу №Ю-158/2у про сплату ПрАТ «КОМЕТА» недоїмки у загальному розмірі 631824,49 грн., з яких 631325,73 грн. - недоїмка по сплаті єдиного внеску та 498,76 грн. - недоїмка по сплаті штрафних санкцій.
В матеріалах справи міститься корінець означеної вимоги від 05.07.2013 року та копія повідомлення про вручення поштового відправлення, яким вона була надіслана позивачу та отримана ним 10.07.2013 року, що спростовує твердження позивача про те, що відповідач не надсилав йому означену вимогу про сплату боргу.
При цьому, нормами Закону України № 2464-VI не передбачено надіслання разом із вимогою розрахунку зазначених у ній сум, тому посилання позивача на те, що відповідач неправомірно не надіслав йому такого розрахунку є безпідставними.
Частиною 1 статті 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч.12 ст.9 Закону України № 2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в :
У задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «КОМЕТА» до Управління Пенсійного фонду України у Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про скасування вимоги про сплату боргу - відмовити у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 цього Кодексу до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.М. Турова