Постанова № 33627644, 16.09.2013, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2013
Номер справи
823/2828/13-а
Номер документу
33627644
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2013 року справа № 823/2828/13-а

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Паламар П.Г.,

розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення простроченої заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2013 року управління Пенсійного фонду України в Монастирищенському районі Черкаської області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) борг зі сплати фінансових санкцій в сумі 170 грн. 00 коп.

Справа розглянута в порядку скороченого провадження відповідно до ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи у порядку скороченого провадження, проте заперечення проти позову не подав.

Станом на час розгляду справи відповідач має заборгованість до Пенсійного фонду України зі сплати штрафних санкцій в сумі 170 грн. 00 коп. за неподання звітності за 2012 рік з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідач заборгованість у добровільному порядку не сплатив, а тому позивач просить стягнути її в судовому порядку.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010р. (далі по тексту - Закон № 2464), що набрав чинності з 01.01.2011р.

Відповідно до статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно статті 4 Закону № 2464 є, зокрема:

1) роботодавці:

- фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців);

фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) тощо;

2) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;

Страхувальниками, в свою чергу, вважаються роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону № 2464 зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Статусу платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зазначені вище суб'єкти господарювання набувають з дня взяття їх на облік Пенсійним фондом, зокрема на підставі відповідної заяви або відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

З дня набрання чинності Законом № 2464 платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється.

Судом встановлено, що відповідач - фізична особа-підприємець ОСОБА_1, зареєстрований як суб'єкт господарювання, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та перебуває на обліку у позивача як платник єдиного внеску.

З огляду на викладені вище норми Закону № 2464 відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зобов'язаний, зокрема, подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики тощо.

Згідно пункту 3.2 постанови правління Пенсійного фонду України «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 жовтня 2010 року № 22-2, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 р. за № 1014/18309, фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.

Звітним періодом є календарний рік.

Позивачем 14.03.2013 року проведена перевірка своєчасності подання відповідачем звітності, в ході якої встановлено неподання у встановлені строки звітності до системи персоніфікованого обліку за 2012 рік, граничним строком подання якої є 10.02.2013р. За результатами перевірки позивачем складено акт № 19 від 14.03.2013р.

На підставі акту перевірки позивачем було винесено рішення від 14.03.2013 року № 19/П про застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 170 грн. Дане рішення одержано відповідачем 21.03.2013р., що підтверджується відповідним повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.

В силу положень пункту 4 частини 11 статті 25 Закону № 2464 (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 14 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Станом на час розгляду справи рішення позивача про застосування фінансових санкцій від 14.03.2013 року № 19/П у передбаченому законодавством порядку відповідачем оскаржено не було, фінансові санкції за цим рішенням не сплачені.

Оскільки право територіального органу Пенсійного фонду України на звернення до суду з позовом про стягнення з платників несплачених сум фінансових санкцій передбачено абз. 3 ч. 15 ст. 25 Закону № 2464, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача фінансових санкцій в сумі 170 грн.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 161, 163, 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, що проживає за адресою: 19122, Черкаська область, Монастирищенський район, с. Княжики, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь управління Пенсійного фонду України в Монастирищенськму районі Черкаської області, що знаходиться за адресою: 19100, Черкаська область, м. Монастирище, вул. Леніна, 125, ідентифікаційний код 21366685, заборгованість зі сплати фінансових санкцій у сумі 170 грн. (сто сімдесят) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ст. 186 КАС України.

Суддя П.Г. Паламар