Постанова № 33627492, 09.09.2013, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2013
Номер справи
812/4840/13-а
Номер документу
33627492
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 вересня 2013 року Справа № 812/4840/13-а

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді : Кисельової Є.О.

при секретарі Гришиній О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Лутугинському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду в Лутугинському районі Луганської області (далі - УПФУ в Лутугинському районі Луганської області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення вважає протиправним оскільки у встановлений строк законом єдиний внесок було перераховано на розрахункові рахунки Пенсійного фонду у повному обсязі, а тому нарахування штрафів та пені вважає протиправним.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, про що подав письмові заперечення, які були долучені до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходить з наступного.

Відповідач є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем подано звіт за 2010 рік та нараховано внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ФО-СПД, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований податок) та нараховано до сплати суму 2 695,15 грн.

19 січня 2011 року позивач квитанцією від 19.01.2011 № 00089У перерахував в Пенсійний фонд податок 33,2 % у сумі 1867,32 грн. (а.с.13).

Вказане підтверджується карткою особового рахунку, з якої вбачається, що позивачем 19.01.2011 сплачено 1867,32 грн., станом на 20.01.2011 існує переплата у розмірі 603,69 грн., сплачена у відповідності до звіту по найманих робітників. Тобто, станом на 20.01.2011 з податку, сплаченому за найманих робітників існує переплата страхових внесків у сумі 309,69 грн. Недоїмка по сплаті страхових внесків за 2010 рік становить 309,69 грн., у зв'язку з чим відповідачем сума 309,69 грн. була перерахована з рахунку, який передбачений для сплати страхових внесків за найманих робітників, на рахунок, передбачений для сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ФО-СПД, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований податок).

01.01.2011 набрав чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску назагальнообов'язкове державне соціальне страхування», який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

З аналізу наведеного вбачається, що позивачем 19.01.2011 було сплачено страхових внесків за грудень 2010 року в УПФУ в Лутугинському районі Луганської області відповідно до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску назагальнообов'язкове державне соціальне страхування»

Також судом встановлено, що в звіті за найманих працівників за січень 2011 року ОСОБА_1 нараховано внесків у сумі 2 447,20 грн., а фактично сплачено - 2048,20 грн. Таким чином, заборгованість по сплаті єдиного внеску за січень 2011 року за найманих працівників ОСОБА_1 складає - 399,00 грн., що підтверджується карткою особового рахунку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено єдиний податок до УПФУ в Лутугинському районі Луганської області за період з 21.02.2011 по 19.01.2012, а саме:

1)в лютому 2011 року до сплати належить-2447,20 грн., фактично сплачено 2048,20 грн. 18.03.2011, недоїмка складає -399,00 грн. за січень 2011 року та переплати у сумі 1649,20 грн. у березні 2011 року;

2)в квітні 2011 року до сплати належить - 2447,20 грн., фактично сплачено - 1706,20 грн., переплата - 908,20 грн.;

3)в травні 2011 року до сплати належить - 2498,72 грн., фактично сплачено 2441,72 грн., переплата - 851,20 грн.;

4)в червні 2011 року до сплати належить -2498,72, фактично сплачено - 2099,72 грн., переплата -452,20 грн.;

5)в липні 2011 року до сплати належить - 2498,72 грн., фактично сплачено - 2099,72 грн., переплата - 53,20 грн.;

6)в серпні 2011 року до сплати належить - 2498,72 грн., фактично сплачено - 2099,72 грн., недоїмка складає - 345,80 грн.;

7)в вересні 2011 року до сплати належить - 1784,80 грн., фактично сплачено - 1499,80 грн., недоїмка складає - 630,00 грн.;

8)в жовтні 2011 року до сплати належить - 1784,0 грн., фактично сплачено - 1499,80, недоїмка складає - 915,80 грн.;

9)в листопаді 2011 року до сплати згідно звіту за жовтень 2011 року належить - 1821,60 грн., за лютий 2011 року згідно звіту, поданого 09 листопада 2011 року - 2447,20 грн., фактично сплачено - 2048,20 та 2737,40 грн., недоїмка складає - 399,00 грн.;

10)в грудні 2011 року згідно звіту за листопад 2011 року до сплати належить - 2550,24 грн., фактично сплачено - 2550,24, недоїмка складає - 399,00 грн.;

11) в січні 2012 року згідно звіту за грудень до сплати належить - 2601,76 грн., фактично сплачено - 3001,00 грн., переплата -0,24 грн., недоїмка складає - 399,00 грн.

Вказане підтверджується карткою особового рахунку.

На підставі даних картки особового рахунку відповідачем було прийнято рішення №344 від 10.12.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.02.2011 по 19.01.2012, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 553,66 грн. та нараховано пеню у розмірі 102,26 грн. (а.с.8). Вказане рішення позивачем було отримано 14.12.2012.

25.12.2012 позивач звернувся до Лутугинського районного суду Луганської області з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання протиправними дій та скасування рішення. Ухвалою Лутугинського районного суду Луганської області від 25.12.2012 по справі № 1215/100/2012 за позовом до управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання протиправними дій та скасування рішення позовну заяву ОСОБА_1 повернуто, оскільки позова подано в порушення вимог ст.108 КАСУ.

24.05.2013 позивачем було отримано копію ухвали Лутугинського районного суду Луганської області від 25.12.2012 по справі № 1215/100/2012 за позовом до управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання протиправними дій та скасування рішення, що підтверджується копією заяви про ознайомлення з матеріалами відповідної справи. Тобто, лише 24.05.2013 позивач дізнався про те, що її позов повернуто.

Відповідно до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску назагальнообов'язкове державне соціальне страхування єдиний внесок встановлюється відповідно до Закону ( 2464-17 ) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1

розділу II цієї Інструкції, у таких розмірах:

У відсотках від суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" ( 108/95-ВР ), відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності (крім платників, зазначених у підпунктах 3.1.2, 3.1.3 пункту 3.1

та пунктах 3.11-3.13 цього розділу):

Які використовують працю найманих працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілоти, штурмани, бортінженери, бортмеханіки, бортрадисти, льотчики-наглядачі) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, - 45,96 відсотка суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" ( 108/95-ВР ) особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах.

Які використовують працю фізичних осіб за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), - 34,7 відсотка суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунка платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або

Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

При визначенні максимальної величини бази нарахування єдиного внеску виплати враховуються в такій черговості: сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" ( 108/95-ВР ); сума винагороди за цивільно-правовими договорами; сума допомоги по тимчасовій непрацездатності.

При цьому розмір єдиного внеску застосовується окремо для кожного виду виплат відповідної категорії платників.

Обчислення і строки сплати єдиного внеску платниками, зазначеними у підпункті 2.1.3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування

Зазначена категорія платників самостійно обчислює для себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску за кожну особу на місяць.

Платники сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Платники можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний

квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону ( 2464-17 ) підпунктом 4.3.6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 4.5.2, підпунктом 4.5.3 пункту 4.5 та підпунктом 4.6.2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами Пенсійного фонду

України у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464) визначено, що платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Отже, ОСОБА_1 є платником єдиного внеску.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Відповідно до Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених сум, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 27.09.2010 року, помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви. Повернення платникам єдиного внеску помилково сплачених коштів здійснюється органами Пенсійного фонду за рахунок поточних надходжень на рахунок органу Пенсійного фонду, на який сплачено кошти, що повертаються.

Згідно з положеннями п. 6.3. Інструкції про порядок нарахування та плати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року N 21-5 (далі Інструкція) органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки у випадку: якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску. У цьому випадку вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відповідно до ч. 6 ст. 25 Закону України № 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Вказані положення також кореспондуються п. 6.10 Інструкції. При цьому відповідно до того ж пункту Інструкції протягом п'яти робочих днів після закінчення базового звітного періоду орган Пенсійного фонду складає повідомлення про суми розподілу сплачених коштів за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду. Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано службовій особі юридичної особи або фізичній особі - підприємцю, особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, під підпис або надіслано простим поштовим відправленням. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення.

Згідно Указу Президента України від 03.07.1998 № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця не окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах : до місцевого бюджету - 43 %; до Пенсійного фонду України - 42%; на обов'язкове соціальне страхування - 15 %.

ФОП ОСОБА_1 сплачувала єдиний податок щомісячно, однак в органах ДПА він зараховується наперед, в органах ПФУ - за місяць, в якому фактично сплачений.

Під час розгляду справи встановлено, що позивачем у грудні 2010 року був сплачений єдиний податок за січень-лютий 2011 на загальну суму 1800,00 грн. Держказначейством до УПФУ були перераховані кошти в сумі 756, 00 грн., які були розподілені : страхові внески за ФОП - 168 грн. ( 42% від сплати єдиного податку (ставка 200 грн. на місяць), страхові внески за найманих працівників - 588, 00 грн. ( 42% від сплати єдиного податку (ставка 100 грн. на місяць за кожного працівника).

Спільним листом ПФ та ДПА України від 14.02.2011 № 2634/03-20, 3986/7/13-0117/165 «Щодо надходжень єдиного податку з 01.01.2011 встановлено «п.2.3 частину сум сплаченого єдиного та фіксованого податків у грудні 2010 року та у період з січня 2011 року по 07 лютого 2011 року, за січень 2011 (майбутні періоди 2011 року) , спрямовану Державним казначейством України до Пенсійного фонду, зарахувати в рахунок сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, сума сплаченого єдиного податку за січень - лютий 2011 року позивачем була зарахована на розрахунковий рахунок УПФУ в Лутугинському районі в рахунок сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2010 рік. Станом на 20.01.2011 по ФОП ОСОБА_1 існувала переплата страхових внесків за найманих працівників у сумі 309,69 грн., яка за заявою позивача була переведена з рахунку сплати за найманих працівників на рахунок сплати внесків з ФОП. Тобто, станом на 20.01.2011 ОСОБА_1 були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за ФОП в загальній сумі 2695,15 грн., з яких надходження від сплати єдиного податку склали 1092, грн. доплата до мінімального страхового внеску - 1293,46 грн., кошти перераховані з рахунку сплати за найманих працівників - 309,69 грн. На загальну суму 2695,15 грн. ОСОБА_1 здала звіт за 2010 рік. На суму, яка перевищувала мінімальні розміри сплати страхових внесків, а вона склала 398,35 грн. Позивачем були збільшені суми страхових внесків у травні (мінімальна сплата - 84 грн., згідно звіту -272,86 грн.) і червні (мінімальна сплата - 84 грн., згідно звіту - 293,49 грн.). Тобто, починаючи з січня 2011 року ФОП ОСОБА_1 повинна була не доплачувати до мінімального страхового внеску кошти за себе та найманих працівників, а сплачувати нарахований соціальний внесок у повному обсязі.

Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з ч.ч.10, 13 ст. 25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Таким чином, при прийнятті оскаржуваного рішення №344 відповідачем було правомірно застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.02.2011 по 19.01.2012. При розгляді справи судом не було встановлено провини Пенсійного фонду.

З урахування викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем УПФУ в Лутугинському районі Луганської області правомірно було прийняте рішення № 344 від від 10.12.2012 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.02.2011 по 19.01.2012, яким до ОСОБА_1 застосовано штраф у розмірі 553,66 грн. та нараховано пеню у розмірі 102,26 грн., а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки рішення винесено не на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 17, 18, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Лутугинському районі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 13 вересня 2013 року

Суддя Є.О. Кисельова