ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 вересня 2013 р. Справа №801/7259/13-а
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання Магері М.В., представника позивача Шульга О.А., представника відповідача Ніколаішвілі В.Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь"
до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати Постанову № 64-КР-1-Е від 08.04.2013 року Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про застосування штрафної санкції у розмірі 1700 гривень за розміщення інформації про зміну складу посадових осіб у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не в повному обсязі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до Акту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №64-КР-1-Е від 28.03.2013 року, відповідачем було виявлено порушення з боку позивача вимог ст.41 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок», яке полягає в розміщенні не в повному обсязі інформації у стрічці новин Загальнодоступної бази даних Комісії про ринок цінних паперів особливої інформації з відомостями про зміну складу посадових осіб емітента (зміна члену правління на підставі Наказу Фонду майна АР Крим від 26.02.2013 року №49).
За вказане порушення постановою від 08.04.2013 року позивача було притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 1700 грн.
Позивач з цією постановою не згодний, вважає її протиправною, оскільки необхідна інформація про зміну складу посадових осіб ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" була розкрита в строки та відповідно до обсягу, встановленому п.6 гл.2 розд.II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року №1591. При розкритті інформації згідно Порядку №1591 не вказані інші посади ОСОБА_4 які не пов'язані з виконанням посадових функцій в складі Правління через те, що інформація про раніше займані посади, при розміщенні якої відкривається публічний доступ, є конфіденційною, та на її розкриття необхідна згода посадової особи - власника цієї інформації, якої в них не було.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позові, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти адміністративного позову заперечував, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що інформація про емітента є відкритою в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та підлягає оприлюдненню емітентом.
Відповідно до п.6 гл.2 розд.II Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів» передбачено, що відомості про зміну складу посадових осіб емітента складаються за формою, наведеною у додатку 6 Положення, згідно з яким у Повідомленні, зокрема, розкривається інформація про строк, на який призначено особу, інші посади, які обіймала ця особа протягом своєї діяльності та інше. Проте, позивачем зазначеної інформації в повідомленні від 27.02.2013 року розкрито не було (а.с.29-33).
Суд, вислухавши представника позивача, заперечення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" зареєстроване як юридична особа (ідентифікаційний код юридичної особи 01130621) з 04.02.2008 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим, про що свідчить Виписка з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.9).
14 березня 2013 року уповноваженою особою Комісії - начальником Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Васильєвим Костянтином Михайловичем, на підставі статті 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", рішення НКЦПФР №1239 від 11.09.2012 та службової записки від 13.03.2013 №25 в у відношенні публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь", прийнята постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 14.03.2013 року.
У відношенні публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" встановлено в тому числі:
- розміщення не в повному обсязі інформації у стрічці новин Загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів особливої інформації з відомостями про зміну складу посадових осіб емітента (зміна члена правління на підставі Наказу Фонду майна АР Крим від 26.02.2013 №49) відповідно до обсягу встановленому пунктом 6 глави 2 розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженим рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 №1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 №97/13364, яка розкривається згідно статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" (а.с.11).
28.03.2013 уповноваженою собою Комісії- начальником Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - Васильєвим Костянтином Михайловичем у відношенні публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" складено Акт про правопорушення на ринку цінних паперів №64-КР-1-Е, яким встановлено, що позивачем порушено вимоги статті 41 закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", пунктом 5 глави 1 розділу II, пункт 6 глави 2 розділу II Положення №1591, яке виразилось в тому, що в повідомленні про зміну складу посадових осіб емітента, яке було розміщено в Загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів 27.02.2013 року у 08:35 відсутня інформація про інші посади, які обіймав призначений член правління ОСОБА_4 протягом своєї діяльності (а.с.14).
Постановою від 28.03.2013 року розгляд справи про правопорушення призначено на 08.04.2013. Вказана постанова отримана позивачем, про що свідчить відмітка на постанові (а.с.13).
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, Кримським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову від 08.04.2013 №64-КР-1-Е про накладення на ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 100н.д.м.г., в сумі 1700 грн. (а.с.15).
Не погодившись із вказаною постановою, позивач звернувся зі скаргою до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, яка залишена без задоволення рішенням від 11.06.2013 року (а.с.20-21). Копія цього рішення за результатами оскарження була отримана позивачем 17.06.2013 року (а.с.19).
Перевіряючи законність та обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України від 30.10.1996 № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", із змінами на час виникнення спірних правовідносин (далі Закон № 448).
Відповідно до статті 1 Закону № 488 державне регулювання ринку цінних паперів здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (частина 1 статті 5 Закону № 488).
Частиною 2 статті 6 Закону № 488 визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Статтею 7 Закону № 488 визначені завдання Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку, з яких зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 8 Закону № 488 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначено Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 (далі Правила № 2272).
Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил № 2272 уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.
Згідно з пунктом 1 Розділу ІІІ Правил № 2272 справа про правопорушення може бути порушена тільки в тому разі, якщо є достатні дані, які вказують на наявність правопорушення.
Уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (пункт 1 Розділу IV Правил № 2272).
Відповідно до пункту 2 Розділу IV Правил № 2272 уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 Розділу VIІ Правил № 2272, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення за справою. Рішення уповноваженої особи за справою оформлюється у вигляді постанови.
Згідно з пунктом 3 Розділу VIІ Правил № 2272 за справою про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень: 1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів; 2) про закриття справи.
Частиною 1 статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", розкриття інформації на фондовому ринку здійснюється емітентами цінних паперів шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Додаткові вимоги до розкриття інформації емітентами цінних паперів, які пройшли процедуру лістингу на фондовій біржі, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про: прийняття рішення про розміщення цінних паперів на суму, що перевищує 25 відсотків статутного капіталу; прийняття рішення про викуп власних акцій, крім акцій корпоративних інвестиційних фондів інтервального та відкритого типу; факти лістингу/делістингу цінних паперів на фондовій біржі; отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента; зміну складу посадових осіб емітента; зміну власників акцій, яким належить 10 і більше відсотків голосуючих акцій; рішення емітента про утворення, припинення його філій, представництв; рішення вищого органу емітента про зменшення статутного капіталу; порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію; рішення вищого органу емітента або суду про припинення або банкрутство емітента.
Відповідно до п.5 гл.1 розд.II Положення №1591, емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати особливу інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Відповідно до п.1 гл.3 розд.II Положення №1591, розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у стрічці новин - протягом одного робочого дня після дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години другого робочого дня після дати вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів після дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом десяти робочих днів після дати вчинення дії.
Відповідно до п.6 гл.2 розд.II Положення №1591, відомості про зміну складу посадових осіб емітента складаються за формою, наведеною у додатку 6.
До інформації про зміну складу посадових осіб емітента належить інформація про звільнення або призначення голови та членів наглядової ради, виконавчого органу, ревізійної комісії, ревізора акціонерного товариства, головного бухгалтера, а також голови та членів іншого органу товариства, якщо утворення такого органу передбачено статутом товариства.
Датою вчинення дії вважається дата прийняття рішення відповідним органом управління емітента щодо зміни складу посадових осіб емітента.
У Повідомленні, зокрема, розкривається інформація про посадову особу із зазначенням прізвища, імені та по батькові, паспортних даних, повної назви посади, на яку призначено або з якої звільнено, частка, якою володіє в статутному капіталі емітента.
У разі призначення посадової особи розкривається інформація про строк, на який призначено особу, інші посади, які обіймала ця особа протягом своєї діяльності, розмір пакету акцій емітента, які належать цій особі.
Судом встановлено, що у емітента ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" відбулись зміни у складі посадових осіб емітента, а саме: за Наказом Фонду майна АР Крим від 26.02.2013 року №49 зі складу правління виведено члена правління ОСОБА_6 та введено до складу правління у якості члена правління ОСОБА_4(а.с.45).
У повідомленні про зміну складу посадових осіб емітента, яке було розміщено у стрічці новин Загальнодоступної інформаційної бази даних Комісії про ринок цінних паперів від 27.02.2013 відсутня інформація про інші посади, які обіймав призначений член правління ОСОБА_4 протягом своєї діяльності (а.с.39).
З наданої позивачем копії трудової книжки ОСОБА_4 вбачається, що протягом своєї трудової діяльності він обіймав наступні посади:
11.04.1984 прийнятий в ПДО техніком (Одеський завод "Поліграфії");
07.05.1984 звільнений у зв'язку з призовом до Радянської армії;
04.08.1986 зарахований на посаду старшого техніка (Одеське СКТБ Продмаш);
01.06.1988 переведений на посаду інженера-конструктора;
25.12.1990 звільнений у зв'язку з переведенням до об'єднання "Стройгідравліка";
15.01.1991 прийнятий з переведенням майстром в цех;
01.02.1993 звільнений у зв'язку з переведенням;
01.02.1993 прийнятий з переведенням на посаду заступника директора ТОВ "Пик-х";
21.04.1997 звільнений за власним бажанням;
01.05.1997прийнятий на роботу на посаду заступника директора ТОВ "Перо";
01.07.1997 переведений на посаду директора ТОВ "Перо";
29.06.2007 прийнятий на посаду виконавчого директора споживчого товариства "Сі Шелс";
03.08.2009 звільнений за власним бажанням;
06.04.2011 прийнятий на посаду начальника дільниці ТОВ "Компанія Потенціал";
20.09.2011 звільнений за власним бажанням;
03.12.2012 прийнятий на роботу на посаду заступника голови правління з розвитку і будівництва в ПАТ "Міжнародний аеропорт "Сімферополь";
01.01.2013 переведений на посаду заступника генерального директора правління з розвитку і будівництва (а.с.46-49).
Таким чином, судом встановлено, що у порушення вимог ст.41 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 року №3480-IV (із змінами та доповненнями), п.5 гл.1 розд.II та п.6 гл.2 розд.II Положення, Публічне акціонерне товариство "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" не зазначило у повідомленні інформацію про всі посади, які займав ОСОБА_4 за час своєї трудової діяльності.
Щодо посилань позивача на необхідність отримання згоди особи на розкриття вказаної інформації, суд зазначає, що відповідно до Додатку 6 до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, інформація наводиться у описовій формі з обов'язковим розкриттям питань, визначених п.6 гл.2 розд.II цього Положення. Крім обов'язкової інформації, наводиться додаткова інформація, яка необхідна для повного і точного розкриття інформації про дію, виходячи з конкретних умов фінансово-господарської діяльності емітента.
При цьому згода фізичної особи необхідна лише на розкриття паспортних даних.
Відповідно до ст.2 ЗУ «Про захист персональних даних», персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Тобто дані щодо посад, які займав ОСОБА_4 за час своєї трудової діяльності не є інформацією з обмеженим доступом, так як вона не дає можливості ідентифікувати фізичну особу.
Таким чином, посилання позивача на неможливість розміщення в повному обсязі інформації у стрічці новин Загальнодоступної бази даних через відсутність згоди посадової особи - власника цієї інформації є безпідставними, через що, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 13.09.2013 були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанову складено 17.09.2013.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Міжнародний аеропорт "Сімферополь" до Кримського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ю.С. Кононова