Постанова № 33577158, 19.09.2013, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
906/734/13
Номер документу
33577158
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2013 року Справа № 906/734/13

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Крейбух О.Г.

судді Юрчук М.І. ,

судді Філіпова Т.Л.

при секретарі Михальчук В.К.

за участю представників:

позивача: Грищенко Я.А.;

відповідача: не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Ферко" на рішення господарського суду Житомирської області від 30.07.13 р. у справі № 906/734/13 (суддя Кудряшова Ю.В.)

за позовом Житомирська міська рада

до Товариство з обмеженою відповідальністю "Ферко"

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИВ:

В травні 2013 року Житомирська міська рада звернулася до господарського суду Житомирської області з позовом до ТзОВ «Ферко» про внесення змін до пункту 3 та пункту 5 договору оренди земельної ділянки від 01.11.05р., укладеного між Житомирською міською радою та ТзОВ "Ферко", виклавши їх в наступній редакції: "п.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7448506,40 грн."; "п.5 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 339651,89 грн. в рік. Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить 4,560" /а.с.2-5/.

Рішенням господарського суду Житомирської області від 30 липня 2013 року у справі № 906/734/13 позов Житомирської міської ради до товариства з обмеженою відповідальностю "Ферко" про внесення змін до договору оренди земельної ділянки задоволено /а.с.74-76/.

Внесено зміни до пункту 3 та пункту 5 договору оренди земельної ділянки від 08.12.05р., укладеного між Житомирською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ферко", виклавши їх в наступній редакції:

"п.3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7448506,40 грн.";

"п.5 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 339651,89 грн. в рік.

Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить 4,560 грн.".

Стягнуто з ТзОВ "Ферко" на користь Житомирської міської ради 1147,00 грн. сплаченого судового збору.

Відповідач ТзОВ "Ферко", не погоджуючись із зазначеним рішенням, звернувся з апеляційною скаргою до Рівненського апеляційного господарського суду, в якій просить дане рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити /а.с.82-88/.

В обгрунтування апеляційної скарги, скаржник вказує наступне:

- місцевим господарським судом при винесенні оскаржуваного рішення не враховано той факт, що положення рішення Житомирської міської ради від 24.01.2013 року почнуть діяти тільки з 01.01.2014 року;

- позивачем не надано суду витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яку орендує відповідач;

- судом не враховано, що положеннями договору оренди не визначено конкретну категорію земельної ділянки, яка орендується ТзОВ «Ферко» з врахуванням положень ЗК України.

Таким чином, правові підстави для задоволення позову відсутні, просить рішення господарського суду Житомирської області від 30 липня 2013 року у справі № 906/734/13 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 23.08.2013 року апеляційну скаргу прийнято до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Бучинська Г.Б., суддя Філіпова Т.Л. та призначено до розгляду на 19.09.2013 року /а.с. 80-81/.

Розпорядженням в.о.голови Рівненського апеляційного господарського суду від 17.09.2013 року внесено зміни до складу колегії суддів, окрім заміни головуючого судді в звязку з перебуванням у відпустці судді Бучинської Г.Б. та визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Крейбух О.Г., суддя Юрчук М.І., суддя Філіпова Т.Л. /а.с.98/.

19.09.2013 року відповідач участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забкзпечив; про причини неявки суд не повідомив. Згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, останній був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи /а.с.97/.

19.09.2013 року позивач в судовому засіданні заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги, вказавши, що господарський суд Житомирської області при винесенні рішення правомірно застосував норми матеріального та процесуального права, повністю з'ясував обставини справи та дослідив докази у справі, постановив законне та обгрунтоване рішення, а тому просить оскаржуване рішення залишити без змін, а в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

За наведеного, враховуючи приписи ст.ст.101, 102 ГПК України про межі та строки перегляду справ в апеляційній інстанції, той факт, що сторони були належним чином та своєчасно повідомлені про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать поштові повідомлення, направлені сторонам у справі, колегія суддів визнала за можливе здійснювати розгляд апеляційної скарги за відсутності представника відповідача.

Статтею 101 ГПК України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом при винесенні рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду без змін, з огляду на таке.

01.11.2005 року між Житомирською міською радою (надалі - позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Ферко" (надалі - відповідач, орендар, апелянт) укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - Договір), відповідно до п.1 якого орендодавець на основі рішення 26 сесії міської ради 4 скликання від 29.09.05р. № 553 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для іншого комерційного використання за адресою: м.Житомир, вул.Баранова, 85а /а.с.15/.

Відповідно до п.2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,4407 га, в тому числі під будівлями і спорудами - 0,2357 га, під проходами, проїздами та площадками - 1,2050 га.

Згідно п.3 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2636459,51 грн.

Відповідно до п.4 Договору, договір укладено на 10 років.

Пунктом 5 Договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, розмір якої становить 8787,85 грн. в рік на період будівництва об'єкту терміном на 1 рік; 39544,26 грн. в рік після введення в експлуатацію терміном на 9 років.

Відповідно до п.п.6-7 Договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно до 15 числа поточного місяця

05.09.2007р. рішенням 15 сесії 5 скликання Житомирської міської ради № 369 затверджено матеріали коригування технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок міста Житомира /а.с.59/.

21.11.2007р. рішенням 18 сесії 5 скликання Житомирської міської ради № 456 введено в дію нові розміри плати за землю для юридичних та фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності та громадян міста з 01 січня 2008 року /а.с.60/.

24.01.2013р. рішенням 19 сесії 6 скликання Житомирської міської ради № 498, в зв'язку з набранням чинності 01.01.11р. Податкового кодексу України та, відповідно, внесенням змін до законодавчих актів, які регламентують розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, веденням в дію з 01.01.08р. нових розмірів плати за землю для юридичних, фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та громадян відповідно до рішень Житомирської міської ради від 05.09.07р. № 369 та від 21.11.2007 року № 456, затверджено нові розміри нормативної грошової оцінки та орендної плати за використання земельними ділянками на умовах оренди в м.Житомирі, зокрема, для TзOB "Ферко" (договір оренди земельної ділянки загальною площею 1,4407 га за адресою:м. Житомир, вул. Баранова, 85а від 01.11.05р. № 040520900435) встановлено:

- Нормативна грошова оцінка становить 7 448 506,40 грн.;

- Орендна плата становить 339 651,89 грн. в рік;

Коефіцієнт співвідношення орендної плати до земельного податку при цьому становить "4, 560".

Пунктом 3 вказаного рішення Житомирської міської ради, доручено Управлінню регулювання земельних відносин Житомирської міської ради, управлінню по зв'язках з громадськістю Житомирської міської ради та комунальному підприємству "Інформаційно-видавничий центр Житомирської міської ради" проінформувати орендарів щодо прийнятого рішення /а.с.27-30/.

Рішення 19 сесії 6 скликання Житомирської міської ради № 498 від 24.01.2013р. є чинним, в судовому порядку ТзОВ "Ферко" не оскаржувалося.

22.02.2013 року Житомирською міською радою направлено на адресу TзOB "Ферко" лист № 15/1484, яким повідомлено про встановлення нового розміру річної орендної плати за користування земельною ділянкою та направлено товариству проект змін до договору оренди земельної ділянки з пропозицією направити на адресу Житомирської міської ради підписані зміни до договору оренди земельної ділянки для їх подальшої реєстрації, що який залишено відповідачем без реагування /а.с.12/.

Напралення вказаного листа підтверджується наявним в матеріалах справи фіскальним чеком від 25.02.2013 №2709 /а.с.11/.

Непідписання TзOB "Ферко" змін до договору оренди земельної ділянки по вул.Баранова, 85-а, № 040520900435 від 01.11.2005 року слугувало підставою для звернення Житомирської міської ради до суду з позовом про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

При прийнятті рішення колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Згідно ст.174 ГК України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст.193 ГК України та ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ч.ч.1-4 ст.188, ч.7 ст.193 ГК України, ст.525 ЦК України).

Відповідно до част.3 ст.6 ЦК України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Згідно ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст.632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

Згідно ст.188 ГК України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Відповідно до ст.651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст.652 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.

Згідно ст.274.1 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р., - cтавка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу (до останніх віднесено: земельні ділянки сільськогосподарських угідь (незалежно від місцезнаходження); земельні ділянки, надані на землях лісогосподарського призначення (незалежно від місцезнаходження; земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами; земельні ділянки, надані для підприємств промисловості, зайняті землями тимчасової консервації (деградовані землі).

Статтею 288 ПК України встановлено, що розмір орендної плати для інших, крім земель сільськогосподарського призначення, категорій земель не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Відповідно до ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, - в разі прийняття відповідним органом самоврядування рішення про внесення змін до ставок орендної плати за користування земельними ділянками та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки - ці обставини можуть бути не прийняті до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Поскільки земельна ділянка, що є об'єктом оренди згідно договору, відноситься до комунальної власності; розташована у межах населеного пункту і не відноситься до земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 ПК України.

Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Відповідно до ст.23 зазначеного Закону, технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною.

Частиною 2 ст.20 та ст.23 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Судом встановлено, що згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 14407 кв.м, землекористувачем якої є ТзОВ "Ферко", становить 7448506,40 грн./а.с.71/.

Відповідно до ст.30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі - спір вирішується в судовому порядку.

Місцевий господарський суд дійшов вірного висновку, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору як в добровільному порядку так і в разі незгоди однієї із сторін - за рішенням суду на вимогу іншої сторони, у випадках встановлених законом або договором.

Пунктом 8 Договору оренди сторони передбачили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Судом встановлено, що Житомирською міською радою листом № 15/1484 від 22.02.2013р. було направлено ТзОВ "Ферко" пропозиції про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 01.11.2005р. за № 040520900435, які останнім залишено без відповіді та реагування.

Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через невідповідність встановленому законом розміру, Житомирська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача. А тому позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.49 ГПК України на відповідача покладається судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1 147,00 грн.

Відповідно до ст.ст.33, 34 ГПК України, кожна сторона належними і допустимими доказами повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Враховуючи викладене, посилання скаржника, викладені в апеляційній скарзі є безпідставними, документально необгрунтованими та такими, що належним чином досліджені судом першої інстанції при розгляді справи. Рішення господарського суду Житомирської області у даній справі ґрунтується на матеріалах і обставинах справи, відповідає нормам матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Рішення господарського суду Житомирської області від 30.07.13 р. у справі № 906/734/13 залишити без змін, апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Ферко" - без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Справу № 906/734/13 повернути господарському суду Житомирської області.

Головуючий суддя Крейбух О.Г.

Суддя Юрчук М.І.

Суддя Філіпова Т.Л.