Постанова № 33568792, 11.09.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2013
Номер справи
804/10737/13-а
Номер документу
33568792
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2013 р. Справа № 804/10737/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Сафроновій Г.В.

за участю:

представника позивача Костюк О.В.

представника відповідача Остренко О.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області до Територіальної державної інспекції з питань праці Дніпропетровської області про скасування припису,-

ВСТАНОВИВ:

09 серпня 2013 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Управління пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Територіальної державної інспекції з питань праці Дніпропетровської області (далі - відповідач) з вимогами про скасування припису Територіальної державної інспекції з питань праці Дніпропетровської області від 11.07.2013 р. №04-10-113/51-55, винесеного за результатами здійсненої перевірки додержання законодавства про працю.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначила наступне. Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, у тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. На виконання вимог чинного законодавства України позивачем своєчасно подаються звіти про наявність вакансій за формою 3-ПН Павлоградського міськрайонного центру зайнятості. Протягом 2012 р. проведено сім конкурсів на заміщення вакантних посад, але до органу Пенсійного фонду інваліди з питання працевлаштування жодного разу не зверталися. В 2013 р. конкурси не проводились. Таким чином, порушень вимог чинного законодавства про працю у діяльності Управління пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області допущено не було, а тому, припис державного інспектора праці Територіальної державної інспекції з питань праці Дніпропетровської області Афанасьєвої І.В. від 11.07.2013 р. №04-10-113/51-55 підлягає скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Результатами проведеної перевірки, здійсненої на підставі наказу ТДІзПП «Про проведення позапланових перевірок» від 04.07.2013 р. за №186-Д, встановлено, що з загальної кількості працівників Управління пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області 95 осіб, лише одне робоче місце зайняте інвалідом, замість 4 осіб. Крім того, позивачем не в повній мірі дотримані вимоги чинного законодавства, що регулює працевлаштування інвалідів, оскільки в наданих звітах форми №3-ПН установою не заповнена графа 15, отже з таких звітів не вбачається, що вказані вакантні місця можуть бути зайняті інвалідами. Враховуючи наведене, оскаржуваний припис відповідає вимогам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що Управління пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області зареєстроване як юридична особа за кодом ЄДРПОУ 37735534, адреса: 51400, м. Павлоград, вул. Шахтобудівників, 5.

На підставі доручення Державної інспекції України з питань праці від 13.06.2013 р. за №32-04/01-22-01-1097, на підставі наказу «Про проведення позапланових перевірок» та направлення на проведення перевірки від 04.07.2013 р. №186-Д державним інспектором праці Афанасьєвою І.В. з 10.07.2013 р. по 11.07.2013 р. проведено перевірку Управління пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області.

За результатами перевірки складено Акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №04-10-113/51, у якому зафіксовано порушення позивачами вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", а саме: з загальної кількості працівників 95 осіб, лише одне робоче місце зайняте інвалідом, а відповідно до вимог чинного законодавства норматив складає 4 особи.

Не погодившись із викладеними в акті перевірки висновками Управління пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області надало начальнику Територіального управління державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області Романову О.Р. заперечення №8762/09/28 від 22.07.2013 р. на акт перевірки.

За наслідками перевірки, з урахуванням виявлених порушень, державним інспектором праці Афанасьєвою І.В. 11.07.2013 р. винесено припис №04-10-113/51-55 з вимогою забезпечити виконання вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", відповідно до якої, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Також, зазначеним приписом, зобов'язано письмово інформувати про виконання вимог припису у строк до 11 серпня 2013 р.

Позивач не погодився із приписом від 11.07.2013 р. №04-10-113/51-55, у зв'язку з чим, звернувся до суду про його оскарження.

В обґрунтування позовних вимог позивачем надані копії звітів форми 3-ПН.

При огляді зазначених звітів судом встановлено відсутність відміток в графі 15.

Відповідно до Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №386/2011 інспекція здійснює державний нагляд та контроль за дотриманням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі громадськими організаціями інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, законодавства про зайнятість та працевлаштування інвалідів у частині: реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконaння нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Аналогічні за змістом повноваження покладено і на Територіальну державну інспекцію з питань праці у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Голови Державної інспекції України з питань праці від 15 листопада 2011 року №11.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці.

Згідно пункту 3 цього Порядку, інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення. Інспекторам забороняється виступати посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду трудових спорів.

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт, що передбачено частиною шостою статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V та пунктом 7 Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів.

Відповідно до частини сьомої статті 7 зазначеного Закону та пункту 7 Порядку, на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складається припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис є обов'язковим для виконання у визначені у ньому строки шляхом усунення порушень вимог законодавства. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У оскаржуваному приписі від 11.07.2013 р. Інспекцією вказано на порушення позивачем статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та зобов'язано забезпечити виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у відповідності до вимог статті 19 зазначено Закону.

Відповідно до частини сьомої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 9 статті 19 вказаного Закону України підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Частиною 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 19 цього Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Згідно з частиною 8 вказаної статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування.

Частиною 10 статті 19 зазначеного Закону передбачено, що керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно до п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Управлінням пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області в звітах форми 3-ПН до Павлоградського міськрайонного центру зайнятості відсутні примітки про створення робочого місця для інваліда в графі 15 «Окрема категорія громадян у рахунок броні, а також інваліди, пенсіонери та інші». Таким чином з зазначених звітів не вбачається, що установою створені робочі місця для інвалідів та що на вказаних у звіті вакантних посадах можуть працювати інваліди. Зазначене не давало можливості центру зайнятості направляти до установи інвалідів для працевлаштування.

В зв'язку з наведеним, позивачем не було вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів, направлених на забезпечення працевлаштування інвалідів. Таким чином, позивачем не дотримано виконання вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", тому припис від 11.07.2013 р. №04-10-113/51-55 відповідає вимогам п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Зазначена правова позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного суду України у справах цієї категорії, яка висловлена в постановах від 28 травня 2013 року № 21-386а13, від 11 червня 2013 року № 21-63а13, відповідно до яких, якщо при подачі звіту форми № 3-ПН установа не повідомляла службу зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів (колонка "15" звіту форми № 3-ПН не заповнювалась), підприємством не вжиті всі передбачені чинним законодавством заходи для уникнення правопорушення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Управління пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області до Територіальної державної інспекції з питань праці Дніпропетровської області про скасування припису - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 16 вересня 2013 року

Суддя О.С. Рябчук