ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА
18 вересня 2013 р.Справа № 801/9054/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Калініченко Г.Б., розглянувши клопотання про забезпечення позову у адміністративній справі
за позовом Публічного акціонерного товариства "Керченське АТП №14313"
до Ради міністрів АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Керченське АТП №14313" (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Ради міністрів АР Крим (далі відповідач) про визнання протиправним та недійсним рішення Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування, оформленого пунктом 4 таблиці 5 розділу 3 Протоколу № 5/13 від 29.08.2013 р. цього комітету про недопущення ПАТ «Керченське АТП № 14313» до участі у конкурсах на об'єкти №17 і № 18, а також рішення Республіканського конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу на об'єкт № 18, оформлене розділом 4 Протоколу № 5/13 від 29.08.2013 р.; про зобов'язання Раду Міністрів Автономної Республіки Крим прийняти постанову про оголошення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, котрі не виходять за межі Автономної Республіки Крим на об'єкт конкурсу: № 18 на регулярні маршрути: Керч - Сімферополь рейс № 5237/5236; Багерове - Керч рейс 5/1 маршрут № 101; Багерове - Керч рейс 4/1 маршрут № 101; Нижньозаморське - Керч рейс 1/1 маршрут № 116; Юркіно - Керч рейс 5119/2 маршрут № 132.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.09.2013 р. відкрито провадження в адміністративній справі.
Разом із позовною заявою до суду надійшло клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, в якому позивач просив заборонити Раді Міністрів АР Крим до набрання законної сили постанови суду у даній адміністративній справі здійснювати будь-які дії по: прийняттю розпорядження про введення в дію рішення Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування від 29 серпня 2013 року по об'єкту конкурсу №18; укладенню договору на перевезення пасажирів з перевізником-переможцем цього конкурсу. З матеріалів справи вбачається, що 29.08.2013 року відбулось засідання Республіканського конкурсного комітету з визначення пасажирського перевізника на автобусному маршруті загального користування Автономної Республіки Крим, на якому було прийнято рішення про недопущення ПАТ «Керченське АТП № 14313» до участі у конкурсах, у зв'язку існуванням порушень п.12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Позивач пояснює, що рішення відповідача є протиправним, оскільки прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, в наслідок чого існують підстави для визнання його протиправним та скасування .
Вивчивши клопотання позивача та надані ним документи, суд вважає, що клопотання про вжиття заходів забезпечення позову підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частин 1-4 статті 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.
Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Відповідно до частини 3 статті 118 КАС України питання про забезпечення адміністративного позову, про заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим або про скасування заходів забезпечення адміністративного позову, крім випадків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, вирішується в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розглядові таких питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Відповідно до пункту 42 цього Порядку у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
У пункті 46 Порядку встановлюється, що переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів. Претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу.
Згідно із пунктом 51, 53 Порядку рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 30 робочих днів з дня проведення конкурсу. Організатор не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішенням конкурсного комітету укладає з переможцем конкурсу договір (на міському та внутрішньообласному автобусних маршрутах) або видає дозвіл (на міжобласному автобусному маршруті) згідно з обов'язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.
Організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс. Організатором на автобусному маршруті загального користування є, у тому числі, Рада міністрів Автономної Республіки Крим (п. 2 та п. 4 Порядку).
Отже, після визначення переможця конкурсу відповідно до протоколу конкурсного комітету від 29.08.2013 №5/13 Рада міністрів Автономної Республіки Крим власним рішенням вводить у дію рішення конкурсного комітету та через 30 днів укладає з переможцем конкурсу договір.
При цьому наявність спору щодо правомірності рішення конкурсного комітету не перешкоджає Раді міністрів АР Крим затверджувати відповідні результати та укладати договір з переможцем.
Згідно Рекомендації N R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов'язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акту; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв'язку з оскарженням адміністративного акту.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що у разі невжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вводити в дію рішення конкурсного комітету та у випадку прийняття судом рішення про задоволення позову, позивачу слід буде докласти значних зусиль та витрат для відновлення своїх прав, зокрема щодо оскарження рішення організатора конкурсу та відповідного договору перевезення, підставою для прийняття (укладення) яких є оскаржуване рішення. При цьому, слід зазначити, що оскільки вищевказаним Порядком передбачений строк прийняття відповідного рішення організатором конкурсу та цей строк спливає до вирішення справи по суті, є достатні підстави вважати, що відповідачем до вирішення справи по суті буде прийнято рішення про затвердження результатів конкурсу та укладено відповідний договір.
Відповідно до частини 4 статті 117 КАС України адміністративний позов може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
При цьому суд зазначає, що достатнім заходом забезпечення позову, який необхідний для забезпечення усунення можливих порушень прав позивача до ухвалення рішення у справі, є заборона організатору конкурсу вводити в дію рішення конкурсного комітету яке оскаржується.
Таким чином, клопотання позивача про вжиття заходів забезпечення позову підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 117, 118, 160, 165 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Публічного акціонерного товариства "Керченське АТП №14313" про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити частково.
2. До набрання рішення у справі №801/9054/13-а заборонити Раді Міністрів АРК вводити в дію рішення Республіканського конкурсного комітету з визначенням пасажирського на автобусному маршруті загального користування Автономної Республіки Крим по об'єкту конкурсу №18, оформлене протоколом від 28.08.2013 №5/13.
3.В іншій частині відмовити в задоволенні клопотання про забезпечення позову.
Ухвала підлягає негайному виконанню у порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Ухвала може бути оскаржена. Оскарження не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Калініченко Г.Б.