Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 801/2392/13-а
04.09.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Горошко Н.П.,
суддів Воробйової С.О. ,
Кучерука О.В.
секретар судового засідання Бєлоглазова Ю.О.
за участю сторін:
представник позивача, Сімферопольської міжрайонної виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим- Кузенкова Марія Сергіївна, довіреність № 13 від 03.09.2013,
представник позивача, Сімферопольської міжрайонної виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим- Зайцева Тетяна Василівна, довіреність № 9 від 15.04.2013,
представник позивача, Сімферопольської міжрайонної виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АР Крим- Конопльов Василь Миколайович, довіреність № 4 від 18.03.2013,
представник відповідача, Територіальної державної інспекції праці в АР Крим- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши матеріали справи № 801/2392/13-а за апеляційною скаргою Територіальної державної інспекції праці в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кононова Ю. С. ) від 03.04.2013
за позовом Сімферопольської міжрайонної виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК (вул. О.Невського, буд.17-А, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95006)
до Територіальної державної інспекції праці в АРК (вул. Київська, 81, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95034)
про скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
Сімферопольська міжрайонна виконавча дирекція відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК звернулась до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до Територіальної державної інспекції праці в АРК, в якому просить скасувати припис № 01-01-10/79-62 від 13.02.2013.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.04.2013 у справі № 801/2392/13-а адміністративний позов Сімферопольської міжрайонної виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК до Територіальної державної інспекції праці в АРК про скасування припису - задоволено.
Скасовано припис Інспекції Територіальної державної інспекції праці в АРК № 01-01-10/79-62 від 13.02.2013.
Не погодившись з даною постановою, відповідач - Територіальна державна інспекція праці в АРК звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Представники позивача у судовому засіданні 4 вересня 2013 року з апеляційною скаргою не погодилися, просили постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача у судове засідання 4 вересня 2013 року не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно ч.4 статті 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі направлення Начальника Територіальної державної інспекції з питань праці в АР Крим на проведення перевірки №01/165 від 12.02.2013 року, доручення Держпраці від 17.01.2013 № 110/1/23/02/95-13, звернення ОСОБА_5, у період з 12 по 13 лютого 2013 року Територіальною державною інспекцією праці в АРК проводилась позапланова перевірка дотримання вимог трудового законодавства Сімферопольською міжрайонною виконавчою дирекцією відділення Фонду, за результатами якої був складений акт № 01-01-10/79.
Згідно висновків акту, позивачем були допущені порушення п. 6, 14 Порядку розрахунку середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, затвердженим Постановою КМУ від 26.09.2001 року № 1266, що виразилось у невірному розрахунку сум страхових виплат у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та розрахунку страхових виплат у зв'язку з вагітністю та пологами.
На підставі акту перевірки Інспекцією було винесено припис № 01-01-10/79-62 від 13.02.2013, яким позивачу було приписано: розрахунок сум страхових виплат у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та розрахунок страхових виплат у зв'язку з вагітністю та пологами привести у відповідність з Порядком розрахунку середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, затвердженим постановою КМУ від 26.09.2001 №1266.
Процедуру проведення Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці у межах повноважень встановлює Порядок проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затверджений Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року № 390.
Відповідно до ст. 3 Порядку, інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Позапланові перевірки за зверненнями фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються за наявності згоди Держпраці України на їх проведення.
Згідно п. 6 ст. 7 Закону України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.
На підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (ст. 8 Закону).
Оскаржуваним позивачем приписом від 13.02.2013 року Інспекцією позивачу було вказано на порушення Порядку від 26.09.2001, № 1266 та приписано: розрахунок сум страхових виплат у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю та розрахунок страхових виплат у зв'язку з вагітністю та пологами привести у відповідність з вказаним Порядком.
Проте, судом встановлено, що Припис Інспекції № 01-01-10/79-62 від 13.02.2013 не містить посилання на конкретне порушення пунктів 6, 14 Положення, які були порушені позивачем, ним приписано лише привести свої розрахунки у відповідність до цього Положення, що позбавляє Сімферопольську міжрайонну виконавчу дирекцію відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК можливості усунути припущені порушення, якщо такі є.
Оскаржуваним приписом від 13.02.2013 Інспекція зобов'язала позивача у місячний строк, тобто до 13.03.2013, проінформувати її про виконання вимог припису. 18.02.2012 позивач спрямував на адресу Інспекції заперечення на акт перевірки та припис, в яких зазначив, що їм незрозуміло, які порушення ними були допущені та які недоліки потрібно усунути. Відповідь на ці заперечення ними було отримано лише 11.03.2013, тобто вже після звернення позивача до суду з даним позовом. Судова колегія вважає, що суд правомірно не прийняв до уваги ці роз'яснення, оскільки, по-перше, вони були отримані позивачем за два дня до закінчення наданого Інспекцію строку на усунення порушень, та, по-друге, Порядком не передбачено надання Інспекцією роз'яснень до її приписів, вся інформація про припущені порушення та спосіб їх усунення мають бути викладені в самому приписі.
За таких обставин, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що Припис Інспекції № 01-01-10/79-62 від 13.02.2013 року не відповідає вимогам Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затверджений Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року № 390 та Закону України від 05.04.2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у зв'язку з чим не може бути виконаний позивачем, а тому має бути скасований.
Виходячи з вищенаведеного, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованих висновків про наявність підстав для задоволення вимог.
Враховуючи обставини справи постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм процесуального та матеріального права, підстав для скасування і ухвалення нового рішення не вбачається.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційна скарга без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом першої інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ:
1.Апеляційну скаргу Територіальної державної інспекції праці в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.04.2013 у справі № 801/2392/13-а - залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 03.04.2013 у справі № 801/2392/13-а- залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст судового рішення виготовлений 9 вересня 2013 року.
Головуючий суддя підпис Н.П.Горошко
Судді підпис С.О. Воробйова
підпис О.В.Кучерук
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Н.П.Горошко