ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2013 року о/об 11 год. 09 хв.Справа № 808/5443/13-а м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шаповаловій К.І., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Приазовської різнопрофільної спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 «Азимут» Приазовської районної ради Запорізької області
до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області
про скасування наказу про проведення перевірки,
ВСТАНОВИВ:
Приазовська різнопрофільна спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 «Азимут» Приазовської районної ради Запорізької області (далі - позивач або Приазовська РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут») звернулась до суду з адміністративним позовом до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач або Приазовська РДА) про скасування як незаконного наказу №170 «Про проведення перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут»», виданого 04.06.2013 Відділом освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області.
У позові позивачем зазначено, що 05.06.2013 позивачем отриманий наказ №170 «Про проведення перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут»», виданий 04.06.2013 Відділом освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області. Підставою для проведення перевірки є нещасний випадок з неповнолітньою ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, випускницею Приазовської РСШ №1 «Азимут», який трапився 02.06.2013 - після святкування закінчення школи, яке відбувалося поза навчальним закладом, ОСОБА_1 стала учасником ДТП. Отримані травми привели до значного погіршення здоров'я ОСОБА_1. Позивач не погоджується з наказом №170 від 04.06.2013, оскільки 31.05.2013 на спільному засіданні педагогічної ради та ради школи (протокол №16) на виконання листа Міністерства освіти і науки України №1/9-92 від 08.02.2013 було прийняте рішення випустити з навчального закладу учнів 11 класів, у тому числі ученицю 11-А класу ОСОБА_1. 01.06.2013 позивачем виданий наказ №3/13 «Про випуск зі школи та вручення атестатів про повну загальну середню освіту учням 11 класів», згідно якого ученицю 11-А класу ОСОБА_1 вирішено випустити зі школи та вручити їй атестат. Того ж дня, 01.06.2013 ОСОБА_1 отримала атестат про повну загальну середню освіту і була випущена зі школи, про що свідчить запис за №9 у Книзі обліку і видачі атестатів та додатків до атестатів про повну загальну середню освіту, срібних і золотих медалей Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут» та власний підпис ОСОБА_1 про отримання атестату. З цього часу ОСОБА_1 не є учасником навчально-виховного процесу у Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут». Відповідно ж до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.06.2013, приблизно о 00 гол. 05 хв. водій ОСОБА_2 керуючи автомобілем ЗАЗ-1102 здійснюючі рух по вул.Леніна в смт.Приазовське Запорізької області, змінив напрямок руху, виїхав на узбіччя, де допустив наїзд на дерево. У результаті ДТП водій ОСОБА_2, а також пасажири ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_1 отримали тілесні ушкодження і доставлені до Приазовської ЦРЛ. Позивач, посилаючись на приписи п.112, 113, 117 «Положення про загальноосвітній навчальний заклад», затвердженого 27.08.2010 постановою Кабінету Міністрів України №778, п.3.2.7 «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах», затвердженого 01.08.2001 наказом Міністерства освіти і науки України №563, п.2.1, 2.2, 2.6, 4.1, 4.5 «Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах», затвердженого 31.08.2001 наказом Міністерства освіти і науки України №616, вважає, що оскільки нещасний випадок з ОСОБА_1 стався не під час навчально-виховного процесу, то жодних підстав для проведення перевірки Відділом освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут» немає.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. На задоволенні позовних вимог наполягає, просить позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив, в якому зазначено, що Відділ освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області є самостійною юридичною особою (ідентифікаційний код 02136086), тому позов подано до неналежного відповідача. Безпосередньо Приазовська РДА відносно позивача наказів про проведення перевірки - не виносила.
Крім того, представником відповідача подано до суду копію Наказу Відділу освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області №190 від 26.07.2013, згідно якого втратив чинність наказ №170 від 04.06.2013 «Про проведення перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут»».
Представником відповідача подано до суду заяву про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом з'ясовано наступне.
04.06.2013 начальником Відділу освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області Данильченко Л.І. видано наказ №170 «Про проведення перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут»».
Підставою для видання вказаного наказу став нещасний випадок, що трапився 02.06.2013 з неповнолітньою ОСОБА_1 Вона стала учасником ДТП після святкування закінчення школи, яке відбувалось поза навчальним закладом. Наказ видано з метою перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут» та недопущення подібних випадків надалі.
За змістом зазначеного наказу створено комісію з перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут», яка повинна провести перевірку стану організації вищевказаної роботи.
Позивачем не надано доказів того, що вказана комісія провела відповідну перевірку чи будь-яким чином порушила права та законні інтереси позивача.
Відповідно до п.1.4 Наказу Відділу освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області №190 від 26.07.2013 втратив чинність наказ №170 від 04.06.2013 «Про проведення перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут»», який є предметом спору.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.11 КАС України).
Відповідно до п.8.2 Статуту Приазовської різнопрофільної спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №1 «Азимут» Приазовської районної ради Запорізької області (далі - Статут) Державний контроль за діяльністю навчального закладу здійснюють Міністерство освіти і науки України, Державна інспекція навчальних закладів, засновник та відділ освіти Приазовської державної райдержадміністрації.
Як зазначено у п.8.4 Статуту, у період між атестаціями проводяться перевірки (інспектування) навчального закладу з питань, пов'язаних з його навчально-виховною діяльністю. Зміст, види і періодичність цих перевірок визначається залежно від стану навчально-виховної роботи, але не частіше 1-2 разів на рік. Перевірка з питань, не пов'язаних з навчально-виховною діяльністю, проводяться його засновником (власником) відповідно до законодавства.
Згідно з п.1.4 Статуту засновником (власником) цілісного майнового комплексу Приазовська різнопрофільна спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 «Азимут» є Приазовська районна рада.
Відповідно до пп.3.2.1 п.3.2 «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах», затвердженого 01.08.2001 наказом Міністерства освіти і науки України №563, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.11.2011 за №969/6160, Міністерство освіти і науки Автономної Республіки Крим, управління освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та районні (міські) управління освіти місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування: здійснюють керівництво і контроль за організацією роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності в навчальних закладах, безпосередньо їм підпорядкованих.
Згідно з ч.2 ст.40 Закону України «Про загальну середню освіту» Державний нагляд (контроль) у галузі загальної середньої освіти здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, та місцевими органами управління освітою. Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, визначаються Законом України «Про освіту».
Як зазначено у ст.11 Закону України «Про освіту», до органів управління освітою в Україні належать: місцеві державні адміністрації і органи місцевого самоврядування, а також утворені місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування структурні підрозділи з питань освіти (місцеві органи управління освітою).
Згідно з абз.1 ч.2 ст.14 Закону України «Про освіту» місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування створюються відповідні органи управління освітою, діяльність яких спрямовується на: управління навчальними закладами, що є комунальною власністю.
Судом з'ясовано, що Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області відносно позивача заходи державного нагляду (контролю) - не здійснювались.
Жодних порушень Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області приписів ст.ст.11, 14 Закону України «Про освіту» у позові - не зазначено, доказів не надано.
Дослідженням наказу №170 «Про проведення перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут»», виданого 04.06.2013 Відділом освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (який не визначений як відповідач по справі) - не встановлено порушення прав та інтересів позивача саме Приазовською районною державною адміністрацією Запорізької області.
Позивачем не надано будь-яких доказів реалізації наказу №170 від 04.06.2013 «Про проведення перевірки стану організації роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в Приазовській РСШ І-ІІІ ст. №1 «Азимут»». Отже, відсутні і докази порушення прав та законних інтересів позивача.
Представником відповідача надано документи у підтвердження того, що Відділ освіти, молоді та спорту Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області є самостійною юридичною особою, має ідентифікаційний код 02136086.
При цьому, позивач не подавав до суду заяв, клопотань щодо зміни відповідача по справі.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94, 158-163 КАС України; ст.19 Конституції України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанову у повному обсязі виготовлено 05.09.2013.
Суддя О.О. Прасов