Постанова № 33559619, 13.09.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2013
Номер справи
809/2057/13-а
Номер документу
33559619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" вересня 2013 р. Справа № 809/2057/13-а

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

за участю секретаря Круглої О.М.,

за участю сторін:

представника позивача: Алексеєнко О.О.,

представника відповідача: Баралецької М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Солід-Україна"

до відповідача: Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області,

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

08.07.2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Солід-Україна" (далі ТзОВ "Солід-Україна") звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області (далі ДПІ у м.Івано-Франківську) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0008351504 від 05.04.2013р. та №0012641504 від 31.05.2013р.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що за результатами проведеної податковим органом перевірки ТзОВ "Солід-Україна" було складено акт №2462/15-4/32360621 від 25.03.2013р., на підставі якого ДПІ у м.Івано-Франківську 05.04.2013р. винесла податкове повідомлення-рішення №0008351504, яким встановлено відсутність у товариства права на отримання бюджетного відшкодування у сумі, заявленій у податковій декларації, у зв'язку з чим відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 3786,00грн. Товариство в адміністративному порядку оскаржило дане податкове повідомлення-рішення. Однак, рішенням Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області за результатами розгляду скарги №29/10/10-319/130/321 від 28.05.2013р. збільшено суму, на яку Товариство не має права на отримання бюджетного відшкодування в розмірі 1714грн. У зв'язку з цим, 31.05.2013р. ДПІ у м.Івано-Франківську винесла податкове повідомлення-рішення №0012641504, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1714грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 857грн. За результатами розгляду скарги ТзОВ "Солід-Україна" від 12.04.2013р. рішенням Міністерства доходів і зборів України, №5529/6/99-99-10-01-15 від 25.06.2013р. вказані податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга без задоволення.

Представник позивача вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення необгрунтованими та незаконними, оскільки при їх винесенні податковий орган виходив з помилкових висновків про те, що в грудні 2012р. товариство неправомірно заявило до бюджетного відшкодування 5500 грн., що включені в податковий кредит та від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту за листопад 2012р., так як в грудні 2012 року товариство повернуло ПП "Ростока Грін" кошти в розмірі 33000 грн.

30.11.2012р. ТзОВ "Солід-Україна" перерахувало ПП "Ростока Грін" кошти в сумі 33000грн. (в т.ч. - 5500грн.) за виготовлення металоконструкцій, однак у грудні 2012 р. згідно платіжних доручень ПП "Ростока Грін" повернуло ТзОВ "Солід-Україна" дану суму коштів і на підставі отриманих від ПП "Ростока Грін" розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників №2 від 12.12.2012р. на суму 20000грн., №3 від 14.12.2012р. на суму 8000грн. та №5 від 21.12.2012р. на суму 5000грн. позивач відобразив відповідні коригування (зменшення) податкового кредиту за грудень 2012р. в податковій декларації з ПДВ за грудень 2012р. (рядок 16.1.). Так, внаслідок коригування податкового кредиту на 5500грн. зменшено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за грудень 2012р., тобто сума що може бути заявлена до бюджетного відшкодування за січень 2013р. Крім того, зазначив, що правильність визначення податкового зобов'язання податкового кредиту та від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за листопад 2012р. підтверджується довідкою податкового органу №844/15-4/32360621 від 31.01.2012р. "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТзОВ "Солід-Україна" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за листопад 2012р". За таких обставин вважає, що податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню. На підставі наведеного позов просить задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечила, в судовому засіданні суду пояснила, що ДПІ у м.Івано-Франківську провело документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ "Солід-Україна" з питань правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2012р., за результатами якої складено акт перевірки №2462/15-4/32360621 від 25.03.2013р. та встановлено, що позивачем в порушення вимог п.200.1, п.200.3, п.200.4, п.200.6, п.200.14 ст.200 ПК України завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ по декларації з ПДВ за грудень 2012р. на суму 3786,грн. За результатами перевірки ДПІ у м.Івано-Франківську винесла податкове повідомлення-рішення №0008351504 від 05.04.2013р. про відсутність права у ТзОВ "Солід-Україна" на отримання бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 3786грн. Також зазначила, що ГУ Міндоходів в Івано-Франківській області рішенням №29/10/10-319/130/321 від 28.05.2013р., прийнятим за розглядом скарги ТзОВ "Солід-Україна" від 12.04.2013р., залишило без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у м.Івано-Франківську №0008351504 від 05.04.2013р. та збільшило суму, на яку товариство не має права на отримання бюджетного відшкодування в розмірі 1714грн. У зв'язку з цим, 31.05.2013р. ДПІ у м.Івано-Франківську винесла податкове повідомлення-рішення №0012641504, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 1714грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 857грн. Міністерство доходів і зборів України вказані податкові повідомлення-рішення залишило без змін, а скаргу позивача - без задоволення.

При цьому зазначила, що коригування податкового кредиту на суму ПДВ 5500 грн., які відображені в податковій декларації з ПДВ за грудень 2012р., позивач повинен був відобразити в податковій декларації з ПДВ за листопад 2012р. Таким чином, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі норм чинного законодавства, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними. З урахуванням наведеного в задоволенні позову просила відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі наказу начальника ДПІ у м.Івано-Франківську №553 від 12.03.2013р. відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ "Солід-Україна" з питань правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2012р., за результатами якої складено акт перевірки №2462/15-4/32360621 від 25.03.2013р. (а.с. 7-17).

Зазначеною перевіркою встановлено порушення ТзОВ "Солід-Україна" п.200.1, п.200.3, п.200.4, п.200.6, п.200.14 ст.200 ПК України, у зв'язку з чим останнім завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ по декларації з ПДВ за грудень 2012р. на суму 3786 грн.

На підставі даного акту перевірки ДПІ у м.Івано-Франківську винесла податкове повідомлення-рішення №0008351504, яким виявлено відсутність у позивача права на отримання бюджетного відшкодування у сумі, заявленій у податковій декларації, у зв'язку з чим відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 3786 грн. (а.с. 24).

12.04.2013р. позивач в порядку адміністративного оскарження оскаржив дане податкове повідомлення-рішення до Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області, рішенням якого про результати розгляду скарги позивача від 28.05.2013р. збільшено суму, на яку Товариство не має права на отримання бюджетного відшкодування в розмірі 1714 грн., визначену в податковому повідомленні-рішенні ДПІ у м.Івано-Франківську №0008351504 від 05.04.2013р., а скаргу залишено без задоволення (а.с. 20-23).

У зв'язку з цим, 31.05.2013р. ДПІ у м.Івано-Франківську винесла податкове повідомлення-рішення №0012641504, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 1714 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 857 грн. (а.с. 25).

Не погоджуючись із прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями Товариство оскаржило їх до Міністерства доходів і зборів України, рішенням якого про результати розгляду скарги позивача від 25.06.2013р. вказані податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скарга без задоволення (а.с. 26-29)

Таким чином, оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями ДПІ у м.Івано-Франківську зменшила суму бюджетного відшкодування ТзОВ "Солід-Україна" по ПДВ на суму 5500 грн.

Судом встановлено, що між ПП "Ростока Грін" та ТзОВ "Солід-Україна" 29.11.2012р. укладено договір купівлі-продажу металоконструкцій.

30.11.2013р. ТзОВ "Солід-Україна" згідно платіжного доручення №2527 перерахувало ПП "Ростока Грін" кошти за постачання металоконструкцій в загальній сумі 33000 грн., в тому числі ПДВ - 5500 грн., яке включило до складу податкового кредиту (а.с. 94).

Податковий кредит сформований позивачем на підставі податкової накладної №2 від 30.11.2012р., отриманої від ПП "Ростока Грін" (а.с.98).

Однак в грудні 2012р. у зв'язку із неможливістю поставки металоконструкцій ПП "Ростока Грін" повернуло ТзОВ "Солід-Україна" кошти в розмірі 33000 грн. (в тому числі ПДВ - 5500 грн.) згідно платіжних доручень, а саме: №306 від 12.12.2012р. на суму 20000 грн. (ПДВ -3333,33 грн.), №310 від 14.12.2012р. на суму 8000 грн. (ПДВ -1333,33 грн.) та №313 від 21.12.2012р. на суму 5000 грн. (ПДВ -2166,67 грн.) (а.с. 95-97).

Коригування податкового кредиту відображене позивачем у податковій декларації з ПДВ №9085568737 від 21.01.2013р. за грудень 2012р., внаслідок чого було на 5500 грн. зменшено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за грудень 2012р., тобто зменшено суму, що може бути заявлена до бюджетного відшкодування за січень 2013р. (а.с. 30-32).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).

Згідно із п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до абзац "а" п.198.1 ст.198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.

В п.198.2 ст.198 ПК України передбачено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.192.1 ст.192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Згідно із п.п.192.1.1 п.192.1 ст.192 ПК України якщо внаслідок такого перерахунку

відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок коригування податку;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (п. 192.3 ст.192 ПК України).

Відповідно до п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 зазначеної статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені розділом V цього Кодексу.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (п.200.3 ст.200 зазначеного Кодексу).

Згідно із п.200.4. ст.200 даного Кодексу якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які: були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів) (п.200.5 ст.200 Кодексу).

З урахуванням наведених норм позивач правомірно відніс до складу податкового кредиту 5500 грн. ПДВ, сплачених 30.11.2012р. ПП "Ростока Грін" за металоконструкції, відобразивши це в декларації за листопад 2012 року, та зменшив суму податкового кредиту в розмірі 5500 грн. внаслідок відповідних коригувань (на підставі розрахунків коригування кількісних і вартісних показників по податкової накладної від 30.11.2012р. - а.с.99-101) у грудні 2012 року у зв'язку з поверненням коштів від ПП "Ростока Грін", відобразивши це в декларації за грудень 2012 року,

З огляду на наведене, не приймаються до уваги пояснення представника відповідача про те, що позивач, подаючи в грудні 2012р. декларацію за листопад 2012р., повинен був відобразити в ній зменшення податкового кредиту на 5500 грн., отриманих в грудні 2012 року як повернення коштів за металоконструкції, оскільки такі корегування відображаються в податковому періоді, в якому воно проводилось.

Крім того, в судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що ТзОВ "Солід-Україна" в наступних податкових періодах зменшило суму податкового кредиту та суму бюджетного відшкодування.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Враховуючи наведене, податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області Форми "ВЗ" №0008351504 від 05.04.2013 року та податкове повідомлення-рішення Форми "В1" №0012641504 від 31.05.2013 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

А тому підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача 229,40 грн. судового збору.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління Міндоходів в Івано-Франківській області Форми "ВЗ" №0008351504 від 05.04.2013 року та податкове повідомлення-рішення Форми "В1" №0012641504 від 31.05.2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Солід-Україна" (код ЄДРПОУ 32360621, м.Івано-Франківськ, вул.Левинського,1, 76018) судовий збір в розмірі 229,40 (двісті двадцять дев'ять грн. 40 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 18.09.2013 року.