ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 вересня 2013 року м. Львів № 813/6129/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кедик М.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Заболотцівської сільської ради Бродівського району Львівської області про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - ДЕІ у Львівській області) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Заболотцівської сільської ради Бродівського району Львівської області, просить зупинити бездозвільне розміщення та безлімітне утворення і розміщення відходів Заболотцівською сільською радою на сміттєзвалищі площею 1,3 га в урочищі «Стара тракторна бригада» біля с. Лугове та заборонити експлуатацію Заболотцівською сільською радою сміттєзвалища площею 1,3 га в урочищі «Стара тракторна бригада» біля с. Лугове.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що внаслідок проведеної позапланової перевірки встановлено, що у відповідача відсутні правовстановлюючі документи на право користування земельною ділянкою, на якій розташоване сміттєзвалище, що є порушенням норм ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, та паспорт місць видалення відходів на сміттєзвалище площею 1, 3 га, в урочищі «Стара тракторна бригада» біля с. Лугове, що є порушенням ст. 28 Закону України «Про відходи». Внаслідок цього відповідач проводить безлімітне розміщення та бездозвільне утворення та розміщення відходів, що є порушенням статей 32, 33 Закону України «Про відходи».
Ухвалою суду від 09.08.2013 року на підставі пункту 5 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відкрито скорочене провадження в адміністративній справі. Копію ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копією позовної заяви і доданих до неї документів та витягом про процесуальні права і обов'язки сторін в адміністративній справі судом надіслано відповідачу та запропоновано у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі строк відповідач заперечень проти позову чи клопотань процесуального характеру не подав.
За таких обставин суд на підставі частин 4, 5 статті 183-2 КАС України розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне:
Заболотцівська сільська рада Бродівського району Львівської області зареєстрована як юридична особа 24.04.2002 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію Серії АОО №466178; присвоєно ідентифікаційний код 04372537.
ДЕІ у Львівській області 24 липня 2013 року проведено позапланову перевірку Заболотцівської сільської ради Бродівського району на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За наслідками перевірки складено акт №1508/06 (далі - Акт), відповідно до якого було виявлено наступні порушення вимог природоохоронного законодавства Заболотцівською сільською радою:
- не виготовлено документи, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку, на якій розміщено сміттєзвалище в урочищі «Стара тракторна бригада» с. Лугове;
- не здійснюються заходи щодо запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами, а саме - не влаштовано системи збирання та утилізації інфільтрату на сміттєзвалищі;
- порушуються вимоги щодо поводження з відходами під час їх збирання, зберігання, утилізації, знешкодження, видалення або захоронення, а саме проводиться бездозвільне та безлімітне утворення та розміщення відходів на сміттєзвалищі в урочищі «Стара тракторна бригада» с. Лугове;
- не виготовлено та не ведеться в установленому порядку паспорт місця видалення відходів;
- не здійснюється моніторинг місця видалення відходів.
Примірник акта перевірки вручено голові Заболотцівської сільської ради Дискант М.В., що підтверджується підписом про отримання, без зауважень до їх змісту чи вимог або ж інших застережень з цього приводу.
Враховуючи вищезазначене, ДЕІ у Львівській області у порядку ст. 183-2 КАС України звернулася з даним позовом до суду.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженого Указом Президента України «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» від 13.04.2011 року № 454/2011 (далі - Положення).
Відповідно до ч. 7 Положення Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).
Відповідно пп. «м» п. 2 ч. 4 Положення Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про поводження з відходами щодо: дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів; складання і ведення реєстру об'єктів утворення відходів та реєстру місць видалення відходів; перевезення небезпечних відходів територією України та транскордонних перевезень відходів; збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів; ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів; виконання вимог нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку, при виробництві продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням; недопущення змішування та захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія; дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів; дотримання правил зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації, захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин, небезпечних речовин; додержання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й похованні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів; своєчасності й повноти виконання заходів щодо захисту земель від засмічення відходами.
Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» псування земель - порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель.
Відповідно до ч. 4 ст. 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Згідно ст. 32 цього ж Закону з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.
Стаття 33 даного Закону передбачає, вимоги щодо зберігання та видалення відходів, зокрема на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних та екологічних норм.
Згідно 5 ч. 1 статті 183-2 КАС України в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням застосовується скорочене провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач зазначених обставин не заперечив, будь-яких пояснень з приводу даного позову також не подав.
Враховуючи вищезазначене, позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Львівській області є обґрунтованими, документально підтвердженими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат згідно ст. 94 КАС України не застосовується.
Керуючись ст.ст. 17-19, 35, 71, 94, 183-2, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зупинити бездозвільне розміщення та безлімітне утворення і розміщення відходів Заболотцівською сільською радою Бродівського району Львівської області (Львівська область, Бродівський район, с. Заболотці, вул. Шевченка, 12; ідентифікаційний код: 04372537) на сміттєзвалищі площею 1,3 га в урочищі «Стара тракторна бригада» біля с. Лугове.
Заборонити експлуатацію сміттєзвалища площею 1,3 га в урочищі «Стара тракторна бригада» біля с. Лугове Заболотцівською сільською радою Бродівського району Львівської області (Львівська область, Бродівський район, с. Заболотці, вул. Шевченка, 12; ідентифікаційний код: 04372537)
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кедик М.В.