Ухвала суду № 33545711, 12.09.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2013
Номер справи
812/5299/13-а
Номер документу
33545711
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Чиркін С.М

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2013 року справа №812/5299/13-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Карпушової О.В,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства аграрно-переробного підприємства «Редан» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року у справі № 812/5299/13-а за позовом прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до Приватного акціонерного товариства аграрно-переробного підприємства «Редан» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року позов прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області (далі УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області) до Приватного акціонерного товариства аграрно-переробного підприємства «Редан» (далі ПрАТ АПП «Редан») про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску в розмірі 27426,97 грн. задоволено, а саме: стягнуто з ПрАТ АПП «Редан» на користь УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області заборгованість зі сплати єдиного внеску за березень 2013 року в сумі 8776,33 грн. (вісім тисяч сімсот сімдесят шість гривень 33 коп.), штрафну санкцію в сумі 5888,09 грн. (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят вісім гривень 09 коп.) пеню в сумі 12762,55 грн. (дванадцять тисяч сімсот шістдесят дві гривні 55 коп.) (а. с. 125-127).

Відповідач не погодився з вказаним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, яку обґрунтовував порушенням норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції і закрити провадження у справі. В обґрунтуванні доводів апеляційної скарги зазначив, що у прокурора не було правових підстав для подання цього позову до суду, а також вказав, що при наявності вимоги про сплату боргу вона направляється для виконання до відповідного відділу державної виконавчої служби для виконання, оскільки є виконавчим документом. Про стягнення однієї і тієї ж недоїмки повинен бути один виконавчий документ - або вимога пенсійного органу, або рішення суду, це стосується і рішень відповідача про застосування штрафних санкцій (а. с. 135-137).

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу у порядку письмового провадження за матеріалами у справі.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вивчила доводи апеляційної скарги, з запереченнями на неї перевірила матеріали справи і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено.

Відповідач - ПрАТ АПП «Редан», і.н. 25360797, зареєстроване Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області 02.03.1998 року (а. с. 6, 7).

Як платник страхових внесків відповідач зареєстрований в УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області та з 01.01.2011 року вважається платником єдиного внеску.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2464-VI від 08.07.2010 року (далі Закон №2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами ( п. 1. ч. 1. ст. 4 Закону № 2464).

Згідно п.1 ч.2 ст.6 вищезазначеного Закону платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

П.1 ч.1 ст.7 Закону України № 2464 встановлено, що єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно ч 5. вищезазначеної статті єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Згідно ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Частиною 12 вищезазначеної статті передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Згідно поданого відповідачем до позивача звіту за березень 2013 року самостійно, визначена загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті всього 8776,33 грн.(а. с. 9-12).

Згідно з ч. 10 ст.25 Закону №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 вищезазначеного Закону територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до даних картки особового рахунку платника єдиного внеску (а.с.18-21,51-54) відповідач несвоєчасно сплачував єдиний внесок, у зв'язку з чим 14 березня 2013 року УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області на згідно п.2 ч.11 ст.25 Закону № 2464 до відповідача застосовано фінансову санкцію та винесені рішення:

- за № 43 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1519,80 грн. та нарахування пені - 3191,58 грн.(за період з 20.07.2012 року по 15.02.2013 року(а. с. 13);

- за № 44 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1525,13 грн. та нарахування пені - 3643,83 грн.(за період з 20.06.2012 року по 15.02.2013 року (а. с.14);

- за №45 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1405,87 грн. та нарахування пені - 3009,25 грн.(за період з 21.05.2012 року по 07.02.2013 року (а. с.15).

10 квітня 2013 року до відповідача застосовано фінансову санкцію та винесено рішення за №101 про застосування штрафних санкцій у розмірі 1437,29 грн., нарахування пені 2917,89 грн.(за період з 20.08.2012 року до 25.03.2013 року) (а. с.16).

Частиною 14 ст.25 Закону 2464 передбачено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.

Вищезазначені рішення № 43-45, №101 отримані уповноваженим представником відповідача, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення (а. с.13-16 звор. бік) та не оскаржені у встановленому чинним законодавством порядку.

Згідно ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VI територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відповідно до абз.6-7 ч.4 ст.25 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску, на підставі ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 пенсійним органом на адресу відповідача було надіслано вимогу № Ю -391 від 08.05.2013 року про сплату боргу на суму 98283,43 грн. (станом на 1 травня 2013 року), яка отримана уповноваженим представником підприємства 14.05.2013 року (а. с. 17) та не оскаржена.

Згідно з частиною шостою статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

При відкритті провадження ухвалою суду першої інстанції від 7 червня 2013 року сторонам було запропоновано провести звірку взаєморозрахунків, проте 28 травня 2013 року, 05.06.2013 року, 06.06.2013 року уповноваженими представниками позивача складені акти, в яких зазначено про не допуск на територію підприємства відповідача (а. с. 39-40).

Провадження у справі не одноразово зупинялося за клопотанням сторін для надання часу на проведення звірки взаєморозрахунків, проте сторони так і не досягли згоди щодо розміру заборгованості.

Згідно картки особового рахунку платника єдиного внеску (а. с. 51-53), за відповідачем рахується непогашена заборгованість на загальну суму 27426,97 грн., з них: борг зі сплати єдиного внеску за березень 2013 року у сумі 8776,33 грн., штрафна санкція -5888,09 грн. та пеня 12762,55 грн.

Розрахунки зроблені позивачем на підставі поданого відповідачем звіту, розмір штрафних санкцій на підставі даних картки особового рахунку, в свою чергу відповідачем не надано жодного належного доказу в обґрунтування помилковості зроблених розрахунків. Відповідач в доводах апеляційної скарги не спростовує висновки суду першої інстанції щодо наявності боргу зі сплати єдиного внеску.

Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги доводів відповідача про те, що прокурор не мав права звертатися з цим позовом до суду, оскільки в даному випадку прокурор діяв в інтересах держави, несвоєчасна сплата єдиного соціального внеску призводить до несвоєчасної виплати пенсій, які гарантовані Конституцією України.

Доводи відповідача щодо відсутності правових підстав звернення до суду з позовом при наявності вимоги пенсійного органу про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску та рішень пенсійного органу про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне перерахування єдиного внеску, оскільки вони є виконавчими документами є неспроможними, оскільки законом не заборонено звернення до суду за стягненням боргу, визначеного вимогою та стягненням несплачених сум штрафу за рішеннями пенсійного органу.

Отже, суд першої інстанції вірно вирішив спір, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства аграрно-переробного підприємства залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 31 липня 2013 року у справі № 812/5299/13-а за позовом прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області до Приватного акціонерного товариства аграрно-переробного підприємства «Редан» про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді М.М. Гімон

О.В. Карпушова