Рішення № 33531701, 16.09.2013, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
16.09.2013
Номер справи
920/1282/13
Номер документу
33531701
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16.09.2013 Справа № 920/1282/13

Господарський суд Сумської області, у складі судді Моїсеєнко В.М. при секретарі судового засідання Даніловій Т.А., розглянувши матеріали справи №920/1282/13

за позовом: Заступника Сумського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Державного підприємства «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН», м. Конотоп

до відповідача: Виконавчого комітету Конотопської міської ради, м. Конотоп

третя особа на стороні позивача без самостійних вимог: Державна фінансова інспекція в Сумській області, м. Суми

про стягнення 523599,75 грн.

за участю представників сторін:

від позивача: Колесников І.Г.

від відповідача:Гапєєва Л.А., Самусь А.І.

третя особа: Голуб А.В.

Прокурор: Корнієнко О.О.

Суть спору: прокурор , згідно вимог позовної заяви № 25-806 вих-13 від 22.07.2013р., просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 494092,24 грн. в рахунок відшкодування втрат з надання послуг з водопостачання населенню за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р. та 29507,51 грн. в рахунок відшкодування втрат з надання послуг з теплопостачання Кімнаті школяра та Міському центру здоров'я населення "Спорт для всіх", за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р.

07.08.2013р. третя особа подала до суду пояснення по справі з обгрунтуванням своєї позиції, зазначає, що затверджені Виконавчим комітетом Конотопської міської ради тарифи на послуги з водопостачання для населення та теплопостачання для окремих установ , за якими фактично позивачем надавалися зазначені послуги протягом 2009-2011 років , є нижчими від єкономічно обгрунтованих. В результаті надання житлово-комунальних послуг для населення за тарифами (цінами), нижчими від фактичних витрат на їх виробництво без забезпечення відшкодування різниці в тарифах з Конотопського міського бюджету, збитки позивачу за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011 р. склали 494092,24 грн. Крім того, позивачем за період з 01.01.2009р. по 31.1.2011р. втрачено доходів від реалізації за заниженими тарифами послуг з теплопостачання окремим бюджетним установам в загальній сумі 29607,51 грн. без відшкодування відповідних витрат з бюджету м. Конотоп, що суперечить вимогам п.7 ч.1 ст.21,ч.4, 6 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV та ст.20 Закону України "Про теплопостачання» від 02.06.2005р., а тому просить суд задовільнити позовні вимоги в повному обсязі.

16.09.2013р. відповідач подав до суду відзив на позовну заяву від 12.09.2013р. № 049/2560, в якому заперечує проти позовних вимог, просить суд відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що встановлені Виконавчим комітетом Конотопської міської ради тарифи на послуги з водопостачання, водовідведення та теплопостачання, з урахуванням рівня рентабельності в межах діючого законодавства, повністю забезпечували одержання підприємством прибутку від надання зазначених видів житлово-комунальних послуг, а тому Виконавчий комітет Конотопської міської ради не має підстав для проведення будь-якого відшкодування з місцевого бюджету.

В судовому засіданні 16.09.2013р. прокурор, представник позивача, третя особа підтримали позовні вимоги.

Представник відповідача проти позову заперечував.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні докази, які мають суттєве значення для вирішення спору по суті, суд встановив.

У Висновках Державної фінансової інспекції в Сумській області (третя особа) , викладених у акті ревізії від 16.05.2012р. № 08-08-03/39 окремих питань фінансово господарської діяльності позивача - Державного підприємства «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН», встановлено, що за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р. позивачем надавались послуги з водопостачання населенню та з теплопостачання окремим споживачам за затвердженими відповідачем тарифами, які нижчі від розміру економічно обгрунтованих витрат на надання відповідних послуг. Внаслідок чого позивачем недоотримані доходи за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р. в розмірі 523599,75 грн., в тому числі: 494092,24 грн. від надання послуг населенню з водопостачання та 29507,51 грн. від надання послуг з теплопостачання окремим установам.

Державною фінансовою інспекцією в Сумській області висунута вимога від 13.06.2012р. № 18-08-14-14/4313 якою позивача зобов'язано вжити заходів щодо відшкодування з Конотопського міського бюджету різниці в тарифах на послуги з водопостачання та теплопостачання.

Зазначена вимога була оскаржена позивачем до Сумського окружного адміністративного суду, однак постановою від 26.11.2012р. по справі № 2а-1870/5745/12 в цій частині залишена без задоволення. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2013р. судове рішення першої інстанції по даній справі залишено без змін.

Таким чином, судовим рішенням що набрало законної сили, встановлені обставини про завдання позивачу з боку відповідача шкоди в розмірі 523599,75 грн. , внаслідок встановлення тарифів для надання послуг з водопостачання та теплопостачання на рівні нижчому ніж економічно обгрунтований.

Відповідно до ч.2 ст.35 Господарського кодексу України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

В обґрунтування позовних вимог прокурор , позивач посилаються на те , що сумарні втрати від різниці в тарифах між затвердженими рішеннями № 115 від 31.03.2008р. , № 369 від 29.11.2010р., № 250 від 25.07.2011р. Виконавчого комітету Конотопської міської ради та економічно обгрунтованими тарифами на послуги з водопостачання, підтвердженими висновками Державної фінансової інспекції в Сумській області , за період 2009 -2011 роки склали 494092,24 грн.

Крім того, позивачем за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р. надавалися послуги з теплопостачання окремим бюджетним установам за тарифами для населення, які затвердженні рішеннями відповідача від 25.02.2008р. № 72, від 29.09.2008р. № 355 і є нижчими від розміру економічно обгрунтованих витрат на надання відповідних послуг.

Як свідчать матеріали справи, позивач письмово ( лист № 1469 від 22.05.2012р.) звернувся до відповідача з вимогою про відшкодування втрат в сумі 494092,24 грн. від надання послуг з водопостачання населенню та про відшкодування втрат в сумі 29507,51 грн. від надання послуг з теплопостачання Кімнаті школяра та міському центру фізичного здоров'я «Спорт для всіх» внаслідок затвердження відповідачем тарифів на рівні нижчому ніж економічно обгрунтований , проте відповідач листом від 22.06.2012р. № 01-18/1544 відмовився здійснити відповідне відшкодування, посилаючись при цьому на те, що ним затверджені тарифи з рівнем рентабельності до 12%.

Відповідно до ч.9 ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово- комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку.

Оскільки відповідач не здійснив відшкодування коштів в сумі 494092,24 грн.- втрати з надання послуг з водопостачання населенню та коштів в сумі 29507,51 грн. - втрати з надання послуг з теплопостачання, позивач був вимушений звернутися до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача 523599,75 грн. шкоди.

Таким чином, на день подачі позовної заяви до суду, заборгованість відповідача перед позивачем складає 52599,75 грн., що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч.3 ст. 31 Закону України « Про житлово- комунальні послуги» органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обгрунтованих витрат на їх виробництво.

Відповідно до ч.4 ст.31 Закону України « Про житлово- комунальні послуги» у разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обгрнутованими витратами на виробництво цих послуг.

Відповідно до ч.5 ст.31 Закону України « Про житлово- комунальні послуги» видатки на відшкодування втрат підприємств , що пов'язані із встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, фінансуються за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Відповідно до ст.20 Закону України « Про теплопостачання» тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обгрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального Кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

З урахуванням викладених обставин, відповідач не надав належного матеріального доказу обґрунтованості та правомірності викладених заперечень, наведені ним в відзиві доводи нічим не обґрунтовані та не узгоджуються з наявними у справі матеріалами, тому заперечення відповідача суд вважає безпідставними та до уваги їх не приймає.

Зважаючи на те, що позивач впродовж 2009 -2011 років поніс втрати з надання послуг населенню з водопостачання в розмірі 494092,24 грн. та від надання послуг з теплопостачання окремим установам в розмірі 29507,51 грн. і ці втрати зумовлені затвердженням відповідачем тарифів на рівні нижчому ніж економічно обгрунтований, то всі понесені позивачем втрати підлягають відшкодуванню відповідачем з міського бюджету в повному обсязі.

Згідно Закону України «Про судовий збір», ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, за рахунок відповідача в доход бюджету відшкодовується 10472 грн. - судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.Позовні вимоги задовольнити.

2.Стягнути з Виконавчого комітету Конотопської міської ради ( код ЄДРПОУ 04057971, 41600, Сумська область, м.Конотоп, пр.Миру,8) за рахунок коштів місцевого бюджету на користь Державного підприємства «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» ( 41600, Сумська область, м.Конотоп, вул.Рябошапка, 25 , рахунок № 26008001097579 в ПАТ КБ «Хрещатик», м.Київ, МФО 300670, код ЄДРПОУ 12602750) 494092,24 грн. в рахунок відшкодування втрат з надання послуг з водопостачання населенню за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р.

3. Стягнути з Виконавчого комітету Конотопської міської ради ( код ЄДРПОУ 04057971, 41600, Сумська область, м.Конотоп, пр.Миру,8) за рахунок коштів місцевого бюджету на користь Державного підприємства «Конотопський авіаремонтний завод «АВІАКОН» ( 41600, Сумська область, м.Конотоп, вул.Рябошапка, 25 , рахунок № 26008001097579 в ПАТ КБ «Хрещатик», м.Київ, МФО 300670, код ЄДРПОУ 12602750) 29507,51 грн. в рахунок відшкодування втрат з надання послуг з теплопостачання Кімнаті школяра та Міському центру фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх», за період з 01.01.2009р. по 31.12.2011р.

4. Стягнути з Виконавчого комітету Конотопської міської ради ( код ЄДРПОУ 04057971, 41600, Сумська область, м.Конотоп, пр.Миру,8) в доход бюджету (отримувач - УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, ЄДРПОУ - 37970593, МФО - 837013, р/р 31218206783002) 10472 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17.09.2013р.

СУДДЯ В.М. МОЇСЕЄНКО