КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 вересня 2013 року 810/4083/13-а
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спиридонової В.О., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «УІФК-АГРО» до Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
01.08.2013 до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства «УІФК-АГРО» (далі - Позивач, Товариство) до Баришівської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби (далі - Відповідач, Податковий орган) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000461500 від 31.01.2013, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 206120,00 грн., у тому числі за основним платежем 164896,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 41224,00 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані наступним. Позивач вважає, що в діях Товариства відсутні порушення податкового законодавства у зв'язку з тим, що Товариство є виробником сільськогосподарської продукції, річний податковий період починається з 01 липня поточного року та закінчується 30 липня наступного звітного року, а відповідно до положень пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПК України) якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. Позивач вважає, що ставка в 25 відсотків суми від'ємного значення доходу, що перевищує 1 мільйон гривень, повинна застосовуватись лише до наступних звітних періодів 2012 року.
Відповідач заперечень проти адміністративного позову не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принцип рівності сторін, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ №215352 від 16.01.2013 Публічне акціонерне товариство «УІФК-АГРО», код за ЄДРПОУ 34821667, зареєстровано як суб'єкт господарювання 30.01.2007, основний вид діяльності за КВЕД - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11).
25.10.2011 Товариством до Податкового органу подано декларацію з податку на прибуток підприємства за ІІ півріччя 2011 року, якою задекларовано загальну суму доходів в розмірі 11 110 508,00 грн. (рядок 01), загальну суму витрат в розмірі 12 157 466,00 грн. (рядок 4) та об'єкт оподаткування - -1 046 958,00 грн. (рядок 07). Ставку податку на прибуток визначено в розмірі 23%.
27.12.2012 Товариством до Податкового органу подано декларацію з податку на прибуток підприємства за І півріччя 2012 року, якою задекларовано загальну суму доходів в розмірі 3 612 785,00 грн. (рядок 01), загальну суму витрат в розмірі 3 612 785,00 грн. (рядок 4) та зазначено від'ємне значення об'єкта оподаткування попереднього звітного періоду 1 046 958 грн. (рядок 06.5). Ставку податку на прибуток визначено в розмірі 21%.
08.01.2013 Податковим органом на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 76 ПК України проведено камеральну перевірку уточнюючих податкових декларацій Товариства за звітний (податковий) період, визначений для сільськогосподарських підприємств відповідно до пп. 152.9.1 п. 152.9 ст. 152 ПК України з 01.07.2011 по 30.06.2012, результати якої викладені в Акті №5/1500-34821667 від 08.01.2013 (далі - Акт перевірки), за висновком якого Податковим органом встановлено, що Товариством зменшено податкове зобов'язання з податку на прибуток за звітний (податковий) період 1 півріччя 2011 року на 164896,00 грн.
На підставі Акту перевірки Податковим органом прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000461500 від 31.01.2013, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 206120,00 грн., у тому числі за основним платежем 164896,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 41224,00 грн.
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, Товариство оскаржило його в адміністративному порядку.
Рішенням Державної податкової служби у Київській області №1025/10/10-206/170 від 25.04.2013 та рішенням Міністерства доходів і зборів України №5283/6/9999-10-01-15 від 20.06.2013 оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000461500 від 31.01.2013 залишено без змін, а відповідні скарги Товариства - без задоволення.
16.08.2013 Товариством до Податкового органу подано уточнюючи розрахунки декларації з податку на прибуток підприємства податковий період 2011 року, якою задекларовано загальну суму доходів в розмірі 11 110 086,00 грн. (рядок 01), загальну суму витрат в розмірі 13 309 103,00 грн. (рядок 4) та об'єкт оподаткування - -2 199 017,00 грн. (рядок 07).
19.08.2013 Товариством до Податкового органу подано уточнюючи розрахунки декларації з податку на прибуток підприємства податковий період 2012 року, якою задекларовано загальну суму доходів в розмірі 3 612 785,00 грн. (рядок 01), загальну суму витрат в розмірі 9 172 425,00 грн. (рядок 4), визначено від'ємне значення об'єкту оподаткування попереднього звітного періоду в розмірі 549 754 грн. (рядок 07) та визначено об'єкт оподаткування - -5 559 640,00 грн. (рядок 06.5).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає, що до завдань органів державної податкової служби віднесено, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі); запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до абзаців 1-2 статті 155 ПК України підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, визначеної статтею 209 цього Кодексу, сплачують податок у порядку і в розмірах, передбачених цим розділом, за підсумками звітного податкового року. Підприємства, основною діяльністю яких є виробництво сільськогосподарської продукції, подають декларацію з податку у строки, визначені законом для річного податкового періоду.
Підпунктом 152.9.1 пункту 152.9 статті 152 ПК України встановлено, що звітний податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 155 цього розділу, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року.
Пунктом 150.1 статті 150 ПК України встановлено, що якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками податкового року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат першого календарного кварталу наступного податкового року. Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками півріччя, трьох кварталів та року здійснюється з урахуванням зазначеного від'ємного значення попереднього року у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення.
Пункт 3 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містить наступні положення. Пункт 150.1 статті 150 Кодексу застосовується:
у 2011 році з урахуванням такого:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів за підсумками першого кварталу 2011 року є від'ємне значення, то сума такого від'ємного значення підлягає включенню до витрат другого календарного кварталу 2011 року.
Розрахунок об'єкта оподаткування за наслідками другого, другого і третього кварталів, другого - четвертого кварталів 2011 року здійснюється з урахуванням від'ємного значення, отриманого платником податку за перший квартал 2011 року, у складі витрат таких податкових періодів наростаючим підсумком до повного погашення такого від'ємного значення;
у 2012 - 2015 роках таким чином:
якщо результатом розрахунку об'єкта оподаткування платника податку з числа резидентів платників з доходом за 2011 рік 1 мільйон гривень та більше станом на 1 січня 2012 року є від'ємне значення (з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування станом на 1 січня 2011 року), то сума цього значення підлягає включенню до витрат:
звітних (податкових) періодів починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року у розмірі 25 відсотків суми такого від'ємного значення. У разі якщо 25 відсотків суми від'ємного значення об'єкта оподаткування не погашається протягом цього і за наслідками наступних податкових періодів 2012 року, то непогашена сума підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов'язань у наступних податкових періодах;
На підставі викладеного, з урахуванням того, що Товариством уточнюючим розрахунком до податкової декларації за 2011 рік задекларовано об'єкт оподаткування з податку на прибуток - від'ємне значення в розмірі -2199017, тобто станом на 01.01.2012 результатом розрахунку об'єкта оподаткування є від'ємне значення, суд дійшов висновку, що починаючи з І півріччя і наступних звітних періодів 2012 року Товариство повинно було включити до витрат від'ємне значення у розмірі 25 відсотків суми такого значення.
Таким чином, порушення податкового законодавства, викладені в Акті №5/1500-34821667 від 08.01.2013 та оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні 0000461500 від 31.01.2013, підтверджені.
Відповідно до положень пункту 123.1 статті 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Суд також звертає увагу, що, як було зазначено вище, Товариством в серпні 2013 року до Податкового органу подано уточнюючий розрахунок декларації з податку на прибуток підприємства податковий період 2011 року, якою задекларовано та об'єкт оподаткування: від'ємне значення в розмірі -2 199017,00 грн., а уточнюючим розрахунком декларації з податку на прибуток підприємства податковий період 2012 року визначено від'ємне значення об'єкту оподаткування попереднього звітного періоду в розмірі 549754,00 грн., що дорівнює 25 відсоткам від'ємного значення за податковий період 2011 року.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що Податковий орган діяв в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, та правомірно збільшив суму грошового зобов'язання з податку на прибуток і застосував суму штрафних санкцій оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, отже суд не знаходить передбачених законодавством України підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 70-72, 86, 159-163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Спиридонова В.О.