Постанова № 33508185, 10.09.2013, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2013
Номер справи
809/1891/13-а
Номер документу
33508185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2013 р. Справа № 809/1891/13-a

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Скільського І.І.

при секретарі Бурда М.Р.,

за участю:

представника позивача - Савчука В.Р.,

представника відповідача - Кічури Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Державного комунального підприємства «Реконструктор»

до відповідача: Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську

про скасування податкового повідомлення-рішення №0000872302 від 14.03.2012 року,-

ВСТАНОВИВ:

Державне комунальне підприємство «Реконструктор» (далі-позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську (далі-відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000872302 від 14.03.2012 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000872302 від 14.03.2012 року, яким збільшено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 34024,85 грн., в тому числі за основним платежем - 30243,44 грн. та за штрафними санкціями - 3781,41 грн., прийнято відповідачем всупереч вимогам законодавства України, оскільки базується на пункті 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яке в судовому порядку визнано незаконним та скасовано.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з обставин викладених у позовній заяві підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у письмовому запереченні (а.с.64). Зазначила, що за результатами проведеної перевірки складено акт від 27.02.2012 року за № 2107/23-2/0333470 та встановлено, що у користуванні ДКП «Реконструктор» знаходиться земельна ділянка площею 15295 кв.м, яка розташована в м.Івано-Франківську по вул.Василишина, 20 із цільовим призначенням земельної ділянки - для виробничих цілей. Згідно наданої нормативної грошової оцінки Управлінням Держкомзему в м.Івано-Франківську, яка становить 4 578 492,76 грн., ДПІ у м.Івано-Франківську проведено розрахунок плати за землю за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року на 2011р. - 45785,58 грн. Таким чином, відповідачем порушено пп.14.114 п.147.1 ст.14, пп. 270.1.1. п.270.1 ст.270, пп.271.1.1, п.271.1 ст.271, п.286.1 ст.286 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано земельний податок в сумі 30243,44 грн. Просила суд в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та проаналізувавши правові норми законодавства України, суд встановив наступне.

Позивач по справі являється платником земельного податку з юридичних осіб.

В результаті проведеної відповідачем документальної позапланової виїзної перевірки ДКП «Реконструктор» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року складено акт № 2107/23-2/03334701 від 27.02.2012 року. За наслідками проведеної перевірки встановлено вчинені позивачем порушення пп.14.1.147 п.14.1 ст.14, пп.270.1.1. п.270.1 ст.270, пп.271.1.1, п.271.1 ст.271, п.286.1 ст.286 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано земельного податку в сумі 30243,44 грн. за 2011 рік.

На підставі проведено акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0000872302 від 14.03.2012 року, яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання з земельного податку юридичних осіб у розмірі 34024,85 грн., з них за основним платежем 30243,44 грн. та штрафні санкції - 3781,41 грн.

Однак, суд не погоджується з висновками відповідача та винесеним податковим повідомленням-рішенням виходячи з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) податковий борг сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктом 15.1. статті 15 Податкового кодексу України визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

За змістом підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно статті 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу, плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності;

Відповідно пункту 269.1. статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Згідно пункту 270.1. статті 270 цього кодексу об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Пунктом 274.1 статті 274 цього Кодексу передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272,273,276 і 278 цього Кодексу.

Підставою для нарахування земельного податку відповідно до п.286.1 статті 286 Податкового кодексу є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено судом, в позивача по справі в користуванні знаходиться земельна ділянка, яка розташована в м.Івано-Франківську, вул.Василишина, 20, загальною площею 15295 кв.м.

Під час проведення перевірки відповідачем до Управління Держкомзему в м.Івано-Франківську направлено запит від 17.02.2012 року №384/9/23-454/2041 про надання нормативної грошової оцінки земельної ділянки ДКП «Реконструктор».

Згідно отриманої відповіді Управління Держкомзему у м.Івано-Франківську від 22.02.2012 року № 181/10/58 вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться по вул.Василишина, 20, площею 15295 кв.м. для виробничих цілей становить 4578492,76 грн.: за 2011р. - 299,35 грн. за 1 кв.м. (а.с.75).

Судом встановлено, що на підставі наданої нормативної грошової оцінки земельної ділянки проведено розрахунок плати за землю за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року: на 2011 рік - 45785,58 грн. (15295 кв.м. х 299,35 грн. х 1%). На місяць - 3815, 46 грн. (45785,58 грн. : 12 міс.) (а.с.31).

Відповідно до п.286.2 статті 286 Податкового кодексу, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п.286.3 статті 286 Податкового кодексу, платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок.

З даної норми вбачається, що нормативно-грошова оцінка земельних ділянок на пряму впливає на розмір плати за землю.

Як встановлено судом, 10 липня 2008 року на 29 сесії 5 скликання Івано-Франківською міською радою було прийнято рішення "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська", згідно якого Івано-Франківська міська рада затвердила матеріали нормативно-грошової оцінки земель міста Івано-Франківська станом на 01 січня 2007 року виконані Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "Діпромісто" ввівши її в дію з дати прийняття даного рішення та визнавши такою, що втратила чинність нормативну грошову оцінку затверджену рішенням сесії міської ради від 12 березня 1999 року.

Рішенням Івано-Франківського міського суду від 14 грудня 2009 року визнано незаконним пункт 2 рішення 29 сесії Івано-Франківської міської ради п'ятого демократичного скликання від 10 липня 2008 року "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська". Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 грудня 2010 року рішення Івано-Франківського міського суду від 14 грудня 2009 року залишено в силі.

Як встановлено в судовому засіданні, рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська" спричиняє збільшення плати за землю в 2,4 рази, чим істотно збільшує податкове зобов'язання по земельному податку для всіх землекористувачів міста Івано-Франківська, в тому числі і позивача.

Суд зазначає, що визнання нормативно-правового акту органу місцевого самоврядування незаконним в судовому порядку свідчить про його недійсність з моменту його прийняття.

За таких обставин, затверджена рішенням Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року нормативна грошова оцінка земель міста Івано-Франківська станом на 01 січня 2007 року визнана судом недійсною, тобто є такою що не введена в дію, тому не є обов'язковою для застосування та визначення на її основі ставок орендної плати за землю, а в даному випадку застосуванню підлягає попередня нормативна грошова оцінка затверджена рішенням сесії міської ради від 12 березня 1999 року.

Крім того, як встановлено судом, донарахування відповідачем земельного податку ґрунтується на пункті 2 рішення ХХІХ сесії V скликання Івано-Франківської міської ради від 10.липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яким збільшено нормативну грошову оцінку земель міста.

Оскільки ставка земельного податку обрахована з грошової оцінки землі згідно рішення, яке втратило чинність, в зв'язку з чим висновки відповідача не відповідають фактичним обставинам справи та нормам чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення №№0000872302 від 14.03.2012 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 34024,85 грн. підлягає до скасування.

Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підтвердження понесених ДКП «Реконструктор» витрат в матеріалах справи міститься платіжне доручення №3 від 19.04.2013 року про сплату судового збору в розмірі сумі 340,25 грн., який підлягає поверненню з Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в м.Івано-Франківську №0000872302 від 14.03.2012 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб у розмірі 34024,85 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного комунального підприємства «Реконструктор» 340,25 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Скільський І.І.

Постанова складена в повному обсязі 16.09.2013 року.