lass="fs92">ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2013 року о/об 14 год. 54 хв.
Справа № 808/7168/13-а
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Шаповаловій К.І., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу за поданням
Пологівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до Комунального підприємства «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області
про стягнення коштів за податковим боргом,
ВСТАНОВИВ:
Пологівська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі – заявник або Пологівська ОДПІ) звернулася з поданням до Комунального підприємства «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області (далі – КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області), в якому податковий орган просить суд стягнути кошти у сумі податкового боргу з податку на додану вартість – 44888 грн. 30 коп. з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 35235989), а також готівку, що належить КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 35235989) на бюджетний р/р3111129700101, код платежу 14010100, Управління казначейства у Гуляйпільському районі (Гуляйпільський район), код 37963916, МФО 813015.
Від представника Пологівської ОДПІ надійшла заява про розгляд справи у порядку письмового провадження. Вимоги зазначені у поданні представник заявника підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Від КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області до суду надійшла заява про розгляд справи без їх участі та заперечення на подання. У запереченні на подання зазначено, що у КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області у погашення податкового боргу не можуть бути стягнуті кошти у порядку, передбаченому п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, оскільки у нього відсутні кошти, які перебувають у його власності.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч.8 ст.183-3 КАС України розгляд подання відбувається за участю органу доходів і зборів, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
З’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про можливість задоволення подання з наступних підстав.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області зареєстровано як юридична особа за адресою: 70200, Запорізька область, Гуляйпільський район, м.Гуляйполе, вул.ІІІ Інтернаціоналу, буд.62. КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області має ідентифікаційний код 35235989.
Як з’ясовано судом, КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області 16.08.2013 подано до Пологівської ОДПІ Податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2013 року (№9050695799 від 16.08.2013), якою самостійно визначено податкові зобов’язання у сумі 32991 грн. 00 коп. Вказана декларація визнана заявником податковою звітністю.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Також, судом з’ясовано, що Пологівською ОДПІ у зв’язку з несвоєчасністю погашення податкових зобов’язань з податку на додану вартість, відповідно до ст.126 Податкового кодексу України, застосовано штрафні (фінансові) санкції: 1) прийнято податкове повідомлення-рішення: №0000901500 від 19.08.2013, яким відповідачу збільшено грошове зобов’язання з податку на додану вартість на суму 3507 грн. 80 коп., з яких 00 грн. 00 коп. – основний платіж, 3507 грн. 80 коп. – штрафні (фінансові) санкції у розмірі 10% грошового зобов’язання, погашеного з затримкою; 2) прийнято податкове повідомлення-рішення: №0000891500 від 19.08.2013, яким відповідачу збільшено грошове зобов’язання з податку на додану вартість на суму 8389 грн. 50 коп., з яких 00 грн. 00 коп. – основний платіж, 8389 грн. 50 коп. – штрафні (фінансові) санкції у розмірі 20% грошового зобов’язання, погашеного з затримкою.
Як зазначено у п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідачем не надано до суду доказів оскарження/скасування податкових повідомлень-рішень №0000901500 від 19.08.2013, №0000891500 від 19.08.2013.
Податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України).
За приписами пп.62.1.1-62.1.3 п.62.1 ст.62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби «…».
Як зазначено у п.3.6 «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої 18.07.2005 наказом Державної податкової адміністрації України №276, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.08.2005 за №843/11123, форми карток особових рахунків мають лицьовий та зворотний боки. На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків. Зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобов'язань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше).
Відповідно до облікової картки КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області з податку на додану вартість за даною юридичною особою обліковується недоїмка (податковий борг) у сумі 44888 грн. 30 коп. (44888 грн. 30 коп. = 32991 грн. 00 коп. + 3507 грн. 80 коп. + 8389 грн. 50 коп.).
Даних про розстрочення (відстрочення) податкового зобов’язання, надміру та/або помилково сплачені кошти вказаний документ – не містить.
КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області не надало до суду будь-яких доказів про сплату вказаного податкового боргу.
Як зазначено у пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг – це сума грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов’язання.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом досліджено надану заявником податкову вимогу №309 від 14.05.2012, надіслану КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області, яка, разом з даними облікової картки платника податку на додану вартість, свідчить про непогашення податкового боргу з вказаного податку у повному обсязі до часу судового розгляду справи.
Як зазначено у пп.14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкова вимога – це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до п.58.3 ст.58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Як зазначено у п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку , визначеному Кабінетом Міністрів України.
У пп.20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України зазначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п.2 «Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1244 від 29.12.2010, вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби з урахуванням вимог пунктів 95.2-95.4 статті 95 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вище викладене, судом з’ясовано, що КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області на час судового засідання має податковий борг у сумі 44888 грн. 30 коп. з податку на додану вартість, який у добровільному порядку не погашений. У зв’язку з цим, суд приходить до висновку, що подання підлягає задоволенню і вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області.
Із поданих до суду матеріалів не вбачається спір про право.
КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області не надано до суду доказів відсутності у нього коштів, які вважаються його власністю.
Також, КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області у запереченні на подання не враховано приписи ч.9 ст.78, ст.ст.75, 77 Господарського кодексу України, які передбачають можливість відповідальності комунального унітарного підприємства за своїми зобов’язаннями коштами, що перебувають у його розпорядженні.
При цьому, з облікової картки КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області з податку на додану вартість вбачається про часткове самостійне погашення даною юридичною особою заборгованості у 2012-2013 роках.
Таким чином, доводи КП «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області викладені у запереченні на подання суд вважає не обґрунтованими виходячи з вище викладеного.
Відповідно до приписів ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163, 183-3, 256 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.95 Податкового кодексу України, п.2 «Порядку стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1244 від 29.12.2010, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
Подання задовольнити.
Стягнути з рахунків Комунального підприємства «Комунсервіс» Гуляйпільської міської ради Запорізької області (70200, Запорізька область, Гуляйпільський район, м.Гуляйполе, вул.ІІІ Інтернаціоналу, буд.62, ідентифікаційний код 35235989) у всіх банках, обслуговуючих даного платника податків, на користь Державного бюджету Гуляйпільського району Запорізької області кошти у сумі податкового боргу 44888 (сорок чотири тисячі вісімсот вісімдесят вісім) грн. 30 коп. з податку на додану вартість, перерахувавши на р/р3111129700101, одержувач - Державний бюджет Гуляйпільського району, код одержувача 37963916, банк ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код платежу 14010100, а також за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.
Стягнення заборгованості здійснювати в порядку та у спосіб, встановлений ст.95 Податкового кодексу України.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 183-3, 186, 254 КАС України.
Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 04.09.2013.
Суддя О.О. Прасов