Ухвала суду № 33492594, 11.09.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2013
Номер справи
815/706/13-а
Номер документу
33492594
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 вересня 2013 р.Справа № 815/706/13-а

Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Бутенко А. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Лук'янчук О.В.

при секретарі Івановій К.І.

за участю представників:

апелянта - Громадського О.В.,

позивача - Міщенко А.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Маяк" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2013 року по справі за позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Маяк" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць та пеню у загальному розмірі 8631,63 грн., -

В С Т А Н О В И В:

В січні 2013 року Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Маяк" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць та пеню у загальному розмірі 8631,63 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, наданого відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2011 рік на підприємстві склала 8 осіб. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, товариство повинно було створити 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів, проте не створило жодного. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 8193,75 грн. Станом на 08.01.2013 року відповідач, крім адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів повинен сплатити й пеню у розмірі 437,88 грн. Вказана заборгованість у розмірі 8631,63 грн. не була ним сплачена у добровільному порядку, тому позивач просив стягнути її на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2013 року позов задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рахунок Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році у розмірі 8193 грн. 75 коп. та пеню у розмірі 437 грн. 88 коп., а загалом 8631 (вісім тисяч шістсот тридцять одну) гривню 63 коп.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Маяк" в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ «Маяк» у 2011 році склала 8 осіб, що підтверджується копією звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2011 рік за формою № 10-ПІ (а.с.6), з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 0 осіб, хоча кількість інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України №875 складає 1 особу.

На підставі даних звіту, Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» складено розрахунок адміністративно-господарських санкцій в розмірі 8193,75 грн. (а.с.7) та за несвоєчасну сплату нараховано пеню в розмірі 437,88 грн.(а.с.5).

Вирішуючи справу по суті суд першої інстанції вірно дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, виходячи з наступного.

Підприємства, установи, організації, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому КМУ.

Підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог ст.18 Закону.

Згідно положень ст.19, 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Таким чином, позивач мав самостійно розраховувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів та самостійно здійснювати працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

Згідно ч.1 ст.218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. Відповідно до ч.2 вказаної статті учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Застосування принципу вини, як умови відповідальності, пов'язане саме з необхідністю доведення порушення зобов'язання юридичною особою.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Маяк» не створило та не інформувало міський центр зайнятості про наявність вакантних місць, призначених для працевлаштування інвалідів. Крім того підприємство не надавало звіти за формою 3-ПН про наявність вакансій до центру зайнятості, оскільки, як пояснив представник відповідача, на підприємстві проходили зміни керівництва.

Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Згідно даного Порядку (в редакції, чинній на час виникнення спору) звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів визначає процедуру сплати підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб (далі - роботодавці), суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (далі - сума адміністративно-господарських санкцій). Роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195,196,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Маяк" залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано 16.09.2013 року

Головуючий: суддя Зуєва Л.Є.

суддя Шевчук О.А.

суддя Лук'янчук О.В.