Постанова № 33492168, 13.09.2013, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2013
Номер справи
803/1867/13-а
Номер документу
33492168
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЛУЦЬКА ФІЛІЯ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОЛЕКСАНДРІЯ-БЛІГ"
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2013 року Справа № 803/1867/13-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Шепталової А.П.,

за участю представника відповідача Мельничука М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрія-Бліг» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Олександрія-Бліг» (далі - ТзОВ «Олександрія-Бліг», позивач) звернулось з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області, відповідач) про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення. № 0010611501 від 15.08.2013 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Луцькою ОДПІ ГУ Міндоходів проведено камеральну перевірку Луцької філії ТзОВ «Олександрія-Бліг», за результатами якої складено акт № 172/15-2/36360729 від 22.07.2013 року, яким встановлено що при декларуванні податку на прибуток за 2012 рік в порушення абзацу «в» пп. 138.10.4 п. 138.10 ст. 138 ПК України платником внесено в р. 06.4.13 додатку 1В «Суми нарахованих податків та зборів, встановлених ПКУ, а також інших обов'язкових платежів, встановлених законодавчими актами» на суму 401858,00 грн., чим завищено витрати на 199078,00 грн. Дане порушення призвело до заниження податку на прибуток на суму 41806,00 грн.

Позивач не погоджується з актом перевірки 22.07.2013 року подав свої заперечення до відповідача, які залишились без задоволення.

15.08.2013 року Луцькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0010611501 про нарахування Луцькій філії ТзОВ «Олександрія-Бліг» податку на прибуток приватних підприємств в сумі 52257,50 грн., з них - 41806,00 грн. суми грошового зобов'язання за основним платежем, та 10451,50 грн. - штрафна фінансова санкція.

Вважає, що відповідачем вищевказане рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства України та підлягає скасуванню, оскільки у відповідності до Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» встановлено збір в розмірі 1,5% від об'єкта оподаткування. На виконання вимог даного Закону у 2012 році нараховано збору на загальну суму 372446,00 грн., що відображено у п.06.4.13 Додатку ІВ до поданої декларації сум нарахованих втрат у вигляді податків, зборів. Кошти на загальну суму 372446,00 грн. перераховано філією на рахунок ТзОВ «Олександрія-Бліг» для подальшого зарахування на відповідний спеціальний рахунок центрального органу виконавчої влади. Також, проведено нарахування суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 29022,00 грн. Таким чином витрати в сумі 401468,00 грн., відображено у п.06.4.13 додатку 1В до поданої декларації сум нарахованих втрат у вигляді податків, зборів за 2012 рік.

Позивач на розгляд справи не з'явився, звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи у відсутності його представника. Просить суд задовольнити позов.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Суд проводить розгляд справи у відсутності позивача по справі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовних вимог не визнав повністю, в усних поясненнях та наданих суду письмових запереченнях посилається на те, що Луцька філія ТОВ «Олександрія-Бліг» завищила витрати на суму 199078,00 грн. за результатами подачі податкової декларації з податку на прибуток підприємства за IV квартали 2012 року. Вказує на те, що товариством неправомірно внесено в р. 06.4.13 додатку 1В «Суми нарахованих податків та зборів, чим порушено абзац в) пп. 138.10.4 п. 138.10 ст.138 ПК України. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовної вимоги.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовна вимога є підставною та підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.

Судом встановлено, що Луцька філія ТзОВ «Олександрія-Бліг» створена відповідно до Положення про Луцьку філію ТзОВ «Олександрія-Бліг», затвердженого зборами учасників ТзОВ «Олександрія-Бліг» (а.с. 69-75). Філія є відокремленим підрозділом ТзОВ «Олександрія-Бліг» та не є юридичною особою, що також підтверджується довідкою серії АБ № 536500 від 28.12.2012 року (а.с.62) та витягом серія АБ № 153032 від 03.04.2013 року Державної реєстраційної служби України з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.63-64).

Луцька філія ТзОВ «Олександрія-Бліг» взята на податковий облік Луцькою ОДПІ (правонаступником якої є Луцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області) з 20.04.2010 року за № 9967 та є платником податку на прибуток підприємства, податку з доходів найманих працівників.

Як встановлено судом, на підставі п.1 та п.3 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ від 04.12.1990 року зі змінами та доповненнями, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року (далі - ПК України) головним державним податковим інспектором відділу податку на прибуток управління оподаткування та контролю об'єктів і операцій Грущук Ю.В. у приміщенні Луцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області проведено камеральну перевірку декларації з податку на прибуток Луцької філії ТзОВ «Олександрія-Бліг» за звітний податковий період - 2012 рік.

За результатами перевірки 22.07.2013 року Луцькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Волинській області складено акт камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток № 172/15-2/36360729 в якому зазначено, що при декларуванні податку на прибуток за 2012 рік позивачем в порушення абзацу «в» пп. 138.10.4 п. 138.10 ст. 135 ПК України внесено в р. 06.4.13 додатка ІВ «Суми нарахованих податків га зборів, установлених ПК України, а також інших обов'язкових платежів, встановлених законодавчими актами» суму 401858 грн., згідно баз даних АІС «Податки» у 2012 році сплачено до бюджетів лише 202780,00 грн., чим завищено витрати на 199078,00 грн. Отже, податковим органом зроблено висновок, що дане порушення призвело до заниження податку на прибуток на 41806,00 грн. (а.с.12-13).

На підставі вищевказаного акту 15.08.2013 року Луцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Р» № 0010611501, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 52257,50 грн., з яких за основним платежем - 41806,00 грн. та за штрафними санкціями 10451,50 грн. (а.с.15).

Судом встановлено, що 05.02.2013 року Луцькою філією ТзОВ «Олександрія-Бліг» було подано декларацію з податок на прибуток підприємств за 2012 рік. (а.с.6-9).

Як вбачається із поданої позивачем декларації за 2012 рік у Додатку ІВ п.06.4 віднесено суми нарахованих втрат у вигляді податків, зборів, установлених ПКУ, а також інших платежів, встановлених законом на суму 401468,00 грн. (а.с.8).

Відповідно до п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України у розділі «Податок на прибуток підприємств» об'єктом оподаткування, серед іншого, є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду, визначених згідно зі статтями 135 - 137 цього Кодексу, на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду, визначених згідно зі статтями 138 - 143 цього Кодексу, з урахуванням правил, встановлених статтею 152 цього Кодексу.

Згідно з п.п.138.1, 138.2 ст.138 ПК України витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із: витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6 - 138.9, підпунктами 138.10.2 - 138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті: інших витрат, визначених згідно з пунктом 138.5, підпунктами 138.10.5, 138.10.6 пункту 138.10, пунктами 138.11, 138.12 цієї статті, пунктом 140.1 статті 140 і статтею 141 цього Кодексу; крім витрат, визначених у пунктах 138.3 цієї статті та у статті 139 цього Кодексу. Витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Згідно з абзацом «в» підпункту 138.10.4 пункту 138.10 статті 138 ПК України до складу інших витрат включаються: інші витрати операційної діяльності, пов'язані з господарською діяльністю, у тому числі, але не виключно: суми нарахованих податків та зборів, установлених цим Кодексом (крім тих, що не визначені в переліку податків та зборів, встановлених цим Кодексом), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відшкодування Пенсійному фонду України сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, які згідно із законодавством фінансуються за рахунок коштів підприємств, установ, організацій в обов'язковому порядку, а також інших обов'язкових платежів, встановлених законодавчими актами, за винятком податків та зборів, передбачених підпунктами 139.1.6 і 139.1.10 статті 139 цього Кодексу, та пені, штрафів, неустойки, передбачених підпунктом 139.1.11 статті 139 цього Кодексу.

Порядок справляння та використання збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства визначено Законом України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» № 587-ХІV від 09.04.1999 року (далі - Закон України № 587-ХІV, чинний на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 1 Закону України № 587-ХІV платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольні напої та пиво. Статтею 2 даного Закону визначено, що об'єктом оподаткування збором є виручка - товарооборот, одержаний на всіх етапах реалізації в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольних напоїв та пива, у тому числі за операціями, що не передбачають оплати у грошовій формі.

Згідно із ст. 4 Закону України № 587-ХІV збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства платники, які визначені у статті 1 цього Закону, сплачують на спеціальний рахунок центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, щомісяця у строки, визначені законом для місячного звітного періоду. Нараховані суми збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства залишаються на спеціальному рахунку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Головним розпорядником цих коштів є центральний орган виконавчої влади, який здійснює державну політику у сфері виноградарства, садівництва і хмелярства.

Відповідно до п.п. 1.1 п. 16 підрозділ 10 інші перехідні положення Податкового Кодексу України визначено, що тимчасово, до 1 січня 2018 року, встановлюється збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. Платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольні напої та пиво. Виробники алкогольних напоїв та пива є платниками збору лише за умови реалізації ними цієї продукції в роздрібній торгівлі безпосередньо споживачам. У разі постачання такої продукції суб'єктам оптової та роздрібної торгівлі власного виробництва вони не є платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.

Згідно п. 4.8 Положення про Луцьку філію ТзОВ «Олександрія-Бліг» не являється самостійним платником збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. Філія щомісячно здійснює перерахунок визначених зобов'язань, які виникли з нарахування збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства та ПДВ, на поточний рахунок підприємства, з відповідним призначенням платежу на протязі 6 календарних днів, з граничної дати подачі звітності.

Як вбачається із матеріалів справи позивачем на виконання вимог даного Положення та Закону у 2012 році нараховано збору на загальну суму 372446,00 грн., що відображено у р.06.4.13 Додатку ІВ до поданої декларації сум нарахованих втрат у вигляді податків, зборів та в подальшому дані кошти було перераховано на рахунок головного підприємства ТзОВ «Олександрія-Бліг» для подальшого зарахування на відповідний спеціальний рахунок центрального органу виконавчої влади, що також підтверджується платіжними дорученнями (а.с.37-61):

- № 100 від 20.02.2012 року на суму 20000,00 грн.

- № 111 від 22. 02. 2012 року на суму 13711,00 грн.,

- № 146 від 26.03.2012року на суму 10465,00 грн.,

- № 242 від 27.03.2012року на суму 4000,00грн.,

- № 209 від 26.03.2012року на суму 18000,00грн.,

- № 185 від 17.04.2012року на суму 17000,00 грн.,

- № 304 від 17.04.2012року на суму 18000,00 грн.,

- № 303 від 17.04.2012року на суму 6404,00 грн.,

- № 260 від 21.05.2012року на суму 12000,00 грн.,

- № 457 від 21.05.2012року на суму 9070,00 грн.,

- № 1033 від 21.05.2012 року на суму 10000,00 грн.,

- № 327 від 18.06.2012 року на суму 24000,00 грн.,

- № 571 від 18.06.2012року на суму 8000,00 грн.,

- № 569 від 18.06.2012року на суму 2375,00 грн.,

- № 1160 від 24.07.2012року на суму 8000,00 грн.,

- № 416 від 25.07.2012року на суму 20832,00 грн.,

- № 446 від 10.08.2012року на суму 21791,00 грн..

- № 943 від 24.09.2012року на суму 7995,00 грн.,

- № 9542 від 25.09.2012року на суму 20000,00 грн.,

- № 606 від 17.10.2012року на суму 10000,00 грн.,

- № 611 від 19.10.2012 року на суму 11795,00 грн.,

- № 678 від 14.11.2012 року на суму 30308,00 грн.,

- № 742 від 13.12.2012року на суму 32505,00 грн.,

- № 1567 від 24.01.2013року на суму 11195,00 грн.,

- № 846 від 24.01.2013 року на суму 25000,00 грн.

Усього на загальну суму 372446,00 грн.

Судом також встановлено, що прибуток, отриманий позивачем через реалізацію його власних товарів філією, яка не є юридичною особою, з наступним поверненням головному підприємству отриманих від реалізації коштів, є валовим доходом позивача.

Філія не може нести відповідальність за неповне внесення сум податку, а також, за неповідомлення головним підприємством податкових органів за місцезнаходженням філії про сплату консолідованого податку.

Луцькою філією ТзОВ «Олександрія-Бліг» прибуток отриманий від реалізації товарів, що належить позивачу, були перераховані позивачу, що підтверджується платіжними дорученнями наявними в матеріалах справи. Представником відповідача не заперечується той факт, що сума нарахувань збору перераховано ТОВ «Олександрія-Бліг» на відповідний спеціальний рахунок центрального органу виконавчої влади.

За наведених обставин, оскільки спірним податковим повідомленням-рішенням Луцької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Волинській області на підприємство покладено зобов'язання із сплати податку на прибуток, сума якого була сплачена до державного бюджету, суд погоджується з висновками позивача, що у нього відсутній обов'язок його сплати повторно.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 12.11.2012 по справі № К-4140/09.

Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, виходячи із наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, витрати, звичайної діяльності та інші операційні витрати, правомірно відображені у податкових деклараціях з податку на прибуток.

Оскільки відповідачем, Луцькою ОДПІ Головного управління Міндоходів у Волинській області, не доведено правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0010611501 від 15.08.2013 року, в свою чергу, позивач довів правомірність внесення у п.06.4.13 Додатку ІВ до поданої декларації сум нарахованих витрат у вигляді податків, зборів, установлених ПК України, а також інших платежів, встановлених законом на суму 401468 грн., суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0010611501 від 15.08.2013 року.

Відповідно до положень статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи вищенаведене наявні підстави для відшкодування з Державного бюджету України на користь - ТзОВ «Олександрія-Бліг» судові витрати у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 522,58 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 2128 від 03 вересня 2013 року.

Керуючись ст.ст. 3,11,17,71,94,158,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області № 0010611501 від 15.08.2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрія-Бліг» (45630, Волинська область, Луцький район, село Маяки, вулиця Бригадний двір, будинок 16, код ЄДРПОУ 36360729) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 522 (п'ятсот двадцять дві) гривні 58 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 16 вересня 2013 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський