Рішення № 33489608, 03.09.2013, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
917/1377/13
Номер документу
33489608
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

03.09.2013р. Справа № 917/1377/13

за позовом Полтавський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері вул.Пушкіна, 19а, м.Полтава, 26000 в інтересах держави в особі Терешківської сільської ради, вул.Шевченка, 7а, с.Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762; Державної екологічної інспекції в Полтавській області, вул. Зигіна, 1, м.Полтава, Полтавська область, 36011

до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація Терешківської сільської ради", вул.Шевченка, 12/1, с.Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762

про стягнення збитків в розмірі 140 307,29 грн.

Суддя Іваницький Олексій Тихонович

секретар судового засідання Жадан Т.С.

Представники сторін:

від позивача: Терешківської сільської ради- не з'явився

Державної екологічної інспекції в Полтавській області - Хоміч Л.В.дов.№ 03/01-14 від 02.01.2013 року

від відповідача: Калінічев О.В. дов. в матеріалах справи

від прокуратури: Юрко І.О.посвідчення № 010380 від 20.10.2012 року

СУТЬ СПРАВИ: розглядається позовна заява про стягнення 140 307,29 грн. збитків, завданих водними ресурсам держави.

20.08.2013 року за вх. канцелярії суду №11651 від відповідача на виконання вимог ухвали суду надійшли докази по суті предмету спору. Суд подані докази прийняв та залучив до матеріалів справи.

В судовому засіданні 20.08.2013 року оголошувалася перерва до 03.09.2013 року на 14-30год. Для надання можливості сторонам самостійно врегулювати предмет спору та подати додаткові докази по суті предмету спору.

02.09.2013 року за вхідним № 12295(канцелярії суду) начальник КП "ЖЕО" Терешківської с/ради О.В.Калініченко подав відзив на позовну заяву з додатковими документами. Суд поданий відзив з додатками прийняв до розгляду та долучив до матеріалів справи.

До початку судового засідання 03.09.2012 року начальник КП "ЖЕО" Терешківської с/ради О.В.Калініченко подав клопотання в якому просить суд розстрочити сплату заподіяних збитків в сумі 140307,29 грн., строком на три роки починаючи з 01.10.2013 року. Суд подане клопотання прийняв до розгляду та задовольнив, долучив його до матеріалів справи.

З огляду на вищевикладене, а також достатністю документальних доказів в матеріалах справи для її розгляду по суті, суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши і оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, а також за результатами оцінки поданих сторонами господарського процесу доказів, у нарадчій кімнаті суд задовольняє позовні вимоги виходячи з наступного:

Згідно з положеннями статті 121 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави у випадках, передбачених законом, з метою захисту інтересів держави та громадян у суді.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

У відповідності зі ст. 2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.

Дана позовна заява пред'явлена як захід прокурорського реагування в інтересах Терешківської сільської ради та Державної екологічної інспекції в Полтавській області, оскільки інтереси підприємства співпадають з інтересами держави, чиї інтереси згідно ст. 121 Конституції України представляє прокуратура.

Полтавською міжрайонною природоохоронною прокуратурою із залученням інспектора Державної екологічної інспекції у Полтавській області в ході здійснення правозахисної діяльності щодо додержання вимог природоохоронного законодавства України у сфері поводження з відходами, скидами стічних вод проведено перевірку в діяльності КП «ЖЕО Терешківської сільської ради».

В ході проведеної перевірки встановлено, що службовими особами КП «ЖЕО Терешківської сільської ради», виконуючи організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не передбачаючи, що в результаті своїх неналежних дій, може бути завдано істотну шкоду, хоча повинні були і могли це передбачити, у порушення вимог статей 44, 48, 49 Водного кодексу України та Порядку погодження та видачі дозволів на . спеціальне водокористування, протягом часу з 08.08.2011 року по 22.08.2011 року допустили, при відсутності дозволу на спеціальне водокористування, _ незаконний самовільний скид забруднюючих речовин зі зворотними водами у річку Ворскла в кількості 1932 м3, що в с. Терешки, Полтавського району Полтавської області.

Згідно із статутом, підприємство КП «ЖЕО Терешківської сільської ради» створено з метою надання послуг населенню з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, водопостачання, водовідведення, теплопостачання, вивезення побутових відходів, тощо. Також, у п. 2.4. Статуту зазначено, що метою підприємства є охорона навколишнього природного середовища від забруднення та інших негативних і шкідливих впливів.

Відповідно до статей 46, 48 Водного кодексу України використання вод здійснюється в порядку загального і спеціального водокористування. Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Стаття 49 цього ж кодексу та пункти 2, 3 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 13.03.2002 р. передбачають, що спеціальне водокористування при використанні водних об'єктів загальнодержавного значення здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування, який видається державними управліннями екології та природних ресурсів в областях.

Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, які безпосередньо зазначаються у дозволі на спеціальне водокористування та визначаються Постановою Кабінету Міністрів України № 1110 від 11.09.1996 року «Про Порядок розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та перелік забруднюючих речовин, скидання яких нормується».

У статті 95 Водного кодексу України зазначено, що усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

За результатами проведеної перевірки, Державною екологічною інспекцією у Полтавській області на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 20.07.2009 року № 389 та зареєстрована Міністерством юстиції України 14.08.2009 року за № 767/16783 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 30.06.2011 року за № 220), проведено розрахунок розміру шкоди спричиненої державі в наслідок скиду недостатньо очищених стічних вод в р. Ворскла, яка склала 140 307, 29 грн.

05.10.2012 року Полтавською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері порушено кримінальну справу відносно Калінічева Олега Вікторовича за результатами розгляду якої, постановою Полтавського районного суду від 06.12.2012 по справі № 1625/4531/12, на підставі ст. 7 КПК України в ред. 1960 ррку, ст. 48 КК України Калінічева Олега Вікторовича звільнено від кримінальної відповідальності за ст. 367. ч. 2 КК України у зв'язку із зміною обстановки і справу провадженням закрито.

Відповідно до ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Таким чином, КП «ЖЕО Терешківської сільської ради» має заборгованість по відшкодуванню збитків, завданих державі внаслідок скиду забруднених речовин зі зворотними водами в річку Ворскла в сумі 140 307, 29 грн.

Згідно Водного кодексу України, усі водні об'єкти на території України є національним надбанням народу України, однією з природних основ його економічного розвитку і соціального добробуту.

Згідно ст. 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 10 Водного кодексу України, місцеві ради на їх території здійснюють контроль та заходи щодо раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів, що знаходяться у власності держави.

Ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що до делегованих повноважень сільських рад належить здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів, тобто сільська рада є органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах і є належним позивачем по даній справі.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію і областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.12.2006 за № 54S Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами) екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповіднії території.

Згідно п. 4 вказаного Положення інспекція відповідно до покладених неї завдань здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавстві про охорону навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорону природних ресурсів органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органами виконавчої влади, суб'єктами господарювання, фізичними особами; додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище.

До початку судового засідання 03.09.2012 року начальник КП "ЖЕО" Терешківської с/ради О.В.Калініченко подав клопотання в якому просить суд розстрочити сплату заподіяних збитків в сумі 140307,29 грн., строком на три роки починаючи з 01.10.2013 року. Суд подане клопотання задовольнив виходячи з наступного:

Статтею 121 ГПК України не вимагається обмеження будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.

В п. 2 роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України N 02-5/333 від 12.09.96 "Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України" підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом.

Відповідно до приписів статей 82 та 121 ГПК України рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом у нарадчій кімнаті.

Відповідно до статті 32 ГПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Стаття 33 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Згідно зі статтею 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Стаття 36 ГПК України передбачає, що письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 82 ГПК України рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.

Відповідно до, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом / статті 43 ГПК України.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивач відповідно до статей 32-34,36,38 ГПК України надав належні докази, довів обставини на які він посилався як підставу своїх вимог та обґрунтував які дають підставу суду позов задовольнити повністю.

Після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення яким позовні вимоги задоволено повністю.

Враховуючи викладене, матеріали справи, обставин справи в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши і оцінивши подані додаткові докази, керуючись статтями 4 - 47, 22, 28, 32 - 34, 36, 43, 44 - 45, 471, 49, 75, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, у нарадчій кімнаті, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація Терешківської сільської ради" (вул.Шевченка, 12/1, с.Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762, р/р 2600411128, ПАТ "Полтава-Банк", МФО 331489, ЗКПО 31728762) на користь Терешківської сільської ради (вул.Шевченка, 7а, с.Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762, р/р 2600411128 ПАТ "Полтава-банк", МФО 331489, код ЄДРПОУ 31728762) збитки завдані водним ресурсам держави в сумі 140 307, 29 грн. з розстрочкою сплати боргу починаючи з 1 жовтня 2013 року на 36 місяців, щомісяців рівними частинами в розмірі 3897,43 грн.

3. Стягнути з Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація Терешківської сільської ради" (вул.Шевченка, 12/1, с.Терешки, Полтавський район, Полтавська область, 38762, р/р 2600411128, ПАТ "Полтава-Банк", МФО 331489, ЗКПО 31728762) в доход Державного бюджету України (рахунок УДКСУ у м. Полтаві, р/р 31214206783002 ГУ ДКСУ у Полтавській області, МФО 831019, ЄДРПОУ 38019510, код платежу 22030001) судовий збір в розмірі 2806,14 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

СУДДЯ Іваницький О.Т.

Повне рішення складено 10.09.2013р.

Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.