Справа № 572/2711/13-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2013 року
Сарненський районний суд Рівненської області в складі :
головуючого судді - ТОВСТИКИ І.В.
при секретарі - БОЛКУНЕВИЧ Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції про визнання протиправним рішення про закінчення виконавчого провадження,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області про визнання протиправним рішення про закінчення виконавчого провадження.
Позивач в обгрунтування позовних вимог посилається на те, що є спадкоємцем померлої дружини ОСОБА_2, в зв"язку з чим успадкував право на отримання сум по перерахунку пенсії згідно рішення суду та виконавчих листів виданих на ім"я спадкодавиці, вказує, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції знаходилися виконавчі листи №1718/2-а-106/2011, видані 14.11.2011 року Сарненським районним судом Рівненської області про зобов"язання УПФУ в Сарненському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_2 доплат до пенсії, передбачених ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак 21.03.2012 року та 29.04.2012 року начальником відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції винесені постанови про закінчення виконавчого провадження, які є незаконними, так як службовою особою державної виконавчої служби не дотримані вимоги ч.3 ст.75 Закону України Про виконавче провадження", яка передбачає накладання штрафу на боржника та відповідно до ст.89 цього Закону вноситься подання правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності, також не вчинялись дії згідно положень ст.263 КАСУ, крім того відсутність коштів у боржника не є підставою для закриття виконавчого провадження, в зв"язку з чим просить визнати дії відповідача з приводу закінчення виконавчого провадження протиправними, скасувати постанови начальника ВДВС Сарненського районного управління юстиції про закінчення виконавчого провадження від 21.03.2012 року та від 29.04.2012 року з примусового виконання виконавчих листів по справі №1718/2-а-106/2011, виданих Сарненським районним судом Рівненської області 14.11.2011 року.
Позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та дав пояснення згідно заяви.
Представник відповідача ВДВС Сарненського районного управління юстиції в судове засідання не з"явився, хоча про розгляд справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, УПФУ в Сарненському районі в судове засідання не з"явився, подав письмові заперечення проти позову, в яких вказує, що судове рішення на користь ОСОБА_2 виконане частково в частині проведення нарахування доплат до пенсії, так як кошти на виплату доплати до пенсії в 2012 році із Державного бюджету не надійшли, в зв"язку з чим відповідачем на законих підставах прийняте рішення про закінчення виконавчого провадження, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 є спадкоємцем померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 дружини ОСОБА_2, в зв"язку з чим в установленому законом порядку успадкував право на отримання сум по перерахунку пенсії згідно рішення суду та виконавчих листів виданих ОСОБА_2 14.11.2011 року у адміністративній справі№1718/2-а-106/2011.
Із оглянутих документів встановлено, що на примусовому виконанні у ВДВС Сарненського РУЮ перебували виконавчі листи №1718/2-а-106/11 р., видані 14.11.2011 року Сарненським районним судом про зобов"язання УПФУ в Сарненському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію згідно ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 10.06.2010 року по 01.03.2011 року, по яких виконавче провадження було відкрито у встановленому законом порядку.
Постановами начальника відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області від 21.03.2012 року, від 29.04.2012 року було закінчено виконавче провадження на підставі п.11 ч.1 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" по причині невиконання рішення суду боржником з поважних причин, оскільки УПФУ в Сарненському районі провів перерахунок пенсії ОСОБА_2, а виплата коштів буде проведена після надходження їх з Державного бюджету України, при цьому державними виконавцями проводились виконавчі дії згідно ст.75 Закону України "Про виконавче провадження" без застосування заходів примусового виконання рішення.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець: здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом; надає сторонам виконавчого провадження та їх представникам можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядає заяви сторін та інших учасників виконавчого провадження і їхні клопотання; заявляє в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз'яснює сторонам їхні права і обов'язки.
Статтею 38 Закону України "Про виконавче провадження" передбачені наслідки закінчення виконавчого провадження. У разі закінчення виконавчого провадження скасовуються інші здійснені державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв'язку із закінченням виконавчого провадження. Закінчене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачене цим Законом. Відтак, позивачка позбавлена права повторно пред'явити виконавчий лист до виконання.
З огляду на вищенаведені положення закону, закриття виконавчого провадження є фактично відмовою у виконанні судового рішення.
Згідно з положеннями ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно роз'яснень п.20 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного у документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.
Відповідно до п. 38 рішення Європейського суду з прав людини від 29 червня 2004 року по справі "Жовнер проти України" державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням.
Відповідно до п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року по справі "Васильєв проти України" виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави.
Тобто, держава повинна виконувати взяті на себе зобов'язання та не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
Приписами ст.19 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, раифікована Україною 17.07.1997 року, передбачено, що для забезпечення дотримання Високими Договірними Сторонами, однією з яких є Україна, їхніх зобов'язань за Конвенцією та протоколами до неї, створюється Європейський суд з прав людини. Він функціонує на постійній основі.
Статтею 46 зазначеної Конвенції передбачено, що Високі Договірні Сторони зобов'язуються виконувати остаточні рішення Суду в будь-яких справах, у яких вони є сторонами.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про необхідність визнати неправомірними дії відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області щодо закінчення виконавчого провадження, визнати постанови начальника відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області про закінчення виконавчого провадження від 21 березня 2012 року, від 29 квітня 2012 з примусового виконання виконавчих листів по справі №1718/2-а-106/11р., виданих Сарненським районним судом Рівненської області 14.11.2011 року, протиправними та скасувати, які порушують право позивача ОСОБА_1 на примусове виконання судового рішення, яким відновлені пенсійні права спадкодавиці ОСОБА_2, зобов"язати відповідача відновити виконавче провадження.
Судом встановлено, що позивач зайво сплатив судовий збір в сумі 80,29 грн.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Згідно ч.1 ст.98 КАСУ суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Оскільки, позивач вніс судовий збір в більшому розмірі, ніж встановлено законом, суд при винесенні постанови вважає за необхідне вирішити питання про повернення позивачеві 80,29 грн. зайво сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст.98,160-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції про визнання протиправним рішення про закінчення виконавчого провадження задовольнити.
Визнати неправомірними дії відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області щодо закінчення виконавчого провадження.
Визнати постанову начальника відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області про закінчення виконавчого провадження від 21 березня 2012 року з примусового виконання виконавчого листа по справі №1718/2а-106/2011, виданого Сарненським районним судом Рівненської області 14.11.2011 року, протиправною та скасувати.
Визнати постанову начальника відділу державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області про закінчення виконавчого провадження від 29 квітня 2012 року з примусового виконання виконавчого листа по справі №1718/2а-106/2011, виданого Сарненським районним судом Рівненської області 14.11.2011 року, протиправною та скасувати.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби Сарненського районного управління юстиції в Рівненській області відновити виконавче провадження по виконавчим листам по справі №1718/2а-106/2011 виданих Сарненським районним судом Рівненської області 14.11.2011 року.
Зобов"язати Управління Державного казначейства у Сарненському районі повернути ОСОБА_1 зайво сплачену суму судового збору в сумі 80 (вісімдесят) грн. 29 коп. сплаченого згідно квитанції №205 від 21.06.2013 року (отримувач- УК у Сарненському районі м.Сарни розрахунковий рахунок 31215206700338, банк отримувача ГУ ДКСУ у Рівненській області, код 833017, код ЄДРПОУ 26406283, судовий збір Сарненський районний суд).
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня отримання повного тексту постанови, через Сарненський районний суд.
Суддя