Постанова № 33482265, 04.09.2013, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2013
Номер справи
820/6814/13-а
Номер документу
33482265
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"04" вересня 2013 р. № 820/6814/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонова М.О.

за участю секретаря судового засідання Андренко Ю.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Державної Установи "Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Державної установи "Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України", в якому просить суд:

- визнати неправомірними дії Державної установи «Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка академії медичних наук України» щодо надання неповної інформації на інформаційний запит ОСОБА_1 № 1/07/із від 22.07.2013р.

- зобов'язати Державну установу «Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка академії медичних наук України» задовольнити у повному обсязі Інформаційний запит ОСОБА_1 № 1/07/із від 22.07.2013р., а саме - надати Позивачу публічну Інформацію, за якою ціною за одиницю товару (щодо всіх продуктів харчування) Відповідач закуповував продукти харчування протягом 2013 року за рахунок коштів загального Фонду бюджету згідно затвердженого кошторису на 2013 рік.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 звернулася до Державної установи "Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України" з інформаційним запитом про надання публічної інформації №1/07/із від 22.07.2013 року. Вказаний запит містив вимогу про надання запитувачу публічної інформації стосовно того, за якою ціною за одиницю товару відповідач закуповував продукти харчування (Позивач просив назвати вичерпний перелік продуктів харчування) протягом 2013 року за кошти загального та спеціального Фондів бюджету згідно кошторису на 2013 рік, який було затверджено для Відповідача.

Відповідач надав відповідь на запит листом №919 від 07.06.2013 року, якою надав неповну відповідь, чим, на думку позивача, порушив норми чинного законодавства, зокрема Закону України «Про доступ до публічної інформації», а тому позивач вважає дії відповідача незаконними.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи, ніякої правової позиції щодо заявлених позовних вимог не надав.

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Державної установи "Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України" з інформаційним запитом про надання публічної інформації №01-07/із від 22.07.2013 року, в якому просила надати інформацію стосовно того, за якою ціною за одиницю товару відповідач закуповував продукти харчування (Позивач просив назвати вичерпний перелік продуктів харчування) протягом 2013 року за кошти загального та спеціального Фондів бюджету згідно кошторису на 2013 рік, який було затверджено для Відповідача.

Державною установою "Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України" листом №919 від 29.07.2013 року надано відповідь на інформаційний запит про надання публічної інформації №07/із від 01.06.2013 року, в якому зазначено:

1. Протягом 2013 року всі продукти харчування закуповувалися Державною установою «Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України» за кошти загального Фонду бюджету згідно «Кошторису на 2013 рік», затвердженого президентом Національної академії медичних наук України А.М. Сердюком 15.01.2013 р.. за ціною за одиницю товару, яка була визначена у відповідності до вимог чинного законодавства України.

2. За кошти спеціального Фонду бюджету протягом 2013 року Державною установою «Інститут патолопТ хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України» продукти харчування не закуповувалися.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо надання відповіді на інформаційний запит ОСОБА_1, суд наголошує на такому.

Закон України "Про інформацію" встановлює, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Під інформацією Закон розуміє будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація визначається як відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Під запитом на інформацію розуміється прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації").

Статтею 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.

Згідно ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.

Згідно ч.5 ст.6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Частинами 1,2 та 4 ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, належним захистом порушених прав позивача у сфері публічно-правових відносин, є зобов'язання Державної установи «Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка академії медичних наук України» надати обґрунтовану відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 № 1/07/із від 22.07.2013р., а саме: надати ОСОБА_1 публічну інформацію, за якою ціною за одиницю товару (щодо всіх продуктів харчування) Державна Установа "Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України" закуповувала продукти харчування протягом 2013 року за рахунок коштів загального Фонду бюджету згідно затвердженого кошторису на 2013 рік.

У відповідності до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вивчивши доводи адміністративного позову, враховуючи надані сторонами пояснення, письмові докази, що знаходяться в матеріалах справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню в частині визнання неправомірними дії Державної установи «Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка академії медичних наук України» щодо надання неповної інформації на інформаційний запит ОСОБА_1 № 1/07/із від 22.07.2013р., оскільки повнота наданої інформації є оціночним поняттям та відповідач не відмовив ОСОБА_1 у наданні інформації у тому обсязі, який вважав повним та вичерпним.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної Установи "Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Державну установу «Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка академії медичних наук України» надати обґрунтовану відповідь на інформаційний запит ОСОБА_1 № 1/07/із від 22.07.2013р., а саме: надати ОСОБА_1 публічну інформацію, за якою ціною за одиницю товару (щодо всіх продуктів харчування) Державна Установа "Інститут патології хребта та суглобів ім. професора М.І. Ситенка Національної академії медичних наук України" закуповувала продукти харчування протягом 2013 року за рахунок коштів загального Фонду бюджету згідно затвердженого кошторису на 2013 рік.

В іншій частині у задоволенні позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано

Суддя Спірідонов М.О.