ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2013 р.Справа № 821/837/13-а
Категорія: 10.2.3 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Запорожана Д.В.судді -Жука С.І.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2013 року по адміністративній справі за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_4 про повернення коштів допомоги по безробіттю,
встановила:
Позивач Херсонський міський центр зайнятості 06.03.2013 року звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 про повернення коштів допомоги по безробіттю.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що 14.04.2011 року до Херсонського міського центру зайнятості звернувся гр. ОСОБА_4, якому 21.04.2011 року наказом № НТ110421, на підставі його заяви від 21.04.2011 року, надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю починаючи з 21.04.2011 року. З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_4 був ознайомлений 19.04.2011 року, що підтверджено власноруч підписаною ним заявою. Наказом № НТ 120510 від 10.05.2012 року ОСОБА_4 знято з обліку у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг служби зайнятості. Перевіркою достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", оформленою актом № 1231/р-3 від 06 вересня 2012 року, на підставі листа-відповіді Управління Пенсійного фонду у м. Херсоні №22590/04 від 31.08.2012 року встановлено, що в ОСОБА_4 відсутній страховий стаж на підприємствах ПП "Квадрат" та ПП "Медовая Русь". На думку позивача, відповідач, приховавши факт відсутності у нього страхового стажу за вищевказаний період, не мав права отримувати допомогу по безробіттю з урахуванням страхового стажу. На день подачі позову вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена. Стягнення даної суми є предметом судового розгляду.
Справа була розглянута в порядку письмового провадження.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2013 року адміністративний позов було задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 35219574) допомогу по безробіттю в сумі 3479 (три тисячі чотириста сімдесят дев'ять) грн. 53 копійок.
В апеляційній скарзі ОСОБА_4, з посиланням на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та повернення справи на повторний розгляд та дослідування.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Відповідно ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року (яка діяла на період винесення спірних правовідносин) виконавча дирекція Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття контролює правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Пунктом 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62, обов'язок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення виконують районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття.
З огляду на вищевикладене, Херсонський міський центр зайнятості має право проводити перевірки достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, приймати відповідні рішення за результатами перевірок та звертатись до адміністративного суду з позовом про повернення коштів матеріального забезпечення.
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно із ст. 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних. Порядок реєстрації осіб як безробітних та умови надання їм забезпечення встановлені розділом V вказаного Закону.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що 14.04.2011 року до Херсонського міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_4, якому 21.04.2011 року наказом № НТ 110421, на підставі його заяви від 21.04.2011 року, надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю починаючи з 21.04.2011 року.
Як вбачається з матеріалів справи, з правами та обов'язками безробітного ОСОБА_4 був ознайомлений 21.04.2011 року, що підтверджено власноруч підписаною ним заявою від 21.04.2011 року.
На підставі наданих ОСОБА_4 при реєстрації в службі зайнятості документів, допомогу по безробіттю відповідачу призначено залежно від страхового стажу.
Перевіркою достовірності страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", оформленою Актом № 1231/р-3 від 06 вересня 2012 року, а також на підставі листа-відповіді управління Пенсійного фонду у м.Херсоні від №22590/04 від 31.08.2012 року встановлено, що в ОСОБА_4 відсутній страховий стаж на підприємствах ПП "Квадрат" та ПП "Медовая Русь".
На день винесення рішення, вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" рішення про присвоєння правового статусу безробітного та призначення йому допомоги по безробіттю може прийматись органами державної служби зайнятості у випадку, якщо особа, що звертається із відповідною заявою, відповідає наступним вимогам: є працездатним громадянином працездатного віку; через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів; зареєстрована в службі зайнятості як така, що шукає роботу, готова та здатна приступити до підходящої роботи; протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювала на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачувала страхові внески, має право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих
соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженої 20.11.2000 року Департаментом політики державного соціального страхування Міністерства праці та соціальної політики України, - якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Наказом позивача № НТ 130208 від 08.02.2013 року, відповідно до вищевказаного Закону, прийнято рішення про повернення ОСОБА_4, коштів наданих як допомога по безробіттю за період з 21.04.2011 року по 14.04.2012 року, у розмірі 3479 гривень 53 копійки.
Судом 1-ї інстанції було вірно встановлено, що листом № 09-24/514 від 11.02.2013 року, направленим рекомендованою кореспонденцією, запропоновано ОСОБА_4 добровільно повернути кошти Херсонському міському центру зайнятості протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання листа (а.с. 16).
На день звернення позивача до суду та на день розгляду даної справи судом вказана сума боргу відповідачем добровільно не повернена.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Виходячи з вищевикладеного, суд 1-ї інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що відповідач ОСОБА_4 незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 3479 гривень 53 копійки.
Проте суд 1-ї інстанції помилково зазначив у мотивувальній частині постанови, що «відповідач, приховавши факт укладення цивільно-правової угоди на момент реєстрації та отримання статусу безробітного, отримав незаконно допомогу по безробіттю в розмірі 631 грн. 74 коп.». Також суд 1-ї інстанції необґрунтовано посилався на ч. 4 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» замість ч. 3 ст. 36 цього ж Закону, та на Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення замість п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності.
З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції по суті правильно вирішив справу, але з помилковим застосуванням матеріального права. У зв'язку з чим оскаржувана постанова суду підлягає зміні.
Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п. 2 ч. 1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 201 та ч. 2 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
постановила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2013 року по адміністративній справі за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_4 про повернення коштів допомоги по безробіттю - змінити.
Зазначити в мотивувальній частині постанови, що відповідач ОСОБА_4 незаконно отримав допомогу по безробіттю в розмірі 3479 гривень 53 копійки.
Також зазначити в мотивувальній частині постанови посилання на ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», а також на п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.
В іншій частині вказану постанову суду залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. ЯковлевСуддя:/підпис/Д.В. Запорожан Суддя:/підпис/С.І. Жук