УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2013 р.Справа № 1624/2а-2081/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Водолажської Н.С.
Суддів: Філатова Ю.М. , Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області на постанову Пирятинського районного суду Полтавської області від 20.09.2011р. по справі № 1624/2а-2081/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області , Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації
про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області щодо відмови в проведенні перерахунку суми одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року № 367- XII), ОСОБА_1, ветерану війни - учаснику бойових дій; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області провести перерахунок суми одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року № 367- XII), ОСОБА_1, ветерану війни - учаснику бойових дій; визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо відмови в проведенні виплати суми одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року № 367- XII), ОСОБА_1, ветерану війни - учаснику бойових дій; зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації провести виплати недосплаченої суми одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік в розмірі відповідно до частини четвертої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України від 25 грудня 1998 року № 367- XII) ОСОБА_1, ветерану війни - учаснику бойових дій, на час проведення виплат, з урахуванням проведених виплат.
Постановою Пирятинського районного суду Полтавської області від 20.09.11 р. позовні вимоги були задоволені: зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області здійснити нарахування щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік ОСОБА_1, як ветерану війни учаснику бойових дій у розмірі 5 (п'яти ) мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та зобов'язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснити виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік ОСОБА_1 як ветерану війни учаснику бойових дій, у розмірі 5 (п'яти ) мінімальних пенсій за віком відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Виплати провести з урахуванням сплачених сум.
Відповідачі не погодилися з рішенням суду першої інстанції та подали апеляційні скарги, в яких просять оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.03.13 р. апеляційна скарга Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації повернута заявнику.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що позивач є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1. За 2011 рік позивачу ОСОБА_1 всупереч норм чинного законодавства було виплачено грошову допомогу в значно меншому розмірі, який був визначений Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветерана війни та гарантії їх соціального захисту»певним категоріям осіб (учаснику бойових дій), до яких відноситься позивач передбачено виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Грошова допомога до 5 травня отримана позивачем за 2011 р. у сумі 460грн.
Виплати разової грошової допомоги до 5 травня здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум. Після отримання зазначеної допомоги в розмірі, з яким позивач не погодився і 22.08.2011р. в межах строку, визначеного КАС України звернувся до суду за захистом своїх прав.
Пунктом 21 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" була змінена вище зазначена стаття Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме зазначено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення п. 20 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" стосовно виплати щорічної разової допомоги.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
У 2011 році зміни до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не вносилося.
Таким чином, відповідач-1 у 2011 році мав застосовувати законодавство, яке діяло на час проведення відповідних щорічних виплати грошової допомоги до 5 травня, а саме, ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції від 09.07.2007 року, а саме: нараховувати щорічно до 5 травня учасникам бойових дій разову грошову допомогу у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, а відповідач-2 -виплачувати цю допомогу у вказаному розмірі.
Законодавець не надавав у 2011році Кабінету Міністрів України права на встановлення розміру разової грошової допомоги до 5 травня. А тому при виплаті позивачу даної допомоги, відповідач повинен був керуватися положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Посилання відповідачів, як на правомірність своїх дій, щодо проведення нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань»в межах бюджетних асигнувань, є безпідставними, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Також відповідно до ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при здійсненні позивачу нарахування або перерахунку пенсії застосуванню підлягають положення Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не постанов КМУ, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Таким чином, відповідач, провівши виплату щорічної допомоги до 5 травня у 2011 році в розмірі визначеному постановою Кабінету Міністрів України, а не Законом діяв всупереч вимог чинного законодавства.
З огляду на вищезазначене, у позивача наявне право на отримання щорічної разової грошової допомогу до 5 травня згідно ч.5 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до ст. 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2007 N 790 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Враховуючи викладене, обов'язок нарахування спірних сум допомоги до 5 травня учасникам бойових дій покладений саме на органи праці та соціального захисту населення, Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації здійснює виплати на підставі розпорядження районних управлінь праці та соціального захисту населення.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, підстав для скасування рішення не має.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Пирятинської районної державної адміністрації Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Пирятинського районного суду Полтавської області від 20.09.2011р. по справі № 1624/2а-2081/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Водолажська Н.С.Судді(підпис) (підпис) Філатов Ю.М. Тацій Л.В. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Водолажська Н.С.