Постанова № 33441840, 04.09.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.09.2013
Номер справи
2а-0370/2800/11
Номер документу
33441840
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2013 року Справа № 9104/521/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Носа С.П., Рибачука А.І.,

з участю секретаря судового засідання: Микитин І.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Дочірнього підприємства "Телерадіокомпанія "Аверс" Відкритого акціонерного товариства "Корпорація "Аверс" на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2011 року у справі № 2а-0370/2800/11 за позовом Дочірнього підприємства "Телерадіокомпанія "Аверс" Відкритого акціонерного товариства "Корпорація "Аверс" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Телерадіокомпанія "Аверс" відкритого акціонерного товариства "Корпорація "Аверс" звернулося до суду з позовом про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 1 вересня 2011 року за №0002722301, яким визначено суму податкового зобов'язання зі збору за використання радіочастотного ресурсу України в загальній сумі 20747 грн, в тому числі 16709 грн основного платежу і 4038 грн штрафних санкцій та від 27 вересня 2011 року за №0002942301, яким визначено суму податкового зобов'язання зі збору за використання радіочастотного ресурсу України в загальній сумі 20742 грн, в тому числі 16709 грн основного платежу і 4033 грн штрафних санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Луцькою ОДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ДП "ТРК Аверс" з питань повноти та своєчасності сплати збору за використання радіочастотного ресурсу України за період з 2 серпня 2011 року по 8 серпня 2011 року за результатами якої 15 серпня 2011 року складений акт №6553/2301/21755180. На основі акта прийняті податкові повідомлення-рішення від 01.09.2011 року №0002722301 та від 28.09.2011 року №0002942301 якими визначені суми грошових зобов'язань 20747 грн та 20742 грн відповідно. Позивач вказує на неправомірність нарахування штрафних санкції. Також вказує на те, що під час проведення перевірки не було взято до уваги квитанції про сплату збору за користування радіочастотним ресурсом. Покликається також на положення п.6 ст. 57 Закону України "Про радіочастотний ресурс України", відповідно до якого інші користувачі сплачують щомісячний збір за користування радіочастотним ресурсом України від дати видачі дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів (РЕЗ). Вказує, що ним фактично не було отримано такого дозволу, а тому не зобов'язаний був сплачувати щомісячний збір за користування радіочастотним ресурсом України.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2011 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

З таким рішенням суду не погодився позивач, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити повністю. В апеляційній скарзі зазначає, що судом не взято до уваги квитанцій про сплату збору за користування радіочастотним ресурсом.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та просив апеляційну скаргу задоволити, а рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, яким позовні вимоги задоволити повністю. Представник відповідача надав пояснення, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити частково з наступних підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 198 та ч. 4 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову, якщо судом першої інстанції винесена постанова з порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.

Судом першої інстанції встановлено, що Луцькою ОДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ДП "ТРК Аверс" з питань повноти та своєчасності сплати збору за використання радіочастотного ресурсу України за період з 2 серпня 2011 року по 8 серпня 2011 року за результатами якої 15 серпня 2011 року складений акт №6553/2301/21755180. Перевіркою встановлено порушення пункту 2 та пункту 8 статті 57 Закону України "Про радіочастотний ресурс України", підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами": підприємством у період, що перевірявся, не подавались щомісячні податкові декларації про збір за користування радіочастотним ресурсом України та не сплачувався збір до бюджету. Сума несплаченого збору за період з 1 липня 2010 року по 8 серпня 2011 року становить 16709,28 грн, а сума нарахованих штрафних санкцій склала 4038 грн, з яких 2040 грн - за неподання податкових декларацій, а 1998 грн - за заниження збору за користування радіочастотним ресурсом України.

Не погодившись з висновком, зазначеним у акті перевірки, позивач 19 серпня 2011 року подав до Луцької ОДПІ заперечення. Листом Луцької ОДПІ "Про розгляд заперечення" №21169/20/23-2 від 30 серпня 2011 року надано відповідь на заперечення, якою частково були взяті до уваги надані ДП "Телерадіокомпанією "Аверс" заперечення. Однак при винесенні податкових повідомлень-рішень заперечення не були враховані. 8 вересня 2011 року подав до Державної податкової адміністрації у Волинській області скаргу за №194. Рішенням Державної податкової адміністрації у Волинській області від 23 вересня 2011 року за №4089/10/25-006 скаргу ДП "ТРК "Аверс" задоволено частково, а саме скасовано податкове повідомлення-рішення від 1 вересня 2011 року за №0002722301 в частині застосованої штрафної санкції в сумі 5 грн., а в іншій частині залишено без змін.

Тобто розмір штрафної санкції у податковому повідомленні-рішенні становив 4033 грн, з яких 2040 грн - за неподання податкових декларацій, а 1993 грн - за заниження збору за користування радіочастотним ресурсом України.

Судом першої інстанції також встановлено, що відповідно до переліку користувачів радіочастотним ресурсом України, які знаходяться на обліку у Волинській області, ДП "ТРК "Аверс" є таким користувачем та 4 лютого 2009 року отримало чотири дозволи на експлуатацію РЕЗ телебачення.

Відповідно до Акту про результати документальної позапланової виїзної перевірки Дочірнього підприємства «Телерадіокомпанія «Аверс» ВАТ «Корпорація «Аверс» від 15.08.2011 року № 6553/2301/21755180 не сплатило та не задекларувало збір за користування радіочастотним ресурсом України в сумі 16709,28 грн з них:

1328 грн - за липень 2010 року,

1328 грн - за серпень 2010 року,

1328 грн - за вересень 2010 року,

1328 грн - за жовтень 2010 року,

1328 грн - за листопад 2010 року,

1328 грн - за грудень 2010 року,

1456,88 грн - за січень 2011 року,

1456,88 грн - за лютий 2011 року,

1456,88 грн - за березень 2011 року,

1456,88 грн - за квітень 2011 року,

1456,88 грн - за травень 2011 року,

1456,88 грн - за червень 2011 року.

Водночас в матеріалах справи наявні квитанції про сплату збору за користування частотним ресурсом:

від 12 жовтня 2010 року в сумі 1328 грн за липень 2010 року,

від 12 жовтня 2010 року в сумі 1328 грн за серпень 2010 року,

від 12 жовтня 2010 року в сумі 1328 грн за вересень 2010 року,

від 14 грудня 2010 року в сумі 1328 грн за жовтень 2010 року,

від 14 грудня 2010 року в сумі 1328 грн за листопад 2010 року,

від 26 січня 2011 року в сумі 1328 грн за грудень 2010 року,

від 9 березня 2011 року в сумі 2914 грн за січень-лютий 2011 року,

від 30 червня 2011 року в сумі 1573,68 грн за березень 2011 року,

від 1 липня 2011 року в сумі 1573,68 грн за квітень 2011 року,

від 1 липня 2011 року в сумі 1573,68 грн за травень 2011 року,

від 4 серпня 2011 року в сумі 1573,68 грн за червень 2011 року

Загальна сума сплачених коштів становить 17176,72 грн.

Позивач стверджує, що дані квитанції були надані під час здійснення перевірки, але не були взяті до уваги.

Оскільки в матеріалах справи наявні підтвердження про сплату належних сум збору за користування радіочастотним ресурсом України то стягнення з позивача суми штрафних санкцій за заниження збору є незаконним.

ДП "ТРК "Аверс" є юридичною особою з 21 травня 1997 року та здійснює діяльність у сфері радіомовлення та телебачення, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії №А00 № 657366, довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. З 28 травня 21997 року підприємство перебуває на обліку в Луцькій ОДПІ як платник податків.

Свою діяльність позивач здійснює на підставі ліцензії на мовлення серії НР №0416-м, виданої Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, та забезпечує розповсюдження програм у містах Нововолинську, Горохові, Луцьку та Ковелі з використанням чотирьох передавачів телевізійного мовлення.

Оскільки позивач відсутній у переліку спеціальних користувачів радіочастотного ресурсу в ч. 2 ст. 5 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" то його потрібно відносити до загальної категорії користувачів радіочастотним ресурсом України.

Ст. 1 даного Закону користування радіочастотним ресурсом передбачена діяльність, пов'язана із застосуванням радіоелектронних засобів та/або випромінювальних пристроїв, що випромінюють електромагнітну енергію в навколишній простір у межах радіочастотного ресурсу, а користувачем радіочастотного ресурсу - є юридична або фізична особа, діяльність якої безпосередньо пов'язана з користуванням радіочастотним ресурсом відповідно до законодавства.

Вказаний Закон також визначає, що радіочастотним ресурсом - є частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до Законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.

Судом першої інстанції встановлено що, позивач використовує чотири радіоелектронні засоби у вказаних вище населених пунктах. Дані обставини випливають зі змісту акта перевірки Державною інспекцією зв'язку додержання позивачем законодавства про радіочастотний ресурс України від 14 грудня 2007 року, договору, укладеного з Державним підприємством Волинський обласний радіотелевізійний центр про надання телекомунікаційних послуг по експлуатаційно-технічного обслуговуванню обладнання від 31 грудня 2005 року №21-05, протоколів інструментальної оцінки параметрів випромінювання РЕЗ від 31 грудня 2010 року. Із вказаних протоколів вбачається, що позивач фактично здійснює користування радіочастотним ресурсом України, що було також встановлено Національною комісією з питань регулювання зв'язку України під час позапланової перевірки у жовтні 2010 року, а отже позивач у період з липня 2010 року по серпень 2011 року був користувачем радіочастот та на нього у повній мірі розповсюджувалася дія Закону України "Про радіочастотний ресурс України".

Ст. 6 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" користувач радіочастот зобов'язаний вносити платежі та збори, передбачені законом, а також у встановленому Національною комісією з питань регулювання зв'язку (НКРЗ) порядку плату за радіочастотний моніторинг у смугах радіочастот загального користування.

Судом першої інстанції правильно застосовано положення статті 57 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" відповідно до якої, користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Користувачі радіочастотного ресурсу України сплачують щомісячний збір за користування наданим радіочастотним ресурсом, який вноситься в терміни, визначені відповідними законодавчими актами. Розмір щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Кабінетом Міністрів України. Користувачі, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, сплачують щомісячний збір за користування радіочастотним ресурсом України від дати видачі ліцензії. Інші користувачі сплачують щомісячний збір за користування радіочастотним ресурсом України від дати видачі дозволу на експлуатацію радіоелектронних засобів.

Ч. 8 ст. 57 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" встановлено, що користувачі радіочастотного ресурсу України щомісяця протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, подають до органів податкової служби податкові декларації. Форма податкової декларації визначається центральним податковим органом.

Судом першої інстанції правильно застосовано положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у редакції, чинній на час виникнення правовідносин. Так відповідно до підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених пп. "г" підпунктом 4.2.2 пункту 4.2, а також пункту 4.3 цієї статті.

У підпункті 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 вказано, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Оскільки судом встановлено факт неподання позивачем до податкових органів податкових декларацій про збір за використання радіочастотного ресурсу України протягом липня 2010 року - червня 2011 року, то штрафні санкції у сумі 2040 грн за неподання податкових декларацій нараховані йому законно.

Згідно з підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Таким чином, колегія суддів, аналізуючи зібрані по справі докази, приходить до висновку, що позивачем була сплачено основна сума податкового зобов'язання по сплаті збору за користування радіочастотним ресурсом, а отже стягнення такої суми з позивача повторно є незаконним. Крім того, оскільки позивачем здійснено оплату даного збору в повному обсязі то стягнення штрафних санкцій за заниження збору за користування радіочастотним ресурсом є незаконним.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини справи, його висновки не відповідають обставинам справи, має місце порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Доводи апеляційної скарги частково спростовують висновки суду першої інстанції, а тому, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржувана постанова скасуванню.

Керуючись ст. ст.160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 202, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства "Телерадіокомпанія "Аверс" Відкритого акціонерного товариства "Корпорація "Аверс" задоволити частково.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2011 року у справі № 2а-0370/2800/11 - скасувати та прийняти нову, якою позов Дочірнього підприємства "Телерадіокомпанія "Аверс" Відкритого акціонерного товариства "Корпорація "Аверс" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення - задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.09.2011 року № 0002942301 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за користування радіочастотним ресурсом України за основним платежем в сумі 16709 грн та штрафних санкцій в сумі 1993 грн.

В решті позовні вимоги залишити без задоволення, а рішення суду - без змін

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді С.П. Нос

А.І. Рибачук