Головуючий у 1 інстанції - Бабаш Г.П.
Суддя-доповідач - Шальєва В. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 вересня 2013 року справа №805/9588/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого - судді Шальєвої В.А.
суддів Компанієць І.Д., Бишова М.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в залі судового засідання Донецького апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Донецьк, б. Шевченка, 26, апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 1 серпня 2013 р. в справі № 805/9588/13-а за позовом управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради Донецької області до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправними дій, стягнення зайво виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів,
В С Т А Н О В И В:
Управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради Донецької області (далі - УПСЗН) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області (далі - ВДВС) про визнання протиправними дій, стягнення зайво виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, в сумі 4623,60 грн., в обґрунтування якого зазначило, що на виконанні ВДВС знаходився виконавчий лист № 2-243 від 16.01.2003 р. про стягнення аліментів з ОСОБА_2 Стягувач ОСОБА_3 знаходиться на обліку в УПСЗН та з 01.07.2009 р. отримувала державну тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. При оформлені документів для надання державної допомоги ОСОБА_3 була попереджена про обов'язок своєчасно повідомляти про всі обставини, що впливають на виплату допомоги (про зміну складу сім,ї, зміну місця мешкання, скасування або визнання усиновлення недійсним, смерті дитини, якій була призначена тимчасова допомога, встановлення над дитиною опіки чи піклування тощо). УПСЗН 17.09.2012 р. отримана інформація про те, що батько дитини ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 В зв'язку з цим виникла переплата бюджетних коштів у розмірі 4623,60 грн. за період з 01.07.2009 р. по 31.12.2010 р. Позивач зазначає, що саме на підставі довідки ВДВС про підтвердження факту несплати аліментів ОСОБА_3 надано державну допомогу, що в свою чергу, призвело до переплати державної тимчасової допомоги.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01.08.2013 р. в задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати постанову, ухвалити нове рішення про задоволення позову. Апеляційна скарга обґрунтована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права, зокрема, Закону України «Про виконавче провадження» в частині не закінчення виконавчого провадження у зв'язку зі смертю боржника.
Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомленні належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст. 197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на виконанні у Іллічівському ВДВС перебувало виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-243 від 16.01.2003 р. про стягнення з ОСОБА_2, який мешкав за адресою: АДРЕСА_1, на користь ОСОБА_3 аліментів у розмірі ј частини усіх видів заробітку боржника на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
10.06.2009 р. ОСОБА_3 звернулась до ВДВС із заявою про надання довідки щодо несплати аліментів, в якій зазначила, що аліменти не отримувала з 20.07.2004 р. Відповідачем ОСОБА_3 видано довідку № 351 від 17.07.2009 р., якою підтверджений факт неотримання ОСОБА_3 аліментів з ОСОБА_2 в період з 01.01.2009 р. по 30.06.2009 р. згідно з виконавчим листом № 2-243.
Рішенням УПСЗН від 27.07.2009 р. ОСОБА_3 призначена тимчасова допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, яка виплачувалась в період з 01.07.2009 р. по 31.12.2010 р. Загальна сума виплаченої допомоги дорівнює 4623,60 грн.
22.03.2012 р. державним виконавцем прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 6 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку із закінченням передбаченого строку для даного виду стягнення, досягнення дитиною 18 років.
Рішенням УПСЗН № 275 від 23.11.2012 р. встановлено, що за період з 01.07.2009 р. по 31.12.2010 р. утворилась переплата тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, виплаченої ОСОБА_3 в розмірі 4623,60 грн., оскільки батько дитини помер ІНФОРМАЦІЯ_2
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності доказів того, що зайві виплати державної тимчасової допомоги здійснені позивачем саме з вини органу державної виконавчої служби.
Колегія суддів вважає такий висновок обґрунтованим, з огляду на наступне.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження», частиною 1 статті 11 якого встановлено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Статтею 181 Сімейного кодексу України визначені способи виконання батьками обов'язку утримувати дитину, а саме: за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі; за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога, яка не може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (частини восьма та дев'ята статті 181 Сімейного кодексу України).
Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 р. № 189.
У відповідності до пункту 2 Порядку тимчасова допомога призначається у разі, коли: рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення; стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Згідно п. 15 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, покриття витрат, пов'язаних з виплатою тимчасової допомоги, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, наданих як субвенція місцевому бюджету.
Обставин, за яких виплата тимчасової допомоги припиняється, визначені у п. 10 Порядку. Такими є, зокрема досягнення дитиною 18-річного віку, смерть одного з батьків, зобов'язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим.
З обставин справи вбачається, що виплата допомоги ОСОБА_3 припинена у зв'язку із досягненням дитиною повноліття.
Виникнення переплати позивачем пов'язується із протиправними діями органу державної виконавчої служби з видачі стягувачу довідки, що підтверджує факт несплати аліментів. Як вказувалось раніше, рішенням УПСЗН № 275 від 22.11.2012 р. встановлено переплату державної допомоги в розмірі 4623,60 грн. за період з 01.07.2009 р. по 31.12.2010 р., у зв'язку із смертю батька ОСОБА_2, зобов'язаного сплачувати аліменти (актовий запис № 13305 від 10.07.2007 р.).
Проте, колегія суддів зазначає, що вимогами пункту 10 вказаного вище Порядку встановлено, що про виникнення зазначених у цьому пункті обставин одержувач зобов'язаний повідомити у десятиденний строк орган праці та соціального захисту населення.
Тобто, обов'язок повідомлення державного органу щодо підстав для зупинення виплати державної допомоги законодавством покладений тільки на одержувача зазначеної допомоги.
Постановою Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 12.04.2013 р. в справі № 264/1569/13-а відмовлено у задоволенні позову управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району м. Маріуполя Донецької області до ОСОБА_3 про стягнення зайво виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, при цьому даним судовим рішенням встановлено, що ОСОБА_3 стало відомо про смерть боржника у 2012 р.
Частиною 10 статті 181 Сімейного кодексу України встановлено, що суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
За приписами статті 21 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.
Підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім'ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі недостовірних даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку.
Отже, законодавством чітко встановлено, що суми допомоги підлягають стягненню з платника аліментів або з підприємства, установи, організації, у разі видачі документів, які містять недостовірні дані.
В даному випадку в довідці, виданій відповідачем ОСОБА_3, не вказувалось про ухилення боржника від сплати аліментів, про неможливість сплачувати аліменти та про не встановлення місця його проживання. В даній довідці зазначено тільки про неотримання ОСОБА_3 аліментів.
Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність будь-яких протиправних дій з боку відповідача, які призвели до незаконної виплати державної допомоги ОСОБА_3
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи апелянта щодо виникнення переплати державної допомоги у зв'язку із наданням довідки відповідачем, виходячи з наступного.
Відповідно п. 6 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): заяву за формою, затвердженою Мінпраці; копію свідоцтва про народження дитини; довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини; довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) одержувача.
Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи: рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення; довідка відповідної установи про перебування одного з батьків під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі; повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.
Форма довідки, яка видається для призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затверджена спільними листами Міністерства юстиції України та Міністерства праці та соціальної політики України.
Зазначена форма узгоджена для врегулювання питання надання таких довідок за єдиною формою та використання в роботі форму довідок.
Колегія суддів зазначає, що довідка подаються додатково, залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, а підставою для призначення такої допомоги є заява за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини; довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини; довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) одержувача (ч.1 п. 6 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме).
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 1 серпня 2013 р. в справі № 805/9588/13-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 1 серпня 2013 р. в справі № 805/9588/13-а за позовом управління праці та соціального захисту населення Іллічівського району Маріупольської міської ради Донецької області до Іллічівського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції Головного управління юстиції у Донецькій області про визнання протиправними дій, стягнення зайво виплаченої державної тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: Шальєва В.А.
Судді: Компанієць І.Д.
Бишов М.В.