Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2013 р. справа №818/3912/13-a
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Мамонтової К.В.
представника позивача - Мартиненко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/3912/13-a
за позовом публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України"
до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Людмили Петрівни
про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (далі по тексту - позивач, ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України») звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Людмили Петрівни, в якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:
- скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Л.П. від 23 квітня 2013 року № 1896358 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;
- зобов'язати реєстраційну службу Кролевецького районного управління юстиції Сумської області вчинити дії щодо видачі свідоцтва про право приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10 та вчинити дії щодо проведення державної реєстрації права приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно -цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10.
Свої вимоги мотивує тим, що 3 квітня 2013 року позивач звернувся до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права власності на єдиний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10. Проте, 17 квітня 2013 року зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права приватної власності на єдиний майновий комплекс у зв'язку з не подачею всіх документів а саме: документів, які підтверджують передачу майна - комплексу будівель по вул. Андріївська,10, м. Кролевець за рішенням засновника - Кабінету Міністрів України від ДАК «Хліб України» до ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», а також документ, що підтверджує зміну форми власності з державної на приватну, чим порушено пункт 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703. У зв'язку з не усуненням обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення, рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 23 квітня 2013 року №1896358 державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Ковальчук Л.П. відмов у державній реєстрації прав власності. Позивач не погоджується з такою позицією державного реєстратора, оскільки відповідно до п. 6 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Реєстраційна служба Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що винесене державним реєстратором рішення про відмову у видачі свідоцтва про право приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10, та відмову у державній реєстрації права приватної власності на вказане майно, відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки позивачем не були надані документи, які підтверджують передачу майна - комплексу будівель по вул. Андріївська,10, м. Кролевець за рішенням засновника - Кабінету Міністрів України від ДАК «Хліб України» до ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», а також документ, що підтверджує зміну форми власності з державної на приватну, чим порушено пункт 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 3 квітня 2013 року публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» звернулося до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо права власності на єдиний майновий комплекс, який розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м.Кролевець, вул. Андріївська, 10.
17 квітня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Л.П. зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права приватної власності на єдиний майновий комплекс у зв'язку з не подачею всіх документів а саме: документів, які підтверджують передачу майна - комплексу будівель по вул. Андріївська,10, м. Кролевець за рішенням засновника - Кабінету Міністрів України від ДАК «Хліб України» до ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України», а також документ, що підтверджує зміну форми власності з державної на приватну, чим порушено пункт 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703, що підтверджується копією рішення державного реєстратора від 17.04.2013р. №1736663 (т.1 а.с.13-14).
У зв'язку з не усуненням обставин, що були підставою для прийняття рішення про зупинення, рішенням про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 23 квітня 2013 року №1896358 державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Ковальчук Л.П. відмовила у державній реєстрації прав власності керуючись ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження» та пунктами 16,23 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року №703 (т.1 а.с.15).
Суд, задовольняючи позовні вимоги виходить з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України № 1952 від 01.07.2004 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон №1952) державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно є офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із ч. 1 ст. 3, п. 1) ч. 1 ст. 4 Закону №1952 державна реєстрація прав є обов'язковою; право власності на нерухоме майно підлягає обов'язковій державній реєстрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 8 Закону №1952 № 1952 від 01.07.2004 р. "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмови у їх реєстрації покладено на органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (органи державної реєстрації прав).
Згідно п. 1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 401/2011, державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Відповідно до пп.10 п.4 вказаного Положення, Укрдержреєстр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
За приписами п.7 Положення Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Наказом Міністерства юстиції України від 07.09.2011 р. N 2074/5 "Про структурні підрозділи територіальних органів юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру та з питань банкрутства", згідно з п. 4 якого передбачено утворення реєстраційних служб управлінь юстиції, утворено у складі Головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі структурні підрозділи, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру (реєстраційні служби).
Структурні підрозділи територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру, є органами державної реєстрації прав, що проводять державну реєстрацію права власності та інших речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна, про що прямо вказано в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. N 703.
Тобто згідно з нормами чинного законодавства реєстраційним службам управлінь юстиції надані повноваження щодо проведення або відмови в державній реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Отже, структурні підрозділи територіальних органів Мін'юсту, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру та є органами державної реєстрації прав, що проводять державну реєстрацію права власності та інших речових прав на нерухоме майно за місцем розташування такого майна, є суб'єктами владних повноважень, які на виконання покладених на них завдань згідно з вимогами, в порядку та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, виконують відповідні владні управлінські функції.
Відповідно до ч. 5 ст. 3, ч. 4 ст. 9 Закону України № 1952 "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться органом державної реєстрації прав; рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації самостійно приймається державним реєстратором.
Таким чином, в розумінні Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор прав на нерухоме майно здійснює делеговані владні повноваження у сфері суспільних правовідносин, пов'язаних зі здійсненням від імені держави дій щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
За приписами ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться на підставі:
1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;
2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;
3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;
4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;
5) рішень судів, що набрали законної сили;
6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Відповідно до ч.7 ст. 16 вказаного Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо:
1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав;
3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа;
4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем;
5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону;
5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку;
5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення;
5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію;
5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем;
6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» створено відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 року №764 «Про заходи з утворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (а.с.16-18, т.1)
Пунктом 5 вказаної Постанови визначено, що статутний капітал підприємства формується шляхом передачі до нього цілісних майнових комплексів дочірніх підприємств компанії (ДАК «Хліб України»), що ліквідуються, з подальшим утворенням на їх базі відокремлених підрозділів підприємства, в тому числі і Кролевецького комбінату хлібопродуктів, згідно Переліку дочірніх підприємств ДАК «Хліб України», які припиняються шляхом ліквідації.
Наказом ДАК «Хліб України» №155 від 25 жовтня 2010 року «Про утворення ліквідаційної комісії та здійснення заходів з ліквідації дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» «Кролевецький комбінат хлібопродуктів», припинено діяльність дочірнього підприємства ДАК «Хліб України» «Кролевецький комбінат хлібопродуктів» шляхом його ліквідації та утворено відповідну комісію з ліквідації (а.с.19-21)
З акту приймання-передачі цілісного майнового комплексу № 20 від 18 січня 2011 р., затвердженого Міністерством аграрної політики, на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 764 від 11 серпня 2010 р. комісією з ліквідації було передано цілісний майновий комплекс ДП ДАК «Хліб України» «Кролевецький комбінат хлібопродуктів», який розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м.Кролевець, вул.Андріївська, 10 (а.с.23-71, т.1)
Отже, держава в особі Кабінету Міністрів України передала до статутного капіталу Державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» об'єкти нерухомого майна, визначені у акті.
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №325 від 07 липня 2011 р. «Про реорганізацію шляхом перетворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» на виконання постанови Кабінету Міністрів України №593 від 06 червня 2011р. «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010р. №764», реорганізоване Державне підприємство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» шляхом його перетворення у публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (а.с.73-76).
Пунктом 4 вказаного наказу встановлено, що статутний капітал товариства (ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України») формується на базі майна державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України».
З акту приймання-передачі майна, майнових прав та обов'язків до публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» від 18 листопада 2011р., затвердженого Міністерством аграрної політики та продовольства України, ДП «Державна продовольчо-зернова корпорація України» передало, а ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» прийняло майновий комплекс Державного підприємства, в результаті чого до статутного капіталу ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» увійшло нерухоме майно, розташоване за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м.Кролевець, вул.Андріївська, 10 (а.с.77-151, т.1).
Отже, держава в особі Кабінету Міністрів України, передавши до статутного капіталу ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» об'єкти, перелік яких визначено в постанові Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року № 764, набула в обмін право власності на 100% акцій товариства, а, відповідно, ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» набула право власності на передане їй майно, в тому числі і цілісний майновий комплекс ДП ДАК «Хліб України» «Кролевецький комбінат хлібопродуктів», який розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м.Кролевець, вул.Андріївська, 10.
Що стосується документу, який підтверджує зміну форми власності з державної на приватну, то суд зазначає наступне.
Зміна форм власності з державної на приватну відбулася в рамках процедури реорганізації шляхом перетворення державного підприємства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» у ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (процедура корпоратизації), що здійснювалась на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 593 від 06 червня 2011 р. «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11.08.2010 р. №764» у рамках чинного законодавства.
Враховуючи викладене, в судовому засіданні встановлено, що позивачем було подано весь необхідний пакет документів для державної реєстрації права власності на цілісний майновий комплекс, який розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Реєстраційна служба Кролевецького районного управління юстиції Сумської області та державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Л.П., як суб»єкти владних повноважень, не довели правомірності рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" до реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області, державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Людмили Петрівни про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Кролевецького районного управління юстиції Сумської області Ковальчук Л.П. від 23 квітня 2013 року № 1896358 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Зобов'язати реєстраційну службу Кролевецького районного управління юстиції Сумської області /41300, Сумська область, м. Кролевець, вул. Комуністична, 15/ вчинити дії щодо видачі свідоцтва про право приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10 та вчинити дії щодо проведення державної реєстрації права приватної власності публічного акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" на нерухоме майно - цілісний майновий комплекс, що розташований за адресою: Сумська область, Кролевецький район, м. Кролевець, вул. Андріївська, 10.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 13 вересня 2013 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар