ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 серпня 2013 рокуСправа №827/2041/13-а15 год. 32 хв.
м. Севастополь
Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Мінько О.В.;
при секретарі - Матвєєвої М.С.,
за участю: представника позивача, товариства з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус", ОСОБА_1, довіреність б/н від 05.08.2013 року;
представника відповідача, Головного управління Держземагентства у м. Севастополі, Карпухіна Олексія Леонтійовича, довіреність № 8-6-1/8241 від 14.09.2012 року, службове посвідчення № 00157 від 25.07.2012 року;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус" до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус" звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі про визнання дій, що виразилися у застосуванні у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 18.07.2013 р. № 918-3.1/5 коефіцієнту функціональне використання земельної ділянки 2,5, протиправними;
- зобов'язання видати витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 0,5 для земель рекреаційного призначення на площу 0,0394 га та 0,1 для інших відкритих земель в межах населеного пункту на площу 0,4606 га.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що надана земельна ділянка відноситься до земель оздоровчого та рекреаційного призначення, до яких повинен застосовуватися коефіцієнт функціонального використання - 0,5 та для інших відкритих земель в межах населеного пункту коефіцієнт - 0,1. Проте відповідач відносить спірну земельну ділянку до земель комерційного використання із застосуванням коефіцієнту - 2,5, що впливає на розмір орендної плати за землю, чим порушуються права та охоронювані законом інтереси позивача.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав суду пояснення в обґрунтування вимог, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши представників сторін, встановивши обставини у справі, дослідивши докази, вважає позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус" (далі - ТОВ "МВКП "Лотус") зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією міста Севастополя 12.05.1992 року в якості юридичної особи за № 10771070011007465.
Згідно з рішенням Севастопольської міської Ради від 17.10.2007 р. № 3162 поновлено ТОВ "МВКП "Лотус" строк дії рішення Севастопольської міської Ради № 518 від 01.008.2006 р. "Про передачу в оренду земельної ділянки в районі бухти Пісочна на пляжу "Сонячний" для будівництва та обслуговування павільйону кліматолікування з об'єктами відпочинку та прийнято рішення № 3845 від 13.02.2008 р. "Про внесення змін та поновлення строку дії рішення Севастопольської міської Ради від 01.08.2006 р. № 518.
28.02.2008 р. між Севастопольською міською Радою та позивачем укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 0,5000 га, яка розташована за адресою: місто Севастополь, район бухти Пісочна на пляжі "Сонячний".
Відповідно до пункту 1.1 цього договору передається в оренду для будівництва та обслуговування павільйону кліматолікування з об'єктами відпочинку земельна ділянка площею 0,4606 га віднесена до категорії земель водного фонду та земельна ділянка площею 0,0394 га до категорії земель рекреаційного призначення.
Також договором оренди передбачено, що на земельній ділянці розміщено капітальне спорудження на площі 0,0120 га, під проїздами, проходами, площадками 0,0258 га, під зеленими насадженнями 0,0022 га та інші землі 0,4600 га.
Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною другою зазначеної статті встановлено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею 269 Податкового кодексу України встановлено, що платниками податків є власники земельних ділянок та користувачі земельних ділянок.
Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Податкового кодексу України, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Відповідно до підпункту 276.5 статті 276 Податкового кодексу України, у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними у пунктах 276.1 та 276.4 цієї статті, іншим суб'єктам, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється відповідно до статті 274 цього Кодексу від нормативної грошової оцінки, визначеної з урахуванням застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності орендаря, та статті 275 цього Кодексу.
Стаття 274 Податкового кодексу України визначає, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 275.3 статті 275 Податкового кодексу України, ставки податку за земельні ділянки (за винятком сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення) диференціюють та затверджують відповідні сільські, селищні, міські ради виходячи із ставок податку, встановлених пунктом 275.1 цієї статті, функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки, але не більше трикратного розміру цих ставок податку, з урахуванням коефіцієнтів, установлених пунктом 275.2 цієї статті.
Згідно з пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з пунктами 288.2 та 282.3 статті 288, статтею 289 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Пунктом 2.3 договору від 22.03.2007 р. зазначено, що на період будівництва, до здачі об'єкта в експлуатацію нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1224425 грн., що підтверджується довідкою про грошову оцінку земельної ділянки № 624/1, виданою Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів 04.05.2007 р. На послідуючий період - 6122124,47 грн., що підтверджується довідкою про грошову оцінку земельної ділянки 625/1 виданою Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів 04.05.2007 р.
Головним управлінням Держземагентства у м. Севастополі, позивачу був наданий витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 18.07.2013 р. № 918-3.1/5, з якого вбачається, що нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки ТОВ "МВКП "Лотус" складає 6836400,00 грн. та використано коефіцієнт функціонального призначення як для земель комерційного призначення - 2,5 (а. с. 11).
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно зі статтею 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Цільовим призначенням земельної ділянки, яка розташована за адресою: місто Севастополь, в районі бухти Пісочна на пляжу "Сонячний" згідно договору оренди, є будівництво та обслуговування павільйону кліматолікування з об'єктами відпочинку площею 0,4606 га віднесена до категорії земель водного фонду та земельна ділянка площею 0,0394 га з відношенням цих земель до категорії земель рекреаційного призначення. Зміна цільового призначення земельної ділянки після укладення договору оренди позивачем не здійснювалась.
Згідно зі статтею 201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошової оцінки земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 р. № 1378-IV (далі - Закон № 1378), нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Статтею 5 Закону № 1378 передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до статті 13 Закону № 1378, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Так, нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється на підставі Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель у межах населених пунктів) затвердженого спільним наказом № 19/16/22/11/17/12 від 27.01.2006 р. Держкомзему, Міністерства аграрної політики. Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, Державного комітету України по водному господарству, Державному комітету лісового господарства, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 р. № 389/12263 (далі - Порядок).
Розділом 3 Порядку закріплена нормативна грошова оцінка земель природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення. В основу розрахунку нормативної грошової оцінки земель природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення покладається капіталізація нормативного середньорічного економічного ефекту від використання земельних ділянок відповідного функціонального використання. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок під об'єктами, які здійснюють господарську діяльність на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, крім лісогосподарської, проводиться відповідно до розділу 2 цього Порядку.
Згідно з пунктом 2.6 Порядку коефіцієнт, який враховує функціональне використання земельної ділянки (Кф), табл. 1.1 (додаток 1 до Порядку).
Таблиця 1.1 визначає коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки. При цьому, критерієм поділу визначено склад категорії земель (код розділу - за КВЕД).
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.1998 за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України до видів діяльності ТОВ "МВКП "Лотус" за КВЕД відноситься, зокрема "будівництво інших споруд" 42.99, "будівництво житлових і нежитлових будівель"41.20.
За допомогою значеної класифікації і визначається значення коефіцієнта Кф - 2,5 - для земель комерційного використання та кодом розділу КВЕД G;
- 0,5 - для інших земель, за складом категорії земель - землі оздоровчого та рекреаційного призначення (за винятком земель, віднесених до категорії O92.7;
- 0,1 - для інших земель, за складом категорії земель - інші відкриті (незабудовані) землі в межах населеного пункту.
З цих підстав, суд ставиться критично до висновків відповідача про віднесення земельної ділянки до категорії земель комерційного призначення, оскільки такі висновки базуються на безпідставній кваліфікації діяльності позивача до секції G (землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі ) за КВЕД та застосуванні у зв'язку з цим невірного коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
Крім того, в матеріалах справи відсутні документи, які б визначали цільове чи функціональне використання землі, як комерційне.
Отже, застосування відповідачем коефіцієнту функціонального використання як для земель комерційного призначення при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки за даних умов є протиправним, дії Головного управління Держземагентства у м. Севастополі в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення - 2,5 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні позивача на підставі договору оренди від 28.02.2008 р., не відповідають діючому законодавству.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи зазначене, аналізуючи діюче законодавство України, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до Головного управління Держземагентства у м. Севастополі є обґрунтованими, в свою чергу відповідач не довів правомірність своїх дій, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус" задовольнити.
Визнати дії Головного управління Держземагенства у місті Севастополі із застосування у витязі з технічної документації з нормативної грошової оцінці земельної ділянки № 918-3.1/5 від 18.07.2013 до земельної ділянки загальної площею 0,5000 га, яка розташована в районі бухти Пісочна на пляжу "Сонячний" та знаходиться у користуванні товариства з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус" на підставі договору оренди земельної ділянки, наданої для будівництва та обслуговування павільйону кліматолікування з об'єктами відпочинку коефіцієнту функціонального використання - 2,5 - протиправними.
Зобов'язати Головне управління Држземагенства в місті Севастополі видати товариству з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус" витяг з технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки яка розташована в районі бухти Пісочна на пляжу "Сонячний" та знаходиться у користуванні товариства з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус" на підставі договору оренди земельної ділянки, наданої для будівництва та обслуговування павільйону кліматолікування з об'єктами відпочинку із застосуванням змішаного коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки - для земель рекреаційного призначення площею 0,0394 га - 0,5, - для інших відкритих земель в межах населеного пункту, площею 0,4606 га - 0,1.
Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Мале виробничо-комерційне підприємство "Лотус" (юридична адреса: вул. Пожарова, 22, м. Севастополь, 99008, ЄДРПОУ 19190368) судові витрати у розмірі 34 (тридцять чотири) грн. 41 коп.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено та постанова підписана 02.09.2013 року.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.В. Мінько