Постанова № 33409435, 05.09.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2013
Номер справи
816/4515/13-а
Номер документу
33409435
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/4515/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

при секретарі - Вороніній І.О. ,

за участю:

представника позивача - Ширай Ю.В.,

відповідачів - Сидоренка Д.М., Федорченка Д.М.,

представників відповідачів - Чемериса В.М., Дейнеки Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Радикальної Партії Олега Ляшка до Федорченка Дмитра Миколайовича начальника Гребінківського районного управління юстиції у Полтавській області, Сидоренка Руслана Миколайовича начальника реєстраційної служби Гребінківського районного управління юстиції у Полтавській області, Гребінківського районного управління юстиції про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

29 липня 2013 року позивач Радикальна Партія Олега Ляшка звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Федорченка Дмитра Миколайовича начальника Гребінківського районного управління юстиції у Полтавській області, Сидоренка Руслана Миколайовича начальника реєстраційної служби Гребінківського районного управління юстиції у Полтавській області про визнання неправомірними дій Сидоренко Р.М., що виявились у затвердженні правового висновку головного спеціаліста Литвиненко І.В. від 19 червня 2013 р. та погодженні наказу № 52 Гребінківського районного управління юстиції; визнання неправомірними дій Федорченко Д.М., що виявились у видачі наказу № 52 Гребінківського районного управління юстиції; визнання дій Сидоренко Р.М., що виявились у відмові в реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олегі Ляшка в Полтавській області неправомірними; визнання бездіяльності Федорченко Д.М., що виявилась у незабезпеченні виконання покладених законодавством на Гребінківське районне управління юстиції завдань щодо реалізації державної правової політики в частині реєстрації місцевих організацій політичних партій; зобов'язання Федорченко Д.М. та Сидоренко Р.М. вивчити напам'ять статтю 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" та пункт 4 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, що затверджений наказом Міністерства юстиції України № 1828/5 від 08.07.2011 року; зобов'язання вчинити дії по реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка Полтавської області.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що відповідачами у порушення вимог статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" затверджено правовий висновок, на підставі якого видано наказ № 52 від 19.06.2013 року "Про відмову у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області". Вказує, що Законом України "Про політичні партії в Україні" правова експертиза не передбачена, а відповідачі, як посадові особи, не виконали посадових обов'язків та не перевірили на відповідність закону правовий висновок, що унеможливило реалізацію права політичної партії реєструвати місцеві організації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 серпня 2013 року до участі у справі в якості відповідача залучено Гребінківське районне управління юстиції.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідачі та представники відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

У своїх запереченнях проти позову зазначали, що проведеною правовою експертизою встановлено, що заява про реєстрацію структурного утворення політичної партії суперечить ч. 16 ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні", оскільки не завірена керівним органом партії, натомість, затверджена рішенням Президії Політичної ради РПЛ від 26.04.2013 року. З огляду на викладене 19.06.2013 року на підставі правового висновку було видано наказ про відмову у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, пояснення відповідачів та представників відповідачів, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 12.06.2013 року до Гребінківського районного управління юстиції надійшла заява від 12.06.2013 року вих. № 1 про реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області, до якої було додано копію протоколу установчої конференції Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області від 21.04.2013 року, копію статуту Радикальної Партії Олега Ляшка, копію свідоцтва про реєстрацію політичної партії № 189-п.п. від 28.09.2010 року, витяг з протоколу засідання Президії Політичної ради Радикальної Партії Олега Ляшка № 93-04/13 від 26.04.2013 року та відомості про склад керівних органів політичної партії (а.с. 64-88, 90-91).

19.06.2013 року провідним спеціалістом Гребінківського районного управління юстиції Литвиненко І.В. складено правовий висновок щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області, якою встановлено, що установчі документи організації не відповідають законодавству, а саме, заява щодо реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області належним чином не завірена керівним органом політичної партії (а.с. 9).

19.06.2013 року даний правовий висновок затверджено начальником реєстраційної служби Гребінківського районного управління юстиції Сидоренком Р.М.

19.06.2013 року на підставі правового висновку щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області, начальником Гребінківського районного управління юстиції видано наказ № 52 "Про відмову у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області" (а.с. 10).

Листом Гребінківського районного управління юстиції № 01.9-06/376 від 19.06.2013 року заявнику направлено копію наказу та правового висновку (а.с. 11).

Вважаючи неправомірним наказ про відмову у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області, не погодившись з діями відповідачів щодо затвердження правового висновку, погодження та видачі наказу про відмову у реєстрації та бездіяльності щодо незабезпечення покладених на Гребінківське районне управління юстиції завдань, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до положень статті 11 Закону України від 05.04.2001 № 2365-III "Про політичні партії в Україні" реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідним центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, на місцевому рівні, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.

Згідно з пунктом 1 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.06.2011 за № 760/19498, районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції (далі - управління юстиції) є територіальними органами Міністерства юстиції України (далі - Мін'юст).

Управління юстиції підпорядковуються Мін'юсту та безпосередньо Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління юстиції).

У складі управлінь юстиції діють реєстраційні служби, які є структурними підрозділами управлінь юстиції в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, що забезпечують реалізацію повноважень Державної реєстраційної служби України (далі - Укрдержреєстр) та підпорядковані реєстраційним службам головних управлінь юстиції та безпосередньо Укрдержреєстру.

Пунктом 4 Порядку підготовки та оформлення рішень щодо легалізації об'єднань громадян та інших громадських формувань, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 08.07.2011 № 1828/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.07.2011 за № 855/19593 (далі по тексту - Порядок, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), легалізація (реєстрація) громадських формувань полягає у проведенні правової експертизи установчих документів на їх відповідність Конституції та іншим актам законодавства України, а у випадках, передбачених законодавством, також статуту (положенню) громадського формування, прийнятті рішення про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, занесенні відомостей до відповідного реєстру та присвоєнні реєстраційного номера, видачі свідоцтва (крім громадських формувань, яким законодавством не передбачено видачу свідоцтва) або довідки.

Згідно з пунктом 7 Порядку правову експертизу проводять:

в Укрдержреєстрі - Департамент легалізації об'єднань громадян, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств (далі - Департамент);

у територіальних органах Мін'юсту - реєстраційні служби.

За приписами пункту 9 Порядку рішення, зазначені у пункті 8 цього Порядку, приймаються залежно від результатів правової експертизи в межах установленого строку виключно на підставах, встановлених законами, а також прийнятими на їх виконання актами Кабінету Міністрів України та наказами Мін'юсту України, а в разі реєстрації (погодження або взяття до відома) змін до статутних документів, взяття до відома інформації про зміни у складі керівних органів - також на підставі статуту (положення) відповідного громадського формування. Такі рішення оформляються наказами, до яких додається правовий висновок щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на легалізацію (реєстрацію) (додатки 1, 2), щодо відповідності законодавству України повідомлення організації професійної спілки про належність до певної профспілки (додаток 3), щодо відповідності законодавству України та статуту (положенню) громадського формування змін до статутних документів (додатки 4, 5), щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування інформації про зміни у складі керівних органів (додатки 6, 7), щодо відповідності законодавству України та статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для видачі дублікатів свідоцтва про реєстрацію (легалізацію) та/або статуту (положення) (додатки 8, 9), щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування документів, поданих для скасування запису про легалізацію (реєстрацію) (додатки 10, 11), щодо відповідності законодавству України та статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для реєстрації символіки (додаток 12), щодо відповідності законодавству України та статутному документу громадського формування документів, поданих для державної реєстрації змін до положення, регламенту, списку третейських суддів постійно діючого третейського суду (додатки 13, 14). Правовий висновок є невід'ємною частиною наказу. У разі прийняття кількох рішень щодо одного громадського формування такі рішення можуть оформлюватись одним наказом та правовим висновком.

Відповідно до пунктів 11, 12 Порядку висновок у реєстраційних службах районних, міжрайонних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції підписують спеціалісти, погоджують керівники відділів (секторів) з питань легалізації об'єднань громадян (у разі їх наявності) та затверджують начальники відповідних реєстраційних служб.

У разі відсутності відділу (сектору) або спеціаліста з питань легалізації об'єднань громадян висновок підписують спеціалісти управлінь юстиції, на яких відповідно до посадової інструкції покладені зазначені функції, та затверджують начальники відповідних реєстраційних служб. На час тимчасової відсутності спеціаліста управління юстиції, на якого відповідно до посадової інструкції покладені функції з питань легалізації об'єднань громадян, висновок готує і підписує начальник відповідної реєстраційної служби.

На підставі правових висновків готується наказ, який підписують Голова Укрдержреєстру, начальники головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, міжрайонних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції.

Пунктом 23 Порядку передбачено, що у разі якщо є підстави для відмови у легалізації (реєстрації) громадського формування, у реєстрації (державній реєстрації, погодженні або взятті до відома) змін до статутних документів, у державній реєстрації змін до положень, регламентів, списків третейських суддів постійно діючих третейських судів, у взятті до відома інформації про зміни у складі керівних органів, у видачі дубліката свідоцтва та/або статуту (положення) громадського формування, у скасуванні запису про легалізацію (реєстрацію) громадського формування, готуються правовий висновок про відмову з викладенням підстав відмови - конкретних положень законодавства України, яким суперечать (з якими не узгоджуються) статутні документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті громадським формуванням відповідних рішень, та проект наказу.

У правовому висновку щодо відповідності законодавству України установчих документів, поданих на реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області, копія якого наявна у матеріалах справи, провідним спеціалістом Гребінківського районного управління юстиції Литвиненко І.В. зазначено, що відповідно до ч. 16 ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" для реєстрації структурного утворення політичної партії подається заява завірена керівним органом політичної партії, однак надано заяву, на якій міститься напис "Затверджено рішенням Президії Політичної Ради РПЛ від 26.04.2013 року", тобто заява щодо реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області належним чином не завірена керівним органом політичної партії (а.с. 9). На підставі викладеного зроблено висновок про те, що Гребінківська районна організація Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області не може бути зареєстрована.

Таким чином, у даному правовому висновку зазначено про проведення правової експертизи установчих документів організації на відповідність законодавству, однак, не зазначено положень законодавства України, яким суперечать (з якими не узгоджуються) статутні документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті громадським формуванням відповідних рішень.

Натомість, у правовому висновку встановлено невідповідність заяви, поданої для реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області ч. 16 ст. 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" щодо її завірення керівним органом політичної партії.

За приписами статті 11 Закону України від 05.04.2001 № 2365-III "Про політичні партії в Україні" реєструючі органи, зазначені у частині п'ятій цієї статті, приймають рішення про реєстрацію обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень політичної партії, передбачених статутом партії, протягом 10 днів з дня надходження письмової заяви від них, завіреної керівним органом політичної партії.

До заяви додаються:

копія статуту політичної партії;

протокол установчих зборів або конференції, на яких було утворено обласну, міську, районну організацію або інше структурне утворення політичної партії.

У разі відмови в реєстрації центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, повинні надати заявникові своє письмове вмотивоване рішення.

Рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, щодо реєстрації або неприйняття будь-якого рішення з цього питання може бути оскаржене до суду.

Форма заяви про реєстрацію структурного утворення політичної партії є додатком № 2 до наказу Міністерства юстиції України від 04.04.2005 року № 26/5 "Про затвердження форм заяв про реєстрацію політичної партії та її структурного утворення, форми відомостей про склад керівних органів політичної партії".

Подана до Гребінківського районного управління юстиції заява № 1 від 12.06.2013 року про реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області відповідає формі заяви, що є додатком № 2 до наказу Міністерства юстиції України від 04.04.2005 року № 26/5, та містить відомості, наявність яких передбачена вказаним додатком № 2.

Приміткою до форми № 2 визначено, що заява повинна бути завірена керівним органом політичної партії. Однак, ані Законом України "Про політичні партії в Україні", ані наказом Міністерства юстиції України від 04.04.2005 року № 26/5 "Про затвердження форм заяв про реєстрацію політичної партії та її структурного утворення, форми відомостей про склад керівних органів політичної партії" не встановлено форми завірення заяви керівним органом політичної партії.

Як вбачається із свідоцтва про реєстрацію Радикальної партії Олега Ляшка № 189-п.п. від 28.09.2010 керівними органами політичної партії є: З'їзд, Лідер, Політична рада, Президія Політичної ради (а.с. 7).

Подана до Гребінківського районного управління юстиції заява № 1 від 12.06.2013 року про реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області завірена печаткою Радикальної Партії Олега Ляшка та підписом Лідера Партії Ляшко О.В., який є одним з керівних органів Радикальної Партії Олега Ляшка, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію політичної партії № 189-п.п. від 28.09.2010 (а.с. 64).

Матеріалами справи підтверджено, що заявником до заяви про реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області було додано витяг з протоколу засідання Президії Політичної ради Партії № 93-04/13 від 26.04.2013 року, який підписано Лідером Партії Ляшко О.В. та засвідчено печаткою Радикальної Партії Олега Ляшка. Згідно з даним витягом з протоколу Президія Політичної ради Партії, керуючись п. 27.4.23 Статуту РПЛ, ухвалила завірити заяву щодо реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області (а.с. 90-91).

За таких обставин, суд вважає необґрунтованим твердження відповідачів про те, що подана заява від 12.06.2013 року не завірена жодним керівним органом Партії (а.с. 40).

Суд відхиляє доводи відповідачів про необхідність застосування до спірних правовідносин приписів "Національного стандарту України Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 р. N 55, оскільки пунктом 5.27 вказаного Стандарту визначено порядок засвідчення копій документів їх оригіналам, а не порядок завірення заяв керівними органами партії, які подаються у порядку, встановленому статтею 11 Закону України "Про політичні партії в Україні".

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що наказ № 52 від 19.06.2013 року "Про відмову у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області", який прийнято на підставі правового висновку щодо відповідності законодавства установчих документів, поданих на реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області є необґрунтованим, тобто прийнятим без урахування всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, а тому є неправомірним.

Оскаржувані дії відповідачів були складовими прийняття рішення щодо відмови у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області та їх наслідком стало прийняття наказу № 52 від 19.06.2013 року "Про відмову у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області", який як рішення суб'єкта владних повноважень створює для позивача правові наслідки.

Таким чином, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне згідно з частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, вийти за межі позовних вимог, визнати протиправним і скасувати наказ Гребінківського районного управління юстиції від 19.06.2013 року № 52 "Про відмову у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області" та зобов'язати Гребінківське районне управління юстиції здійснити реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області.

Позовні вимоги про визнання бездіяльності щодо незабезпечення виконання завдань щодо реалізації державної правової політики в частині реєстрації місцевих організацій політичних партій та про зобов'язання відповідачів вивчити напам'ять приписи нормативно-правових актів не є належним способом захисту порушеного права позивача, а відтак задоволенню не підлягають.

Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.

Згідно частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Радикальної Партії Олега Ляшка до Федорченка Дмитра Миколайовича начальника Гребінківського районного управління юстиції у Полтавській області, Сидоренка Руслана Миколайовича начальника реєстраційної служби Гребінківського районного управління юстиції у Полтавській області, Гребінківського районного управління юстиції про визнання дій та бездіяльності неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ Гребінківського районного управління юстиції від 19 червня 2013 року № 52 "Про відмову у реєстрації Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області".

Зобов'язати Гребінківське районне управління юстиції здійснити реєстрацію Гребінківської районної організації Радикальної Партії Олега Ляшка в Полтавській області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України в особі Гребінківського районного управління юстиції на користь Радикальної Партії Олега Ляшка витрати зі сплати судового збору в розмірі 11 грн. 47 коп. (одинадцять гривень сорок сім копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 10 вересня 2013 року.

Суддя С.С. Сич