ун. № 759/11345/13-а
пр. № 2-а/759/326/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 вересня 2013 року . Святошинський районний суд м. Києва у складі:
судді Наборозняка М.І.,
за участю секретаря судового засідання Бусленко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м.Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов*язання провести перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить визнати неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі поданої заяви від 03 липня 2013 року та довідки № 93/13 від 02 липня 2013 року про розмір заробітної плати, починаючи з 03 липня 2013 р.
Вимоги позивача обґрунтовані тим, що вона є працюючим суддею Апеляційного суду м. Києва, отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 26 січня 2011 року. 03 липня 2013 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати з підстав, передбачених ст.37-1 Закону України «Про державну службу» та надала відповідні довідки про заробітну плату. Відповідач своїм листом № 1124/7-П від 05 липня 2013 року відмовив у задоволенні її заяви з тих підстав, що згідно із п. 4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок. Іншого чинним законодавством не передбачено.
Таку відмову позивач вважає протиправною, оскільки обмежується її право на пенсійне забезпечення, зазначивши, що як суддя, вона є особою, яка прирівняна до державного службовця у пенсійному забезпеченні, з 01 січня 2012 року та з 01 січня 2013 року відбулося підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, в тому числі їй, тому у відповідності до положень статті 37-І Закону України «Про державну службу» вона набула право на перерахунок пенсії.
Позивач направила до суду заяву, в якій підтримала позовні вимоги, просила розглянути справу у її відсутність.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просить у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю з тих підстав, що згідно до абз. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії державним службовцям здійснюється відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України та згідно з рішеннями Кабінету Мінстрів України про підвищення зарплати державним службовцям.
Зазначила, що у 2013 році зарплата державним службовцям у 2013 році за рішеннями Кабінету Мінстрів України не підвищувалась, тому підстав для перерахунку пенсії позивачу немає.
Також пояснила, що не оспорює того факту, що посада, на якій продовжує працювати позивач, підпадає під категорії державних службовців; факту підвищення зарплати позивачу з січня 2013 року відповідно до положень закону про судоустрій, який прийнято Верховною Радою України (довідки на а.с.7,8).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з?ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об?єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
Позивач ОСОБА_1 є працюючим суддею Апеляційного суду м. Києва, перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України Святошинського району м. Києва і отримує пенсію за віком згідно до Закону України «Про державну службу» з 26 січня 2011 року.
03 липня 2013 року позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії на підставі статті 37-1 Закону України «Про державну службу», надавши відповідачу довідку № 93/13 від 02 липня 2013 року з місця роботи на підтвердження підвищення розміру заробітної плати працюючим суддям, проте їй було відмовлено у здійсненні перерахунку з тих підстав, що згідно до п. 4 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок. Іншого чинним законодавством не передбачено. Крім того, у відповіді також зазначено, що згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески працюючого державного службовця відповідної посади, рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з Конституцією України правосудця здійснюють професійні судді та, у визначених законом випадках, народні засідателі і присяжні; виключно законами України визначається статус суддів (частина перша, друга статті 55, пункт 14 частини першої статті 92, частина перша статті 127).
Правовий статус суддів та гарантії їх незалежності визначені Конституцією України та Законом України „Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року № 2453-VI (у редакції Закону № 3668 (далі за текстом - Закон № 2453), що відповідає частині першій статті 126 Конституції України, згідно з якою незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України.
Конституційним Судом України викладені правові позиції стосовно гарантій незалежності судді у рішеннях від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, від 01 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 та від 03 червня 2013 року №3-рп/2013.
Згідно вказаних рішень, визначені Конституцією та законами України гарантії незалежності суддів є невід'ємним елементом їх статусу, поширюються на всіх суддів України та є необхідною умовою здійснення правосуддя неупередженим, безстороннім і справедливим судом. Такими гарантіями є надання їм за рахунок держави матеріального забезпечення (суддівська винагорода, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо).
За змістом частини 1 статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року, судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 роки, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу", або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Отже, відповідно до вказаних норм закону, на працюючих суддів, які досягли пенсійного віку, але не вийшли у відставку, поширюється дія Закону України «Про державну службу».
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Розмір заробітної плати суддів регулюється Законом України «Про судоустрій і статус суддів», зі змінами та доповненнями, внесеними до нього, в тому числі і Бюджетним кодексом України.
Частиною 2 статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що винагорода суддів складається з окладу та доплат за: 1) вислугу років: 2) перебування на посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) робота, яка передбачає доступ до державної таємниці. Частиною 3 даної статті Закону визначається посадовий оклад судді місцевого суду у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, що проваджується поетапно: з 01 січня 2011 року - 6 мінімальних заробітних плат, з 01 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат, і так далі - до 2015 року. На 2011 рік дія частини 3 статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» була зупинена.
З матеріалів справи вбачається, що заробітна плата позивачу нараховується відповідно до ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», що підтверджується довідкою № 93/13 від 02 липня 2013 року про розмір заробітної плати судді.
Оскільки розмір заробітної плати, які отримує позивач, підвищився відповідно до закону, то заперечення представника відповідача щодо «непідвищення зарплати державним службовцям у 2013 році за рішеннями Кабінету Міністрів України» суд не приймає та вважає їх надуманими.
Суд вважає, що позивач, як працююча суддя, на яку поширюються положення Закону України «Про державну службу», набула право на перерахунок пенсії відповідно до статті 37-І Закону України «Про державну службу» - з дня звернення до відповідача з відповідною заявою, тобто з 03 липня 2013 року.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва у перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 03.07.2013 року відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м.Київ, вул. Корольова, 5-а, Код ЄДРПОУ 22869431), перерахувати та виплачувати ОСОБА_1, яка проживає у АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 , відповідно до приписів ст. 37-І Закону України «Про державну службу» раніше призначеної їй пенсії та виплачувати її згідно із вказаною нормою закону (як державному службовцю) із врахуванням наданих нею при зверненні (03.07.2013 року) щодо перерахунку пенсії довідок про її зарплату.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через
районний суд протягом 10 днів з дня отримання її копії сторонами.
Суддя