Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 801/2838/13-а
03.09.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Яковенко С.Ю.,
суддів Лядової Т.Р. ,
Ілюхіної Г.П.
секретар судового засідання Журавльова Н.А.
за участю сторін:
позивач: ОСОБА_2, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Євпаторійським МВГУ МВС України в Криму 05 травня 1999 року,
представник відповідача: Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,
розглянувши матеріали справи № 801/2838/13-а за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (головуючий суддя Тоскіна Г.Л. судді: Сидоренко Д.В., Кірєєва Д.В.) від 24.04.2013
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
до Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601)
про визнання неправомірним та скасування рішення, спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.04.13 у справі № 801/2838/13-а адміністративний позов задоволено частково.
Визнана відмова Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України надати довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, викладену у листах від 06.09.2011 вих.№701/039/97-м та від 13.12.2011 вих.№9375/039/161 -11 протиправною.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з вказаною постановою суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судове засідання 03.09.2013 представник відповідача не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Згідно з частиною 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Позивач у судовому засіданні підтримав апеляційну скаргу з підстав, викладених у ній.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно матеріалам справи: ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України про:
- визнання застосування норм законодавства щодо відмови у видачі довідки про зарплату за зверненням неправомірним: від 12.07.2011 - відповідь від 06.09.2011, від 08.11.2011 - відповідь від 13.12.2011, від 16.07.2012 - відповідь від 17.08.2012;
- зобов'язання прийняти рішення та видати довідку про доходи за період з 01.05.1974 по 31.01.1975 та з 01.01.1978 по 31.07.1979.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 звернувся до Міністерства соціальної політики АР Крим з заявою від 13.07.2011, вх. №А-4/1383/2, у якій просив видати довідку про заробітну плату для обчислення пенсії.
Згідно відповіді Міністерства соціальної політики АР Крим від 19.07.2011, вих. №07.1-1505, позивачу роз'ясненні норми Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату та зазначено, що для вирішення питання зроблений запит до Міністерства соціальної політики України.
Згідно листа Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України від 06.09.2011, вих. №701/039/97-м, позивачу рекомендовано обчислити заробітну плату за інший період роботи.
У цієї відповіді Департамент пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України посилався на вимоги Галузевої угоди між Міністерством оборони України та Центральним комітетом Всеукраїнської профспілки працівників Збройних Сил України на 2008-2009 та відсутність відповідних даних про грошове забезпечення військовослужбовців згідно цієї угоди, у зв'язку з чим не має можливості надати довідку про заробітну плату у званні старшого лейтенанта за відповідний період.
08.11.2011 (вх. № А-25363/01 від 15.11.2011) позивач звернувся з заявою до Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України з проханням вирішити питання щодо видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії згідно вимог Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату та надати відповідні пояснення.
Листом від 13.12.2011 вих. № 9375/039/161-11 позивачу надана відповідь аналогічного змісту згідно з відповіддю від 06.09.2011.
16.07.2012 позивач звернувся до Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України з заявою, в якій зазначив, що ним були надані архівні довідки, відповідно до яких відсутні відомості про суму грошового забезпечення ОСОБА_2, у зв'язку з чим підлягають застосуванню норми Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату.
У цієї заяві позивач вказав, що разом з заявою від 08.11.2011 ним були надані відомості про посадові оклади військовослужбовців, які відповідають посаді позивача і військовому званню в період проходження ним служби з 01.05.1974 по 30.06.1979, у зв'язку з чим відповідач був зобов'язаний видати відповідну довідку.
Листом від 17.08.2012 вих. №4287/039/161-12 Департаментом пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України позивачу надана відповідь, в якій роз'яснені норми діючого пенсійного законодавства та зазначено про відсутність підстав відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №919 від 05.07.2006 для видачі довідки.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано.
Згідно з пунктом 2 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №919 від 05.07.2006 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії за період страхового стажу застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу починаючи з 1 січня 1998 р. визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Згідно з пунктом зазначеного 3 Порядку №919 за період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається:
- у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою) у відповідній галузі (системі), за календарний рік, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію, або виходячи з мінімально гарантованої зазначеної тарифної ставки (посадового окладу), передбаченої галузевою угодою.
При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.
Довідка про заробітну плату виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою) видається місцевим органом з питань праці та соціального захисту населення, а у разі відсутності в такому органі зазначених відомостей - Мінсоцполітики.
Таким чином, підставами для видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії є ліквідація підприємства, установи, організації та відсутність документів в органах вищого рівня та архівних установах про заробітну плату застрахованої особи.
З документів, які містять матеріали справи, вбачається, що 287 ВСО та 285 ВСО, де проходив військову службу позивач, розформовані, архівні документи в ВМСУ «Дальвоенморстрой», на даний час ОАО ВМСУ Тихоокеанського флоту, не передані.
Згідно архівних довідок дані документи відсутні.
Також, у матеріалах справи є довідка про суми грошового забезпечення за аналогічними посадами за період проходження військової служби ОСОБА_2 в 1974-1979 для призначення пенсії.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 №166 (яка набрала чинності 12.03.2012) внесені зміни до Постанови Кабінету міністрів України №919 від 05.07.2006 Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату.
Відповідно до абз. 1 пп. 2 п. 3 Порядку №919 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 №166) за період до 1 січня 1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:
- у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.
Згідно з абз. 2 пп. 2 п. 3 Порядку №919 довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад
Тобто, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії видається при наявності наступних умов:
- страховий стаж особи починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 року за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин;
- у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано.
Згідно листа від 17.08.2012 вих. №4287/039/161-12 пенсію позивачу призначено виходячи з суми грошового забезпечення за період військової служби з 01.02.1975 по 31.01.1980 та з 01.07.2000 по 30.11.2006 на підставі архівних довідок Тихоокеанського та Чорноморського флотів Російської Федерації від 2010 та 2011 років, грошове забезпечення визначено за 60 календарних місяців страхового стажу (з 1979 по 1985), що підтверджується архівною довідкою від 07.09.2010 №1510.
Судова колегія не може взяти до уваги доводи позивача, що призначення пенсії, виходячи з розрахунку грошового забезпечення позивача за 60 календарних місяців страхового стажу (з 1979 по 1985), не позбавляє права визначити інші 60 календарних місяців страхового стажу для розрахунку пенсії, виходячи з наступного.
Визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату відповідно до Порядку №919 передбачено при наявності певних умов, перелік яких визначений цім Порядком, зокрема, у разі відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.
При наявності таких даних, а саме заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 року, відсутні підстави для застосування норм Порядку №919 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 №166).
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова Департаменту пенсійного забезпечення Міністерства соціальної политими України надати позивачу довідку про заробітну плату для обчислення пенсії, яка викладена у листі від 17.08.2012 вих. №4287/039/161-12, ґрунтується на нормах законодавства.
Рішення судом першої інстанції прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права та підстави для його скасування відсутні.
Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, п.1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24.04.2013 у справі № 801/2838/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законну силу з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня складання у повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 09 вересня 2013 р.
Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко
Судді підпис Т.Р.Лядова
підпис Г.П.Ілюхіна
З оригіналом згідно
Головуючий суддя С.Ю. Яковенко