Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 115/2575/13-а
03.09.13 м. Севастополь
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Яковенко С.Ю.,
суддів Лядової Т.Р. ,
Ілюхіної Г.П.
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи № 115/2575/13-а за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на ухвалу Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим (суддя Смолій А.М. ) від 20.05.13
за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 96500)
до Відділу державної виконавчої служби Сакського міськрайонного управління юстиції МЮУ в АРК (вул. Курортна 2 А, Саки, Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500)
заявник апеляційної скарги: ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 96500 )
про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Сакського міськрайонного суду АР Крим від 20.05.2013 (суддя Смолій А.М.) позовну заяву ОСОБА_2 до Відділу державної виконавчої служби Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу повернуто позивачу з підстав, що адміністративна справа підсудна окружному адміністративному суду.
Не погодившись з ухвалою суду, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись з апеляційними скаргами, в яких просять ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу для продовження розгляду.
Апеляційні скаргі мотивовані порушенням судом першої інстанції норм процесуального права.
У судове засідання 03.09.2013 cторони, їх представники не з'явилися, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Згідно з частиною 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_2 просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим від 07.05.2013 про накладення штрафу у зв'язку з невиконанням рішення Сакського міськрайонного суду АРК від 09.08.2012 щодо знесенню самовільне збудованої будівлі.
Частина перша статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
У пункті 6 постанови Пленуму від 13.12.2010 №3 Вищий адміністративний суд України роз'яснив, що судам необхідно враховувати, що постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору та накладення штрафу належать до видів відповідальності за невиконання рішення самостійно та за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі.
Виконавчий збір - це санкція відповідальності майнового характеру, що накладається на боржника за невиконання рішення у строк, встановлений для його самостійного виконання. Для застосування виконавчого збору виконавець приймає постанову, яка, у разі її невиконання самостійно, виконується примусово в установленому Законом України "Про виконавче провадження" порядку.
Прийнята державним виконавцем постанова про накладення штрафу на боржника, не виконана самостійно, є підставою для її примусового виконання.
За змістом пункту 7 частини другої статті 17 Закону України "Про виконавче провадження" постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу є виконавчими документами. Якщо виконавче провадження закінчено, а виконавчий збір, витрати на проведення виконавчих дій або штраф не стягнуто, відповідна постанова виділяється в окреме провадження і підлягає виконанню в загальному порядку.
Тому слід ураховувати, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи з приводу оскарження постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, прийнятих у виконавчих провадженнях щодо примусового виконання усіх виконавчих документів незалежно від того, яким органом, у тому числі судом якої юрисдикції, вони видані.
Предметну підсудність адміністративних справ визначає стаття 18 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої цієї статті місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
- адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам;
- усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
- усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг;
- адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті;
- адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Постанова Відділу ДВС про накладення штрафу не відноситься до справ, перелічених у частині першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства.
Згідно з частиною другою статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідачем у справі є, Відділ державної виконавчої служби Сакського міськрайонного управління юстиції АР Крим тобто орган виконавчої влади.
З урахуванням викладеного судова колегія вважає правильним висновок суду першої інстанції, що дана справа підсудна окружному адміністративному суду.
Згідно статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 199, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Ухвалу Сакського міськрайонного суду АР Крим від 20.05.2013у справі №115/2575/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі..
Ухвалу може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя підпис С.Ю. Яковенко
Судді підпис Т.Р.Лядова
підпис Г.П.Ілюхіна
З оригіналом згідно
Головуючий суддя С.Ю. Яковенко