Ухвала суду № 33378202, 05.09.2013, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
05.09.2013
Номер справи
5021/1600/12
Номер документу
33378202
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

про затвердження ліквідаційного балансу

05.09.2013 Справа № 5021/1600/12

Господарський суд Сумської області у складі: судді Спиридонової Н.О.,

при секретарі Щербак С.В.,

за участю представників сторін:

кредитора - УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі - Романенко В.В.

боржника - не з'явився

ліквідатор - Курбанов Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали справи №5021/1600/12

за заявою кредитора - Управління Пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі

до боржника - Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ід. номер НОМЕР_1)

про банкрутство, -

встановив:

Ліквідатор Курбанов Н.В. звернувся до суду із клопотанням про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, до якого додав звіт про виконану роботу по ліквідації банкрута, ліквідаційний баланс та інші документи. Крім того ліквідатор подав клопотання про затвердження звіту про оплату послуг і відшкодування витрат ліквідатора (ліквідаційних витрат в сумі 69,50 грн., оплата послуг ліквідатора в сумі 12874 грн.) та стягнення їх з ініціюючого кредитора.

Від УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі надійшов відзив, в якому кредитор не заперечує проти затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, однак заперечує проти клопотання ліквідатора про затвердження звіту про оплату послуг та відшкодування витрат, а також стягнення їх з кредитора. В обґрунтування посилається на те, що активи у банкрута не виявлені, а тому, відсутні джерела погашення витрат ліквідатора та оплати його послуг, оскільки у пенсійного фонду також відсутні кошти на оплату послуг ліквідатора.

В судовому засіданні представник УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі не заперечує проти затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, однак заперечує проти клопотання ліквідатора про затвердження звіту про оплату послуг та відшкодування витрат, а також стягнення їх з кредитора.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши клопотання та звіти ліквідатора, заслухавши представника кредитора та ліквідатора, суд встановив наступне.

Щодо звіту про затвердження оплати послуг та відшкодування витрат ліквідатора.

В звіті ліквідатор зазначає, що загальна сума оплати послуг ліквідатора у даній справі становить 12874 грн., а ліквідаційних витрат - 69,50 грн.

Відповідно до ч. 10-14 статті 3-1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» оплата послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків здійснюються в порядку, встановленому цим Законом, за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, або за рахунок коштів кредиторів чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника.

Оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за період від дня винесення господарським судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство і до дня першого засідання комітету кредиторів, на якому встановлюється розмір оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого, здійснюється кредитором або боржником, за заявою якого порушено справу, у максимальному розмірі, визначеному цією статтею.

Кредитори можуть створювати фонд для оплати послуг, відшкодування витрат та виплати додаткової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна, керуючому санацією, ліквідатору). Формування фонду та порядок використання його коштів визначаються рішенням комітету кредиторів та затверджуються ухвалою господарського суду.

Оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом, якщо інше не встановлено цим Законом, але не менше двох мінімальних заробітних плат та не більше середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи перед порушенням провадження у справі про банкрутство.

Кредитори мають право встановлювати і виплачувати арбітражному керуючому за результатами його діяльності додаткову винагороду, розмір якої затверджується господарським судом.

Звіт про оплату послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого затверджується рішенням комітету кредиторів та ухвалою господарського суду. Ухвала може бути оскаржена у встановленому порядку.

Провадження у даній справі здійснюється з урахуванням особливостей передбачених статтею 52 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка регламентує спрощену процедуру банкрутства і не передбачає створення комітету кредиторів.

Постановою господарського суду Сумської області від 13.12.2012р. боржника було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором було призначено арбітражного керуючого Курбанова Н.В.

Ухвалою суду від 26.02.2013р., залишеною без змін Харківським апеляційним господарським судом постановою від 11.04.2013р. та Вищим господарським судом Украни постановою від 24.07.2013р. було затверджено оплату послуг ліквідатора Курбанова Н.В. у даній справі у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць здійснення ліквідатором своїх повноважень.

Поданим ліквідатором розрахунком (а.с.173) підтверджується сума оплати послуг ліквідатора за період ліквідаційної процедури у розмірі 12874 грн. за період з грудня 2012 року по травень 2013 року.

Ліквідаційні витрати у справі згідно розрахунку ліквідатора становлять 69,50 грн. і складаються з поштових витрат.

Поштові витрати ліквідатора у сумі 69,50 грн. підтверджуються матеріалами справи (а.с.175), а саме: копіями квитанцій, які за датою відправки відповідають відповідним запитам ліквідатора.

Отже, всі понесені ліквідатором витрати підтверджуються матеріалами справи, являються невід'ємними складовими ліквідаційних витрат, оскільки є фактичними, дійсними та спрямованими на забезпечення виконання ліквідаційної процедури.

Така позиція узгоджується з позицією Вищого господарського суду України викладеною в постанові від 13.11.2012р. у справі №19/71-10.

Відтак, суд дійшов висновку про задоволення клопотання ліквідатора та затвердження звіту про оплату послуг на суму 12874 грн. та відшкодування витрат у сумі 69,50 грн.

Щодо стягнення зазначених коштів, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 3-1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» надання послуг професійного (ліцензованого) арбітражного керуючого відбувається на платній основі.

Відповідно до частин 4, 10, 12 статті 3-1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» арбітражний керуючий вправі залучати для забезпечення виконання своїх повноважень на договірних засадах інших осіб та спеціалізовані організації з оплатою їх діяльності за рахунок боржника, якщо інше не встановлено цим Законом чи угодою з кредиторами; оплата послуг, відшкодування витрат арбітражного керуючого у зв'язку з виконанням ним своїх обов'язків здійснюється в порядку, встановленому цим законом, за рахунок коштів, одержаних від продажу майна боржника, або за рахунок коштів кредиторів чи коштів, одержаних у результаті виробничої діяльності боржника; оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом, якщо інше не встановлено цим Законом, але не менше двох мінімальних заробітних плат та не більше середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців перед порушенням у справі про банкрутство.

Провадження у даній справі здійснювалось в порядку, передбаченому статтею 52 Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідно до статті 52 зазначеного Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» провадження у справі відсутнього боржника здійснюється за особливою процедурою, яка не передбачає обов'язку ліквідатора щодо скликання зборів кредиторів та утворення комітету кредиторів боржника. Зазначена норма права є спеціальною та діє щодо окремих категорій боржників у процедурах банкрутства, а всі загальні норми права у процедурі банкрутства діють в частині, що не суперечить спеціальним нормам права.

В Законі України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» частинами 11, 12 статті 3-1 передбачено, що кредитори можуть створювати фонд для оплати послуг, відшкодування витрат арбітражному керуючому, а оплата послуг арбітражного керуючого встановлюється та виплачується в розмірі, встановленому комітетом кредиторів і затвердженому господарським судом.

Положеннями абз. 2 ч. 10 статті 3-1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено, що оплата послуг арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) за період від дня винесення господарським судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство і до дня першого засідання комітету кредиторів, на якому встановлюється розмір оплати послуг та відшкодування витрат арбітражного керуючого, здійснюється кредитором або боржником, за заявою якого порушено справу, у максимальному розмірі, визначеному цією статтею.

Аналіз наведених норм права дозволяє зробити висновок про обов'язок ініціюючого кредитора оплатити послуги арбітражного керуючого з моменту призначення та до винесення постанови про визнання боржника банкрутом (у випадку призначення розпорядника майна в момент порушення провадження у справі). В подальшому кредитори (комітет кредиторів) повинні прийняти рішення про утворення фонду для оплати послуг та покриття витрат арбітражного керуючого (ліквідатора) за відсутності активів боржника. За відсутності комітету кредиторів звіт арбітражного керуючого про оплату його послуг повинен затверджуватися в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури або в окремому судовому засіданні. При цьому суд зобов'язаний вирішити питання про затвердження витрат на оплату послуг ліквідатора та проведення ліквідаційної процедури у справі про банкрутство. Керуючись принципом пропорційності голосів кредиторів кількості їх грошових вимог відповідно до статті 16 Закону про банкрутство, суд вправі застосувати такий принцип до розподілу витрат між кредиторами, пов'язаних з проведенням спрощеної ліквідаційної процедури за відсутності коштів від реалізації майна боржника на проведення ліквідаційної процедури.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 19.07.2011р. у справі №11/Б-1267, від 28.02.2012р. у справі №11/Б-1012, від 16.02.2011р. у справі №11/Б-1243, від 02.03.2011р. у справі №11/Б-1125, від 02.03.2011р. у справі №2-12/4876-2009, від 13.04.2011р. у справі №Б29/389-09, від 02.08.2011р. у справі №15/475-б, від 29.11.2011р. у справі №49/398-б, від 06.12.2011р. у справі №17/Б-5022/1295/2011, від 22.12.2011р. у справі №20/70б, від 04.04.2012р. у справі №34/5005/12460/2011, від 22.05.2012р. у справі №5002-12/3289-2011, від 13.06.2012р. у справі №5022-12/3287-2011.

Тому, враховуючи вищевикладене, а також той факт, що ініціюючий кредитор є єдиним кредитором у справі, клопотання ліквідатора про стягнення з УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі коштів на оплату його послуг та відшкодування ліквідаційних витрат підлягає задоволенню, а зазначені витрати стягненню з ініціюючого кредитора - УПФУ в м.Охтирці та Охтирському районі.

Щодо звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута.

Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс , до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.

Після визнання боржника банкрутом, призначення ліквідатора і відкриття ліквідаційної процедури, ліквідатором було вжито заходи щодо пошуку активів банкрута, а саме, направлено запити до КП «Охтирське МБТІ», ВДАІ Охтирського МВ УМВС України в Сумській області, ТУ Держгірпромнагляду у Сумській області, Управління Держкомзему у м.Охтирка, Держсільгоспінспекції у Сумській області, Охтирської ОДПІ, ВДВС Охтирського МУЮ (а.с.186-191, 195).

Згідно отриманих ліквідатором відповідей та довідок встановлено, що за банкрутом на праві власності зареєстровано земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 0,3052 га. Інших активів не виявлено.

Разом з тим, зазначена земельна ділянка не була включена до ліквідаційної маси та не реалізована в установленому порядку, оскільки п.п. «б» п.15 Перехідних положень Земельного кодексу України на такі земельні ділянки введений мораторій на відчуження до 01.01.2016р.

Ліквідатором було сформовано реєстр вимог кредиторів та включено до нього таких кредиторів:

- УПФУ в м.Охтирці та Охтирськогму районі з грошовими вимогами в сумі 4876,76 грн.

Інших кредиторів ліквідатором виявлено не було.

Розглянувши наданий суду звіт про роботу ліквідатора і ліквідаційний баланс, враховуючи, що ліквідатор виконав всі дії по ліквідації банкрута, суду надані документи, що свідчать про ліквідацію банкрута, у тому числі, ліквідаційний баланс з непогашеною кредиторською заборгованістю в зв'язку з відсутністю активів, які можна було б направити на погашення кредиторської заборгованості, при таких обставинах суд вважає за необхідне затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута із припиненням підприємницької діяльності банкрута.

Відповідно до п .6 ч.1 статті 40 Господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому статтею 32 цього Закону.

Тому, суд дійшов висновку про припинення провадження у справі.

Керуючись статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, статтями 3-1, 32, п.6 ч.1 статті 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, діючій до набрання чинності змінами внесеними Законом України №4212-VI від 22.12.2011р.), суд -

ухвалив:

Клопотання ліквідатора про затвердження звіту про оплату послуг та відшкодування витрат ліквідатора - задовольнити.

Витрати ліквідатора в сумі 69,50 грн. та оплату послуг ліквідатора на суму 12874 грн. - затвердити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі (42700, Сумська область, м.Охтирка, вул.Жовтнева, 23, код ЄДРПОУ 37761543) на користь арбітражного керуючого Курбанова Назіма Вахід - Огли (АДРЕСА_1, р/р НОМЕР_3 в СФ ПАТ КБ «Приватбанк», МФО 337546, ід. код НОМЕР_2) витрати на оплату послуг ліквідатора в сумі 12874 грн. та ліквідаційні витрати в сумі 69,50 грн. у справі №5021/1600/12 про банкрутство ФОП ОСОБА_3

Затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута.

Підприємницьку діяльність Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ід. номер НОМЕР_1) - припинити.

Зобов'язати державного реєстратора провести державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи- підприємця банкрута, внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи- підприємця банкрута та направити органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи- підприємця.

Провадження у справі припинити.

На виконання даної ухвали в частині стягнення коштів видати наказ.

Копію даної ухвали надіслати: кредитору, банкруту, державному реєстратору, ліквідатору, державному органу з питань банкрутства, органу ДВС.

Повний текст ухвали складено 09.09.2013р.

Суддя (підпис) Н.О.Спиридонова