Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2013 р. Справа № 805/10580/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Час прийняття: 12-30 год.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт, в якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт шляхом заборони ведення зварювальних та газополум’яних робіт, також експлуатації балонів із стисненим газом (кисень) на ш. «Міуська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт.
Ухвалою суду від 7 серпня 2013 року замінено неналежного відповідача - Шахтарську дирекцію з виконання проектів ліквідації шахт, на належного - Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
Ухвалою суду від 22 липня 2013 року задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення по справі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначене наступне.
Відповідно до направлення на перевірку № 027-8/7 від 27 червня 2013 року у період з 17 липня 2013 року по 17липня 2013 року посадовими особами теруправління проведено планову перевірку суб’єкта господарювання (об’єкта) шахти «Міуська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт на предмет стану охорони праці та промислової безпеки при веденні вогневих робіт та експлуатації балонів зі стисненим киснем на вказаній шахті. Під час якої виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких два створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
У зв'язку із виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, позивач вважає, що є підстави для заборони ведення зварювальних та газополум’яних робіт, а також експлуатації балонів із стисненим, газом (кисень), їх заповнення, спорожнення на ш. «Міуська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю людей.
Керуючись п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві повідомлялось належним чином. Причини неявки представника суду не повідомлені.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» повідомлялось належним чином. Через канцелярію суду 31 липня 2013 року та 2 вересня 2013 року надійшли заяви від представника відповідача про розгляд справи без його участі, також у заявах зазначено про визнання позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Оскільки визначене ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи і дотримання вказаного завдання є обов’язковим в силу приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, то з огляду на приписи ст. 41, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» зареєстроване виконавчим комітетом Макіївської міської ради 3 липня 2003 року, обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за кодом 32442610, місцезнаходження: 86132, Донецька область, м. Макіївка, вул. Успенського, б. 3 Б (а.с. 35-36).
Шахтарська дирекція з виконання проектів ліквідації шахт є відособленим структурним підрозділом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» без права юридичної особи (а.с. 34).
17 липня 2013 року головним державним гірничотехнічним інспектором Державної інспекції нагляду в реструктуризації та шахтному будівництві Комовим Ю.В. на підставі наказу № 027-34 від 26 червня 2013 року та направлення на перевірку № 8/7/027 від 27 червня 2013 року проведено планову перевірку об’єкта відповідача – "Шахта "Міуська" Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. За наслідками проведення перевірки складено акт № 027-9/98 від 17 липня 2013 року (а.с. 21-23).
Відповідно до розділу V вказаного Акту під час проведення перевірки виявлені порушення вимог законодавства, а саме, встановлено, що шахтою «Міуська» Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», яка ліквідується: не отримано дозвіл на зберігання та експлуатацію балонів із стисненим газом (кисень), їх заповнення, спорожнення, що є порушенням п. 1 гл. 3, п. 3 гл.1 розд. ІХ "Правила безпеки у вугільних шахтах" (НПАОП 10.0-1.01-10); не отримано дозвіл на зварювальні газополум’яні роботи, що є порушенням п. 1 гл. 3, п. 3 гл.1 розд. ІХ "Правила безпеки у вугільних шахтах" (НПАОП 10.0-1.01-10).
При прийнятті рішення суд керується наступним.
Статтею 19 Конституції України, встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011 (далі – Положення № 408) Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Згідно п. 6 Положення № 408, Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 2 грудня 2011 року № 186-к, ТУ Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
Згідно із ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Статтею 38 Закону України “Про охорону праці” від 14 жовтня 1992 № 2694-XII (далі – Закон № 2694-XII), визначено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Таким чином, позивач у справі є органом владних повноважень, якому чинним законодавством України надані владні управлінські функції щодо реалізації державної політики у сфері охорони праці.
Положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, поряд з іншими правовими актами регулює Закон України "Про охорону праці".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2694-XII охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч. 1 ст. 13 Закону № 2694-XII).
Статтею 27 Закону № 2694-XII передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 21 вказаного Закону виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Гірничого закону України від 6 жовтня 1999 року № 1127-XIV проведення гірничих робіт здійснюється відповідно до проектів і паспортів, розроблених і затверджених згідно з правилами безпеки, правилами технічної експлуатації, єдиними правилами безпеки при підривних роботах. Проекти та паспорти повинні мати розділ "Протиаварійний захист".
Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1107 від 26 жовтня 2011 року.
Пунктом 6 зазначеного Порядку встановлено, що дозвіл видається роботодавцеві на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 2 або на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3. Пунктами 11, 23 додатку 2 до цієї постанови до робіт підвищеної небезпеки віднесені зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх заповнення, спорожнення і ремонт; зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи.
Згідно з п. 1 гл. 3, п. 3 гл. 1 розділу ІХ Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 № 62, у підземних виробках і надшахтних спорудах мають використовуватися технологічні процеси, матеріали та обладнання, що забезпечують пожежобезпеку. Вогневі роботи в підземних виробках і надшахтних спорудах мають виконуватися тільки за наявності дозволу територіального органу Держгірпромнагляду України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2003 року № 1631, а також за умови дотримання заходів безпеки, передбачених НАПБ Б.01.009-2004, та вимог чинного законодавства. Кількість і вид технічних засобів ППЗ, вогнегасні засоби, що вживаються, джерела і засоби подавання води для пожежогасіння, запас спеціальних вогнегасних речовин визначаються НАПБ Б.01.009-2004 та відповідними вимогами чинного законодавства.
Відповідно до п.п. 9.1.1., 9.1.2. п. 9.1 глави IX Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості України вогневі роботи на діючих шахтах та тих, які будуються, реконструюються та ліквідуються, проводяться на підставі дозволу територіального органу Держнаглядохоронпраці. Дозвіл видається терміном на один рік на підставі оцінки готовності підприємства до ведення цих робіт з поданням таких документів: наказу керівника підприємства; даних, які оформлені протоколом, про перевірку підготовленості електрозварників (газозварників) до ведення вогневих робіт у шахтах та надшахтних будівлях, та копії спеціального талона на право проведення вогневих робіт у підземних виробках та надшахтних будівлях, які відповідають посвідченню, що має робітник; копії посвідчення про проходження спеціального навчання (пожежно-технічного мінімуму) електрогазозварника, який допущений до проведення вогневих робіт наказом по шахті; протоколу щорічної перевірки знань з питань пожежної безпеки; протоколу перевірки знань з електробезпеки та відомостей про надання групи з електробезпеки; копії протоколу засідання атестаційної комісії з атестації зварників; дозволу територіального органу Держнаглядохоронпраці щодо експлуатації, транспортування, здавання для наповнення та одержання наповнених балонів; копії посвідчення особи, відповідальної за експлуатацію кисневих балонів, про її навчання та перевірку знань.
Як вбачається з акту перевірки та визнається відповідачем, останнім порушені положення наведених вище нормативно-правових актів.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, серед інших, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці яким є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) в силу п. 1 Положення про цю службу, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011.
З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами розроблено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, що затверджено Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11 серпня 2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269). Згідно пункту 2.26 цього положення Положення виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є підставою заборони виконання робіт.
Пунктом 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
На підставі вищевикладеного, враховуючи, що відповідачем надано заяву про визнання позову, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області Державної інспекції нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві.
При цьому суд вважає за необхідне роз’яснити відповідачу, що згідно ч. 8 п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного контролю у сфері здійснення господарської діяльності" застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч.ч. 12-13 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч. 1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Згідно ч. 2 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
На підставі викладеного вище, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України “Про охорону праці”, Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” та ст. 2, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 112, ст. 122-154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 183-2, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Державної інспекції нагляду у реструктуризації та шахтному будівництві до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду – задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" (код ЄДРПОУ 32442610).
Заборонити Державному підприємству "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" проведення зварювальних та газополумяних робіт на шахті "Міуська" Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт.
Заборонити Державному підприємству "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" експлуатацію балонів зі стисненим газом (кисень) на шахті "Міуська" Шахтарської дирекції з виконання проектів ліквідації шахт.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини складені та підписані 2 вересня 2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складений 6 вересня 2013 року.
Суддя Волгіна Н.П.