Постанова № 33361159, 02.09.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2013
Номер справи
805/9883/13-а
Номер документу
33361159
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 вересня 2013 р. Справа № 805/9883/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області

до Публічного акціонерного товариства «Донбасшахтобуд»

про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 657 108,52 грн, в тому числі за списком № 1 – 638 938,328 грн, за списком № 2 – 18 170,24 грн, яка утворилась за період з 1 березня 2013 року по 1 червня 2013 року, на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області.

У судовому засіданні, яке відбулось 24 липня 2013 року, протокольною ухвалою суду було замінено неналежного відповідача - Структурний підрозділ Публічного акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» Шахтарське шахто-будівельне управління, на належного - Публічне акціонерне товариство «Донбасшахтобуд», за заявою представника позивача. В обґрунтування позовних вимог зазначено наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування фактичні виграти на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення'" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є об'єктом оподаткування, збором за ставкою 100 % від об'єкта оподаткування. Працівникам відповідача були призначені пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, встановленого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", УПФУ є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, передбачені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 № 384/2011 (далі - Положення № 384/2011).

Загальна сума фактичних витрат на виплачу та доставку пільгових пенсій цим громадянам за період з 1 березня 2013 по 1 червня 2013 складає 657 108,52 грн, в тому числі за списком № 1 - 638 938,28 грн, за списком № 2-18170,24 грн, що узгоджена з боржником актом звірення та підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Публічне акціонерне товариство «Донбасшахтобуд» не відшкодовує управлінню ПФУ в м. Шахтарську та Шахтарському районі фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у зв’язку з чим утворилась заборгованість за вказаний період в сумі 657 108,52 грн, втому числі за списком № 1 - 638 938,28 грн, за списком № 2 - 18 170,24 грн.

Представник позивача Бєдак А.І. до суду з’явився, надав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні у зв’язку із неявкою представника відповідача (а.с. 39 том 3).

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про день, час та місце розгляду справи Публічне акціонерне товариство «Донбасшахтобуд» повідомлялось належним чином (а.с. 90 том 1, а.с. 209 том 2, а.с. 37 том 3). Причини неявки представника суду не повідомлені.

Відповідно до п. 6 ст. 128 КАС України якщо не має перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у порядку письмового провадження у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи, що перешкод для розгляду справи, передбачених ст. 128 КАС України не має (відсутня потреба заслуховування свідка чи експерта), відповідач в судове засідання не з’явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась судом належним чином, а представник позивача надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності та інформації, отриманої з з веб-сайту Єдиного державного реєстру, технічним адміністратором якого є ДП «Інформаційно-ресурсний центр» Публічне акціонерне товариство «Донбасшахтобуд» (при початкової реєстрації - Відкрите акціонерне товариство «Державна холдингова компанія «Донбасшахтобуд») (код ЄДРПОУ 00180634) зареєстровано 5 січня 1998 року виконавчим комітетом Донецької міської ради Донецької області, номер запису 807/97. Місцезнаходження: 86157, Донецька область, м. Макіївка, вул. Леніна, б. 54. (а.с. 75, 84-86 т. 1).

Як вбачається з матеріалів справи Шахтарське шахто-будівельне управління є структурним підрозділом Публічного акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» без права юридичної особи (а.с. 76-81, 95-97 т. 1).

Відповідно до картки страхувальника Структурний підрозділ Публічного акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» Шахтарське шахто-будівельне управління перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області, як платник внесків до Пенсійного фонду України, реєстраційний № 05-55-01-0032/05553 (а.с. 71 т. 1).

Як встановлено під час розгляду справи, Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області призначені та виплачені пенсії на пільгових умовах особам, які працювали/працюють на Структурному підрозділі Публічного акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» Шахтарське шахто-будівельне управління та які були зайняті на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 та писком № 2 (т.1 а.с. 123-249, т.2 а.с. 1-204, 214-244, т. 3 а.с. 1-30).

Позивачем на адресу Структурного підрозділу відповідача направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. “а”-“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, за період з 1 березня по 1 червня 2013 року в сумі 657 108,52 грн. (т. 1 а.с. 11-70). Зазначені розрахунки були звірені сторонами про, що складено та підписано Акт звірки від 10 червня 2013 року (т. 1 а.с. 5).

На час подання позовної заяви Публічне акціонерне товариство «Донбасшахтобуд» витрати управлінню Пенсійного фонду по виплаті та доставці пільгових пенсій за спірний період на загальну суму 657 108,52 грн не відшкодувало.

10 червня 2013 року між позивчем та структурним підрозділом Публічного акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» Шахтарським шахто-будівельним управлінням підписаний акт звірки розрахунків, відповідно до якого відповідачем визнано заборгованість перед позивачем з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам відповідача в сумі 657 108,52 грн, в тому числі за списком № 1 – 638 938,328 грн, за списком № 2 – 18 170,24 грн, яка утворилась за період з 1 березня 2013 року по 1 червня 2013 року (а.с. 5 том 1).

При прийнятті рішення суд керується наступним.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 58 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 9 липня 2003 року (далі – Закон № 1058-IV ) на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів ПФУ, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” № 2464-VI від 8 липня 2010 року Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 (далі - Положення № 384/2011), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. P>

Таким чином, позивач у справі – орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.

Як встановлено судом під час розгляду справи, працівникам відповідача правомірно призначені та виплачені пенсії відповідно до п. “а” та п. “б-з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (т.1 а.с. 123-249, т.2 а.с. 1-204, 214-244, т. 3 а.с. 1-30).

За змістом п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 5 листопада 1991 року (далі – Закон « 1788-ХІІ). У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

На момент набрання чинності Законом № 1058-IV питання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту “б” ст. 13 Закону № 1788-XII було врегульовано Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 400/97-ВР), відповідно до пп. 1 та 2 ст. 1 якого відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.

Згідно ж з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону № 400/97-ВР для платників збору, визначених п.п. 1 та 2 ст. 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. “б” - “з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. Абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону № 400/97-ВР встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.

Відповідно до абз. 4 пп. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам, відповідно до п.п. “а”, “б” ч. 1 ст. 13 Закону № 1788-ХІІ за списком № 1 та списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених ПФУ після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом № 1058-IV).

Винятком із цього правила є лише відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог ст. 14 Закону № 1788-ХІІ.

Наведена правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 25 вересня 2012 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві Київської області до відкритого акціонерного товариства “Росава” про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України суд при прийнятті рішення керується вказаною правовою позицією.

Згідно із п. 6.1 Інструкції № 21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. За приписами п. 6.8 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно п. 6.10 Інструкції № 21-1 відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Відповідні розрахунки відповідачем не оскаржені, у встановлений Законом термін у добровільному порядку не сплачені.

Враховуючи наведене вище суд дійшов висновку про необхідність задоволення адміністративного позову позивача в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. 2, ст. 7-11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 122– 154, ст. 158-163, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області до Публічного акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донбасшахтобуд» (код ЄДРПОУ 00180634) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області (код ЄДРПОУ 37885427) заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам підприємства за період з 1 березня 2013 року по 1 червня 2013 року в загальному розмірі 657 108 (шістсот п’ятдесят сім тисяч сто вісім) гривень 52 копійки, з яких:

- 638 938,28 грн - заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 1;

- 18 170,24 грн - заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини складені та підписані 2 вересня 2013 року.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складений 5 вересня 2013 року.

Суддя Волгіна Н.П.