ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2013 рокуСправа № 5013/1677/12 Господарський суд Кіровоградської області у складі колегії суддів: головуючий суддя Тимошевська В.В., судді Болгар Н.В. та Поліщук Г.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5013/1677/12
за позовом: Заступника прокурора Кіровоградської області в інтересах держави в особі Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128", м.Кіровоград
про розірвання договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки
Представники:
від прокуратури - Кобзаренко М.О., старший прокурор відділу прокуратури Кіровоградської області, посвідчення № 002018 від 30.08.12;
від позивача - Бардиш Є.М., довіреність №613-мр/з від 14.05.13.;
від відповідача - Гусєв О.М., керівник;
від відповідача - Коренчук А.Ю., довіреність №177 від 08.08.13.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заступник прокурора Кіровоградської області в інтересах держави в особі Кіровоградської міської ради звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, яка містить вимоги до товариства з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" наступного змісту:
достроково розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 18,87 га №207 від 28.09.2009, що укладений між Кіровоградською міською радою з ТОВ "КАТП-1128" для будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття, яка знаходиться в районі Завадівки м. Кіровограда, та скасувати його державну реєстрацію;
повернути земельну ділянку загальною площею 18,87 га вартістю 11 358 776 грн. Кіровоградській міській раді у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому ТОВ "КАТП-1128" одержало її в оренду, та придатну для негайного її використання за цільовим призначенням іншими особами.
В обґрунтування підстав позову прокурор послався на використання відповідачем земельної ділянки не за цільовим призначенням, порушенням відповідачем умов договору та використання земельної ділянки з недотриманням природоохоронних вимог, вимог Закону України "Про відходи", що відповідно до договору, Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі" є підставою для дострокового розірвання договору.
24.04.2013 р. прокурором уточнено позовні вимоги в частині повернення земельної ділянки та викладено їх в наступній редакції: зобов'язати ТОВ "КАТП-1128" повернути земельну ділянку загальною площею 18,87 га вартістю 11 358 776 грн. Кіровоградській міській раді шляхом складання акту прийому передачі та фактичного її звільнення (том ІІІ а.с. 65-68).
Позивачем позовні вимоги прокурора, з урахуванням їх уточнень від 24.03.2013 р., підтримано повністю, про що надано до справи письмові пояснення (том ІІ а.с. 2-33, 215-218, том ІІІ а.с. 33-34, 69-74, 81).
Відповідачем позов заперечено повністю, про що надано до матеріалів справи письмовий відзив і пояснення (том І а.с. 43-143, том ІІ а.с. 89-110, 186-204, том ІІІ а.с. 2-30, 38-64, 100-136), на підставі наступних обставин: договором не встановлено будь-яких строків для будівництва об'єкта, а отже істотне порушення умов договору відсутнє; підставою для розірвання договору є використання землі не за цільовим призначенням, а не невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років підряд; відповідач використовує земельну ділянку відповідно до умов договору за цільовим призначенням; на земельній ділянці знаходиться місце видалення відходів, на який видано Паспорт; відповідач здійснює розміщення відходів на земельній ділянці на підставі відповідного Дозволу та Лімітів на утворення і розміщення відходів, перевищення лімітів відсутнє; за результатами досліджень води, проб ґрунту СЕС надано висновки про відповідність вимогам санітарного законодавства; докази засмічення саме відповідачем прилеглої території відсутні, тоді як сміттєзвалище до отримання земельної ділянки в оренду відповідачем не мало чітких меж; співробітниками прокуратури при проведенні перевірок відповідача перевищено повноваження; позивачем не дотримано порядку зміни та розірвання договорів, оскільки жодних пропозицій про зміну або розірвання договору оренди до відповідача не надходило; відповідач у своїй господарській діяльності дотримується всіх вимог природоохоронного законодавства України.
В судовому засіданні 03.09.2013 р. прокурором і представником позивача позовні вимоги з урахуванням їх уточнень та всіх наведених підстав і пояснень підтримано повністю; представниками відповідача позов заперечено згідно наданих до справи відзиву та пояснень.
Враховуючи положення ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд розглядає позовні вимоги з урахуванням їх уточнень прокурором 24.04.2013 р.
Розглянувши наявні у справі матеріали, заслухавши пояснення прокурора і представників позивача, відповідача, які наведені в обґрунтування підстав позову та заперечень проти позовних вимог, надавши оцінку всім наявним у справам доказам, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно договору №207 від 28.09.2009 р., з вимогою про розірвання якого подано позов у даній справі, Кіровоградська міська рада (Орендодавець) надала, а товариство з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" (Орендар) прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття, яка знаходиться в районі Завадівки в місті Кіровограді (надалі - Договір оренди землі від 28.09.2009 р., Договір) (том І а.с. 15-17, том ІІ а.с. 4-8).
Підставою укладення договору стало рішення Кіровоградської міської ради від 28.02.2006 р. №1754 "Про регулювання земельних відносин" (том ІІІ а.с. 84).
За вказаним договором в оренду передано земельну ділянку загальною площею 18,87 га (в тому числі по угіддях: 4,80 га землі, які використовуються для технічної інфраструктури, 14,07 га відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом). На переданій в оренду земельній ділянці не розміщені об'єкти нерухомого майна та інші об'єкти інфраструктури.
Відповідно до розділу 3 Договору оренди землі від 28.09.2009 р. строк дії даного договору встановлено на сорок дев'ять років.
Договір оренди землі від 28.09.2009 р. зареєстровано у Кіровоградській регіональній філії Державного підприємства Центру ДЗК при Держкомземі України по земельним ресурсам, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 09 жовтня 2009 р. за №040939100064.
Згідно акта від 12.10.2009 р. здійснено фактично передачу та прийом земельної ділянки в натурі від Кіровоградської міської ради до ТОВ "КАТП-1128" (том ІІ а.с. 12-13).
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі встановлено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, положення якого діяли на час укладення між сторонами Договору оренди землі від 28.09.2009 р., передбачалось, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (ст. 4 Закону); орендарями земельних ділянок можуть бути, у тому числі, юридичні особи України (ст. 5 Закону).
За визначенням, наведеним в статті 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки та інше (ст. 15 Закону України "Про оренду землі").
Як передбачено частиною 1 статті 24 Закону України "Про оренду землі", орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати. В свою чергу, відповідно до статті 25 названого Закону орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи; здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем. Орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.
Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно статті 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема: використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
У разі встановлення порушень, передбачених статтею 143 ЗК України, зокрема, коли земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та у спосіб, що суперечить екологічним вимогам, суди мають правові підстави для задоволення вимог про розірвання договору оренди на підставі статті 32 Закону України "Про оренду землі" (пункт 2.21. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").
За умовами укладеного між сторонами Договору оренди землі від 28.09.2009 р. земельна ділянка надана відповідачеві в користування для будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття (розділ 1 Договору). Земельна ділянка передана в оренду для несільськогосподарського використання. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови. Умови збереження стану об'єкта оренди - дотримання режиму використання земель житлової та громадської забудови. (розділ 5 Договору).
Розділом 8 Договору встановлено, що обов'язковими для діяльності Орендаря є наступні обмеження щодо використання земельної ділянки: використання земельної ділянки за визначеним цільовим призначенням; дотримання природоохоронних вимог; додержання режиму використання земельної ділянки, відповідно до закону.
Умовами розділу 10 Договору передбачено, що Орендар зобов'язаний приступити до використання земельної ділянки з дня державної реєстрації в установленому порядку договору оренди.
За загальним поняттям договору, наведеним в статті 626 Цивільного кодексу України, у двосторонньому договорі правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Як повідомляє прокурор у позові, відповідач не приступив до будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття, що передбачено умовами Договору оренди земельної ділянки від 28.09.2009 р., та що свідчить про невиконання відповідачем умов договору оренди земельної ділянки щодо її використання за цільовим призначенням. Згідно пояснень позивача від 28.03., 24.04.2013 р., відсутність будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття не відповідає меті, визначеної у Договорі, що є порушенням ст. ст. 24, 25 Закону України "Про оренду землі", пунктів 1, 10 Договору та є підставою для розірвання Договору (том ІІ а.с. 215-218, том ІІІ а.с. 69-71).
Досліджуючи вказану підставу для розірвання договору господарський суд враховує, що за нормами статті 26 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.
Поміж тим, як вбачається з матеріалів справи, жодна із зазначених вище дій по будівництву об'єкта на отриманій в оренду земельній ділянці відповідачем не здійснювалась. Згідно листа Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області від 07.12.2012 р. №01-11/2461 декларація про початок виконання будівельних робіт чи дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття на земельній ділянці, яка знаходиться в районі Завадівки у м. Кіровограді на ім'я ТОВ КАТП-1128" інспекцією не реєструвались та не видавались; на час проведення Інспекцією перевірки факту виконання будівельних робіт не виявлено (том І а.с. 18).
Відповідач відсутність проведення будівельних робіт на земельній ділянці не заперечив та згідно наданих пояснень повідомив, що ним лише виготовлено передпроектні пропозиції по будівництву об'єкта (том І а.с. 50-90).
Разом з цим, вказані обставини не є підставою для розірвання Договору оренди землі від 28.09.2009 р., виходячи з наступного.
Згідно визначень, наведених в Законі України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", невикористання земельної ділянки, переданої під забудову, - це порушення особою встановлених при передачі у власність або у користування земельної ділянки граничних термінів її забудови; невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням - це невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).
З матеріалів справи слідує, що Договором оренди землі від 28.09.2009 р. не встановлено жодних термінів для будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття на земельній ділянці, що надана в користування відповідачеві, чи строків здачі такого об'єкта будівництва в експлуатацію. Відсутні дані строки чи будь-яке посилання на їх встановлення в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду та в рішенні ради про надання земельної ділянки в оренду (том ІІ а.с. 14-33, том ІІІ а.с. 84). Розробленою проектною документацією та Договором оренди землі від 28.09.2009 р. встановлено лише строк дії договору оренди, що становить сорок дев'ять років.
Оскільки в Договорі оренди землі від 28.09.2009 р. сторони не визначили будь-яких строків початку та завершення будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття, то не здійснення відповідачем на час розгляду справи будівельних робіт з будівництва вказаного об'єкта не є порушенням ним договірних зобов'язань щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням та згідно мети Договору. Також в Договорі не визначено як підставу для його розірвання - порушення строків будівництва (розділ 13 Договору), а матеріалами справи не підтверджено наявність шкоди Орендодавця внаслідок не проведення відповідачем будівельних робіт. Посилання у поясненнях від 24.04.2013 р. (том ІІІ а.с. 65-71) на відсутність створених нових робочих місць, відрахувань податкових платежів до місцевого бюджету від виробничої діяльності об'єкта по сортування та переробці сміття має загальний характер та не містить взаємозв'язку з конкретними умовами Договору. Погіршення екологічного стану зовнішнього природного середовища по місту Кіровограду внаслідок накопичення відходів належними доказами не підтверджено. Отримана відповідачем в оренду за Договором земельна ділянка є єдиним місцем видалення відходів у м. Кіровограді, яка функціонує з відома Кіровоградської міської ради. Документально підтверджені відомості про перевищення граничних параметрів експлуатації вказаного місця видалення відходів відсутні.
Більш того, підставою, передбаченою законодавством, для розірвання договору оренди землі є саме факт використання землі не за цільовим призначення, а не відсутність забудови земельної ділянки протягом трьох років підряд. На вказане звернуто увагу, зокрема, в пункті 2.21. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".
Відповідно до 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Договором оренди землі від 28.09.2009 р. визначено цільове призначення наданої відповідачеві в оренду земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
Відповідно до статті 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктах, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель та споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно статті 39 Земельного кодексу України використання житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Отже, нецільовим використанням земельної ділянки житлової та громадської забудови є її використання за іншим призначенням та всупереч, зокрема, положенням статті 39 Земельного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач на отриманій за Договором оренди землі від 28.09.2009 р. земельній ділянці розміщує відходи, що за твердженням прокурора і позивача є використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням та підставою для розірвання Договору.
Господарський суд вважає вказане твердження необгрутованим, виходячи з наступного.
Згідно з підпунктом 14.1.223 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України розміщення відходів - це зберігання (тимчасове розміщення до утилізації чи видалення) та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах (місцях розміщення відходів, сховищах, полігонах, комплексах, спорудах, ділянках надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері поводження з відходами.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відходи":
розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах;
відведені місця чи об'єкти - це місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.
Отже, основне призначення названих в Законі відведених місць чи об'єктів - це зберігання та захоронення відходів.
Згідно статті 33 Закону України "Про відходи" на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
З матеріалів справи слідує, що земельна ділянка, яка надана відповідачеві в оренду за Договором оренди землі від 28.09.2009 р., є місцем видалення відходів (надалі - МВВ) та передавалась в оренду відповідачеві з розміщеними на ній твердими побутовими відходами в кількості 3 789 058 тон (5 649 400 куб.м), які є власністю територіальної громади м.Кіровограда (розділ 2 Договору). Згідно повідомлень, зокрема, заступника міського голови Кіровоградської міської ради, Головного управління ЖКГ Кіровоградської міської ради вказане МВВ загальною площею 18,87 га експлуатується з 1953 року та є єдиним сміттєзвалищем побутових відходів у місті Кіровограді (том І а.с. 93, том ІІІ а.с. 74).
На вказану земельну ділянку Кіровоградською міською радою, як власником МВВ, складено паспорт, в якому, зокрема, зазначено площу, зайняту МВВ - 18,87 га, що відповідає площі земельної ділянки, наданої в оренду відповідачеві за Договором (том І а.с. 98-112). Вказаний паспорт МВВ затверджений Кіровоградською обласною державною адміністрацією та зареєстрований в реєстрі 24.03.2011 р. за № 72. Розрахунковий термін експлуатації МВВ - 10 років (п. 8 розділу ІІ паспорта). Згідно Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 14 січня 1999 р. N12, розрахунковий термін експлуатації МВВ визначається як кількість років, що залишилися до досягнення граничних проектних параметрів експлуатації МВВ при даному (поточному) обсязі щорічного видалення відходів. Цей показник може не збігатися з проектним.
На використання МВВ товариством з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" отримано дозволи із затвердженими лімітами на утворення та розміщення відходів, а саме: №22-184 від 24.01.2011 р. зі строком дії з 24.01.2011 р. до 01.01.2012 р.; №23-142 від 19.10.2011 р. зі строком дії з 01.01.2012 р. до 01.01.2013 р.; №23-176 від 27.12.2012р. зі строком дії з 01.01.2013 р. до 01.01.2014 р. (том І а.с. 94-97, том ІІ а.с. 45, том ІІІ а.с. 4-11). Також 23.11.2012 р. товариству з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" видано дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами зі строком дії з 01.01.2013 р. до 31.12.2013 р. (том ІІ а.с. 47).
Товариство з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" є платником екологічного податку, у тому числі з розміщення відходів (том ІІІ а.с. 40-64).
Таким чином, товариство з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" розміщує відходи на земельній ділянці площею 18,87 га, що розташована в м. Кіровограді в районі Завадівки за наявності законодавчо визначених документів. В даному випадку використання земельної ділянки за Договором оренди землі від 28.09.2009 р. не за цільовим призначенням відсутнє, оскільки об'єкт оренди - земельна ділянка загальною площею 18,87 га в місті Кіровограді в районі Завадівки є місцем видалення відходів, не який видано паспорт МВВ. Розміщення відходів на даній земельній ділянці здійснюється відповідачем відповідно до отриманого дозволу та затверджених лімітів. Земельним кодексом України не встановлено окремих обмежень у використанні земельних ділянок житлової та громадської забудови стосовно розміщення відходів на зазначених категоріях земель.
Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 29.11.2012 р., проведеної Держсільгоспінспекцією в Кіровоградській області, не встановлює використання відповідачем земельної ділянки не за цільовим призначенням в розумінні ст. 141 Земельного кодексу України (том ІІ а.с. 236).
Щодо порушень вимог екологічного законодавства, чим також обґрунтовано підстави для розірвання Договору оренди землі від 28.09.2009 р., господарським судом встановлено наступне.
Згідно актів перевірки дотримання природоохоронного законодавства, проведених стосовно відповідача Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області 7 червня, 18-28 вересня, 26 листопада-5 грудня 2012 року, зафіксовано: засмічення земельних ділянок, які прилягають до сміттєзвалища; порушення Правил з технічної експлуатації полігонів твердих побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №435 від 01.12.2010 р., і Рекомендацій з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №5 від 10.01.2006 р.; порушення ст. 17 Закону України "Про відходи", що полягає у виявлені факту тління відходів у тілі полігону; порушення ст. 35 Закону України "Пор охорону земель" у зв'язку з не проведенням робіт по боротьбі з бур'янами (том І а.с. 19-32, том ІІ а.с. 129-185).
Відповідачу вручено приписи на усунення виявлених порушень.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам.
Пункт "б" статті 143 Земельного кодексу України встановлює, що примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі не усунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об'єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров'ю населення) в строки, встановлені вказівками (приписами) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Актом перевірки Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, проведеної 06-07 червня 2013 р., зафіксовано виконання відповідачем вимоги щодо недопущення горіння відходів у тілі сміттєзвалища та часткове виконання вимоги щодо проведення заходів по боротьбі з бур'янами (том ІІІ а.с. 113-126).
Стосовно засмічення земельної ділянки, яка прилегла до території сміттєзвалища, господарський суд враховує, що матеріалами перевірки не встановлено, що вказане засмічення здійснено саме відповідачем, а не іншими особами. Крім того, перевіркою не встановлено забруднення земельної ділянки, при якому можливо припинення права користування земельною ділянкою по пункту "б" статті 143 Земельного кодексу України.
Правила експлуатації полігонів побутових відходів, що затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 N435, поширюються виключно на полігони, які за даними Правилами визначені як інженерна споруда, що призначена для захоронення побутових відходів .
Рекомендації з удосконалення експлуатації діючих полігонів та звалищ твердих побутових відходів, як затверджені наказом Міністерства будівництва, архітектури і житлово-комунального господарства України від 10 січня 2006 р. N 5, мають рекомендаційний характер та направлені на поліпшення існуючої ситуації на полігонах та звалищах.
Крім того, дотримання названих вище Правил та Рекомендацій стосується діяльності відповідача по розміщенню відходів, яка здійснюється на підставі, зокрема, дозволу, а не договору оренди землі.
Стосовно Актів перевірки дотримання санітарного законодавства, проведених ДЗ "Кіровоградська міська санітарно-епідеміологічна станція" 26-29 листопада 2012 р., 22 березня 2012 р., господарський суд враховує наступне.
Згідно статті 39 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників. Основними завданнями цієї діяльності є, зокрема, нагляд за дотриманням санітарного законодавства. Результати перевірки оформлюються актом.
Санітарне законодавство - це законодавство України про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення (ст. 2 Закону).
Згідно додатка N 2 до Інструкції про порядок накладення і стягнення штрафів за порушення санітарного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 14 квітня 1995 року N 64, Акт перевірки дотримання санітарного законодавства має містити виявлені при перевірці факти, що мають санітарне значення, санітарно-гігієнічну оцінку на відповідність їх санітарним нормам, санітарному законодавству і якщо є відхилення, то має бути вказано в чому вони виражаються.
Акт перевірки за 26-29 листопада 2012 р. фіксує порушення вимог п.2.1. Державних санітарних норм та правил утримання території населених пунктів №145 від 17.03.2012 р., тоді як за вказаними реквізитами таких норм не існує.
Державні санітарні норми та правила утримання територій населених місць затверджені 17.03.2011 р. наказом Міністерства охорони здоров'я України №145 та пункт 2.1. яких передбачає, що санітарне очищення територій населених місць повинно бути планово-регулярним і включати раціональне та своєчасне збирання, зберігання, перевезення та видалення, надійне знешкодження, економічно доцільну утилізацію побутових відходів і екологічно безпечне захоронення побутових відходів, що утворюються на території населеного пункту та у місцях перебування людей за його межами, відповідно до схеми санітарного очищення погодженої державною санітарно-епідеміологічною службою відповідної адміністративної території та затвердженої у встановленому законодавством порядку.
Тобто, названий пункт, посилання на який міститься в Акті перевірки, не встановлює вимог щодо прибирання об'єкта з відособленою територією та прилеглої до нього території.
У названому пункті зазначається про санітарне очищення територій населених місць, яке відповідно до пункту 2.2. названих норм здійснюється спеціалізованими підприємствами незалежно від форми власності та підпорядкування на договірних засадах у встановленому законодавством порядку.
Інші зафіксовані в Актах перевірки дотримання санітарного законодавства обставини не містять оцінки на їх відповідність санітарним нормам і санітарному законодавству та не вказують про відхилення від санітарного законодавства.
На підставі викладеного, господарський суд вважає, що надані прокурором до позову Акти перевірки дотримання санітарного законодавства, проведених ДЗ "Кіровоградська міська санітарно-епідеміологічна станція" 26-29 листопада 2012 р., 22 березня 2012 р., не фіксують порушень відповідачем вимог санітарного законодавства.
Крім того, з огляду на те, що утримання території в належному санітарному стані визначено як обов'язок відповідача за Договором оренди землі від 28.09.2009 р. ( розділ 10 Договору), а не виконання сторонами обов'язків, передбачених Договором - як підстава для розірвання Договору (розділ 11 Договору), то необхідним для розірвання Договору за вказаним порушенням є істотність такого порушення, що пов'язується з наявністю шкоди в Орендодавця. Однак, про наявність шкоди Кіровоградської міської ради внаслідок недотримання вимог санітарного законодавства не повідомляється.
Також судом враховано, що згідно висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 06.11.2012 р. об'єкт експертизи - місце тимчасового зберігання відходів, відповідає вимогам діючого санітарного законодавства (том ІІ а.с. 48).
З урахуванням наведеного, господарський суд на основі повідомлених у позові обставин та з наявних в матеріалах справи доказів не встановив підстав для розірвання Договору оренди землі від 28.09.2009 р. Позовні вимоги прокурора про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки загальною площею 18,87 га №207 від 28.09.2009, що укладений між Кіровоградською міською радою з ТОВ "КАТП-1128" для будівництва об'єкта по сортуванню та переробці сміття, яка знаходиться в районі Завадівки м. Кіровограда та скасування його державної реєстрації, з наведених у позові підстав задоволенню не підлягають.
За відсутності підстав для розірвання Договору оренди землі від 28.09.2009 р. вимога про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку Кіровоградській міській раді, яка мотивована як наслідок розірвання Договору, задоволенню також не підлягає.
Господарський суд не залучав зазначених у позові прокурора осіб, як третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору та не розглядав вказане питання, оскільки відповідне клопотання сторонами не заявлялось, господарський суд правових підстав для вказаного не встановив, а саме лише зазначення осіб в позовній заяві не надає таким особам відповідного процесуального статусу.
Керуючись правилами статті 49 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи, що спір фактично виник внаслідок допущених відповідачем порушень, зафіксованих в актах перевірки, про які зазначено вище та які хоч і не оцінено судом як підстава для розірвання Договору, однак спонукало органи прокуратури звернутися до суду, господарський суд покладає судовий збір на відповідача та стягує його в доход державного бюджету України. Розмір судового збору визначається за вимогами немайнового (розірвання договору і скасування реєстрації) та майновою (повернення земельної ділянки) характеру.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "КАТП-1128" (25013, м.Кіровоград, вул. Тореза, 27, ідентифікаційний код 03328385) на користь Державного бюджету України (р/р 31211206783002 в Головному Управлінні Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, отримувач коштів УК у м. Кіровограді (м. Кіровоград) 22030001) - 69 967,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 09.09.2013 р.
Суддя В.В.Тимошевська
Суддя Н.В.Болгар
Суддя Г.Б.Поліщук