Ухвала суду № 33349043, 05.09.2013, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.09.2013
Номер справи
1570/6017/2012
Номер документу
33349043
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 вересня 2013 р.Справа № 1570/6017/2012

Категорія: 5.8.2 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Яковлева Ю.В. судді - Запорожана Д.В.при секретаріДанюк А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0016 від 21.08.2012 року, -

встановиЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0016 від 21.08.2012 року.

В судовому засіданні першої інстанції представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні першої інстанції представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.

Суд першої інстанції своєю постановою від 14 листопада 2012 року в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0016 від 21.08.2012 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику - відмовив повністю.

Публічне акціонерне товариство "Одеський завод гумових технічних виробів" не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Публічне акціонерне товариство "Одеський завод гумових технічних виробів" посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області 29.05.2012 року видано наказ № 05/10-01-0462 про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Публічного акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів", згідно якого, наказано у строк з 15.06.2012 року до 19.06.2012 року включно провести обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії.

На підставі вказаного наказу, 19.06.2012 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Дяченко А.В. проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах - Публічного акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів", що знаходиться за адресою: 65013, м.Одеса, Миколаївське шосе,140, щодо обстеження з питань технічного стану, організації, експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії. За результатами якого складено акт №05/11-04-0017 від 19.06.2012 року, на його підставі видано припис №05/11-04-0017 від 19.06.2012 року та наданий час для усунення порушень в строк до 19.07.2012 року.

Згідно з п.п.11 п.11 Положення , держенергонагляд має право надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Згідно зі ст.11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), зокрема, зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Відповідно до ч.8 ст.7 Закону Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

19.07.2012 року Публічне акціонерне товариство "Одеський завод гумових технічних виробів" надіслало відповідачу план заходів по усуненню порушень, виявлених Державним інспектором з енергетичного нагляду згідно припису від 19.06.2012 року № 05/11-04-0017, із зазначенням строку виконання усіх 9 пунктів заходів - до 19.07.2012 року, та 19.07.2012 року позивач надав листа начальнику інспекції Стародуб В.І., в якому повідомив про те, що порушення, які були виявлені в ході проведеної перевірки виконані, за виключенням: п. 2 - проводяться роботи по захисту будівель і споруд водно-спортивної станції відповідними пристроями захисту від блискавки. Разом з цим, у вказаному листі позивач просить перенести строк виконання п.2 припису до 10.09.2012 року.

25.07.2012 року листом №11/10-970 Інспекцією було відмовлено в продовженні строків виконання заходів, передбачених пунктом 2 припису.

З 07.08.2012 року по 08.08.2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду Ляшевським В.М. було проведено позапланову перевірку виконання позивачем вимог вищезазначеного припису від 19.06.2012 року, за результатами якої Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області складено акт перевірки (протокол) №05/11-17-0001-АП від 08.08.2012 року. Вказаним актом встановлено ухилення від виконання позивачем п.2 вимог припису №05/11-04-0017 від 19.06.2012 року.

21.08.2012 року старшим державним інспектором з енергетичного нагляду в Одеській області Левчуком М.М. за ухилення від виконання п.2 припису №05/11-04-0017 від 19.06.2012 року було винесено постанову №05/10-01-0016 про накладення на позивача штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 5100,00 грн. Вказана постанова 21.08.2012 року була направлена позивачу поштою та отримана ним 10.09.2012 року.

Відповідно до частини 9 статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

У відповідності до ст.6 Закону України "Про електроенергетику", споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Як зазначено в ст.27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.

Згідно з п.п. 2, 3, 8 вказаного Положення, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів та порушення умов ліцензій. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням).

Згідно п. 10.5. Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів, Розпоряджень та Подань.

У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав Припис, підготував Розпорядження чи Подання.

З матеріалів справи вбачається, що 19.07.2012 року позивач надіслав до Держенергонагляду листа, в якому повідомив про те, що порушення, які були виявлені в ході проведеної перевірки виконані, за виключенням: п.2 -проводяться роботи по захисту будівель і споруд водно-спортивної станції відповідними пристроями захисту від блискавки. Разом з цим, у вказаному листі позивач просить перенести строк виконання п.2 припису до 10.09.2012 року.

Вказаний лист надійшов на адресу відповідача пізніше вказаного терміну виконання припису, який був встановлений до 19.07.2012 року. Тобто, вказаний лист поданий позивачем вже після спливу терміну виконання, а отже останнім порушено 10-денний термін звернення за подовженням терміну виконання припису, передбачений п. 10.5. Інструкції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, про те, що доводи позивача, викладені в адміністративному позові, є безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів", - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Одеський завод гумових технічних виробів" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0016 від 21.08.2012 року, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.

Головуючийсуддя С.І. Жук суддя Ю.В. Яковлев суддя Д.В. Запорожан