Постанова № 33346792, 02.09.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.09.2013
Номер справи
801/8001/13-а
Номер документу
33346792
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 вересня 2013 р. Справа №801/8001/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Пакет Т.В.,

при секретарі судового засідання - Мельниковій А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Обставини справи: у травні 2010 року Джанкойська об'єднана державна податкова інспекція в АР Крим (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення 5304,29 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що платник податку, який одержав протягом звітного податкового 2008 року дохід у вигляді спадщини зобов'язаний включити його вартість (суму) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати до 1 квітня 2009 року податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем своєї податкової адреси (місце постійного або переважного проживання платника податку) та сплатити відповідну суму податку з вартості (суми) об'єктів спадщини. Відповідачем 31.03.2009 року була подана декларація про доходи за 2008 рік. Згідно розрахунку суми податку, перерахуванню до бюджету належить сума податку з доходів фізичних осіб у розмірі 5304,29 грн. (106085,70 грн. вартість спадкового майна отриманого за свідоцтвом про право на спадщину від 25.11.2008 року серії ВМА №762884 х 5% - ставка оподаткування, визначена п.п. 13.2.2. п. 13.2 ст. 13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»), у зв'язку з чим відповідачу було вручено податкове повідомлення від 31.03.2009 р. № 0001031702/0 на суму 5304,29 грн., однак заборгованість до бюджету не сплачена.

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.12.2010 р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2011 р., позовні вимоги задоволено частково: стягнуто з відповідача заборгованість перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб у сумі 4441,00 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 липня 2013 року здійснено процесуальне правонаступництво та замінено Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію в АР Крим на Джанкойську об'єднану державну податкову інспекцію в АР Крим Державної податкової служби. Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.12.2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду АР Крим від 24.05.2011 року у справі №2а-6515/10/5/0170 скасовано у частині відмови у задоволенні позовних вимог. Справу №2а-6515/10/5/0170 у зазначеній частині направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. У решті постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.12.2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.05.2011 року у справі №2а-6515/10/5/0170 залишено без змін.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 14.08.2013 року справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.

У судове засідання представник позивача не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

У судове засідання відповідач ОСОБА_1 не з'явилася, про час, день та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.131), про причини неявки суд не повідомила, письмових заперечень до суду не надала.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності представників позивача та відповідача.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідач ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті своєї бабусі, яке складається: з права на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Красноармійський» Красногвардійського району розміром 6,15 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки, що належало спадкодавцю на підставі дублікату сертифікату серії КМ №0205486, виданого Красногвардійською райдержадміністрацією Автономної Республіки Крим 28.11.2007 р., замість втраченого КМ №0298122 та грошових внесків з відсотками, компенсаціями та індексаціями в Красногвардійському відділенні Ощадбанку № 4567/019 с. Октябрське за рахунками до витребування НОМЕР_2 - залишок 0,42 грн., НОМЕР_3 - залишок.

Відповідач 31.03.2009 р. подала до податкового органу декларацію про доходи, одержані за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р., у розділі 1.2 якої відповідачем відображено дохід від отримання земельної частки та грошових внесків у спадщину в сумі 106085,70 грн., графа «сума утриманого податку» не відзначена.

На підставі зазначеної декларації позивачем проведено розрахунок суми податку з доходів фізичних осіб, який визначений у розмірі 5304,29 грн. на підставі пп.13.2.2 п.13.2 ст.13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», прийнято податкове повідомлення форми «Ф» від 31.03.2009 р. № 0001031702/0 про визначення відповідачу податкового зобов'язання у сумі 5304,29 грн.

В подальшому позивачем були виставлені відповідачу податкові вимоги від 05.05.2009 р. № 1/27 на суму 5304,29 грн. та від 31.07.2009 р. № 2/51 на суму 5304,29 грн.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб, визначений у Законі України "Про податок з доходів фізичних осіб" (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон).

У ст. 1 Закону встановлено, що дохід сума будь-яких коштів , вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.

Згідно з п. 3.1 ст. 3 Закону об'єктом оподаткування резидента є, зокрема, доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплати.

Ставки податку визначені у ст. 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб".

Відповідно до п. 13.1 ст. 13 Закону особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації). Подання податкової декларації та сплата податку із зазначеного доходу здійснюються згідно із законодавством.

Відповідно до п 13.1. ст. 13 Закону об'єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на:

а) об'єкт нерухомого майна;

б) об'єкт рухомого майна, зокрема:

предмет антикваріату або витвір мистецтва;

природне дорогоцінне каміння чи дорогоцінний метал, прикраса з використанням дорогоцінних металів та/або природного дорогоцінного каміння;

будь-який транспортний засіб та приладдя до нього;

інші види рухомого майна;

в) об'єкт комерційної власності, а саме - цінний папір (крім депозитного (ощадного), іпотечного сертифіката), корпоративне право, власність на об'єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею;

г) суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу;

д) кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю.

Згідно із п.п. 13.2.1. п. 13.2. ст. 13 Закону при отриманні спадщини членами сім'ї першого ступеня споріднення об'єкти спадщини оподатковуються за нульовою ставкою до вартості власності, визначеної у підпунктах "а", "б" пункту 13.1 цієї статті, яка успадковується членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, що не є одним із подружжя, та другого ступеня споріднення.

При отриманні спадщини спадкоємцями, що не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, - за ставкою податку, визначеною пунктом 7.2 статті 7 цього Закону, до будь-якого об'єкта спадщини (п.п. 13.2.2 п. 13.2. ст. 13 Закону).

В свою чергу п.п. 1.20.4 п. 1.20 ст. 1 Закону визначено, що членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається до складу загального річного доходу платника податку і відображається ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації). Подання податкової декларації та сплата податку із зазначеного доходу здійснюються згідно із законодавством (п. 13.4 Закону).

Спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Згідно з п.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

У п.п. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Підпункт 6.2.1 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачає, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Як зазначалося судом вище, позивачем було прийнято податкове повідомлення форми «Ф» від 31.03.2009 р. № 0001031702/0 про визначення відповідачу податкового зобов'язання у сумі 5304,29 грн., також позивачем були виставлені відповідачу податкові вимоги від 05.05.2009 р. № 1/27 на суму 5304,29 грн. та від 31.07.2009 р. № 2/51 на суму 5304,29 грн.

Відповідно до підпунктів 5.2.1 та 5.2.2 пункту 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги - до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Підпунктом 5.2.4 пункту 5.2 ст. 5 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що Процедура адміністративного оскарження закінчується: останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві; днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.

З матеріалів справи вбачається, що у встановленому законом порядку, податкові повідомлення та вимоги відповідачем оскаржені не були, а отже, є узгодженими.

Враховуючи ухвалу Вищого адміністративного суду України від 22 липня 2013 року (а.с.124-126) предметом спору у даній справі є стягнення заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб у сумі 863,29 грн.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надала доказів оскарження вищенаведених податкових повідомлення та вимог або сплати податкового боргу в сумі 863,29 грн., суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та їх належить задовольнити.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість перед бюджетом з податку з доходів фізичних осіб у сумі 863 (вісімсот шістдесят три) грн. 29 коп. на р/р 33216854700139 Місцевого бюджету Красногвардійського району в ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, ЄДРПОУ 34740494, МФО 824026 (код платежу 11011100).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.В.Пакет