Ухвала суду № 33345970, 03.09.2013, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
2а-406/10/0370
Номер документу
33345970
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2013 року Справа № 27689/10/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Онишкевича Т.В., Клюби В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Приватного підприємства «Авто-Хелп» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року у справі за позовом Приватного підприємства «Авто-Хелп» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового рішення,-

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2010 року позивач - Приватне підприємство «Авто-Хелп» звернулося з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, в якому просить визнати нечинним та скасувати податкове рішення відповідача №0000362200 від 09.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем неправомірно застосовано вимоги Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» щодо нарахування пені, оскільки на момент здійснення виїзної позапланової перевірки на митну територію України були ввезені та розмитнені два автомобілі на загальну суму 25 505 доларів США (ВМД від 3 жовтня 2008 року та 31 грудня 2008 року), а також ввезені товари на суму 228 504 доларів США, що підтверджуються попередніми деклараціями.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що фірма «Northwest Trans LTD» на виконання умови договору №1/N від 5 травня 2008 року здійснила поставку автомобіля загальною вартістю 10 734 доларів США, що підтверджується вантажно-митною декларацією №201010004/8/027223 від 30 вересня 2008 року.

Судом першої інстанції не беруться до уваги твердження позивача про те, що фірмою ««Northwest Trans LTD» здійснено поставку 5 автомобілів, оскільки рішенням господарського суду Волинської області від 3 серпня 2009 року по справі №7/41-38 за позовом приватного підприємства «Авто-Хелп» до Northwest Trans LTD про стягнення 832 380,72 доларів США встановлено, що на момент розгляду справи фірмою «Northwest Trans LTD» здійснено поставку одного автомобіля загальною вартістю 10 734 доларів США, що підтверджується вантажно-митною декларацією №201010004/8/027223 від 30 вересня 2008 року та заборгованість перед ПП «Авто-Хелп» в сумі 785 138,05 доларів США відповідачем (Northwest Trans LTD) не оспорюється.

Отже, обставини, встановлені судовим рішенням в господарській справі №7/41-38 від 3 серпня 2009 року, а саме: факт поставки станом на 3 серпня 2009 року фірмою «Northwest Trans LTD» одного автомобіля загальною вартістю 10 734 доларів США та наявність заборгованості в сумі 785 138,05 доларів США, не потребують доказування.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Приватне підприємство «Авто-Хелп» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт посилається на те, що обставини, викладені в акті перевірки не відповідають дійсності, оскільки, на момент проведення перевірки та в межах встановлених Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» в дійсності на виконання умов договору було ввезено на митну територію України та розмитнено два автомобілі на загальну суму 25 505 дол. США, що підтверджується ВМД від 31.12.2008р. та ВМД від 03.10.2008 р.

Вказує на те, що судом першої інстанції також не взято до уваги те, що фірмою «Northwest Trans LTD» здійснено поставку 5 автомобілів, що підтверджується попередніми деклараціями №201010004/8/031142 від 21.11.2008 р., №201010005/9/646 від 09.02.2009 р., №201010005/8/030993 від 19.11.2008 р., №201010005/8/030993 від 19.11.2008 р., №201010005/8/030994 від 19.11.2008 р., №201010005/8/030991 від 19.11.2008 р. на загальну суму 91838 дол. США. Однак, дані докази судом взагалі не взяті до уваги. Зважаючи на вказане вище фактично склалась ситуація, що було поставлено на митну територію України 5 кузовів вартістю 91838 дол. США, а податковим органом, не зважаючи на даний факт, було безпідставно нараховано пеню у сфері ЗЕД за неповернення валютної виручки із-за кордону. Фактично податковим органом були здійснені нарахування та штрафні санкції за повернуту валютну виручку (у вигляді товару-автомобілів).

Зазначає, що дані попередні декларації ні податковим органом, ані судом не були взяті до уваги у зв'язку із тим, що податковий орган вважає, що підтвердженням надходження товару є декларація за формою ІМ-40, при цьому податковий орган керується відповідним роз'ясненням ДПА України.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що в березні 2009 року Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією проведено виїзну позапланову перевірку приватного підприємства «Авто-Хелп» з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій згідно інформації ВФ АКБ «Імексбанк» від 9 лютого 2009 року за №3207 по контракту №1/N від 5 травня 2008 року з фірмою « Northwest Trans LTD» (США) за період з 5 травня 2008 року по 31 березня 2009 року, за результатами проведення якої складено акт №1145/2200/31102099.

Під час проведення перевірки ОДПІ встановлено порушення ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» по вищевказаному контракту по розрахунками з фірмою «Northwest Trans LTD» (США) та прийнято оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0000362200 від 9 квітня 2009 року на суму 140 747,64 грн.

Встановлено, що 5 травня 2008 року між приватним підприємством «Авто-Хелп» та фірмою «Northwest Trans LTD» (США) було укладено договір №1/N на поставку автомобілів легкових та вантажних, причепів, напівпричепів, кузовів нових та бувших у використанні. До даного договору 5 червня 2008 року та 11 серпня 2008 року були укладені додаткова угода №1 з доповненням.

На виконання умов договору підприємством «Авто-Хелп» протягом липня-жовтня 2008 року перераховано фірмі «Northwest Trans LTD» грошові кошти в сумі 795 872,05 дол. США, що підтверджується платіжними дорученнями за даний період і факт здійснення перерахунку коштів представниками сторін не заперечується та не оспорюється.

На виконання умови договору фірма «Northwest Trans LTD» здійснила поставку автомобіля загальною вартістю 10 734 доларів США, що підтверджується вантажно-митною декларацією №201010004/8/027223 від 30 вересня 2008 року.

На думку суду апеляційної інстанції, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що твердження позивача про поставку фірмою «Northwest Trans LTD» 5 автомобілів до уваги не беруться, оскільки рішенням господарського суду Волинської області від 3 серпня 2009 року по справі №7/41-38 за позовом приватного підприємства «Авто-Хелп» до «Northwest Trans LTD» про стягнення 832 380,72 доларів США встановлено, що на момент розгляду справи фірмою «Northwest Trans LTD» здійснено поставку одного автомобіля загальною вартістю 10 734 доларів США, що підтверджується вантажно-митною декларацією №201010004/8/027223 від 30 вересня 2008 року та заборгованість перед ПП «Авто-Хелп» в сумі 785 138,05 доларів США відповідачем «Northwest Trans LTD» не оспорюється.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Обставини, встановлені судовим рішенням в господарській справі від 3 серпня 2009 року, а саме: факт поставки станом на 3 серпня 2009 року фірмою «Northwest Trans LTD» одного автомобіля загальною вартістю 10 734 доларів США та наявність заборгованості в сумі 785 138,05 доларів США, не потребують доказування.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Статтею 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» встановлено, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Згідно пункту 3.1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 року за №136, імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу, виставлення векселя на користь постачальника товару, що імпортується, або при застосуванні розрахунків у формі документарного акредитива з моменту здійснення банком платежу на користь нерезидента, потребують одержання висновку.

Пунктом 3.3 зазначеної Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями передбачено, що банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі ВМД (типу ІМ-40 «Імпорт», ІМ-41 «Реімпорт», ІМ-72 «Магазин безмитної торгівлі», ІМ-75 «Відмова на користь держави», ІМ-76 «Знищення або руйнування») та за наявності інформації про цю операцію в реєстрі ВМД, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, надання послуг.

В порушення вимог ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», пункту 3.3 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 24 березня 1999 року за №136 ПП «Авто-Хелп» у встановленому законодавтвом терміни не ввезено товар на митну територію України.

Враховуючи вищезазначене, суд авпеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правомірно відмовлено Приватному підприємству «Авто-Хелп» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового рішення, а доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 195, п.п.1,2 ч.1 ст.197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Авто-Хелп» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року у справі №2а-406/10/0370 за позовом Приватного підприємства «Авто-Хелп» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового рішення - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Т.В. Онишкевич

В.В. Клюба