Постанова № 33340255, 03.09.2013, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
913/1398/13
Номер документу
33340255
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

03.09.2013 р. справа №913/1398/13

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

Головуючий суддя: Дучал Н.М.

Судді: Склярук О.І., Ушенко Л.В.

При секретарі Сабада Г.О.

За участю представників сторін:

від позивача - за відсутністю представника

від відповідача - не з'явився

Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області, м. Красний Луч Луганської областіна рішення господарського судуЛуганської областівід25.06.2013р. (підписане 27.06.2013р.)у справі№ 913/1398/13 (суддя Кривохижа Т.Г.)за позовомУправління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області, м. Красний Луч Луганської областідо Публічного акціонерного товариства «Завод «Красний Луч», м. Красний Луч Луганської областіпростягнення 72 240 грн. 79 коп. заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, штрафних санкцій та пені Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області, м.Красний Луч Луганської області звернулось до господарського суду Луганської області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Завод «Красний Луч», м. Красний Луч Луганської області про стягнення заборгованості зі сплати єдиного внеску, штрафних санкцій та пені в розмірі 72 240,79 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем передбаченого п.1 ч. 2 ст. 6, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обов'язку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим утворилась заборгованість (недоїмка) по внесках за період з 01.09.2011р. по 31.12.2012р.; наявність передбачених чинним законодавством підстав для нарахування штрафу та пені.

Рішенням господарського суду Луганської області від 25.06.2013р. у справі №913/1398/13 позов Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області до відповідача - Публічного акціонерного товариства «Завод «Красний Луч», м. Красний Луч Луганської області про стягнення заборгованості з несплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 72 240грн. 79коп., в тому числі 51 883 грн. 74 коп. основного боргу по внесках, 17 284 грн. 84 коп. штрафних санкцій та 3 072 грн. 21 коп. пені, задоволений частково; стягнуто з відповідача - Публічного акціонерного товариства «Завод «Красний Луч», м.Красний Луч Луганської області на користь позивача - Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області борг у сумі 51 883 грн. 74 коп. несплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2011р. по 31.12.2012р.; в решті позовних вимог, а саме щодо стягнення штрафних санкцій у сумі 17 284 грн. 84 коп. та пені 3 072 грн. 21 коп. відмовлено; стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Завод «Красний Луч», м.Красний Луч Луганської області в доход Державного бюджету України судовий збір у сумі 1235 грн. 67 коп.

Рішення мотивоване обґрунтованістю та доведеністю позовних вимог про стягнення суми основного боргу по внесках за період з 01.09.2011р. по 31.12.2012р.; відсутністю правових підстав для задоволення вимог про стягнення штрафних санкцій та пені, оскільки останні нараховані всупереч приписам п. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Не погоджуючись з означеним рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області, м. Красний Луч Луганської області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Луганської області від 25.06.2013р. по справі №913/1398/13 змінити в частині незадоволення позовних вимог щодо стягнення сум штрафних санкцій у розмірі 17 284,84 грн. та пені у розмірі 3072,21грн., стягнути з ПАТ «Завод «Красний Луч» суми штрафних санкцій у розмірі 17 284,84грн. та пені у розмірі 3072,21 грн.; справу розглянути за відсутністю представника Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області.

Апелянт вважає, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до винесення неправомірного рішення. Посилаючись на ст. ст. 1, 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» зазначає, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє й заходів, спрямованих на їх забезпечення; заявлені позовні вимоги є поточними вимогами до боржника, тому підлягають задоволенню.

Сторони не скористались правом участі представника в судовому засіданні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином. Ухвалою суду сторони не зобов'язувалися забезпечити явку повноважних представників в судове засідання, тому згідно зі ст. 75,99 ГПК України, скаргу розглянуто за наявними матеріалами, які є достатніми для розгляду апеляційної скарги.

Згідно з положеннями ст. 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень та ухвал місцевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст.ст. 42, 43 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Луганської області від 19.10.2005р. за заявою кредитора Державної податкової інспекції в м.Красний Луч порушено провадження у справі №20/167б про банкрутство Відкритого акціонерного товариства «Завод «Красний Луч», м.Красний Луч Луганської області; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ухвалами від 18.12.2006р. та від 15.06.2007р. у справі 20/167б відкрито процедуру санації боржника, ВАТ "Завод "Красний Луч", та затверджено план санації боржника.

Згідно з Наказом №1425 від 20.12.2010р. Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Луганській області, з метою приведення у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства» діяльності та установчих документів відкритого акціонерного товариства «Завод «Красний Луч», змінено найменування Товариства з Відкритого акціонерного товариства «Завод «Красний Луч» на Публічне акціонерне товариство «Завод «Красний Луч», що стало підставою для затвердження наказом РВ ФДМУ по Луганській області від 20.12.2010р. № 1425 та державної реєстрації 14.02.2011р. нової редакції Статуту відповідача.

Відповідно до Звітів про нарахування єдиного внеску за період з вересня 2011р. по грудень 2012р. включно, картки особового рахунку платника єдиного внеску ПАТ "Завод "Красний Луч", недоїмка страхувальника ПАТ "Завод "Красний Луч" по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вказаний період склала 51 883,74 грн.

Рішенням №32 від 31.01.2012р., на підставі п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (авансових платежів), начальником Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі застосовані до ПАТ «Завод «Красний Луч» штрафні санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 10% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансових платежів по єдиному внеску на загальну суму 3029,35грн., які протягом десяти робочих днів з дня одержання рішення підлягають перерахуванню ( сплаті) на рахунок управління ПФУ в м. Красному Лучі. Рішення було направлено відповідачу 31.01.2012р. та отримано ним 24.02.2012р., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.

Рішенням №1136 від 29.12.2012р., на підставі п. 6 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (авансових платежів), начальником Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі до ПАТ «Завод «Красний Луч» застосовано штрафні санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум - 4372,48грн., які протягом десяти робочих днів з дня одержання рішення підлягають перерахуванню (сплаті) на рахунок управління ПФУ в м. Красному Лучі. Рішення отримано виконавчим директором Максимовим Р.В. 29.12.2012р., про що наявний відповідний напис на рішенні.

Рішенням №444 від 22.10.2012р., на підставі п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, начальником Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі до ПАТ «Завод «Красний Луч» застосовано штраф у розмірі 10% - 9929,18 грн. та нараховано пеню у розмірі 0,1% - 3079,14 грн. на суми недоїмки, які протягом десяти робочих днів з дня одержання рішення підлягають перерахуванню (сплаті) на рахунок управління ПФУ в м. Красному Лучі. Рішення було направлено відповідачу 22.10.2012р. та отримано ним 06.11.2012р., що підтверджується наявною в матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.

Управлінням Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі направлено відповідачу Вимогу від 04.02.2013р. №Ю-63 на загальну суму боргу платника єдиного внеску, яка станом на 01.02.2013р. становить 72 240,79 грн., в тому числі: недоїмка зі сплати єдиного внеску 51 883,74грн., штрафи 17 284,84грн., пеня 3072,21грн., про що свідчить наявна в матеріалах справи копія Корінця вимоги від 04.02.2013р. №Ю-63. Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, 05.02.2013р. вказану вимогу було надіслано позивачем відповідачу, та отримано останнім 18.02.2013р.

Докази сплати відповідачем означених вище сум в матеріалах справи відсутні, що стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою від 16.04.2013р. господарським судом Луганської області продовжено у справі №20/167б повноваження арбітражного керуючого в якості керуючого санацією боржника ПАТ «Завод «Красний Луч» до 25 липня 2013р.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість апеляційної скарги виходячи з наступного.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пенсійний фонд України є органом, уповноваженим відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом (п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин та звернення до суду).

Платниками єдиного внеску є, окрім інших, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами (п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

За приписами п.п. 1, 2, 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики (п.4 в редакції на час існування спірних правовідносин).

Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1. ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Як вбачається зі Звітів відповідача про нарахування єдиного внеску ПАТ «Завод «Красний Луч» віднесено до 30-го класу професійного ризику виробництва.

Частиною 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для 30-го класу професійного ризику виробництва встановлено єдиний внесок у розмірі 37,6 відсотків. За цивільно-правовими договорами для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється єдиний внесок у розмірі 34,7 відсотка винагороди.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в редакціях чинних до 13.10.2012р.); в редакції чинній з 13.10.2012р. - платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

При цьому, базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік (ч. 8 ст. ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в редакції чинній до 13.10.2012р.).

Наявність заборгованості відповідача по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.09.2011р. по 31.12.2012р. в розмірі 51 883,74 грн. підтверджується Карткою особового рахунку платника єдиного внеску ПАТ «Завод «Красний Луч» за період розрахунку з 01.11.2011р. по 01.02.2013р., звітами відповідача про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України за вересень 2011 - грудень 2012р. включно, та не спростовується відповідачем.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч.ч. 11, 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів ( ч. ч. 2, 3, 10, 13 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»). На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Частиною 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску, зокрема, такі штрафні санкції:

- за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2);

- за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум (п. 6).

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу Пенсійного фонду вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення (ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки (ч. 15 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення. У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку (ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з неналежним виконанням ПАТ «Завод «Красний Луч» зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, позивачем, відповідно до ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Рішеннями №32 від 31.01.2012р., №444 від 22.10.2012р., №1136 від 29.12.2012р. на відповідача накладено штрафи у розмірі 3029,35 грн., 9929,18 грн., 4372,48грн. відповідно, і нараховано пеню у розмірі 3079,14 грн.

Частиною 1 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Відомостей про оскарження відповідачем Рішень №32 від 31.01.2012р., №444 від 22.10.2012р., №1136 від 29.12.2012р. Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі про застосування штрафних санкцій, пені та/або Вимоги від 04.02.2013р. №Ю-63 матеріали справи не містять.

Розрахунок суми боргу з єдиного внеску по ПАТ «Завод «Красний Луч» станом на 01.02.2013р. та Картка особового рахунку платника єдиного внеску, свідчать про часткову сплату відповідачем штрафу, накладеного позивачем Рішенням №444 від 22.10.2012р., у сумі 46,17 грн., та пені, застосованої згідно з даним рішенням, у сумі 6,93 грн.

Докази перерахування ПАТ «Завод «Красний Луч» сум недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 51 883,74 грн., штрафів в розмірі 17 284,84 грн. та пені у розмірі 3072,21грн. в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Згідно з ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції до 19.01.2013р. мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання, і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідацію з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.

З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, тому у останнього можуть виникати нові зобов'язання.

Отже, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів, якими за ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» є кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство.

Що стосується зобов'язань поточних кредиторів, якими за Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» є кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, то мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію. За цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховуються неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

Невиконання таких поточних зобов'язань є правопорушенням. Отже, нарахування санкцій, застосування заходів забезпечення за невиконання згаданих зобов'язань та примусове стягнення на підставі виконавчих документів коштів на виконання таких грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також штрафних санкцій ґрунтується на законі.

Вказана правова позиція була неодноразово висловлена Верховним Судом України у Постановах від 04.07.2011р. у справі №21-144а11, від 01.10.2012р. у справі №21-298а12, від 26.02.2013р. у справі №21-34а12, від 09.07.2013р. у справі 21-178а13 тощо, прийнятих за результатами перегляду адміністративних справ.

Норми статті 124 Конституції України визначають обов'язковість прийняття та виконання усіма суб'єктами судових рішень. Згідно преамбули та статті 6 параграфу 1 Конвенції про захист прав та свобод людини, згідно рішення Європейського суду з прав людини від 25.07.02 року у справі за заявою № 48553/99 „Совтрансавто-Холдинг" проти України", а також згідно рішення Європейського суду з прав людини від 28.10.99 року у справі за заявою № 28342/95 „Брумареску проти Румунії" встановлено, що існує усталена судова практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.

В силу частини 3 статті 4 ГПК України, статті 17 Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" згадані судові рішення та зміст самої Конвенції про захист прав та свобод людини є приоритетним джерелом права для національного суду, тому суд апеляційної інстанції вважає безсумнівною позицію, висловлену Верховним судом України при розгляді вищенаведених справ.

Натомість, відповідно до п.8 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" N 4212-VI, що набрав чинності з 19.01.2013р., до визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.

Зазначене узгоджується з пунктом 7 ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України, яким доповнено ст.12 ГПК України з набранням чинності наведеним Законом № 4212-VI.

Тому, на підставі ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України, вказані рішення Верховного суду України є обов'язковими для всіх судів України.

Крім того, вказана позиція знайшла відображення в п.5 ст.19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції Закону N 4212-VI, згідно з якою дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

Враховуючи, що суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування нараховані та підлягали сплаті після порушення ухвалою господарського суду Луганської області від 19.10.2005р. провадження у справі №20/167б про банкрутство відповідача, дія мораторію на виконання цих зобов'язань, з урахуванням штрафів та пені, не розповсюджується.

Нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій з усіх видів заборгованості за зобов'язаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється згідно з частиною першою статті 23 «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

З огляду на викладене, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області, м. Красний Луч Луганської області про стягнення з ПАТ «Завод «Красний Луч» суми основного боргу по внесках за період з 01.09.2011р. по 31.12.2012р. у розмірі 51 883,74 грн., штрафів в сумі 17 284,84 грн. та пені в сумі 3072,21грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

За результатами апеляційного провадження, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено неправильне застосування місцевим господарським судом норм матеріального права, що відповідно до ст. 104 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для скасування рішення господарського суду Луганської області від 25.06.2013р. (підписане 27.06.2013р.) у справі №913/1398/13 в частині відмови Управлінню Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі у задоволенні позовних вимог про стягнення з ПАТ «Завод Красний Луч» штрафів у сумі 17 284,84грн. та пені у сумі 3 072,21 грн., з прийняттям нового рішення про задоволення означених вимог.

В іншій частині рішення господарського суду Луганської області від 25.06.2013р. (підписане 27.06.2013р.) у справі №913/1398/13 підлягає залишенню без змін.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 49, 91, 99, 101, 102, 103, 104, 105, 116 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі Луганської області, м. Красний Луч Луганської області на рішення господарського суду Луганської області від 25.06.2013р. (підписане 27.06.2013р.) у справі №913/1398/13 - задовольнити частково.

Рішення господарського суду Луганської області від 25.06.2013р. (підписане 27.06.2013р.) у справі №913/1398/13 - скасувати в частині відмови Управлінню Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі, м. Красний Луч Луганської області у задоволенні позовних вимог про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Завод Красний Луч», м. Красний Луч Луганської області штрафів у сумі 17 284,84грн. та пені у сумі 3 072,21 грн.

Задовольнити позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі, м. Красний Луч Луганської області про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Завод Красний Луч» штрафів у сумі 17 284,84грн. та пені у сумі 3 072,21 грн.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод Красний Луч», м. Красний Луч Луганської області на користь Управління Пенсійного фонду України в м.Красному Лучі, м. Красний Луч Луганської області 17 284,84грн. штрафів та 3 072,21 грн. пені.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод Красний Луч», м. Красний Луч Луганської області в доход Державного бюджету України на рахунок 31214206783006, МФО 804013, код отримувача 37991503, одержувач - УДКСУ у м.Луганську, банк - ГУ ДКСУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, символ 206, 484,83грн. судового збору за розгляд позовних вимог в частині, що задоволена судом апеляційної інстанції.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод Красний Луч», м. Красний Луч Луганської області в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31218206782006, отримувач коштів Київське УК/Київськ.р-н/22030001, код отримувача 38034002, банк отримувача ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код класифікації доходів бюджету 22030001, 860,25 грн. судового збору за розгляд апеляційної скарги.

В іншій частині рішення господарського суду Луганської області від 25.06.2013р. (підписане 27.06.2013р.) у справі №913/1398/13 залишити без змін.

Доручити господарському суду Луганської області видати відповідні накази.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя: Н.М.Дучал

Судді: О.І. Склярук

Л.В. Ушенко

Надруковано 5 екз.: 1-позивачу, 1-відповідачу, 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЛО