Постанова № 33328845, 03.09.2013, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
812/6168/13-а
Номер документу
33328845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2013 року справа №812/6168/13-а

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Яманко В.Г., Васильєвої І.А., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2013 р. у справі № 812/6168/13-а (головуючий І інстанції Ірметова О.В.) за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного багатопрофільного підприємства "Хімреммонтаж" про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 15652,71 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

11 липня 2013 року Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного багатопрофільного підприємства "Хімреммонтаж" про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 15384,75 грн. та пені у розмірі 267,96 грн., всього 15652,71 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2013 року позовні вимоги задоволено частково(а.с.24-26). Суд першої інстанції стягнув з Приватного багатопрофільного підприємства "Хімреммонтаж" на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів несплачені адміністративно-господарські санкції у розмірі 15 384,75 грн. В решті позовних вимог відмовив.

Позивач не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови в стягненні суми пені подав апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі, позивач просив скасувати постанову суду першої інстанції в частині відмови в стягненні суми пені, як прийняту з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Позивач обґрунтував скаргу тим, що з вини відповідача не виконані вимоги чинного законодавства, щодо додержання встановленого нормативу та створення робочих місць для інвалідів, що обумовлює притягнення його до відповідальності за невиконання вимог чинного законодавства.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік від 31.01.2013 №1725 у відповідача у 2012 році повинно було працювати 2 штатних працівники-інваліди, на робочих місцях створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», проте в звіті зазначено, що фактично за рік кількість працівників-інвалідів становило 1 особу.

Згідно листа Алчевського міського центру зайнятості від 14.05.2013 №02/7-1240 Приватне багатопрофільне підприємство "Хімреммонтаж" в 2012 році не надавало інформацію щодо наявності вакансій або створення спеціалізованих робочих місць для інвалідів.

На підставі викладеного, сума несплачених адміністративно-господарських санкцій складає 15384,75 грн., сума пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій складає 267,96 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Предметом апеляційного оскарження є правомірність нарахування позивачем суми пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій.

Відмовляючи в задоволені позовних вимог в цій частині суд першої інстанції виходив з того, що підстави для нарахування пені відсутні відповідно до п.3.6 Порядку №223, оскільки відсутній факт погашення адміністративно-господарських санкцій.

Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції не погоджується, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 20 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

З аналізу зазначеної норми вбачається, що адміністративно-господарські санкції сплачуються самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, порушення нормативу щодо працевлаштування інвалідів відбулося в 2012 році, а тому граничний термін самостійної сплати адміністративно-господарських санкцій відповідно до вищезазначених вимог законодавства є 15 квітня 2013 року, тобто наступний рік за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 №223 затверджено Порядок нарахування пені та її сплати (далі - Порядок №223), який встановлює механізм нарахування пені підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, які використовують найману працю, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, передбачених Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Згідно п. 2.2 Порядку №223, пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Відповідно до п.3.1 Порядку №223, порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Згідно з п.3.3 Порядку №223, документами, що підтверджують невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів, є звіт за формою 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 N 42, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 за N 117/13384, рішення суду, акт перевірки відділенням Фонду роботодавця.

Відповідно до п.3.4 Порядку №223, нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

Згідно з п.3.6 Порядку №223, нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Відповідно до п. 3.7 Порядку №223, у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.

Таким чином, відповідно до приписів Порядку №223 нарахування пені здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій, який відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" є 16 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, по день сплати включно або відповідно до п. 3.7 Порядку №223 по день подання позову.

Відповідно до матеріалів справи, граничний термін самостійної сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" є 15 квітня 2013 року, позивач звернувся з позовом 11 липня 2013 року, а тому пеня відповідно до Порядку №223 підлягає нарахуванню за період з 16.04.2013 року по 11.07.2013 року, що спростовує висновки суду першої інстанції в цій частині.

Відповідно до розрахунку, який не є спірним в цій справі, сума адміністративно-господарських санкцій за порушення відповідачем вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" становить 15 384,75 грн., та пені за порушення терміну сплати вказаної суми адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2013 року по 11.07.2013 року складала 267,96 грн.

Відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Частиною другою наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

У зв'язку з тим, що відповідачем не було вжито усіх залежних від нього заходів щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів, інформацію про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом 2012 року до місцевому центру зайнятості не подано, колегія суддів приходить до висновку щодо обґрунтованості застосування адміністративно-господарських санкцій та пені за порушення терміну сплати штрафних санкцій.

На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 267,96 грн. підлягають задоволенню.

Стосовно вимог апеляційної скарги про повне скасування постанови суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що з врахуванням приписів ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення, а рішення суду першої інстанції в частині, що не оскаржена особою, яка подала апеляційну скаргу, не може бути скасовано або змінено апеляційним судом.

Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги позивача, скасування постанови суду першої інстанції в частині відмови в задоволені позовних вимог про стягнення пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 267,96 грн., з прийняттям постанови про задоволення позовних вимог в цій частині.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2013 р. у справі № 812/6168/13-а задовольнити частково.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2013 р. у справі № 812/6168/13-а в частині відмови в задоволені позовних вимог про стягнення пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 267,96 грн. скасувати.

Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного багатопрофільного підприємства "Хімреммонтаж" про стягнення пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 267,96 грн. задовольнити.

Стягнути з Приватного багатопрофільного підприємства "Хімреммонтаж" (ідентифікаційний код 32149321, 94204, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Советська, 4, р/р 26006422887, Луганська філія ВАТ акціонерного банку «Укргазбанк» м. Київ, МФО 32149321) на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (р/р 31219230700027, ГУ ДКСУ у Луганській обл., МФО 804013) пеню за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2013 року по 11.07.2013 року у розмірі 267,96 грн. (двісті шістдесят сім гривень 32 коп.).

В іншій частині постанову Луганського окружного адміністративного суду від 24 липня 2013 р. у справі № 812/6168/13-а залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Е.Г.Казначеєв

Судді В.Г.Яманко

І.А.Васильєва