Постанова № 33327677, 03.09.2013, Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
03.09.2013
Номер справи
193/1049/13-а
Номер документу
33327677
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЄУН 193/1049/13-а

Провадження № 2-а/193/30/13

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

П О С Т А Н О В А

03 вересня 2013 року Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі:

судді Шумської О.В.

при секретарі Кірєєвій Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Софіївка цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації про перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення та визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації неправомірними,

В С Т А Н О В И В:

06 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації про перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення та визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації неправомірними і просить визнати дії відповідача при нарахуванні та виплаті позивачу сум щорічної допомоги на оздоровлення неправомірними, такими, що суперечать ст. 48 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача здійснити дії по перерахунку та виплаті недоплаченої позивачу сум щорічної допомоги на оздоровлення за 2012-2013 року як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії в розмірі 8996 грн. та забезпечити нарахування та виплату такої допомоги в подальшому.

Позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує, на задоволенні позову наполягає, просить справу розглянути без його участі, про що надав до суду відповідну заяву.

Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації надали суду заяву про розгляд справи за відсутності їхнього представника та письмові заперечення на позов, в яких зазначили, що вважають вимоги позивача безпідставними, оскільки відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ передбачено виплату допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Зазначену допомогу позивач отримав за 2012 рік - 90,00 грн. (11.02.2013 року), за 2013 рік - 90,00 грн. (14.05.2013 року).

Згідно рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 Конституційний Суд України встановив, що конституційні принципи правової держави та верховенства права, а також визнані найвищої юридичної сили Конституції України, норма якої є нормами прямої дії, зобов'язують суди під час розгляду справ керуватися основними засадами судочинства, передбаченими ч. 3 ст. 129 Конституції України, іншими засадами судочинства в судах окремих судових юрисдикцій, якщо вони визначені законом (ч. 4 ст. 129 Основного Закону України). Зокрема, діяльність судів адміністративної юрисдикції під час розгляду справ , що виникають із спорів про соціальний захист окремих категорій громадян, здійснюється відповідно до такої засади судочинства, як законність, за якою суд вирішує справи згідно з Конституцією та Законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, також застосовує інші нормативно-правові акти (п.п. 1,2 ч. 1 ст. 9 КАС України).

Відповідно до ст. 13 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам, та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Зазначені положення даного Закону № 796-ХІІ, а саме в ст. 62, зазначено, що роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форми власності.

Стаття 67 цього ж закону регулює порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, а саме конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до змін індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Оскільки порядок застосування цього закону визначається Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковим для виконання, 26 липня 1996 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» якою були затверджені конкретні розміри щорічної допомоги на оздоровлення.

Вищевказана постанова в частині підпункту «є» пункту першого втратила чинність після прийняття Постанвои Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року, якою встановлені нові розміри щорічної допомоги на оздоровлення.

Згідно до вказаної постанови, учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи I категорії (яким є позивач) передбачена щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 90,00 гривень.

На виконання ст. 62 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова № 936 від 20 серпня 2005 року «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» п. 3 якої передбачено, що виплата компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка.

Згідно п.п. 1, 2, 4 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом.

Будь які зобов'язання, взяті юридичними особами, за кошти державного бюджету України, без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень, встановленим цим кодексом, та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями.

На підставі вищевикладеного вбачається, що у нашому випадку щодо стягнення щорічної допомоги на оздоровлення потерпілому від Чорнобильської катастрофи І категорії, повинна застосовуватися Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громаданам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Перевіривши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги позивача, в межах заявлених ним позовних вимог, підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області оскільки має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія-1), що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 від 21 лютого 2012 року (а.с. 7 зворот) та не заперечується відповідачем.

Позивач 23 липня 2013 року звернувся до Управління праці і соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з заявою про нарахування та виплату одноразової допомоги на оздоровлення в розмірі 4-ох мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за 2012-2013 роки, проте листом Управління праці і соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 30 липня 2013 року, вих. № 1832/08-15, йому було повідомлено, що одноразова допомога на оздоровлення виплачується відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громаданам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії - 90,00 гривень.

Згідно статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС першої категорії у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

У 2012-2013 роках змін та доповнень до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не вносилось та не приймалося. Тому ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діє в редакції, яка була до внесення відповідних змін Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", та передбачає виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі кратному мінімальній заробітній платі.

Статтею 70 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" надано право Кабінету Міністрів України у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Тому, з огляду на вказану норму матеріального права, Кабінет Міністрів України у 2012-2013 роках мав право встановити розмір соціальних виплат, в тому числі і розмір щорічної допомоги, на оздоровлення, оскільки вказана допомога визначається залежно від розміру мінімальної заробітної плати. В той же час, наданим правом Кабінет Міністрів України у 2012-2013 роках не скористався, розміру таких соціальних виплат на 2012-2013 рік, не встановив.

Таким чином, відповідач повинен був діяти у відповідності до вимог Закону № 796 і у 2012-2013 роках сплатити позивачу належну до виплати щорічну допомогу на оздоровлення за 2012-2013 роки у відповідності до ст. 48 зазначеного Закону, а не в розмірах, передбачених Постановою КМУ від 12 липня 2005 року № 562.

Крім цього, частиною 5 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту громадян.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936 "Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що виплата таких компенсацій та допомог провадиться управліннями праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадян та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (п. 4 Порядку).

Крім того, приймаючи до уваги завдання адміністративного судочинства та компетенцію адміністративного суду, який не наділений правом визначати розмір виплати допомоги замість суб'єкту владних повноважень, оскільки це є виключною компетенцією суб'єкта владних повноважень, тому суд вважає, що у задоволені позовних вимог щодо стягнення конкретної суми позивачу слід відмовити.

На підставі викладеного, ст. ст. 2, 4, 6, 8, 9, 19, 69, 94, 102, 104, 159, 160, 163, КАС України, ст. 48 Закону України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації про перерахунок і виплату щорічної допомоги на оздоровлення та визнання дій Управління праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації неправомірними - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці і соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області при нарахуванні та виплаті позивачу сум щорічної допомоги на оздоровлення неправомірними, такими, що суперечать ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Софіївської районної державної адміністрації Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплатити недонараховані суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2012-2013 роки з розрахунку 4-х мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.

Витрати по сплаті судового збору віднести на рахунок держави.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнення за 2012 рік.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Софіївський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя