Рішення № 33312858, 30.08.2013, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
30.08.2013
Номер справи
908/2521/13
Номер документу
33312858
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 20/73/13

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.08.2013 Справа № 908/2521/13

За позовом Запорізького міжрайонного екологічного прокурора (69037, м. Запоріжжя, вул. Миру, 5) в інтересах держави - в особі:

позивачі: 1. Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)

2. Інспекція з благоустрою м.Запоріжжя Запорізької міської ради (690375, м. Запоріжжя, вул.Зелінського, 3)

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (69120, АДРЕСА_1)

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

1.ОСОБА_4 (69035, АДРЕСА_2)

2.Приватне підприємство "Саліан" (69059, м.Запоріжжя, вул.Парамонова, буд.4).

про зобов'язання демонтувати самочинно встановлені літні майданчики

Суддя Гандюкова Л.П.

Представники сторін:

Від прокурора - Борін А.Б. (службове посвідчення № 011303);

Від позивача-1 - Васильєв О.О. (дов. № 01/02-17/02513 від 19.08.2013 р.);

Від позивача-2 - Васильєв О.О. (дов. № 324 від 28.05.2013 р.);

Від відповідача - не з'явився;

Від третіх осіб - не з'явилися;

СУТЬ СПОРУ:

Заявлений позов про зобов'язання відповідача демонтувати самочинно встановлені літні майданчики (збірно-розбірні конструкції на дерев'яних підпорках, в яких розташовані дерев'яні столи та стільці), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_3 (накопичувальний майданчик на причалі ім. Т.Г. Шевченка).

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 24.07.2013р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/2521/13, справі присвоєно номер провадження 20/73/13, справу призначено до розгляду на 07.08.2013р. Ухвалою від 07.08.2013р. на підставі ст.77 ГПК України розгляд справи відкладено на 19.08.2013р. Ухвалою суду від 19.08.2013р. в порядку ст.27 ГПК України до участі у справі залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

ОСОБА_4 та Приватне підприємство "Саліан", розгляд справи відкладено на 30.08.2013р.

30.08.2013р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Від прокурора 30.08.2013р. надійшла заява в порядку ст.22 ГПК України, відповідно до якої прокурор просить викласти прохальну частину позовної заяви в наступній редакції: зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_1) демонтувати самочинно встановлені літні майданчики (збірно-розбірні конструкції на дерев'яних підпорках, в яких розташовані дерев'яні столи та стільці), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_3, №3 підпірна стінка з майданчиком інв.№0388), стягувач - Запорізька міська рада (69105, м.Запоріжжя, пр.Леніна, ідентифікаційний код 02140892).

Заява прокурора в порядку ст.22 ГПК України прийнята судом до розгляду.

Позов мотивовано тим, що проведеною Запорізькою міжрайонної екологічною прокуратурою перевіркою встановлено, що ФОП «ОСОБА_1» самовільно розміщено комплекс з п'яти літніх майданчиків за адресою: АДРЕСА_3, які відповідно відносяться до стаціонарних тимчасових споруд. Відповідно до п.п.2.1, 2.2, 2.31 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., замовник, що має намір встановити тимчасову споруду (ТС), звертається до відповідного виконавчого органу із заявою про можливість розміщення такої споруди. Підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Розміщення ТС самовільно забороняється. Відповідно до листа Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради упродовж 2011-2013 років звернення із приводу надання паспортів прив'язки на тимчасові споруди за вказаною адресою не надходили, паспорти не видавались. Рішенням Запорізької міської ради від 27.03.2013р. №33 затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Запоріжжя. Відповідно до п.2 цього рішення до затвердження Комплексної схеми розміщення ТС у місті Запоріжжі, розміщення пересувних ТС здійснюється згідно з Порядком відведення місць для розміщення засобів пересувної дрібно-роздрібної торговельної мережі та сфери послуг, затвердженому рішенням міськради від 27.03.2013р. №19. Пунктами 4.1, 5.1 цього Порядку передбачено звернення із заявою до районної адміністрації про можливість розміщення засобу пересувної мережі для одержання висновків Комісії, розпорядження районної адміністрації про відведення місця для розміщення засобу пересувної мережі та укладення договору. Згідно з листом районної адміністрації Орджонікідзевського району згода на розміщення літніх майданчиків у м.Запоріжжя по АДРЕСА_3, жодному із суб'єктів підприємницької діяльності не надавалася, договір не укладався. Крім того, земельні ділянки за вказаною адресою для розміщення зазначених об'єктів також не надавалися. Оскільки дозвільні документи на встановлення та функціонування тимчасових споруд літніх майданчиків відсутні, вони підлягають демонтажу. Самовільне розміщення тимчасових споруд негативно впливає на благоустрій міста і утримання в належному стані його території, порушує права і свободи територіальної громади міста. На підставі викладеного, ст.121 Конституції України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст.20,36 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р., Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 27.03.2013р. №33, Порядку відведення місць для розміщення засобів пересувної дрібно-роздрібної торговельної мережі та сфери послуг, затвердженому рішенням Запорізької міської ради від 27.03.2013р. №19, Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням міськради №41 від 22.06.2011р, прокурор просить позов задовольнити. Позивачі підтримали позов у повному обсязі.

Відповідач у судові засідання не з'являвся, письмовий відзив та витребувані судом документи не надав. Про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, ухвали суду направлялися на адресу ФОП ОСОБА_1, вказану у позовній заяві та витязі з ЄДРПОУ: АДРЕСА_1 (а.с. 107). Будь-яких клопотань, заяв від відповідача не надходило.

Згідно з п.п.3.9.1, 3.9.2 пункту 3.9 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Представники третіх осіб у судове засідання 30.08.2013р. також не прибули, письмових пояснень та витребуваних судом документів від них не надходило.

Суд визнав можливим розглянути справу на підставі ст.75 ГПК України у відсутність представників відповідача та третіх осіб за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, оглянувши в судовому засіданні оригінали доказів та вислухавши пояснення прокурора, представників позивачів, суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі договору купівлі-продажу від 26.06.2012р. ОСОБА_4 (Покупець, третя особа-1) придбав у приватну власність нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_3, а саме: №3 підпірну стінку з майданчиком інв.№0388 із мережею електропостачання та водопостачання. Об'єкт розташований на земельній ділянці площею 2318 кв.м., яка перебуває у державній власності. Згідно з витягом ТОВ "ЗМБТІ" №35001345 від 31.07.2012р. за ОСОБА_4 зареєстровано право приватної власності на вказаний об'єкт (а.с.53-58).

За договором оренди нерухомого майна від 29.11.2012р. ОСОБА_4 передав зазначене майно в оренду Приватному підприємству "Саліан" (третя особа-2) строком на 35 місяців - по 28 жовтня 2015р. (а.с.59-62). ПП "Саліан" згідно з договором суборенди нерухомості №02/04 від 02.04.2013р. передало нерухоме майно: №3 підпірна стінка з майданчиком інв.№0388, площа 275,6 кв.м, 2295,0 кв.м., що розташоване за адресою: АДРЕСА_3, у користування фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 (відповідач). При цьому, строк дії договору суборенди, відповідно до його умов, закінчується 01 серпня 2013 року (а.с.37-41).

10.07.2013р. Інспекцією з благоустрою Запорізької міської ради складено Акт №1007 від 10.07.2013р., згідно з яким виявлено самовільно розміщений об'єкт, а саме: комплекс літніх майданчиків (збірно-розбірні конструкції на дерев'яних підпірках, в яких розташовані дерев'яні столи та стільці), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_3, підпірна стінка з майданчиком. В акті зазначено, що документи, які надають право розміщення об'єкта відсутні, що є порушенням законодавства у сфері благоустрою. Додатком до акту є фотоматеріали із зображенням указаних об'єктів. Відповідно до акту, його складено у присутності ОСОБА_1, що користується об'єктом на підставі договору суборенди, яка виклала в акті свої письмові пояснення та отримала його копію під підпис. Інспекцією видано ОСОБА_1 припис щодо усунення виявленого порушення, який вручено їй особисто та прийнято останньою до виконання.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців АГ№264463 від 28.08.2013р., ОСОБА_1 з 23.03.2010р. зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, вид економічної діяльності: роздрібна торгівля поза магазинами (а.с.107).

Запорізький міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду з даним позовом в інтересах держави в особі позивачів: Запорізької міської ради та Інспекції з благоустрою м. Запоріжжя Запорізької міської ради та просить суд зобов'язати ФОП ОСОБА_1 демонтувати самочинно встановлені літні майданчики.

Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, пояснення сторін, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи спір та досліджуючи зазначені питання, суд враховує наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів із покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

До об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д)кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3)території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору (ч.1 ст.13 Закону).

Пунктом 5 ст.16 цього Закону визначено, що на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.

Згідно з п.4 ч.1 ст.42 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягуються особи, винні у порушенні правил благоустрою територій населених пунктів.

Статтею Закону України «Про благоустрій населених пунктів» встановлено, що правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до п.п.1.3, 1.4 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.20.2011р., тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Стаціонарна ТС - споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв.м.

Згідно з п.п.2.1, 2.2 цього Порядку підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

За змістом п.2.6 для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:

- схему розміщення ТС (додаток 1);

- ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат;

- схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України";

- технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.

Зазначені документи замовником отримуються самостійно.

Паспорт прив'язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви. Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. Відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається (п.п.2.7,2.20, 2.21 Порядку).

Відповідно до п.п.2.30, 2.31 Порядку у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу. Розміщення ТС самовільно забороняється.

Згідно з листом Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради від 27.05.2013р. №2400 (а.с.35) упродовж 2011-2013 років звернення з приводу оформлення паспортів прив'язки на тимчасові споруди по АДРЕСА_3 не надходили, відповідні паспорти не видавалися.

Рішеннями Запорізької міської ради від 27.03.2013р. за №19 та №33 затверджено Порядок відведення місць для розміщення засобів пересувної дрібно-роздрібної торговельної мережі та сфери послуг (далі Порядок №19) та Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території міста Запоріжжя (далі - Порядок №33).

Відповідно до п.1.4 Порядку №33 літній майданчик для харчування - пункт громадського харчування, замощена чи асфальтована ділянка (частина території) об'єкту благоустрою, який розташовується біля закладів ресторанного господарства та стаціонарних ТС, має обладнання та конструкції, що легко демонтуються, з терміном функціонування з 1 квітня по 1 листопада, і є пересувною ТС.

У пункті 2 Порядку №33 встановлено: до затвердження Комплексної схеми розміщення ТС в місті Запоріжжі, розміщення пересувних ТС (літніх майданчиків для харчування) здійснювати відповідно до Порядку, затвердженого рішенням міської ради від 27.03.2013р. №19.

Згідно з п.4.1 Порядку №19, замовник, який має намір встановити засіб пересувної мережі, звертається до районної адміністрації за місцем передбачуваного розміщення засобу пересувної мережі з заявою у довільній формі про можливість розміщення засобу пересувної мережі, з визначенням виду діяльності та асортименту товару, виду засобу пересувної мережі, необхідної площі об'єкту благоустрою, режиму роботи.

Відповідно до п.п.4.3, 4.8, 4.9 Порядку №19, представлений пакет документів протягом 10 робочих днів із дня подання заяви розглядається Комісією по упорядкуванню роботи об'єктів сфери обслуговування. На підставі висновків Комісії голова районної адміністрації протягом 10 робочих днів з дати отримання висновків видає Розпорядження про затвердження висновків комісії, відведення місця для розміщення засобу пересувної мережі та укладення договору про закріплення та утримання об'єктів благоустрою в належному стані. Протягом 5 робочих днів із дня видачі Розпорядження відповідний підрозділ районної адміністрації готує копію Розпорядження, два примірника договору про закріплення та утримання об'єктів благоустрою в належному стані, реєструє Розпорядження в окремому журналі реєстрації, видає копію Розпорядження заявнику під розпис, підписує у замовника обидва примірника Договору та видає один із них замовнику.

Пунктами 5.1, 8.4, 8.5 Порядку №19 встановлено, що засіб пересувної мережі розміщується виключно на підставі Розпорядження та укладеного Договору і у визначеному місці. Розміщення засобів пересувної мережі самовільно забороняється. Самовільно встановлені засоби пересувної мережі підлягають демонтажу у встановленому порядку. Самовільне розміщеними засобами пересувної мережі визнаються засоби пересувної мережі, які розміщені з порушенням цього Порядку.

Відповідно до листа голови районного адміністрації по Орджонікідзевському району міста Запоріжжя від 08.04.2013р. №01-10/0623 «Про надання інформації» (а.с.31-32) повідомлено, що вирішення питання розміщення літнього майданчику можливо тільки після надання згоди землекористувача ділянки, на які передбачається розміщення об'єкту та позитивного висновку санітарно-епідеміологічної експертизи про його відповідність нормам діючого санітарного законодавства. Повного пакету документів на функціонування літніх майданчиків за адресою АДРЕСА_3, представлено не було, тому згоди на їх розміщення жодному із суб'єктів підприємницької діяльності не надавалося та відповідні договори не укладалися.

29.08.2013р. Інспекцією з благоустрою Запорізької міської ради складено Акт перевірки стану благоустрою накопичувального майданчику за адресою АДРЕСА_3 у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, згідно з яким на момент перевірки і розгляду спору в суді продовжується здійснення підприємницької діяльності на самовільно розміщених об'єктах.

Вищенаведеними матеріалами справи підтверджується факт самовільного встановлення тимчасових споруд - літніх майданчиків за адресою: АДРЕСА_3, які на час вирішення спору не демонтовані та, з урахуванням викладеного, підлягають демонтажу. ФОП ОСОБА_1 припис Інспекції з благоустрою Запорізької міської ради не виконано.

За змістом статті 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо із актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст.13 ЦК України визначено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.

Статтею 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах, визначених законом повноважень, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

За приписами статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень. Відповідно за статтею 18 вказаного Закону відносини органу місцевого самоврядування з підприємствами, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній та на податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органом місцевого самоврядування законом.

Згідно з ч.ч.1, 4 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

На підставі викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, основані на приписах чинного законодавства та підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

Керуючись ст.ст.22, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (69120, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) демонтувати самочинно встановлені літні майданчики (збірно-розбірні конструкції на дерев'яних підпорках, в яких розташовані дерев'яні столи та стільці), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_3 (№3 підпірна стінка з майданчиком інв.№0388), стягувач - Запорізька міська рада (69105, м.Запоріжжя, пр.Леніна, ідентифікаційний код 02140892). Видати наказ.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (69120, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м.Запоріжжя (Орджонікідзевський район), код бюджетної класифікації 22030001, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, р/р 31215206783007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409) суму 1147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Повне рішення складено (підписано) 04.09.2013р.

Суддя Л.П.Гандюкова

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення (підписання) у повному обсязі.