Постанова № 33302735, 05.09.2013, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
05.09.2013
Номер справи
623/2999/13-а
Номер документу
33302735
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер справи 623/2999/13-а

Номер провадження 2-а/623/150/2013

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2013 року Ізюмський міськрайонний суд в Харківській області

в складі головуючого - судді: Вергун І. В.

при секретарі: Ардашевій Я. В.

за участю судового розпорядника: Ісаєва О. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізюмі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, відновлення порушуваного права, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів з клопотанням про поновлення строку подання, -

В с т а н о в и в :

В серпні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі про визнання протиправними дій та бездіяльності, відновлення порушуваного права, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів з клопотанням про поновлення строку подання.

Позивач посилається на те, що постановою Ізюмського міськрайонного суду від 20 липня 2011 року у справі № 2016/2-а-5519/11, позов задоволено частково, визнано дії управління ПФ в Ізюмському районі по невиконанню з 01.01.2011 року приписів ст.. 51 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобільської катастрофи», що призвели до порушення прав ОСОБА_2 як особи, віднесеної до категорії 2, на своєчасне нарахування та отримання в належних розмірах додаткової пенсії.

Зобов'язано УПФ в Ізюмському районі провести ОСОБА_2 перерахунок відповідно до ст. 51 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком , виходячи із законодавчо встановленого розміру мінімальної пенсії за віком, та провести виплату належних сум відповідно до закону , з 01.01.2011 року по 18.06.2011 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду постанову Ізюмського міськрайонного суду від 20 липня 2011 року залишено без змін.

Оскільки відповідач не виконує вказане судове рішення, просить суд:

Прийняти та задовольнити клопотання про поновлення строку подання позову з червня 2011 року.

Визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо невиконання судового рішення про зобов'язання вчинити дії, а саме - постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 20.07.2011 року у справі № 2016/2-а-5519/11 року про визнання незаконними дій відповідача по невиконанню з 01.01.2011 року приписів ст. 51 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» що призвело до порушення прав особи віднесеної до категорії 2, на своєчасне нарахування та отримання в належних розмірах додаткової пенсії, та зобов'язання провести перерахунок відповідно до ст.. 51 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи із законодавчо встановленого розміру мінімальної пенсії за віком, та провести виплату належних сум відповідно до закону з 01.01.2011 року по 18.06.201 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправними дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, щодо зміни умов пенсійного забезпечення, а також нездійснення заходів щодо виділення бюджетних коштів на виплату додаткової пенсії визначеної Законом та чинним і обов'язковим до виконання судовим рішенням.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 12582514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, здійснити розрахунок і виплату належної до видачі на виконання судового рішення та відповідно до ст.. 51 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи із законодавчо встановленого розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного частиною 1 статі 28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням виплачених сум - у розмірі: 635,46 грн. за період з 01.01.2011 року по 18.06.2011 року; 1627,20 грн. за 2011 рік; 3032,40 грн. за 2012 рік; 1877,40 грн. за 2013 рік без урахування передбачених законом інших доплат, задовольнити клопотанням та прийняти постанову в цій частині позовних вимог до закінчення судового розгляду.

Стягнути з державного органу Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2 , інд. 64309, грошові кошти, а саме: недоплаченої додаткової пенсії( з урахуванням виплаченої суми) на виконання постанови Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 20.07.2011 року у справі № 2016/2-а5519/11- у розмірі 635,46 грн. за період з 01.01.2011 року по 18.06.2011 року; 1627,20 грн. за 2011 рік; 3032,40 грн. за 2012 рік; 1877,40 грн. за 2013 рік без урахування передбачених законом інших доплат.

Задовольнити заяву про звернення постанови до негайного виконання.

Зобов'язати суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області, код 22682514, м. Ізюм, пр-т Леніна 2, інд. 64309, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідач в судове засідання не з'явився про час і місце розгляду справи повідомлявся

належним чином, заперечень проти позову суду не надсилав.

Суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у справі доказів, що відповідає вимогам частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства.

Судовим розглядом встановлено, що постановою Ізюмського міськрайонного суду

від 20 липня 2011 року у справі № 2016/2-а-5519/11, позов задоволено частково, визнано дії управління ПФ в Ізюмському районі по невиконанню з 01.01.2011 року приписів ст. 51 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобільської катастрофи», що призвели до порушення прав ОСОБА_2 як особи, віднесеної до категорії 2, на своєчасне нарахування та отримання в належних розмірах додаткової пенсії.

Зобов'язано УПФ в Ізюмському районі провести ОСОБА_2 перерахунок відповідно до ст. 51 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» додаткової пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком , виходячи із законодавчо встановленого розміру мінімальної пенсії за віком, та провести виплату належних сум відповідно до закону, з 01.01.2011 року по 18.06.2011 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою від 19 грудня 2011 року колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду постанова Ізюмського міськрайонного суду від 20.07.2011 року у справі № 2016/2-а-5519/11 залишена без змін.

27.07.2012 року державним виконавцем відділу ДВС Ізюмського МРУЮ Харківської області відкрито виконавче провадження ( ВП № 33622001 а.с. 8).

14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято закон № 3491 « Про внесення змін до Закону України « Про державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19 червня 2011 року.

Пунктом 7 частини 1 цього Закону « Прикінцеві положення Закону « Про Державний бюджет України на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39,50,51,52,54 закону « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік.

З аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розміру виплат указаної категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання вимог Закону від 14 червня 2011 року № 3491- VI « Про внесення змін до Закону « Про Державний бюджет України на 2011 рік» 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 « Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.

Конституційний суд України рішенням від 26 грудня 2011 року № 20- рп/2011 дійшов висновку, що пункт 4 розділу VIІ « Прикінцеві положення» закону встановлює механізм реалізації положень Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не суперечить статті 75, пункту 3 частини 1 статті 85, статті 95 Конституції України.

Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику , в тому числі за рахунок коштів державного бюджету України.

Відповідно до положень Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначення порядку та розмірів соціальних виплат, віднесено до відання Кабінету міністрів України.

Відповідно до правової позиції Конституційного суду України викладеної в рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 р, передбачені законами соціально -економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів всього суспільства. Крім того такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз національній безпеці України, що згідно з частиною 1 статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Отже зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.

Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються зокрема принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно - правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного Кодексу України, Закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України, таку правову позицію надано рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року справа № 3-рп/2012 року.

Оскільки відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України ( частина 2 статті 19), тому відсутні підстави для задоволення позову.

Між тим, згідно з ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлений шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд виходячи з наведеного вважає необхідним застосувати до спірних правовідносин ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже враховуючи дату звернення з адміністративним позовом 12 серпня 2013 року, шестимісячний строк на звернення до суду, суд зазначає, що позивачем порушений встановлений законом строк звернення до суду.

Відповідно до частини 1 статі 100 Кодексу адміністративного судочинства, адміністративний позов , поданий після закінчення строків, установлених законом залишається без розгляду, якщо суд на підставі та доданих до неї матеріалів не знайде підстав визначення причин пропуску строку звернення до суду поважними, про що постановляється ухвала.

З матеріалів справи таких підстав не вбачається, доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом , позивачем не надано.

Керуючись ст.ст. 10-18,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, рішеннями Конституційного Суду України № 20-рп/2011, № 3-рп/2012 року, суд, -

п о с т а н о в и в :

Відмовити ОСОБА_2 в позові до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, відновлення порушуваного права, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів з клопотанням про поновлення строку подання.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Ізюмського міськрайонного суду І. В. Вергун