Постанова № 33301488, 27.08.2013, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.08.2013
Номер справи
805/11869/13-а
Номер документу
33301488
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2013 р. Справа №805/11869/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 годин 55 хвилин

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., при секретарі судового засідання Ковальському А.В.;

за участі представників сторін:

позивача - Філімонова О.Л.;

відповідача - Костенко Н.І., Бакана М.П.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до державного підприємства "Орджонікідзевугілля" в особі структурного підрозділу "Шахта "Полтавська" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

В С Т А Н О В И В:

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості звернулось до суду із адміністративним позовом до державного підприємства "Орджонікідзевугілля" в особі структурного підрозділу "Шахта "Полтавська" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт по проведенню вентиляційного штреку дільниці №144-363м, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що під час проведення планової перевірки дільниці ПД №1440363м виявлено 17 порушень нормативно-правових актів з охорони праці (охорони надр), з яких 6 створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) в якому попереджено відповідача у необхідності негайного зупинення робіт з проведення вентиляційного штреку №144-363м. Відповідач від негайного зупинення робіт з проведення вентиляційного штреку №144-363м відмовився, що стало підставою позивача для звернення до суду з адміністративним позовом.

У судовому засіданні, яке відбулося 27 серпня 2013 року, представник позивача пояснив, що порушення, зазначені в акті перевірки, які стали підставою для подання адміністративного позову, перестали існувати. Проте до територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості не надані відповідні докази. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні представник позивача надав письмове пояснення про те, що на теперішній час всі порушення, зазначені в акті перевірки, які стали підставою для подання адміністративного позову, перестали існувати або усунуті, представником позивача ці обставини не заперечуються. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

14 червня 2013 року наказом територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області № 023-317 «Про проведення планових та всебічних перевірок» на державному підприємстві "Орджонікідзевугілля" в особі структурного підрозділу "Шахта "Полтавська" було призначено проведення планової перевірки стану охорони праці і промислової безпеки згідно затвердженого графіка планових перевірок на 3 квартал 2013 року (а.с. 11).

18 червня 2013 року Центральною державною регіональною гірничотехнічною інспекцією у вугільній промисловості видано направлення на проведення перевірки № 023-2-112 (а.с. 12).

8 серпня 2013 року територіальним управлінням Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості складений акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №023-2-04-6/8 (далі Акт), яким встановлено 17 порушень вимог законодавства (а.с. 13-14).

Шість з зазначених в акті перевірки порушень позивач вважає такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- по північному квершлагу гор.363м ПК3 прогнила межрамна затяжка на двох рамах, є вивал гірничої маси (п.1.гл.6.р.V. правил безпеки у вугільних шахтах. НПАОП 10.0-1.01- 10);

- по північному квершлагу гор.363м на момент перевірки відсутня вода у пожаро-зрошувальному трубопроводі (п.7.гл.3.р.ІХ. правил безпеки у вугільних шахтах. НПАОП 10.0-1.01-10);

- наднормативне відставання пожаро-зрошувальному трубопроводі становить 55 м, відсутні пожарні рукава (п.7.гл.3.р.ІХ. правил безпеки у вугільних шахтах. НПАОП 10.0-1.01-10);

- на заїзді дільниці розірвана межперьевая тяга (п.4.гл.3.р.VІІ. правил безпеки у вугільних шахтах. НПАОП 10.0-1.01-10);

- на ПК1 +10 на металоарочних кріплень встановлено по одній з'єднувальної скоби (п.5. гл.3.р.V. правил безпеки у вугільних шахтах. НПАОП 10.0-1.01-10);

- на 9 забійних рамах металоарочних кріплень встановлено по одній з'єднувальної скоби (п.5. гл.3.р.V. правил безпеки у вугільних шахтах. НПАОП 10.0-1.01-10).

У судовому засіданні представником відповідача надано пояснення в якому він визнав вимоги позивача, проте зазначив, що згідно з актом перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 23серпня 2013 року № 023-2-4-17/8 СП «Шахта «Полтавська», щодо перевірки виконання припису № 023-2-4-6/8 від 8 серпня 2013 року визначено, що раніш виданий припис № № 023-2-4-6/8 від 8 серпня 2013 року виконано.

Представником позивача у судовому засіданні, дані обставини не заперечувались.

При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 4 статті 43 Конституції України, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.

Статтею 38 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон №2694), передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до пункту 1 «Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.

Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Згідно пункту 6 Положення Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.

Відповідно до пункту 1 «Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області», затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України №186-к від 2 грудня 2011 року Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України та їй підпорядковується.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2694, охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Згідно з частини 1 статті 6 Закону № 2694, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.

Частиною 1 статті 13 Закону № 2694, визначено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

За приписами статті 27 Закону №2694, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.

Відповідно до пункту 1.4 розділу І «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, (далі - Положення) заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).

Пунктом 2.26 розділу ІІ Положення, встановлено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.

Згідно із абзацом 1 частини 5 статті 4 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V, в редакції Закону України №406-VII від 04.07.2013, «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Отже, заборона виконання робіт допускається лише у разі наявності порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, на час прийняття відповідного судового рішення за результатами розгляду справи.

Судом встановлено, що всі порушення, зазначені в пунктах 2.3, 2.4, 3.1, 3.2, 3.5, 3.8 акту, які стали підставою для подання адміністративного позову, на момент прийняття постанови відсутні.

Таким чином, позовні вимоги територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до державного підприємства "Орджонікідзевугілля" в особі структурного підрозділу "Шахта "Полтавська" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду не підлягають задоволенню.

Питання розподілу судових витрат вирішити в порядку, встановленому статтями 88, 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 88, 94, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову, - відмовити повністю

Стягнути з територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області Центральної державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості (адреса: 86406, Донецька область, м. Єнакієве, пр. Гірників, 44, код ЄДРПОУ 37968280) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 34 (тридцять чотири) гривні 41 копійка.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 27 серпня 2013 року, в присутності представників сторін.

Постанову складено у повному обсязі 2 вересня 2013 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Бабіч С.І.