Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 серпня 2013 р. Справа № 805/9506/13-а
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Ясинуватського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 929,77 грн. за період з 26.05.2009 року по 11.07.2009 року, -
ВСТАНОВИВ:
Ясинуватський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Ясинуватський МЦЗ, позивач) звернувся до суду з позовною заявою до фізичної особи ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, відповідач) про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 929,77 грн. за період з 26.05.2009 року по 11.07.2009 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 під час реєстрації та перебування на обліку у якості безробітного виконувала роботи у Вагонному депо Донецьк Донецької залізниці, що є підставою для стягнення суми виплаченої допомоги по безробіттю. За таких обставин, позивач просить у судовому порядку стягнути з відповідача наведену суму.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату та час проведення судового засідання належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, заперечень проти позову та заяву про розгляд справи без його участі не направив, був повідомлений про дату та час проведення судового засідання належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідач ОСОБА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, місце проживання - АДРЕСА_1
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до Ясинуватського міського центру зайнятості з метою пошуку роботи.
Згідно із заявою відповідача від 03.02.2009 року, вона просила надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до Законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Також, ОСОБА_1 зазначила, що на час подання заяви не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугою років (а.с. 15).
Вказала, що у разі подання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку в службі зайнятості, зобов'язується добровільно повернути зайво виплачене їй матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Згідно персональної картки НОМЕР_2 відповідач зазначений як безробітний, останнє місце роботи - ТОВ «Інвестстрой» із датою звільнення 02.09.2008 року. Відмітки про зайнятість у 6 розділі персональної картки - не зазначена (а.с. 7).
ОСОБА_1 був присвоєний статус безробітного та розпочата виплата допомоги по безробіттю з 10.02.2009 року, що підтверджується Витягом з наказів про прийнятті рішення по особі: ОСОБА_1 (а.с. 5).
Відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219 (чинного на момент подання відповідачем заяви на надання статусу безробітного та отримання допомоги) громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку, у тому числі: з дня: працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Наведена норма також кореспондується з викладеним у п. 1 ч.1 ст. 31 Закону України від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття».
Згідно до пп. «а» п.3 ст.1 Закону України від 1 березня 1991 року № 803-XII «Про зайнятість населення», який був чинний на момент звернення відповідача до Центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного та виплату допомоги по безробіттю, встановлено, що працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, належать до зайнятого населення.
За результатами розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове держане страхування на випадок безробіття» та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. № 7-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248, Ясинуватським МЦЗ було здійснено електронний обмін інформацією з Державною податковою адміністрацією України, яка повідомила про те, що ОСОБА_1 в період знаходження на обліку як безробітної (з 10.02.2009 року по 04.11.2009 року) виконувала роботи у Вагонному депо Донецьк Донецької залізниці з 01.05.2009 року по 30.09.2009 року.
З метою перевірки достовірності цієї інформації Ясинуватським МЦЗ було направлено запит від 22.02.2010 року за вих. № 125 до Вагонного депо Донецьк Донецької. З наданої відповіді від 03.03.2010 року № 4354 підтверджена інформація про отримання ОСОБА_1 за договором заробітної плати в період з 01.05.2009 року по 30.09.2009 року в сумі 6 281,89 грн.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
18.03.2010 року позивачем прийнято наказ № 38 про повернення ОСОБА_1 переплаченої допомоги по безробіттю за період з 26.05.2009 року по 11.07.2009 року у розмірі 1029,77 грн.
Листом від 24.03.2010 року № 176 Ясинуватський міський центр зайнятості звернувся до ОСОБА_1 із проханням повернути у добровільному порядку сплачену суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 1029,77 грн. (а.с. 13). Даний лист отримано відповідачем 29.03.2010 року, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення про вручення поштової кореспонденції (а.с. 14).
Частиною першою ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що допомога по безробіттю є видом забезпечення за цим Законом.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно частини 3 ст.36 зазначеного Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як було встановлено, відповідач в період перебування на обліку в Ясинуватському МЦЗ як безробітної з 10.02.2009 року по 04.11.2009 року працювала за договором у Вагонному депо Донецьк Донецької залізниці з 01.05.2009 року по 30.09.2009 року та отримувала заробітну плату.
Про своє працевлаштування ОСОБА_1 Ясинуватський МЦЗ не повідомила.
Таким чином, сума виплаченої відповідачу допомоги по безробіттю підлягає стягненню на підставі ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» через порушення відповідачем ч.2 ст.36 цього Закону.
Частиною першою ст. 34 зазначеного Закону передбачено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
У відповідності до ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до ч.4 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
Згідно ст.39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, сума виплаченого відповідачу забезпечення у вигляді допомоги по безробіттю за період з 26.05.2009 року по 11.07.2009 року у розмірі 1029,77 грн. підлягає примусовому стягненню на користь позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Докази, які б спростували доводи позивача відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 105, 122, 158 - 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовну заяву Ясинуватського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 929,77 грн. за період з 26.05.2009 року по 11.07.2009 року - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання - АДРЕСА_1) кошти в сумі 1029,77 грн. (одна тисяча двадцять дев'ять грн. 77 коп.), що отримані нею в якості допомоги по безробіттю за період з 26.05.2009 року по 11.07.2009 року, на користь Ясинуватського міського центру зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на розрахунковий рахунок 37178001004272 в Головному управлінні Державної казначейської служби України в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 24817295.
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 28 серпня 2013 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.